Lozenie, plazenie. Je to potrebné? Máte skúsenosti?

kvietocek7
18. aug 2008

Nasa mala dcerka ma 9 mesiacikov 🙂 je zdravucka,ciperna, ziva stavia sa uz na nozicky, ma pekne drzanie telicka....
Ibaze sa nechce za nic na svete plazit ani lozit.Tiez odmieta byt na brusku-vydrzi iba chvilu Neviem ci je potrebne aby lozila alebo uz priamo bude chciet chodit.
Poradte ako je to dobre podporit-cvicit, aby zacala lozit a plazit sa.
Ake su vase skusenosti??

lily1983
13. jan 2010

dakujem ti velmi za rady 🙂 budem to tak robit, som rada, ze som to stihla vypatrat, ako na to v pravi čas, lebo som sa moc bala, ze jej nejako ubližim. 😔
a ta podlaha, byvame v irksu a sme len v prenajme a tieto domy su z papiera, este sme aj zateplili drevom a fuci sem.to taka robota ako íri.
budeme posilnovat na brušku, a bude to plaču 😉 😢 😒

veronika81
13. jan 2010

lily, ak ti malá na brušku plače a zlostí, tak ju dávaj iba na chvíľu kým sa jej to páči a radšej častejšie za deň. A skúšaj ju s niečím zaujať, nejaké pestré hračky čo vydávajú zvuky, tiež sa s ňou rozprávaj. Nenechaj ju dlho, nech to neprejde do nejakého hysterického plaču. Neboj, jej sa to zapáči keď príde na to, ako obsluhovať ručičky a nožičky 😉

Pokiaľ ide o tú podlahu, treba niečo pod malú dať. Zo začiatku stačí aj deka, ale keď sa ti bude plaziť, tak sa to bude pod ňou šmýkať. Tie puzzle sú dobré 🙂 My sme mali v decembri pokazené radiátory asi týždeň, v detskej izbe mal malý 16 stupňov 😒 trošku sme aj prikúrili ohrievačom, ale teplejšie som ho obliekla, lebo podlaha bola studená. Teplejšie rozumej dala som mu tielko pod bodíčka a na nohy pod tepláčiky baby legs, možno to aj poznáš, také štucne od členkov po stehienka.

inak, pozerala som album, malá ja krásna 😵 😉

lily1983
13. jan 2010

ahojte 🙂
veronika, no zlostí sa ale nie vždy, nieje na tom tak, ze by to úplne neznášala..podla nalady, a stále by sa len besnila, nie cvičila, potvorka. 😀
nno uz som bola inak u lekara s tymi nožičkami, a írsky lekár povedal, že je to nezvyčajné a poslal nás dalej, ale nevadi, som zvedavá čo povedia tam..aj ked to nič nemusí byť, ja to radšej preverím 😉
už som malej urobila jej kútik, tam má puzzle a aj taký gym mat, môže babalácať.
tie štucne nepoznám 😨 nasa mala ma na sebe kazdy den, body na dlhy rukáv, pančuchy, ponožky, niečo na dlhý rukáv, tepláky a tenký sveter. papierove domy, kurenie na 30, v dome je 20 a ked sem dám ohrievač, tak jej dam svetrík dolu.
dakujem, aj ja som pozrela tvoj album, maly Damienko je roztomilý, stále sa smeje, ako naša 😀 ona je tiež veľký smejko.
a velmi je šikovný...to tá veľká detská zvedavosť ich prinúti 😀 😀

veronika81
13. jan 2010

lily, tak tie nožičky ma teraz zaujímajú, daj mi prosím ťa potom vedieť, čo vám povedia ďalej.. Kľudne aj do ip, ak by som to tu náhodou prehliadla. Nám v pondelok neurologička pozerala aj nožičky, skúšala mu reflexy, ako priťahuje pršteky a tak..a nič nepovedala na nožičku. Neviem no aké to má tvoja malá, ale čítala sme, že tie tukové vankúšiky sú v tomto veku ok. Tak nech to teda ani u vás nie je nič vážne 😉

toto sú tie babylegs http://www.nosime.sk/kategoria18-baby-legs mne to veľmi vyhovuje, lebo pri prebaľovaní sa nemusím trápiť s vyzliekaním a opätovným naťahovaním pančušiek, totižto prebaliť a obliecť môjho malého je umenie! 😀 Ale doma bežne lozí iba v bodíčku s dlhým rukám a tepláčikoch + ponožky a také capačky mäkké má, aby sa mu nešmýkalo na podlahe. Máme cca. 21 stupňov, v tielku a pančuškách už býval spotený, on neobsedí ani sekundu a to doslova, vždy musí byť v pohybe. To len vtedy som ho obliekala tak, keď sme mali tých 16 😒

a ďakujem 😉 veru smejko je to, ako aj tá vaša.

lenka1smejka
9. feb 2010

Ahojte chcem sa pochvalit mala dnes zacala stvornozkovat nikdy sa neplazila,hned krasne stvornozkuje

janetty
9. feb 2010

leni super 😀 😀 😀 ...môj sa zo začiatku plazil jak vojak (na lakťoch)

lenka1smejka
9. feb 2010

dakujem no som rada a tesim sa ako sa budeme predhanat aspon schudnem 😀 Daj mi neake typy co mam odstranit z jej dohladu

janetty
9. feb 2010

všetko 😀 ...alebo jej musiš chodiť za prdelkou, jak ja za mojím, aby si neublížila 😉

lenka1smejka
9. feb 2010

no dakujem 😀

lily1983
9. feb 2010

to je super 😉 nasa zacala dvihať zadoček, ale hlavičku a ruky ma dolu, vizera ako malý pštros 😀 ona sa aj dostane kam chce, ale nie plazením 😀 našla si system, ale verím, ze to pride a bude aj štvornožkovať 😉

luppita
21. apr 2010

Ahojte, tiez cakam ze kedy drobec zacne lozit, mal 7 mesiacov a stale nic, nesedi, nelozi, len sa tak plazi (20 cm za 1hod). Velmi rad je na brusku, uz sa aj pretaca s chrbatika na brusko, velka zabava pri prebalovani (ale naspet mu to este nejde a mozno nechce, lebo na brusku je naozaj rad od narodenia. ) No napriklad od niakeho 5 mesiaca sa tahal do stoja za rucicky, aj teraz by len stal a stal, uz len cakam kedy sa rozbehne, ale podla mna kazde to dieta je niako nadstavene a samo si najde cestu ako objavovat krasy tohoto sveta. 🙂

wewe4
22. apr 2010

ahojte, moj malinký je šikula a na brušku už zdvíha zadoček 😅 znamená to, že už čoskoro bude loziť?
inak už sa aj pretáča z bruška na chrbátik a naopak..ale zatial všetko len do jednej strany..

mirka907
22. apr 2010

Wewe, my sme zdvihali zadocek asi tiez v 5 a pol mesiacoch. Otacali sme sa uz na obidve strany. Potom sa mala plazila, po par dnoch do toho pridala sem tam nejaky krok dva na 4roch a v 7mich mesiacoch zacala lozit. Ale najprv sa postavila.

wewe4
22. apr 2010

no šikula 😀
tak sa máme na čo tešiť...

luppita
4. máj 2010

je to nadhera pozorovat to drobne stvorenie ako napreduje. Moj drobcek je na 4roch, zatial sa len pohupkava a kuka ze co to. Uz sme mu aj prisposobili obyvacku a este aj ostatne izby, je uz na pevnej podlozke, doteraz bol na takom pevnejsom madraci. No ale velmi sa mu na tvrdom koberci nepacilo, skusili sme aj puzzle , nariekal, krical, no budem dufat ze pojde len o navyk. 😝

lujza123
5. máj 2010

Ja som zacala poriadne stresovat ked sa mala v 5 mesiacoch nedokazala otocit. Otocila sa nejakou nahodou asi len 3 krat s chrbta na brucho a hned sa zacala jedovat lebo na brusku vobec nechcela byt. Presne v den ked mala 5 mesiacov sa odrazu zacala otacat z brucha na chrbat a opacne ako vrtula a zacala byt aj na bruchu, ked uz sa vedela odtial dostat. V 6 mesiacoch sa postavila na 4 a zacala sa rozhupavat. Bola som natesena ze zachvilu zacne stvornozkovat. Lenze po par dnoch ju rozhupavanie prestalo bavit a zacala sa plazit. Teraz ma 7 a pol, doplazi sa vsade a velmi rychlo, vystvera sa na matrac, schody, prelezie kazdu prekazku ( tie jej tam davam aby sa konecne rozstvornozila) Davam ju na 4, posuvam jej nozicky...chvilu ju to bavi ale akonahle zbada nieco zaujmave tak sa pleskne na zem a odplazi sa po svojom. Takze 4nozkovanie asi nebude. Sediet tiez este nevie, ani nechce ked ju posadim, maximalne tak v kocari sa posadi z pololahu aby lepsie videla a pridrza sa rukou. Ked ju postavim tak len hopsa, kroky ziadne. V pavuku ani nebyva lebo jedine co v nom robi je ze chvilu poskakuje, potom dokraca k posteli alebo sedacke kde sa moze chytit a snazi sa odtial vyliest.

miruska15
5. máj 2010

Moja mala mi vobec nelozila ale začala mi hned chodit.Mala 10m ked chodila.A maly ten mi tiež nechce byt na brušku a v choditku mi len sedi a skacka.

bibione
9. máj 2010

Ja tiez niekedy cumim,ze zo dna na den sa predvedie v niecom novom 😀 lezenie je take...no...ked sa mu chce a ma silnu motivaciu,momentalne ho velmi zaujal cierny pudlik a cervenymi maslami,to ako plysak samozrejme 😀 ...tak to sa celkom rychlo k nemu dolezie...ale este stale ma hlavku raborenu do matraca,tak sa jeduje,ze co sa neposuva 😀 asi dva dni dozadu,ked si chcel hacat,tak jak sa pritiahol,hned do stoja 😅 som cumela ako take tela...nie a nie si sadnut,ale rovno na nohy a krokoval....vazne!

janec79
9. máj 2010

ahojte baby,
lily: susedka moja 😉 Vobec si nerob starosti so sedenim, ani lozenim, plne suhlasim s veronikou. My sme si svoje odzili tiez a chodili sme dlhe mesiace na rehabilitacie. Ja som nasu tiez nedavala pasivne sediet, malokedy... a az ked sa zacala plazit, sa posadila sama, dovtedy som ju akurat tak v stolicke na jedenie posadzala, sem-tam v kociku-ale nie nadlho.
Nam bolo povedane, ze lozit sa jej bude lepsie na zemi, na tvrdom, ale nasa prva skusenost bola na posteli, tam jej to islo lepsie, predsa, do matracu trosku zaborila nozky, akoby sa odrazila...a bolo to. Najviac sme trenovali na posteli a az neskor na zemi. Je pravda, ze najvacsim uspechom bude, ked bude co najdhlsie pocas dna na brusku. Ja som nasu motivovala dudlikom a kukuricnymi chrumkami. Potom som to plazenie trosku vylepsovala a pomahala som jej tak, ze ked bola na brusku, jednu nozku som jej pokrcila v kolienku, pridrzala v clenku a ked uz som videla, ze zacina zaberat, tak som jej rychlo nozky vymenila (pokrcila druhu, vyrovnala prvu) snad sa to da pochopit 😉 A co sa zovretej pasticky tyka-s tym sme sa pasovali aj my dlho, dokonca aj teraz ich obcas tak mava. Dolezite je, neotvarat jej rucku nasilu, my sme ju vysteklovali-ci uz mojim prstom, alebo nejakym pierkom a ked sme sa kupali, tak som jej krhlickou vylievala vodu na rucicky a to dost pomahalo, lebo tu vodu chcela chytit 😉
A len na zaver chcem dodat, ze kazde dietatko je uplne ine, nasa sa zacala plazit asi v 9 mesiaci a drzalo ju to moc dlho, az po 11.mesiaci zacala stvornozkovat, ale netrvalo to dlho, lebo tyzden po 1. narodeninach zacala chodit. Hlavne sme ju do nicoho nenutili, chodit uz duplom nie. Aj lekarka nam vravela, ze cim dlhsie sa dieta plazi, tym lepsie - lebo si posilnuje chrbticu, krk..No a k chodeniu nam urcite dopomohol taky chodak-neviem, ako sa to vola (do chodula som ju nikdy nedala) tento pred sebou tlacila, je to kvazi taky vozik.

tatiana305
2. aug 2010

ahoj maminy! ja mam trosku iny problem.. nasa babula ma 7 mesiacov a od pol roka sa vedela sama posadit(nejakym sposobom z lahu na bok oprela sa rukami a vysvihla hore).. to ju vsak prestalo bavit a uz sa jej nechce samej sa posadit... krici zlosti sa a pozera sa na mna... lebo chce aby som to za nu urobila ja. to iste je aj na brusku.. od malicka priam z duse nenavidi tuto polohu (mozno aj za to ze je trosku vacsia ma 10 kg) videla som ju prat krat. ze sa dokaze aj posunut.. cize zacala plazit.. lenze to sa jej tiez nechce.. po dvoch dnoch ju to zase uz prestalo bavit a len kricala a rozculovala.. sa stylom ze ju mam zase zobrat na ruky. vidim na nej.. ze je trosku leniva a pohodlna 🙂 skusala som ju nejako motivovat aby sa troska hybala kedze nic nechce robit a viditelne je poznat ze to chce od nas aby sme ju nadrapovali... skusala som ju nechat tak.. aby si trocha pokricala.. lenze ona hned zacne hysterickym placom.. ide sa az zadusit.. neviete mi poradit ako ju presvedcit aby sa zacala trocha hybat alebo mate niektora tiez taketo lenive dietatko?? co s nim robite ? 🙂

lenka1smejka
2. aug 2010

tatiana305-nemyslim si,ze je tvoja malicka leniva ved ma iba 7mesiacov...Moja mala mala len nedavno 10 kg ale posadila sa v 8mesiacoch,stvornozkovat zacala v 10mesiacoch a chodit v 13,5mesiaca a nemyslim si,ze by bola leniva

lucika09
2. aug 2010

@tatiana305 veď máte len 7 mesiacov a máte ešte kopec času 🙂 Aj náš robil, presne, čo si napísala. Keď mal niečo pred 8 mesiacom začal sa trochu plaziť, ale len pár pohybov a len na parketách (tam sa mu to dobre šmýkalo). Tiež som si myslela, že je lenivý a nechce ísť dopredu, lebo keď sa mu niečo zakotúlalo spustil rev, urobil lietadielko a bolo po plazení. Až teraz som si uvedomila, že si zrejme neuvedomoval, že sa hýbe sám a len pred týždňom sa začal plaziť po všetkých povrchoch a keď niečo chce, sám sa tam doplazí 🙂 Každým dňom mu to ide čoraz lepšie. Zatiaľ nelozí, ani sa sám neposadí. Takže všetko chce len svoj čas a trpezlivosť, určite na to sama príde 🙂

skybaby
2. aug 2010

@tatiana305 hlavne nestresuj ... moja dcera ma 9 mesiacov a plazi sa zatial len dozadu a vie sa sama posadit ... plazenie dopredu jej zatial nejde a ani nestvornozkuje .... proste je z tych lenivejsich 😉 kazde babatko ma svoj cas .... nasa dokazala sediet uz v 7 mesiacoch ale tak ze ja som ju posadila a ona sedela s krasne robvnym chrbatikom a nebolo treba ju obkladat vankusmi alebo niecim inym ... tak som ju posadila a nechala sediet a ona bola spokojna a o to mi islo 😉
takkze motivacia je sice fajn ale nie za cenu toho ze budem mat hystericke dieta ... proste jej daj cas 😉

jana776
11. aug 2010

@tatiana305 ahoj, moja robi to iste, chvilu je ochotna byt na brusku, poskusa, a ked vidi ze nikam nejde a nic zaujimave sa nedeje tak spravi lietadielko a chce ist na ruky. V poslednych dnoch je to coraz castejsie, len na rukach a na rukach.... Ja si myslim ze ma este dost casu a teraz potrebuje viac mamu ako plazenie. Neboj, oni do toho dorastu, zistia ze su zaujimavejsie veci ak si ich mozu sami preskumat a doplazit sa k nim, len zatial este viac potrebuju mamu ako skumanie. Ja to u nej respektujem a nosim a nosim 🙂 . Ved mozno za mesiac uz bude chciet byt iba na zemi a otvarat skrine 😀

anita41
7. nov 2010

jak tu citam tie vase prispevky tak sa cudujem.Je to kazdeho osobna vec co so svojim dietatom roby,Moj nazor je ze keby tie choditka,kresielka a podobne veci tak moc skodili tak by ich nevirabali.Keby sme sa riadili len tabulkami mali by svet bol iny.Ved aj mi sme takto vyrastali a nic nam nieje.Dieta sa musi nejako naucit sediet,chodit aj pomocov choditka.Moja 7mes.dcera nechce vobec lezat.Len sediet na nohy aj ked este sama stat nevie.Ved si predstavte keby ste len lezali celi den.Moj nazor je netreba pocuvat na lekarov treba robyt to co mamina uzna za vhodne.

sisamato
27. jan 2011

ahojte
necitala som vsetky prispevky ale pridam jeden ktory mna osobne dostal a odporucam...a vsetkym maminam odkazujem, nevzdavajte sa ndieta motivovat, ono nas potrebuje....aj pri lozeni 😉
ja som zacala tiez bojovat, sice neskoro (9. mesiac), ale nevzdam to, dieta musi sediet SAMO!
skoda ze moja mama ma nieco take nenaucila...
takze tu je link:

http://www.mamaaja.sk/ActiveWeb/Article/2550/pr...

sisamato
27. jan 2011

@anita41 prepac nesuhlasim....dieta musi prejst vsetkymi vyvojovymi stupnami a ked je take lenive ako moja musis ju motivovat...ono to potrebuje...cely zivot sa bude tocit o motivacii...na to sme tu my rodicia 😉

sisamato
27. jan 2011

@skybaby k tomuto tiez komentar, sama sa neposadila, ty si to urobila za nu...preakocila vyvojovy stupen...dieta musi vsetko robit same...od 3.-4. mesiacov 90% na brusku...skoda ze to nemaju vycapene v kazdej detskej ambulancii...

sisamato
27. jan 2011

budem teraz vizerat ako xantipa ale ja tomuto clanku verim a pri druhom dietati uz taku chybu neurobim...

anita41
27. jan 2011

@sisamato je to moj nazor poznam jednu doktorku v madarsku.pitala som sa jej na nazor a vravela ze dieta ma casu sa posadut aj v 10mesiaci.a ze netreba dieta motivovat,len nechat mu priestor .Ze nema byt v postielke,ze na zemi.A povedala ze aj v chodaku maximalne na hodinku moze.To mas tak sto ludi sto nazory.Este ai lekari nemaju rovnaky nazor.Ale je to vec matky ako so svojim dietatom naraba.A ja som nazoru,ze kazde dieta je ine a ma svoje tempo a vie kedy a ako nato