Lozenie, plazenie. Je to potrebné? Máte skúsenosti?

kvietocek7
18. aug 2008

Nasa mala dcerka ma 9 mesiacikov 🙂 je zdravucka,ciperna, ziva stavia sa uz na nozicky, ma pekne drzanie telicka....
Ibaze sa nechce za nic na svete plazit ani lozit.Tiez odmieta byt na brusku-vydrzi iba chvilu Neviem ci je potrebne aby lozila alebo uz priamo bude chciet chodit.
Poradte ako je to dobre podporit-cvicit, aby zacala lozit a plazit sa.
Ake su vase skusenosti??

halienka
16. jún 2012

@asimon moja dcéra vobec neplazila, nelozila ani neštvornožkovala. Presne ako opisuješ, polohu na brušku od začiatku neznášala, ako náhle sa z nej vedela dostať (prevrátiť sa z brucha na chrbát) tak sme ju v tej polohe neudržali ani 2 sekundy. Tak ako píšeš, sedieť začal nejako v 7-8 mesiaci a do 11 (keď už iné chodia popri nábytku) ona proste len sedela. Ja už som mala riadne stresy z toho, pediatrička nad tým len mávla rukou, že nebojte sa, bude chodiť, veď sa na ňu pozrite aká je pevná, silná, len ide svojským štýlom. A fakt. V 11 mesiaci sa začala nejako divne z toho sedu prehadzovať do predu, vždy skončila rozčapená na bruchu a vzápätí na chrbáte. Robila to asi týždeň kým pochopila že môže ostať na štyroch a potom z tých štyroch sa ihneď začal stavať. V 12 mesiacoch už chodila popri nábytku. A v tom čase chvíľočku aj pár krát poštvornožkovala, ale veľmi málo, lebo viac sa jej páčilo už na dvoch. V 15 mesiacoch už chodila sama bez pomoci a opory. Takže ono to naozaj nakoniec bolo všetko v pohode. Viem, že vraj pre chrbátik a celkovú pevnosť svalov je lepšie keď deti idú tým spôsobom, že plazenie, štvornožkovanie, sed, postaviť sa a popri nábytku a potom samé, všetko by vraj malo byť bez pomoci a samé by malo dôjsť k tomu všetkému, ale čo sa týka kedy začne dieťa chodiť, tak to neznamená, že keď pôjde týmto štýlom, že to bude skôr, práve jedna kámoška tak išla, malému naozaj vôbec nepomáhala a prvý krát sa pustil chodiť bez pomoci až v 18. mesiacoch, aj to veľmi ustráchane, inak skutočne zdravý a pevný chlapec. 😉 🙂

asimon
16. jún 2012

@halienka toto potrebujem pocut 😉 lebo ona je tiez taka zlata...sedi a sedi..ked sa chce za niecim natiahnut roztiahne nozicky do snury..brucho da az na zem a ruky pred seba..nie ze by ritkou pohla 😉 mam dve baby ale motoricky je kazda ina...ked dam malu na brucho tak sa rozplace az sa za hlavu chyti ze co som jej to spravila..:-\ 😀

zebra41
18. jún 2012

@asimon ahoj, my nie sme uplne standardny pripad,kedze maly je predcasniatko a v 11 mesiacoch mal operovane srdiecko,ale tiez nechcel byvat na brusko. no ja som ho na radu neurologicky vobec nedala sediet. vzdy som ho dala na zem na chrbat. a hracky dalej- chvilu sa jedoval a potom sa zacal za nimi pretacat na brusko a nacahovat az doslo k plazeniu. on sa zacal stavat popri nabytku,ale vsetko zaujimave som dala do stredu izby. a tak zacal k tym veciam stvornozkovat,kedze sa nemal ako presunut. no a v 15 mesiacoch zacal chodit. vyhoda je,ze hned zacal chodit bez padov a s istotou. teda samozrejme par padov bolo,ale slo to velmi pekne. ja som s nim tiez nechodila ani za ruky. teraz ma 16 mesiacov a uz vylezie po rebriku na smykalu, zacina behat a skusa skakat.

ducci
29. jún 2012

@asimon my sme zacali sediet niekedy 6-7 mesiacov - sama sa vytiahla, ja som ju nedavala... no a potom sa jej uz nechcelo ani plazit ani lozit... no trvalo mi to asi 2-3 tyzdne kazdy den som s nou cvicila 🙂 - teda lakala som ju na korku chleba, ktora jej velmi chutila 🙂 a nakoniec sa naucila lozit a po tyzdna rovno stvornozkovat... v 9 mesiacoch sa postavila a v roku zacala krasne sama chodit - uz takmer bez padov 🙂...tiez som si ale uz myslela, ze jednoducho lozit nebude ale som nakoniec rada, ze sa podarilo...

euka210
30. jún 2012

@asimon nas ma skoro 10m a sam sa vie posadit a lozi 2t...posuval sa po zadku, aj stat uz chcel, ale na kolena nevedel...a zrazu v priebehu tyzdna z plazenia presiel na styri, zacal si sam sadat a o par dni zacal lozit a dnes sa otocim a vie mi zmiznut z oci 🙂 Nas je ten typ, ze nic nic a potom zrazu...aj s otacanim to tak bolo....nevedel a skoro naraz sa naucil na oba smery. Kazde dieta je ine, mozu mat take obdobia kludu pred zmenou (ako nas) a aj 15percent deti nelozi, mozu prejst rovno do stoja...to ja som sa bala, ze zacne skor chodit ako lozit...ale dockala som sa 🙂

baklik
11. júl 2012

nas zacal plazit, ked mal 5.5 mesiaca, potom sa dvihol na styri, ale nevedel sa pohnut takto vpred, len sa kyval. ked mal 7 mes. a 1 tyzden, tak skoordinoval ruky a nohy a uz iba stvornozkuje. naucil sa pekne si sadnut, ked stvornozkuje a tak sa mu to zapacilo, ze to teraz skusa stale. tri dni na to sa zacal stavat na nohy a tiez skusa, kde sa len da. 🙂 no, som zvedava, kedy sa pusti chodit, ked je takto motoricky popredu... veru, oci stale na stopkach! ked som s nim sama doma, uz veru nic neporobim, len na neho davam pozor. ale tak je to super, pozorovat tie pokroky nasich deticiek. no nie? 😉

mozno este jedna rada - citala som, ze lozenie deti je velmi potrebne, aby sa detom v mozgu vytvarali prepojenia, ktore su zodpovedne za koncetraciu, pozornost. treba, aby sa deti vela hrali na podlahe a nedavali sa sediet skor ako na to budu same pripravene.
je vela maminiek, ktore deti posadia na postel, gauc, ked este na to nie su pripravene. samozrejme, dieta sa nauci sediet, ale potom nema zaujem a castokrat ani prilezitost naucit sa lozit, co je na skodu veci...

rodinnevikendy2
2. máj 2014

Som lektorka dojcenskej gymnastiky a babyplavania. Plazenie aj lozenie ma pre dietattko velky vyznam, pri plazeni sa uci drzat hlavu, koordinovat pohyby ruk a noh. Stvornozkovanie posilnuje dietatku chrbtove svaly a prepajaju sa mu hemisfery.
Velmi dobre pre rozvoj dietatka su rozne kurzy baby gymnastiky, alebo babyplavanie, kde sa tiez ukazuju pohyby a cviky, ako dietatko spravne stimulovat.

Aj my otvarame klub babyplavania Plutvicka a radi vam poradime, ako podporit dietatko

https://www.modrykonik.sk/catalog/vendor/rodinn...

rodinnevikendy2
23. aug 2014

Prihlasovanie na septembrové kurzy dojčenského plávania prebieha. Tešíme sa na Vás.
Baby klub PLUTVIČKA Bratislava

https://www.modrykonik.sk/catalog/vendor/rodinn...
🙂 🙂 🙂 🙂

kristinagregorova35
5. okt 2014

Ahojte mamičky,
zapojte sa do súťaže s fotografiou vášho spinkajúceho dieťatka a vyhrajte špičkový kuchynský robot BOSH, bezdotykový teplomer MICROLIFE, reproduktory k PC a veľa iných cien. Zapojte sa už dnes na stránke http://www.talentagent.sk/sutaz2.php
Ďakujeme 🙂

zienkalenka
24. okt 2014

Nase skusenosti ako sa nasa Adelka zacala plazit:
http://montemother.wordpress.com/2014/05/17/na-...