Lozenie, plazenie. Je to potrebné? Máte skúsenosti?

kvietocek7
18. aug 2008

Nasa mala dcerka ma 9 mesiacikov 🙂 je zdravucka,ciperna, ziva stavia sa uz na nozicky, ma pekne drzanie telicka....
Ibaze sa nechce za nic na svete plazit ani lozit.Tiez odmieta byt na brusku-vydrzi iba chvilu Neviem ci je potrebne aby lozila alebo uz priamo bude chciet chodit.
Poradte ako je to dobre podporit-cvicit, aby zacala lozit a plazit sa.
Ake su vase skusenosti??

locko007
2. dec 2011

@jasekd Moja neter chodila už ako 9.-10. mesačná a náš sa 9. mesačný nechcel ani postaviť na nohy. A synovec začal ako 18-mesačný. Viem, že to nie je príjemné, keď sa dieťaťu nechce chodiť. A hlavne tie pohľady okolia.

ivular
2. dec 2011

@jasekd No a je aspoň nějaký malý pokrok? Stane se třeba častěji, že se aspoň přechytne a tak je aspoň chvilinku na dvou?
Já jdu s Honzíkem na neurolku za 10 dní kvůli té rostoucí hlavičce a jsem z toho solidně na nervy 😖

ined77
2. dec 2011

@jasekd 🙂 ...tak hlásím pokrok 🙂 .kačka se včera sama poprvé posadila, přes bočík 🙂 .na kolínkách už se houpe jedna báseň a dokonce už zkoušela přitáhnout jednu nožku dopředu...tak ještě tu druhou a snad se nám kočenka brzy rozleze 🙂 .

@lena1981 🙂 ...naprosto stejné jako u nás 😝 🙂 .synek už v tomto věku lezl i stál, ale holčička nespěchá 🙂 .
ale věřím, že to přijde den ze dne, kdy si na to prďolkové přijdou 😵 .

jasekd
2. dec 2011

@locko007 Od 9mesicniho jsem ani necekala, ze se postavi 😀 Ano, ty pohledy a reci, navic mam deti po roce od sebe, takze kluk pak vypada jak postizenej, nastesti je drobnejsi, tak si lidi mysli, ze je mladsi, jenze pak videj to druhy dite a otazky zacnou 😝 Do roka a pul jsem byla relat. v klidu, ted uz moc ne, ale pokroky dela...
@ivular My dve jsme vsude 😠 Doufam, ze ta hlavicka nic neni, dej vedet pak, treba IP. My mame navic starosti s tou Vendy, mam toho nejak dost 😝 Jinak Martin 2x vstal z nocniku do prostoru bez drzeni, a udela par kroku, ale musime ho nutit, ze by se sam pustil nabytku a pro neco si sel, to ani nahodou, jedine posilani mezi nama, a nozicky krive 😅 Rekord ma asi 2-3 metru ubehnute tim svym prisernym stylem.
@ined77 Hezky 🙂 Martin se pres bok neposadil doted a sedet ho s nozickama dopredu dobrovolne jsem ho videla asi 3x, spis na patach a prekazkovej sed.

jasekd
2. dec 2011

@alena76 OK 🙂

ined77
2. dec 2011

@jasekd 🙂 ...kačce se to povedlo ukázkově...pamatuju si to jak to má vypadat z rehabilitací se synkem 😅 .a náš malý, ten seděl vždy jen na patičkách nebo v překážkovém sedu....s nožkama před sebou seděl jen v kočárku 😀 .dnes už teda tak sedět umí 😉 😀 .
ale to máte pěkné pokroky s chozením 🙂 .

ivular
2. dec 2011

@jasekd Tak podle toho, co jsi psala před měsícem, je to docela posun 🙂 A jak našlapuje? Na celou plosku nebo jen na vnitřní strany? A tu jeho neurologii teď nějak řešíte nebo tomu dáváte čas?
Já s Honzíkovou hlavičkou určitě napíšu. Pořád malého sleduju, jestli se třeba za ni nechytá, jako že by ho bolela nebo tak, ale asi z toho budu brzy na hlavu spíš já 😝

alena76
2. dec 2011

@ivular čosi som hore zachytila o hlavičke malého. ja by som ťa chcela trocha upokojiť. s mojim Jonášom som bola pred dvoma mesiacmi na neurológii, aby ho len skontrolovali. Ešte nechodil a mal vtedy 16 mesiacov. tam, na moje prekvapenie neriešili tú chôdzu, ale nezdala sa im veľkosť hlavy. Poslali nás do Bratislavy na špecializované neuro, robili mu všetky vyšetrenia, CT, EEG a vyšetrenia rôznych syndrómov spojených s veľkou hlavou..Boli sme tam 4 dni..Prišli len na to, že má raritne veľký mozog(veľa hmoty) v pomere s mokom a neviem čo sa tam ešte nachádza. 😉
Takže držím palce, aby ste nejako takto dopadli aj vy. Inak, obvod hlavy má 54cm v 18 mesiacoch..Rýchlejšie mu začala rásť tak okolo roka. A sedemročná sestra má o 2 cm menej.

jasekd
2. dec 2011

@ined77 Martin to taky umi, ale nedela 🙂
@ivular chodi jako Chaplin, nohy desne od sebe (jako spicky i nohy celkove), podle neurologa, mozny vyvoj do planovalgozity, poznat se to ted neda, je malej a ma tam ten tukovej polstarek, ale to postaveni nozicek tomu pry nasvedcuje, ne ze by to byla tragedie, nicmene uz to jsou ledviny, opozdena chuze, event. plocha noha a urcite bude mit krivy zuby (jelikoz jsem z oboru, vidim jiste znamky, ktere tomu nasvedcuji, a navic to bude mit po mne) 😝 😀
@alena76 Ty jo, to je hlavoun. M. mel na 18 mesicich 46 😅 Coz je zase spis malo, ale on je celkove mensi. No hlavne ze todobre dopadlo a u @ivular to sna d bude stejny.

katy1979
2. dec 2011

@alena76 ty jo 54cm a to moj sebi ma velku hlavu ale toto uz je vela. to vasa detska lekarka neriesila ze ma velku hlavu 😕 troska divne vsak prave na to sa dost zameriavaju. ja kupujem sebimu capice tak v priemere na 10rocne deti. zavisi od vyrobcu. Len sa naozaj divim ze to nikto neriesil.

@jasekd vam sa to nejako zbiera a co si myslia ludia kaslat na to. po mojom kazdy divne kuka lebo mava kridlami a nikomu nic nevysvetlujem. vies kde ich mam a nech si myslia co chcu

jasekd
2. dec 2011

@katy1979 My ted hlavne mame trapeni i s Vendy, ceka nas vysetreni v Motole, ma neco s nozickou a tady nikdo nevi, co. A M. pujde na operaci s tou ledvinou, tak nekdy uz mam vazne dost, a mozna i proto ty ruzne reci blbe snasim 😅

alena76
2. dec 2011

ešte to trocha upresním. Jonáš má tú hlavu tak akoby pretiahnutú dozadu..Veľkú má tú zadnú časť. A čítala som, že v nejakej kultúre ľudí s takýmito lebkami považovali za bohov. Možno je Jono Boh 😀 😀

petule246
2. dec 2011

ahoj holky!

nedávno jsem sem přispívala, že mi mrňous neleze a vůbec se mu nic moc nechce dělat, tak jsem se chtěla pochlubit, že začal lézt, stoupá si a když si trochu pomůže třeba o šprušle v postýlce, tak se i posadí. Takže žádný rychlík, ale radost mi udělal velikou 🙂

@alena76 - ikdyž si dokážu (nebo možná spíš nedokážu) představit, jak prožíváš jonášovu velkou hlavičku, tak jsem se při zmínce o tom, že je jono možná bůh, nahlas zasmála 😀 Musí být hrozný, když ani dr. nevědí, o co se jedná. Moje kámoška má holčičku s větší hlavičkou a ta má hydrocefalus - bez toho vývodu, tvrdí, že se jí to zastavilo díky homeopatikům. Každopádně malá je v pohodě, nicméně motoricky je asi o něco míň zdarná než její vrstevníci.
@jasekd - a je mi líto, že musíte řešit takové problémy. Co má martínek s ledvinou?

jasekd
2. dec 2011

@petule246 Kdyz jsou ty deti pomalejsi, o to vetsi radost nam kazdy pokrok udela 🙂 M. ma vrozenou vadu, nastesti jednostrannou a nejak ho to netrapi, ale musi se to resit operativne.

nadenkaaa
2. dec 2011

@iwuskaaa ahoj ivka tak sme doma z pobytu bolo super mal zacal pri plazeni pouzivat aj nohy nakracuje-predtym ich len tahal za sebou ako sa pritahoval -tulenil.a dokonca vcera uz plazil aj tak ze netulenil -ale urobil tak len asi dva pohyby -ale vidim rozdiel ake to bolo predtym a ake je to teraz urcite nam to pomohlo 😉 😉 uz mame aj dalsi pobyt naplanovany v mt na druhu polovicu maja tak uvidime
inak net som tam nemala mm ma zobral v nedelu domov do za 😀
a co sa tyka tomaska -je dolezite to stvorkovanie ze uz pekne zacal -tam sa najlepsie posilni ten chrbatik 🙂 🙂 🙂 a celkova koordinacia -a potm ho to bude lakat aj na nozky 😀 😉

ajkuska
2. dec 2011

nám dnes práve neurologička vysvetľovala ako je plazenie ale hlavne lozenie dôležité, že niektorý rodičia si mylne myslia že to nie je potrebné, je to dobre pre chrbticu aj pre mozog.

ivular
2. dec 2011

@jasekd Šmane, copak křivé zuby jsou nějaký problém? Já jsem si jako laik myslela, že se jim v pubertě hodí na pár měsíců rovnátka a můžou dělat reklamu na pastu 😅 Honzík má taky křivé zuby, resp. jedničky nahoře má rostlé rovně, ale od sebe asi 2 mm - taky po mně 😉 Myslíš, že to mám teda nějak řešit?
A ploché nohy - ty jsme měli s bráchou oba 😉 Vím, že jsme jako malé děti kvůli tomu museli s těma nožkama pořád cvičit, ale mně to připadlo jako standardní součást dětství, tak to snad taky není problém, ne? 😉
Teď se dívám, že Marťa má makovičku někde na 5. percentilu, to náš malý zhruba na 105. percentilu 😖 Ale máš pravdu, že se to nemá posuzovat podle kalendářního věku, ale podle výškového věku.

jasekd
2. dec 2011

@ivular Jo, Martin ma malou hlavu, jinak vyskove/vahove je podle zpravy znemocnice na 25 perc. Krive zuby, no neni to smrt 😀 ale vzhledem k memu zamestnani z toho nadsena nejsem, rovnatka nejsou na par mesicu, spis rok a vice, stoji to spoustu penez a prece jen je to neprijemne, vlastni zkusenost, snimacky od 8 do 14, pak rok fixni (a to ta moje vada sla resit rovnatky jen na jednu celist, vetsinou musis mit obe), pak zase snimacky na udrzeni, nepocitam extrakce dvou zubu kvuli tomu, bolest pri utahovani, kdyz praskne drat atd atd. Nic extra hrozneho, ale diteti to nepreju, ale jak bude mit jen trochu krive zoubky, bude rovnatka mit 😉 Jinak to, ze Honzik ma zuby iod sebe, je prave dobre 🙂 Znamena to, ze ma dost mista. Protoze stale zuby jsou o hodne vetsi nez ty prvni, a celist, prestoze roste, tak neroste tolik, takze kdyz nas Martin ma zuby tesne u sebe, dolni i trosku zkrizene, ma daleko vetsi sanci nez vas Honzik, ze ty stale zuby se mu tam proste nevejdou, kor kdyz ja tuto vadu mela. Takze bud za mezery rada, je to fyziologicky nalez v docasne dentici, navic se to lip cisti 🙂 Ploche nohy, zadna traga, ale boli z toho zada 😝 Jinak v takhle malem veku se krive zuby jeste neresi 😉

iwuskaaa
2. dec 2011

@nadenkaaa tak super, teším sa, že vám pobyt pomohol, teraz bude ďalší pokrok čoskoro 🙂 . My sme vždy po pobyte mali nejaký pokrok, takže môžeš čakať aj ty 😉 .
My ideme do Martina 10. apríla a ešte vo februári by sme mali ísť do Dunajskej Lužnej, tak uvidíme.
Stále poctivo cvičíme, tak dúfam, že výsledky budú!
Držte sa a pozdravujeme Noelka!

locko007
3. dec 2011

@jasekd A vaša pediatrička na to čo hovorí? Pokiaľ je kludná ona a nevidí žiadny problém, tak sa netráp. Moja svokra napríklad začala nášho malého porovnávať k iným deťom a tie už buď stáli, štvornoškovali alebo dokonca chodili a náš sa len preguloval z bruška na chrbátik a naspäť, nič viac. Úplne ma naštvalo, keď začala trepať, že 5 mesačné dievčatko z ich rodiny sa už začína ťahať na nohy, čo je podľa mňa blbosť, lebo nevedela poriadne ani sedieť. Niektoré deti sú šikovnejšie, ale preto netreba druhé deti k tým šikovným porovnávať. Aj náš ešte moc dobre nechodí. Stále musíme chodiť za ním, aby nespadol, lebo ešte stráca rovnováhu. Hovorieva sa že chlapci sú oveľa lenivejší aj pohybovo aj rečovo ako dievčatá. Držím Vám palce!

ivular
3. dec 2011

@jasekd Já vím, s těm rovnátkama jsem to napsala trochu nadneseně 😉 Ale uznej, oproti ledvinkám nebo neurolog. problémům je to procházka..
Ty plochý nohy u vás jsou stejně divné, když Marťas lezl tak dlouho. Ta naše terapeutka mi vysvětlovala, že když začnou děti lozit, mají nožky dost od sebe a chodidla "do fajfky", protože jsou nejistí. Jak se ale trochu zpevní, dávají kolínka víc k sobě a chodidla rovně, v prodloužení holenní kosti, čímž se jim udělá krásně ta klenba. Jak má Marťa ty chodidla kdy leze?

jasekd
3. dec 2011

@locko007 Diky, jsme sledovani na neurologii, bez rehabilitace, prej je v poradku, jenom uz to trva moc dlouho, no.
@ivular Ja si tou prochazkou prosla asi 9 let a detem to nepreju, ale jasne, proti jinym je to pohoda 🙂 Holt prof. deformace u me 😀 Ad nozicky... Prave ze je ma vetsinou vytocene spickou ven.

locko007
3. dec 2011

@jasekd To je hlavné, že je v poriadku a názory iných nech ťa ani netrápia. Ako sa chovorí bude z neho vojak. 😀

nadenkaaa
3. dec 2011

@iwuskaaa dakujeme za noelka cakame aj my kedy sa nam ozvu z luznej lebo som to tam posielala asi 2 tyzdne po mirke a ju uz pozvali teraz tak snad nas pozvu po novom roku -niekedy bud januari alebo vo februari aj ked z toho nie osm nadsena kvoli tomu ze tam musi clovek viac chodit ,
v mt je to na jednej chodbe 😉 co sice v lete je fajn /v tej luznej/ale zime to dost otravuje to obliekanie a vyzliekanie 😝
a urcite sa vysledky dostavia ono sa to sice cloveku zda ze to ide pomaly ale ide to takze len vydrzat 😉 pozdravujeme tomaska 😵

iwuskaaa
4. dec 2011

@ajkuska ako vám to vysvetlila vaša neurologička, že je to plazenie a lozenie dôležité? Ďakujem 😉

@nadenkaaa som rada, že pobyt Noelkovi pomohol 🙂 .
My by sme mali ísť do Lužnej vo februári, no termín ešte nemáme, pretože v januári ideme s Tomáškom na operáciu s očkami a potom mám do Lužnej volať a dohodnúť sa na presnom termíne. Tak som zvedavá, možno sa stretneme tam 🙂 .

ajkuska
5. dec 2011

@iwuskaaa hovorila nám že pri lezení dieťatko musí striedať ruky a nohy a to je dôležité pre prepojenie a správne fungovanie oboch hemisfér mozgu a zároveň sa tým posilňuje chrbtica, pýtala som sa či sa to deje už pri plazení povedala, že sčasti ale hlavne pri lezení. Spojenie lezenia s posilnením chrbtice som si uvedomila aj na sebe keď ma bolela chrbtica tak pomáhalo cvičenie tzv. mačacieho chrbta - (zhrbenie a prehnutie v polohe na štyroch).

nadenkaaa
5. dec 2011

@iwuskaaa dokonca teraz Noel zacal plazit tak ze nespaja tie ruky akoby sa modlil 😀 ako to robil predtym 😉 ale je pravda ze som z cvicenia strasne unavena lebo ma 10kg a jeho udrzat sa stava pre mna problem 😒
a spominam si ze si v mt nieco take spominala ohladom tej operacie v ba erim ze sa podari a najma ze to budete mat rychlo za sebou a v mt cvicite s duskou?a kontroly mavate raz za mesiac?

adra22
5. dec 2011

@nadenkaaa jej teraz kukám že ste boli v MT my ideme v januári len ešte neviem presne kedy v pondelok ideme na kontrolu tak sa musím opýtať. No my tiež po pobyte máme vždy nejaký pokrok 🙂

nadenkaaa
5. dec 2011

@adra22 ahoj a idete k dr.hamzikovej na kontrolu?a pobyty zacinaju od 9.1.v mt
teraz je posledny v tomto roku pobyt 2,5tyzdnovy

adra22
5. dec 2011

@nadenkaaa ahoj nie ideme k RHB Vierke na kontrolu tak sa spýtam aj jej Dr. mi vravela o januári len som sa zabudla opýtať presne na dátum 🙂 deravá hlava som ja 🙂 No tak uvidíme kedy pojdeme ale rada by som išla hneď toho 9 teho uvidíme 🙂