Lozenie, plazenie. Je to potrebné? Máte skúsenosti?

kvietocek7
18. aug 2008

Nasa mala dcerka ma 9 mesiacikov 🙂 je zdravucka,ciperna, ziva stavia sa uz na nozicky, ma pekne drzanie telicka....
Ibaze sa nechce za nic na svete plazit ani lozit.Tiez odmieta byt na brusku-vydrzi iba chvilu Neviem ci je potrebne aby lozila alebo uz priamo bude chciet chodit.
Poradte ako je to dobre podporit-cvicit, aby zacala lozit a plazit sa.
Ake su vase skusenosti??

sisamato
16. okt 2011

@alena76 blahozelam Jonaskovi k jeho prvym krocikom 😉 , no super ze aspon niekto to uz pohol dopredu 🙂 , my stale len na kolenach a v stoji len okolo nabytku 🙂

sisamato
17. okt 2011

@jasekd a
@alena76 joj baby keby ste videli ako ta moja Simka od vcera kocikuje Riska...skoda ze tu nejde dat aj video...on si sedi v detskom kociku a ona si ho tak pysne tlaci jak dajaky poklad...no my mame z nich rehot neuveritelny 😀

alena76
17. okt 2011

to je zlate 😀 ja mam take so Zofkou a Simonom..v takom prutenom polskom kociku

alena76
17. okt 2011

@sisamato
@jasekd
@iwuskaa
a ostatne
Takze oznamujem, ze Jonas spravil tie 2 kroky v tej nemocnici a doma NIST 😀 to decko si asi z nas aj lekarov robi srandu!!!!! Povedali mi, ze bude chodit, ked on bude chciet..ze je taka osobnost 😎 Len aby to nebolo do maturity.....Ale aspon viem, ze to ovlada a nic mu nie je...Odpadnem z neho 😀

mahulena
18. okt 2011

Alenko, jeste mate 2 tydny cas, pak na tom bude jako nas Ali🙂))
mmch, je to stejny zvire, kdyz nechce, tak nechce, je to pravej Byk, dela to u vseho. Kdyz ne, tak ne, nikdo a nic s nim nehne.
Jsem moc rada, ze mate vse v poradku, mam fakt radost!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!, ted uz je vsechno jedno, hlavne, ze je vysledek takovyto.

ivular
22. okt 2011

Ahoj holky, máme chlapečka 8,5 m, který se naučil sedět a různě převalovat (na místě), trvá to už skoro dva měsíce, ale nemá se k lezení. Včera jsme byli na rehabilitaci a terapeutka říkala, že je to veliké dítě (což on opravdu je), takže pokud se lozit nenaučí, bude mít určitě kulatá záda a nohy do X. Bez lezení se prý taky často projevují dislektie, diskalkulie apod. jelikož nebyla dobře propojena levá a pravá hemisféra. Ukázala mi, jak držet a ponoukat malého, ale jemu se to vůbec nelíbí a rychle začne plakat, tak je mi z toho smutno ☹

blandik
22. okt 2011

@ivular - náš začal lozit, sedět a stát v jedenácti měsících. Do té doby se jen plazil a otáčel..zkušela jsem už i našívat gumu z gumových rukavic na tepláky, aby měl nějakou oporu, protože na plovoučkách se špatně leze...je pravda, že měl "opožděný vývoj" motorický asi o šest týdnů (o tři týdny dříve narozený), a má nerozhýbaný obratel na zádech, prý je to důsledek toho, že začal věci dělat později, chodil ve 14M ( a terapeutka nám tenkrát řekla, že nemáme čekat, že to bude atlet...)...Když byl malý, chodili jsme na vojtovku, aby chtěl být na bříšku a otočil se...a pak už jsme byli jen ve sledování...Určitě je dobré, pokud si dítě projde vším v tom vývoji a nepřeskočí lezení...ale zase spousta dětí to přeskočí...Já bych zkoušela dále ponoukat a uvidíš..
K těm disfunkcním - já zase vím z montessori - že se nemá dítěti vůbec nutit pravá a levá ruka - protože právě tím, že jedno období jí levou a pak zase pravou, nebo to pořád střídají, má vliv na propojování hemisfér a rodiče právě ubližují dětem, pokud v dobré víře se snaží je orientovat na pravou ruku...Některé děti prý i kreslí obrázky vzhůru nohama, zrcadlově...taky se je má nechat, že jim to prospěje..

anehap
22. okt 2011

@ivular určitě můžeš být v klidu, malá taky začala lézt až v deseti měsících(taky byla větší a tím línější a všechno dělala později, ale dohnala to), do té doby ani sama neseděla, ale nenutili jsme ji. Jak začala v těch deseti měsících lozit, začala sama sedět a sama stála v roce. Teď má 15 měsíců a sama nechodí, jsou zatím jen náznaky. Ale neboj, dožene to i váš prcek, máte času dost 😉 Ale z vlastní zkušenosti vím, že je někdy těžký to neřešit a nestresovat - hlavně vlivem okolí a srovnáním jiných dětí 😉

ivular
22. okt 2011

@blandik @anehap Podle slov té terapeutky prý není průšvih, že v 8,5 měsících ještě neleze, to ještě není pozdě. Problémem ale prý je, že se naučil posazovat DŘÍV než začal lozit. Ony ty děti takto prý ztratí motivaci dál se snažit (to vidím na tom našem - pohodlně se posadí a má přehled o všem), takže fázi lození často úplně přeskočí a rovnou si stoupají. A to je pak ten průšvih ☹

sisamato
22. okt 2011

@alena76 😀 fakt nam davaju nacas...Simka bude sama tlacit ten detsky kocik s Riskom, ale to je vsetko...zbytok casu lieta po byte po kolenach alebo stoji okolo nabytku...ze ju tie kolienka nebolia, nechapem...ale kozu okolo nich ma mierne cervenu...

blandik
22. okt 2011

@ivular - aha..já jsem tuším od té naší slyšela, že někdy si děti dříve sednou, někdy dříve lezou..ale už to jsou více než dva roky, tak už nevím...možná tě jen zbytečně vystrašila. Spousta dětí nejede podle mustru...

anehap
23. okt 2011

@ivular aha, to jsem špatně pochopila, tak s tím osobní zkušenost nemám. 😉 Ale moje neteře(dva a čtyři roky) taky nelozily vůbec, jen seděly a pak rovnou chodily, ale to spíš vinou rodičů - brzo je posazovali. Je fakt, že chodily brzo, asi tím, že lezení vynechaly. A zatím jsou v pohodě, otázka je, jestli se to projeví později, ale když jsme to tenkrát probíraly s fyzioterapeutkou, tak říkala, že by žádné problémy mít neměly. A váš malý si začal sám sedat?

miska1981
23. okt 2011

caute zienky, tak ako sa mate? nejake chodiace dietky? dlhsie som tu nebola, bola som v nemocke, ale uz je dobre a som doma...moja jajka este stale nechodi...ako chodi, lieta za jednu rucku, ale ked ju pustim, zastane a bud zacne pistat, alebo sa hned da na styri...proste sa asi boji. stale dufam, ze do roka a pol, to stihneme, aj ked mame na to len 3 tyzdne...lebo potom ideme na neuro na kontrolu a ked som naposledy od nej odchadzala povedala som jej, ze nabuduce uz pride jaja po svojich 😅 ale teraz uz o tom nie som presvedcena 🙂 hlavne, ze som jej uz kupila boticky na zimu protetika....druhu moznost jej davam do vianoc 😅

miska1981
23. okt 2011

@alena76 blahozelam k dobrym vysledkom 🙂 ja som volala na to gastro a veeelmi neprijemna sestricka mi ani nepovedala vysledky na tu celiakiu, hned ju objednala na 14.11 do nemocnice na sondu.
uz vidi ako ju tam dam...pekne si pojdem po vysledky a ziadnu sondu ani nic jej nedam. chuda moje, teraz ma kiahne a urcite ju nebudem trapit somarinami.

miska1981
23. okt 2011

@sisamato to musi byt zlate ako si tlaci braceka v kociku, hod foto 🙂

alena76
23. okt 2011

@sisamato ano, foto 😀

jasekd
23. okt 2011

@ivular Ahoj, nejaka lepsi diskuse, kde bysme se mohly potkat, nejni? 😠 😀 Nevim, zda jsem psala na ledvinach, ze nas M. bude mit 19 mesicu a stale nic? Ani se nepostavi sam v prostoru, za jednu ruku se potaci jak ozralej, no nic moc 😝 Plazi se ti Honzik? Nas se desne dlouho plazil, houpal se na 4 a nechtel lezt, hned sup na bricho a plazit, tak jsme mu davali na pasek kolem briska ruzne kosticky a predmety, aby si lehnout nemohl, drsne, ale to ho donutilo trochu popolezt, mel to na sobe treba 2 minuty, jak jsem sundala, hned na bricho, ale postupne se naucil, ze lezeni bude lepsi, pekne leze cca od 13 mesicu doted 😅 Chodi kolem nabytku uz taky dlouho, ale sam ani prd.

ivular
24. okt 2011

@jasekd Ahoj, zdá se že okupujeme nejmíň polovinu koníka 😀
Honzík se ani neplazí, bez problémů se dostane na 4, rozhlídne se, jestli je v dosahu nějaká hračka pro kterou by stačilo natáhnout se na bříško - už má v oku tu vzdálenost, na kterou takhle dosáhne 😀 Pokud žádná taková není, tak se posadí, rozhlíží a o nic dalšího neusiluje 😖 To s těmi kostičkami za páskem mě pobavilo 😀 To je přesně ten problém i u nás, takže nad tím začnu uvažovat 🙂
A s tím vašim chozením - já jsem se o to ještě moc nezajímala, ale ze slov té terapeutky plynulo, že minimálně do nějakých 18 měsíců je pořád fyziologické, když děti samy nechodí. Naopak říkala, že je dobré, když co nejdýl lezou, než se postaví. Já vím, že vy už ten čas máte, ale já bych se radovala, že se tím lezením krásně zpevnil a do školky po kolenou už určitě nepoleze! 😉

jasekd
24. okt 2011

@ivular Presne nas Martin, sledoval, cumel, pripadne plazil, vubec nebyl akcni, to az ted, kdyz vidim, jak si sikovne hraje Vendy od malinka, jsem rada, ze on byl moje prvni dite, mit ho jako druhy, mam utkvelej pocit, ze je postizenej 😅 😝 Pristi tyden jdem na DMSA, tak se zas tesim 😝

ivular
25. okt 2011

@jasekd No mně Honzík nepřipadá nějak opožděnej - spousty toho pochopil jen tím pozorováním. Spíš mi to příjde tak, jako by mu došlo, že může získávát spousty podnětů aniž by se kvůli tomu musel zbytečně hýbat 😀 Ale klečela jsem nad ním celý víkend a "učila" lozit a mám pocit, že už pochopil, že se to může taky hodit, ale nechci to zakřiknout 😉
DMSA - vím, vím a moc držím pěsti!!

zebra41
25. okt 2011

Ahojte, mam 9 mesacneho chlapceka, ktory sa plazi a pretaca. este nelezie. asi pred tyzdnom sa zacal davat na 4,ale vydrzal tak 2 sekundy a odvtedy to voobec neopakuje. kedze je narodeny o 5 tyzdnov skor,tak sme sledovani v rizikovej poradni. vcera nam neurologicka hovorila,ze by mal do mesiaca stvornozkovat,lebo inak bude musiet prezriet kolienka. mate nejake typy ako ho motivovat k lozeniu? podla nej je neurologicky v poriadku a nelozi vraj preto,ze mame plavajucu podlahu a zrejme sa mu to smyka.

petasa
25. okt 2011

Ahoj,mam rocni holcicku,ted teprve zacala lezt,cvicily jsme vojtovku tak nam vse trvalo dele ale od devateho mesice je v poradku cviicla jen ze mela nahnute telicko spis k prva estrane jinak nic vic v tom nebylo.Od devateho tedy plne sedi a v roce zacala lezt,za rucky chodime uz od devateho a ted obcas sama,postavi se v pohode jen se boji se pustit,strasne chvata kdyz cupita musi behat moc ji to bavi.Kazde dite je vazne individualni.

ivular
25. okt 2011

@zebra41 Ahoj, od toho co popisuješ je k lezení ještě cesta daleká 😖 Popíšu jen ty fáze: nejdřív se musí naučit dostat se hravě na 4 z jakékoliv jiné polohy. Pak se musí na čtyřech houpat (nevím jak líp to nazvat), tak aby v této poloze získal jistotu. Pak musí zjistit, že jednu ruku může uvolnit (např. sahat na hračku) a přesto se "na čtyřech" v pohodě udrží. Pak až bude schopen lézt. Všechny tyto fáze lze pomoct trénovat, ale netroufám si to popisovat. Určitě ale pořiď koberec (stačí malý, dětský) nebo pěnové puzzle - opravdu to hraje velkou roli.

jasekd
25. okt 2011

@zebra41 stejne jako ivular, porid koberec, taky jsme kvuli nemu kus koberce poridili, aspon je i to teplejsi. Nas M. se na 4 houpal minimalne mesic, ale spis vic 😅 Puzzle jsme meli taky , ale koberec lepsi.
@ivular Diky, ja dam vedet pak na ledviny 🙂

petule246
25. okt 2011

ahoj hoky! taky se přidávám neb z malého už docela vyšiluju, je mu 11 m a 4 dny a stále neleze. Nicméně jsem si tady přečetla popis @ivular a na kolínkách se už houpe přes měsíc, možná i 2 a jednu ručku už dokáže uvolnit taky. Tak snad to někdy přijde. Dnes jsem mu jakoby šoupala kolínka a on si hýbal rukama a docela mu to šlo. Tak snad už to není tak beznadějný. On je docela těžký, v 9,5 měsíci jsem si vyžádala rehabku - dětská dr. říkala, že je ok, ale že nás klidně někam pošle. Na rehabce mi ho zkoukli a řekli opět, že je ok. Jenže uběhli 2 měsíce a stále neleze ... navíc vůbec nemá tendenci si stoupat, maximálně do kleku opřený třeba o schod nebo tak ... je to prostě lenoch, ale nervozní jsem teda už jako pes 😉
jinak je to docela šikula, z pexesa pozná několik zvířátek, napodobí pár zvuků zvířátek, pápá, paci, paci umí už od cca 8mi měsíců, furt nám ukazuje věci a ptá se "cotoje" ... ale ta hrubá motorika. No tak jsem se aspoň vypsala.
Co myslíte, mám chtít znovu rehabku nebo už vyčkat?

jasekd
25. okt 2011

@petule246 No, nasemu je skoro 19 mesicu, nechodi, a rehabku taky nemame, pry je OK. Ten neurolog je i majitel rehabky, takze zbytecne by si snad klienta neodhanel 😀 Ja pokud by mi dvakrat rekli, ze je to OK, tak se na rehabku vykaslu. Martin zacal lezt velmi opatrne a pomalu na roce, a poradne leze od 13 mesicu, no a od te doby stale leze, a chodi kolem nabytku, a to asi od 15 nebo 16 mesicu, a tim jsme zatim skoncili... On je moje prvni dite, mit ho jako druhe po jednom "normalnim", tak uz me vezou, i tak je to neprijemny, dotazy a pohledy okoli, ale co nadelam, nic, hlavne kdyz bude mit neurolog pravdu a malej je skutecne OK 🙂

petule246
25. okt 2011

@jasekd - no, mne ty dva názory, že je ok, sice do jisté míry uklidňují, ale on se tam předvedl v tom nejlepším světle tím svým papa a paci paci a úsměvama a oni řekli, ře je hrozně šikovnej a kouzelnej ... tak se bojím, aby je tím trochu neoblbl v profesionálním úsusdku 😀
Já jsem asi ráda , že adámek je až druhej, že nejsem tak vyplesklá a na rovinu - u prvního všechno řešíš tak asi 100x víc a 100x víc se na něj všichni ptají.S pozdním chozením jsem asi smířená, teď bude zima takže v kočáře by jezdil tak jako tak. Jen ať je hlavně v pořádku ...

Já asi jsem tak nějak vnitřně přesvědčená, že to bude dobrý, ale ... jak jsem psala výš - nervozní jsem jako pes.

Alfíno začal chodit, když jsme si ho jako s manželem posílali, že stál se mnou a alf na něj volala s rozpřaženou náručí, ať jde za ním. Myslím, že už jste za vodou, neboj, on se už brzo pustí ...

jasekd
25. okt 2011

@petule246 No zatim se ani nepostavi v prostoru bez opory, my to mame jeste na dlouho 😝 Druhe dite mam snad nastesti zdrave a zda se sikovnejsi, tak uvidime, u Martina resime problemu vic, takze vyjukana jsem byla, to teda jo 😝

petule246
25. okt 2011

@jasekd - jé, já vendulku přehlídla, tak to jsem tě nemusela poučovat o dvou dětech 😀 já mám pocit, že alfíno zas nechodil moc kolem nábytku neb jsme měli málo nábytku a neměl se o co opírat, takže chodil za ruku, no a pak se to prostě přehouplo ... tak snad se dočkáme 🙂

lumimi
25. okt 2011

nam začal drobec trochu lozit potom čo sa naučil chodit.