Lozenie, plazenie. Je to potrebné? Máte skúsenosti?

kvietocek7
18. aug 2008

Nasa mala dcerka ma 9 mesiacikov 🙂 je zdravucka,ciperna, ziva stavia sa uz na nozicky, ma pekne drzanie telicka....
Ibaze sa nechce za nic na svete plazit ani lozit.Tiez odmieta byt na brusku-vydrzi iba chvilu Neviem ci je potrebne aby lozila alebo uz priamo bude chciet chodit.
Poradte ako je to dobre podporit-cvicit, aby zacala lozit a plazit sa.
Ake su vase skusenosti??

sisamato
27. jan 2011

@anita41 jasne, suhlasim treba mu nechat priestor ale nic robit nutene. A s tymi chodulkami je to ako s cigarami: kazdy vie, ze skodia ale nikto nezastavi ich vyrobu...ja nemozem sudit ziadnu matku. A s doktormi mas pravdu, ale v tomto sa priklanam fakt na stranu toho prispevku.
A k motivacii ja som nad tym uvazovala a si zober ze cely zivot je o motivacii: ak rodic dieta nemotivuje od narodenia tak to aj tak dopadne, skoncia unudene za kompom, nemaju vlastny nazor atd...kazdy z nas zijeme motivaciou pre nieco... 😉

sisamato
28. jan 2011

ahojte
bojujeme druhy den...
snazim sa ju motivovat na brusku...drzte nam palce...ale je to ako vidim strasny lenoch...
inac nemate niektora skusenosti pri takychto detoch s plavanim? lebo ja by som to skusila, tu v KE su vraj jedni na to specializovane, vraj drahe ale chcem to skusit...

sisamato
2. feb 2011

uz tu nik nechodi? 😉

sisamato
2. feb 2011

dnes sme boli na neurologiia nechcite vediet ao sme dopadli...doteraz si utieram oci...na 9. meaicov a nic nevie...dr. odporucila fyzioterapeutku ...v utorok ideme...dovtedy len na brusku a motivovat...
do frasa preco mi to nik dovtedy nepovedal???

alama
2. feb 2011

ahoj, co znamena, ze nic nevie? Neplazi sa, nepretaca? S tou polohou na brusku je to pravda, treba davat co najcastejsie, ale iba tak, aby neplakali. Nas maly sa zacal otacat na brusko ked mal 11!!! mesiacov, ale to uz mal za sebou plazenie, lozenie aj statie a chodenie pri nabytku. Proste bol lenivy, dovtedy sa pretocil mozno len zo trikrát, nechal nas robit to zanho, polohu na brusku vyslovene neznasal, ale postupne sa to zlepsilo. No a plazit sa zacal znicoho nic, dala som ho na zem a zrazu sa pohol dopredu. Mal 8 mesiacov.

annalena
2. feb 2011

@sisamato moja mala tiez nerobila nic, len lezala, nepretacala sa, nelozila, na brusku nechcela byt, to len revla, snazila som sa ju co najviac motivovat, ale vydrzala mozno 5-10 min. a to uz mala cez 8 mesiacov. tolko som sa naplakala, uz som bola aj na nu nahnevana, hlavne ked som videla ake su ine deti v jej veku sikovne. chodili sme aj na baby gymnastiku, tam sa vsetci spunti tocili, lozili, sadali si a moja chudatko len lezala ☹ .Dr ale stale to je ok, vzdy ju vysetrila, bola som tam aj niekolkokrat aj mimo poradne, nikam nas neposlala, mala vraj len leniva, lebo vyvojovo uplne v poriadku. a potom v priebehu jedneho mesiaca sa zacala z nicoho nic tocit, davat na 4, sama si sadla, stvornochovala a nemala ani rok a uz chodila 😉

sisamato
3. feb 2011

@alama pretacat sa vie, robi vrtulu okolo seba, trocha dozadu a to je vsetko...snazi sa dociahnut hracky, ale je to este len zaciatok...tazky, tak dufam ze dobehneme...nie je den kedy by som si kvoli tomu neporevala...

sisamato
3. feb 2011

@annalena krasne...ja dufam ze prejdeme vsetkym, vraj je to vlemi dolezite...

nice202
3. feb 2011

@sisamato Ahoj, citala som len tak zbezne. nebud smutna, babatka su rozne. podla mna ti fyzioterapeutka len pomoze. ved od toho tam je nie? nic sa neboj. vsetko dobre dopadne! urcite to bude zlata pani, ktora bude chciet velmi pomoct

katy1979
3. feb 2011

@sisamato no podla mna to ziadna tragedia nie je v 9,mesiacoch. otacat sa otaca vrtit sa vrti no vidis aj nejaky ten pohyb dozadu tam je. ja predpokladam ze dopadneme tak isto. ako a ako ho mam prinutit plazit sa ci lozit? motivujem ho kazdy den ale nic ziadna zmena. tak co prinajhorsom sa plazit nebude a bude rovno chodit. snad kvoli tomu neumrie.

sisamato
3. feb 2011

@nice202 dakujem, uz na nu sa spolieham a na to plavanie....

sisamato
3. feb 2011

@katy1979 ved ano, ale hlavne aby sme ich mali uz len na brusku....

sisamato
3. feb 2011

tlacim jej zozadu nohy dopredu a ona sa rukami posuva...budem to trenovat...mozno trocha jej to pomoze ako ma ruky posuvat...drzte nam palce...

katy1979
3. feb 2011

@sisamato davam ho na brucho aj sam sa tam otoci. pravda je ze tak nebude pol hodinu cu hodinu ale motivacia nefunguje. tazko povedat ci je to plavanim. s prvym som chodila a je fakt ze bol pevnejsi a o tomto case uz mal snahu sa posadit ci sa nejako pohnut. stal pevne na nohach, vytiahol sa zo sedu do stoja.

sisamato
3. feb 2011

@katy1979 tak asi to malo zmysel pre posilnenie svalstva...asi to aj moja potrebuje...

katy1979
3. feb 2011

@sisamato my by sme isli tiez lenze my uz od decembra bojujeme s malymi prestavkami so soplikmi takze plavanie sa akosi nekona.

sisamato
3. feb 2011

@katy1979 aha, tak skore uzdravenie...ale aj to bruskovanie robi vela...to uz vidim...ja cakam druhe za dva mesiace a pol tak to mam tiez trochha stazene ale pokila vladzem tak sa nevzdam...a plavat s nou bude aj manzel...

kacenqa
3. feb 2011

@sisamato @katy1979 baby...nerieste to tak tragicky....moja neter nikdy nelozila. ona si sadla, predkopla jednu nozku, zaprela sa patickou o dlazku a ruckami vzadu a dotiahla sa za tou nozkou. a tak sa posuvala. nikdy ne4nozkovala, ale chodit sa naucila uplne v pohode.

moja starsia dcera zacala lozit az dakedy na prelome 9.a 10. mesiaca. dovtedy sa presuvala gulanim - tzv. valanim sudov. tak sa dokazala aj cez celu izbu premiestnit.

mladsia bola este lenivejsia, lozit zacala tiez zhruba v rovnakom case, ale dovtedy sa ani negulala. fakt je ten, ze sa mi zda, ze plavanim spevnela troska, lebo kym sme neplavali, tak sa ani nepretacala na brusko, iba do bokov, proste to nedotocila, ale zase az taku vahu by som tomu neprikladala.

s oboma kockami som zacala plavat ako so 6mesacnymi, v rovnakom obdobi, tak to viem tak z hruba porovnat.

a na brusku byvali aj jedna aj druha minimalne, nepacilo sa im, jedovali sa.

katy1979
3. feb 2011

@sisamato tak to ste si riadne svihli s druhym prirastkom. dnes som ho nejakym zazrakom dostala na styri. cumel ako puk ze co to je. tak budeme trenovat. ked on sa metie ako ryba na suchu, vidis ze by sa aj niekam dostal ale nevie ako. vzdy vypuci zadok a hlavu ma na zemi. ale ani tak sa nepohne. potom sa jeduje a tak dookola

sisamato
3. feb 2011

@katy1979 no necakany sok aj pre mna doteraz...
kamoske zacala plazit v 8. mesaicoch, tak mate cas...ja som aspon tomu rada ze na brusku chce byt a vydri ked ju motivujem ale aj sama sa zabavi...tak mozno dobry zaciatok...uz som sa trcoha ukludnila...drzim aj vam palce...predsa ste este an tom lepsie ako my...

sisamato
4. feb 2011

ahojte,
bojujeme, nevzdavame sa...ja mam pocit ze sa to zacina zlepsovat...viac sa snazi a hlavne sa jej ta poloha paci... 🙂 uz 9. den...ani si neviete predstavit ako sa tesim na ten den, ked sa ku mne doplazi alebo dolozi... 🙂

lubka2886
4. feb 2011

Moja dcerka zacala liezt az v 10 mes.

sisamato
7. feb 2011

@lubka2886 ahoj, to je super a ak sa mozem spytat, tak sa predtym aj plazila?

sisamato
7. feb 2011

Tak my sme baby na brusku stale ako sa da, som dokonca kvoli malej teraz ochotna rusit vsetky vyletiky v aute, len aby bola na brusku....ale je zlata ze ju to bavi a vydrzi, moj poklad, ona je uzasne dieta od zaciatku, nikdy sme nemali v nicom problem, len toto...ale to je moja chyba...
dnes som ju prihlasila na plavanie, maju mi dat vediet kedy presne zaciname...a zajtra ta navsteva u fyzioterapeutky...som strasne zvedava co nam povie...drzte palce, aby to bolo OK a nebola Vojtovka...

carodejnica
7. feb 2011

@sisamato Neviem, koľko mesiacov má tvoja dcérka. Ale moja dcéra Naďa sa v 9 mesiacoch ešte len plazila, štvornožkovať začala až v 13 mesiacoch!! Ale pravdou je, že my sme museli s ňou cvičiť vojtovku (od 11 mesiaca), aj keď len 5 týždňov, lebo ona sa plazila tak asymetricky, zapájala len jednu stranu. Nám fyzioterapia veľmi pomohla.
Po roku sa aj sama postavila, okolo nábytku začala chodiť v 14 mesiacoch, prvé samostatné krôčky v 15 mesiacoch a chodiť definitívne začala až v 16 mesiacoch. 🙂
Ale nevadí, nik sa jej nebude na to v dospelosti pýtať. 🙂

sisamato
7. feb 2011

@carodejnica ahoj, dakujem za povzbudivu spravu....si ma potesila 😉
Simka ma ukonceny 9. mesiac, takze dost neskoro sme sa spametali...ak vam ta vojtovka tak pomohla tak to je super, co by som za to ja dala aby mala presla aj tym plazenim...mne je uz teraz uplne jedno kedy bude chodit, len aby si presla vsetkym, vraj je to pre telo najlepsie...manzel vraj zacal chodit na rok a pol, ale to bol aj v chodulke, takze mozno aj po nom to ma...a ako vravis, nie je dolezite kedy zacala chodit, ale ako k tomu dospela a je krasne ze to zvladla sama 😉

carodejnica
7. feb 2011

@sisamato Nás poslala pediatrička na fyzioterapiu, keď mala naša malá 10 mesiacov, nič ste nezmeškali neboj sa. Ak nemá inú vážnejšiu diagnózu, rozbehne sa to. 😎
Tiež som plakávala a bála sa, ale dobre to dopadlo. My sme mali úžasnú fyzioterapeutku, tá mi vždy dala energiu. A zásada, nič nesiliť, žiaden pavúk, ani chodítko, nechať pekne na zemi, na koberci, nech sa sama "trápi", žiadne pasívne sedenie.. Naďa sa posadila sama z polohy na štyroch týždeň pre ročnými narodeninami. 😵
Ešte sme "cvičili" aj tak, že sme ju nútili preliezať nám cez nohy, to je tiež veľmi zdravé.
A tvoja dcérka sa ani neplazí? Prepáč, nečítala som tvoj príbeh.

sisamato
7. feb 2011

No to mas potom skvelu pediatricku...nas poslala nasa az po mojej vyzve ze sa mi na jej vek nepaci ze sa nic nedeje...tak nas najprv poslala na kontrolu k neurologicke a ta skonstatovala jej ochabnute svalstvo a navrhla fyzioterapiu, inac je OK.
A ako som pisala vyssie, je to moja strasna chyba, ktoru si budem vycitat cely zivot, ze som ju davala do pavuka a umele sedenie...ked si an to spomeniem tak mi je z toho zle a najradsej by som na to uz zabudla, lebo vzdy mi pri tom tecu slzy...
nie este nevie nic, iba sa tocit dookola a trcoha dozadu...

sisamato
7. feb 2011

Mna na to z okolia ani nikto neupozornil, vlastna atka ju tak davala, vsetci...chori....a aj vcera moja uzasna matka ze ci ju z toho neboli hlava a nezoderie si oci...tak no koment...

sisamato
7. feb 2011

Mna na to z okolia ani nikto neupozornil, vlastna atka ju tak davala, vsetci...chori....a aj vcera moja uzasna matka ze ci ju z toho ze je stale an bruchu neboli hlava a nezoderie si oci...tak no koment...