Lozenie, plazenie. Je to potrebné? Máte skúsenosti?

kvietocek7
18. aug 2008

Nasa mala dcerka ma 9 mesiacikov 🙂 je zdravucka,ciperna, ziva stavia sa uz na nozicky, ma pekne drzanie telicka....
Ibaze sa nechce za nic na svete plazit ani lozit.Tiez odmieta byt na brusku-vydrzi iba chvilu Neviem ci je potrebne aby lozila alebo uz priamo bude chciet chodit.
Poradte ako je to dobre podporit-cvicit, aby zacala lozit a plazit sa.
Ake su vase skusenosti??

kvietocek7
autor
23. aug 2008

no fakt tu tolko uz o tom hovorime ale sa aj presviedcam sama,ze hoci tuto fazu mozeme preskocit predsa je fakt ze polohovat na brusku napriek slzickam ci mrncaniu je to vyborna vec takto davat babatka. Ano,aj mne sa to osvedcuje a to tym ze vidim ako drobciatko sa pomaly otaca, ale to ze sa vie prevratit na chrbatik je jej sikovnost a moja dilema ako ju udrzat len tak samotnu na brusku ked sa hned pretoci 🙂 ale pokracujeme v polohovani na brusku aj okrem plavania cvicime na fitlopte a prave na nej vidiet ze je naozaj pevna aj na chrbatiku 🙂

annag
23. aug 2008

áno, bábetko môže akúkoľvek jednotlivé fázy preskočiť, podstatné je, aby ich preskočilo samé, nie aby mu mamička pri tom umelo pomáhala, teda z polohy na brušku nech pokračuje svojim vlastným tempom a fázou, ktorú uzná za vhodnú

janasto
29. sep 2008

citala som si Vase prispevky, sice je uz skoro okt. a prispevky su z augusta, ale neda mi nepridat nieco.
My sme mali s nasim synom tiez trosku pohybove problemy /syn 1r/. Mala som tazky porod, preto sme od 2mes navstevovali neurologa. Maly zaostaval vo vyvoji, vsetko robil neskor, ako ine, zdrave deti /ta vada nebola extremna, ale ovplyvnila to, ze maly vyvoj omeskal asi o 2mes/. Je pravda, ze dieta nie je dobre do nicoho silit. Ale taktiez, ak je tam nejaky problem, treba ho pomoct odstranit.
Skor, nez dieta zacne sediet, malo by sa zacat prevracat. My sme chodili rehabilitovat, lebo v 6-7mes to maly este nerobil. To mu pomohlo, tak sa gulal ako gula po celej kuchyni.
Sedenie? Ak sa o nieco nechyti a neposadi sam, na sedenie ma stale cas. Nepodkladala som maleho ziadnymi poduskami ani nicim, aby mi sedel, jeho to aj tak nebavilo, ked uz vedel plazit, tak sa mi presuval. V10mes. sa posadil sam bez pomoci z bruska ci chrbata. Odvtedy mu to ide jedna radost.
Chodenie? Ak sa sam nezacne stavat popri nabytku, nezacne davat prve krocky bokom, na chodenie je este cas. /moj maly sa teraz uz stavia popri nabytku, ale este prve krocky nedava. iba si trenuje stabilitu/.
Ak sa mamicky snazia dieta ucit vsetko skor, nez ma na to cas, iba mu tym poskodia. Vsetko suvisi s vyvinom mozgu, ak ten nedozreje, dieta nevie spravne ovladat svoje telo, zbytocne si skryvy chrbticu. Ak sa mamicky snazia dieta sadat skor, moze sa stat to iste.
Behaky? Vymysel ludi, aby si to vsetko ulahcili. Ja som v behaku nevyrastala, viem chodit a nemam kryvu chrbticu. Navyse, je to dost nebezpecna vec, od sesterky, ktora pacuje na neurologii na Kramaroch viem, ze nejedna mamicka prisla na vysetrenie s dietatom, bo jej prepadlo cez otvor behaka. /to jedno malo iba 3mes/. Staci Vam?
Je pravda, ze dieta by sa malo od malicka polohovat - na brusko, na chrbatik. Aby sa rovnomerne vyvijali ako chrbtove, tak aj brusne svaly, ktore bude potom potrebovat pri prevalovani do stran.
Uz dodam iba tolko, priroda je mocna carodejka, ma to vseto perfektne vymyslene, sama sa cudujem a viem, ze rozkazat jej nemozno. Iba pomoct. Najlepsie moze byt prave plavanie, rehabky, fit lopta. Ale to nie je silenie, je to iba cvicenie. Dieta spevnie a bude lepsie pohybovo zdatne.
PS: pohybove fazy dietata v rannom veku ovplyvnuju jeho jemnu motoriku v predskolskom a skolskom veku. Ak sa nieco preskoci, moze to viest k porucham ucenia /citanie, pisanie, pocitanie/, k hyperaktivite dietata, k nepozornosti a nesustredenosti.
Drzim palce.

katus79
29. sep 2008

Janasto my mame 7 mesiacov a tiez sa nelozi, nepretaca sa. Mali by sme chodit rehabilitovat? 😕

katus79
29. sep 2008

pisem jak madar 😅

hellosona
29. sep 2008

katus: mne sa sice maly prevratil v 6.mesiaci a urobil to len raz za cas... ked sa mu xcelo a to bolo viacmenej vynimocne. Dr. mi povedala, ze je to v pohode, mne to vsak nedalo a iniciativne som sla k neurologicke a ta ma nasledne poslal k rehabilitacnej... ukazuje nam vzdy nejake cviky a my to doma robime, nejde vsak o Vojtovu metodu. maly je dost slabunky, takze preto to nedokazal, xrbtove aj brusne svalstvo ma oslabene, takze aj kvoli tomu.... a teraz sa uz prevracia jedna radost a snad cochvilu budeme aj stvornozkovat 🙂

katus79
29. sep 2008

Nasa doki to zatial neriesi, ale ked sa Peta nerozhybe spytam sa na dalsej poradni. Chrbat ma asi tiez slaby, ale brusko myslim ani nie. To cvici poctivo kazdy den, bo hlavu a nohy vkuse dviha, no pretocit sa to nie.

madeleine
24. nov 2008

lucinka1104 • 1d • Dnes o 18:40
Ahojte maminky, chcem sa opýtať kedy začalo vaše dieťatko liesť. Mz mame 7 mesiacov a ešťe nič, stavia sa síce na 4 pohúpe sa a zase sklesne na bruško a hnevá sa, že mu to nejde
ďakujem

kisska • 1d • Dnes o 18:44
luci - my mame skoro 9 a tiez este nelezieme, len sa plazime (ale ako namornik aj cez prah v dvoch izbach ), na 4 sa zacal stavat az par dni potom ako sa prvy krat postavil na nohy a potom si aj sam sadol... ale 4nozkovanie stale neprevadzkujeme... Ja myslim, ze nevadi, len musi prist na iny sposob ako sa presuvat z miesta na miesto

lucinka1104 • 1d • Dnes o 18:51
kisska no myslela som že my sa neplazíme, zle som sa vyjadrila

arieska
25. nov 2008

Dievčatá, mám otázočku: bola u nás detská sestrička a povedala, že náš Oliver zle sedí, že hrbí chrbátik, že asi budeme musieť začať cvičiť nejaké cviky. nemáte skúsenosť? Tiež neštvornožkuje, iba sa plazí (ale plazí sa perfektne). Som z toho smutná ☹

bublinkajasminka
25. nov 2008

moja sa začala plaziť ked mala 7 a pol mesiaca, teraz má 8 a plazí sa všade a rýchlo 🙂 🙂

albertka
25. nov 2008

Ahojte baby, ja myslím, že veľa závisí aj na váhe detičiek. Moje deti sa narodili ako 2,5 kg, Domčo má teraz 8 mes. a 6,5 kg. Nesedí, neplazí, nelezie. Hlavičku drží od 2 mes. pekne, na brusku vydrží "aj" viac ako 5 minut, niekedy. Iné vačšie deti robia toto v 4 mesiacoch. Asi by bolo nesprávne chcieť od neho to, čo robí náš sused o 2 týžden od neho starší: sedí od 4. mes, od pol roka lozí, teraz už skúša chodiť, ale má 10 kíl! Tak to sú iné fyziologické predpoklady!
No, čo už, moja dcéra bola tiež riadna mrňa. V 8,5. mes. som ju zavesila do beháčika, no nech ma všetci odsudzujú, lebo stabilne nesedela, nelozila, neplazila a psychicky sa vyvíjala ako ostatné deti, nebavilo ju ležať, ani na brušku napriek mojím motiváciám. V beháčiku bola spokojná, našla čo chcela, videla, čo potrebovala.... Začala najprv chodiť až neskôr pekne stabilne sedela. Bola drobná, každý sa ma pýtal, či sa nenarodila predčasne. A ja som bola taká istá. Dnes má 3 roky a je z nej veľká šikulka. No je možné, že keby som trvala na "všetkých vývinových štádiách" dalo by sa k nim fyzioterapiou dopracovať. Ale načo? A možno by to bolo stálo za to, lebo sa iba teraz naučila odrážať na malej motorke tak, že strieda nožky. To vedeli iné deti dávno pred rokom. Ale ja som tiež také motorické drievko.

lucinka1104
25. nov 2008

albertka aj ja dávam malého do chodítka rozumiem ti, asi máš pravdu

heppu
26. nov 2008

tak nasa sa tiez narodila a mala 2,5 kg tiez jej isli veci pomalsie ale poctivo cvicime a teraz je vsetko tak ako ma asi by som sa nemohla len necinne prizerat ze je pomalsia ako ine deti a myslim ze vela zavisi aj od pristupu rodicov ci to nechaju len tak alebo sa dietatu venuju a cvicia s nim.

lucinka1104
26. nov 2008

ja som sním cvičila vojtu 3 mesiace potom som toho nechala, lebo malý sa mi začal pretáčať ako 3 mesačný, 4 mesačný sa plazil, staval, chodil keď som ho držala....a ja som takto vojtovkou jeho vývin uponáhľať nechcela...teaz však by sa už plaziť mohol a neplazí ani nesední,a le zaase na oboje máme ešťe mesiac čas, teraz sa tu krúti ako hodiny 😀

daleja
26. nov 2008

Ahojte. moja mladsia dcerka bude mat 11m. Nelozi po 4, len sa plazi a do 10mesiaca sa nevedela sama posadit. Nedalo mi to a pytala som sa k Neurokogicke, nech ju pozrie, aby som nieco nezanedbala. Otacat sa vedela, plazila sa rychlo, ale nic viac. na neurologii ma ukludnili, ze je uplne v poriqadku, len si uz nasla svoj sposob pohybu a tazko ju teraz nutit robit nieco ine. Poradila mi, aby som jej do cesty davala prekazky, aby cez ne musela preliezt. A mala mi po tyzdni sama sadla a teraz uz stoji v postielke. Myslim, ze kazde dieta ma svoj cas, ale je treba ho sledovat a ak si nie sme iste, radsej sa poradit.

albertka
26. nov 2008

Heppu- nemyslím, že by som bola mama, ktorá dieťa z pohodlnosti radsej odlozi, nez by sa mu venovala. Práve naopak. Po narodení sme rehabilitovali a malá sa ako dvojmesačná otočila. No nie je 2,5 kilové dieta ako 2,5 dieťa. Do hry vstupujú aj genetické dispozície a to ako dieťatko rýchlo priberá. A snaha rodičov môže byť velká a neurobia zázraky, príroda sa zariadi sama a dieťa má právo vyvíjať sa individuálne a do istej miery ignorovať učebnicové príklady vývin. stádií. A potom stresovaťseba i dieťa najrôznejsími vyšetreniami tiež nemusí byť pre neho výhra.
PS. doplazenia 🙂

heppu
26. nov 2008

albertka ja som vobec ani len neuvazovala zeby si sa nevenovala svojmu dietatu viem ze to moze ovplyvnit vela faktorov , nasa mala pribrala naraz velmi rychlo a sa nevladala ani na rucickach dvyhnut lebo si sama bola tazka asi ale ked sme zacali cvicit tak som zo dna na den videla velke pokroky a nestresovala som ju tym bavi ju to,

albertka
26. nov 2008

Heppu - Ved ja som to tak nevnimala, ale su aj take maminky. Drzim Vam palceky 😉

heppu
26. nov 2008

no moze byt , dakujem aj ja vam drzim 😉

ekia
27. nov 2008

Ahojte,
náš malinký bude mať 7 mes. a nedokáže sa z bruška otočiť na chrbátik, opačne mu to ide ako po masle.
ešte sa nedvíha na 4 len sa otáča dokola a trocha sa posúva dozadu, a ešte sa tak na ručičkach pohupuje.
Inak je velký má cez 9 kg. Dúfam že je to v poho 😒

lucinka1104
27. nov 2008

ekia je to v poho akurát otáčať by sa už pomaly mal začať,aleto ostatné jevšetkov poriadku 😉

ekia
27. nov 2008

Jemu sa to už zopár krát aj podarilo - ale myslím, že to bola skôr náhoda keď sa naťahoval za hračkami. No a keď sa otočil tak spustil rev pretože sa toho zľakol 🙄 .Myslíte že by som s ním mala cvičiť, niejak mu ukázať ako sa to robí ? 🙄

julyb
27. nov 2008

ekia ani nás sa neprevracia, už sa nestresujem nechávam to na ne ho

ekia
27. nov 2008

julyb, aspoň že nie sme sami, ale trápi ma to ☹ Inak sa mi zdá že je živý, vkuse trepe nožičkami,keď mi sedí na kolenák tak sa tak pohupuje ako by chcel vyskočiť, len to nešťastne pretáčanie z bruška na chrbát 😖

dididi30
27. nov 2008

ahojte
moja dcera vobec nelozila, rovno zacala chodit, nechali sme ju tak do kedy nezacala chodit do vtedy bola v choditku ci chodila za pomoci ruk 😉 pretacala sa asi ked mala 6-7 mesiacov

syn sa uz pretaca od 4 a pol mesiaca a uz aj zacina lozit, ma 5 a pol mesiaca, je to individualne, kazde dieta je ine a ja zazijem to aj to, teda si myslim 😀

julyb
28. nov 2008

ekia ono je to strasne tazké u takých malých puckov ako máme my pretácat sa, lebo tie mensie deticky sú lahsie sú ako vrtule, aj moj malý je živý ale proste pohodlný ked chce otočí sa ked nie tak je v stoličke, na brusku, na rukách alebo sa po mne hádze 🙂

zuzka1.
28. nov 2008

Ahojte maminy, ja Vas chcem len povzbudit, ze polohovanie na brusku je naozaj zazracne, Nas Saminko byval na brusku od malinka, kazala nam tak lekarka este v porodnici. Polohovali sme ho od narodenia kazdy den 3-4x.
Vysledky:hlavicku si drzi od 2 mesiacov, od 3 sa pretaca na brusko, od 3,5 do oboch stran, od 4 aj opacne z bruska na chrbatik, teraz mame vyse 5 mesiacov, plazi sa jak husenicka, zacina liezt. Brusko je ozaj uzasne, neurologicka nevychadza z udivu, vzdy ked tam pride.
Ked mal 2,5mesiaca, videla, ze sa dava na bok, tak nam poradila na pretacania, nozicku prehodit a rucicku, na ktorej si lezi vystriet. Potom to behom par dni zvladal aj sam od od 3 mesiacov sa teda otaca. Vzdy nieoc poradi!!len treba skusat, polohovat a trenovat, nech je chrbatik pevnucky!!!
Drzim palce!!!! 😀 😀

ekia
28. nov 2008

julyb, no u nás je to podobné, že to bude asi pohodlnosťou, ale z chrbátika na bruško sa otáča od 3,5 mesiaca tak neviem prečo mu to opačne nejde.Veľmy rád sedí - aj keď ešte by nemal, vôbec nepadá. Keď ho dám do lehátka
tak sa mi vňom sám posadí a tak si tam sedká.
Zuzka1 nemám pocit, že by sme ho málo dávali na bruško, tiež si hlavičku drží od 2mesiacov, aj dokina nas pochválila aký je čulý. Ale zasa celý deň mi na tom brušku nevydrží.Točí sa okolo svojej osi a trocha dozadu, ako to u Vás začalo s tým plazením? Nevieš niejaký grif ako mu pomôcť (pretočiť) z toho bruška lebo ak to chcem urobiť tak mu tam zavadyia ručička a bojím sa aby som mu ju nevyklbila ale čo 😨

bubatenko1
28. nov 2008

My sme tiez hlavicku drzali od 2 mesiaca pekne.Pretacat sme sa zacali od 3 mesiaca a uplne ze sa pretocime aj na brusko a na chrbatik tak to az okolo 4,5 mesiaca.Postavi sa na rucicky uz aj vyzera ze sa pusti lozit ale stale nic.Posuva sa takym stylom ze hlavu da na zem ritku zdvihne a tak ide.No sranda sa na nu pozerat.Uz aj sami sedime uz sa nam podarilo vcera aj to ze sa sama posadila z lahu,ale to lozenie vobec.Taktiez aj vydrzi stat na nozickach.No ale pocula som ze niektore deti vobec nelozia.Ale potom nechapem ako sa same naucia chodit.Neurologicka nam hovorila ze malinka zacne liezt potom ze ju mam davat k nabytku aby sa sama naucila postavit a potom ze aj sama zacne chodit bez toho aby sme jej k tomu nejako pomahali.Ale to sa mi zda byt az prilis rozpravkove aby to zvladla,kedze vsetkemu sme jej vzdy na zaciatku museli pomahat aj viac krat.

ekia
28. nov 2008

baby,to k tej neurologičke Vás poslala detská doktorka lebo ste mali nieaký problém? Často sa tu spomínajú neurologičky tak preto sa pýtam 😝