Lozenie, plazenie. Je to potrebné? Máte skúsenosti?

kvietocek7
18. aug 2008

Nasa mala dcerka ma 9 mesiacikov 🙂 je zdravucka,ciperna, ziva stavia sa uz na nozicky, ma pekne drzanie telicka....
Ibaze sa nechce za nic na svete plazit ani lozit.Tiez odmieta byt na brusku-vydrzi iba chvilu Neviem ci je potrebne aby lozila alebo uz priamo bude chciet chodit.
Poradte ako je to dobre podporit-cvicit, aby zacala lozit a plazit sa.
Ake su vase skusenosti??

petule246
25. okt 2011

@lumimi - no to mi sice taky už několik lidí řeklo, ale adámek má ke stoupání strašně daleko a nožičky má ve stoje teda dost nestabilní ... maximálně si klekne ke schodu nebo se opře o banánovou krabici. A kdy ti začal prcek chodit?

lumimi
25. okt 2011

@petule246 rozbehol sa náhle tesne pred prvými narodeninami ale nebolo to bohvie čo. za ruky sme ho vodili od nejakého deviateho mesiaca, som myslela podla toho že bude aj skoro chodit ale nie, dal si na čas. ono to príde, ja som ho nechávala nech si chodí a cupita okolo mna, ked spadol spadol, pomohla som vstat, s manželom sme si ho posielali - to mal strasne rád. ale všimla som si, že ked s ním boli chvílu svokrovci furt ho za ruku držali alebo na rukách tak potom mi odmietal sam chodit, furt sa chcel držat. ale aj sám sa postavil až ked vedel chodit, dovtedy sa postavil len o niečo, ono to išlo naozaj samo, ani som neverila že sa nám tak rozbehne a teraz ho neviem zastavit. 😀 ale je to stokrát lepšie ked chodí sám ako ked sme ho museli držat.

ivular
25. okt 2011

@petule246 Ahoj, přesně v téhle fázi jsme na rehabce byli (i když my kvůli tomu, že si sám sedá, což je paradoxně brzda v dalším vývoji) zrovna v pátek. Terapeutka mi ukázala jak na něj, já jsem s ním cvičila dle instrukcí celý víkend a dnes už opravdu jakoby leze (byť kratičký úsek a nejistě). Z té rychlosti soudím, že by na to přišel i sám, i když asi později - a myslím že tak to bude i u vás.
Jenom bych ti radila, abyste malého nepostavovali - naopak odstraňovali vše, na čem se vytahuje nahoru. Ta naše terapeutka vždy opakuje, že dítě potřebuje jenom volný prostor. To že začne pozdě chodit ho do budoucna neovlivní, ale to že nelezl (prý aspoň 3 měsíce) často působí problémy (kulatá záda, nohy do X, nedokonalé propojení hemisfér).

petule246
25. okt 2011

@ivular - on mi teda do výšky moc nechce, max. ten schod a jak jsem psala ty nožičky nějak extra stabilní fakt nemá.
Asi by nešel ten urychlovací cvik nějak popsat, že bychom to taky vyzkoušeli. Vím, že vojtovka popsat nejde (tehdy na rehabce mi 1 cvik dali, že ho můžeme a nemusíme cvičit a že ho popožene na kolínka - a fakt to bylo složitý).

nancy1974
25. okt 2011

Milé mamičky, ako odborník fyzioterapeut aj keď sa nevenujem detičkám vám chcem poradiť aby ste svoje detičky odmalička zvykali na bruško tým sa posilňujú chrbtové svaly a od toho sa odvíja aj lezenie aj keď niektoré deti majú tendenciu lezenie preskočiť a skorej sa stavať na nôžky. Lozenie je veľmi dôležité !!!! Kým sú deti malé väčšinou nemajú vadné držanie ale so začiatkom školskej dochádzky a nosením ťažkých tašiek zistíte , že dieťa má slabé chrbtové svaly, začne sa hrbiť a takýchto malých pacientov už rehabilitujem aj ja. Takže keď chceme tomu predísť, treba deti naučiť loziť, poprípade osobne konzultovať s fyzioterapeutom. a ešte jedna vec malé deti si výborne posilňujú svaly na preliezkach, takže treba niekedy zažmúriť oči a nechať ich nech sa šplhajú čo najviac sami . Držím palce. Naďa

zebra41
25. okt 2011

@ivular @jasekd vdaka baby. ja ho zas tak nenahanam. len,aby sme nemuseli po lekaroch. korigovane ma teraz necelych 8,tak si myslim,ze sme uplne ok. dala som dnes aj kus koberca do izby. puzzle mame - tie len rozobera. tak mozno koberec bude lepsi. chodime na plavanie a instruktorka hovorila,ze nozicky ma silne,len proste potrebuje posilnit chrbatik. on je taka dlha spagetka - 77cm a 8kg 🙂 je rad na zemi a plazi sa. na brusku sa mu veelmi paci,takze ho nechavame co najviac.

nancy1974
26. okt 2011

@zebra41 super, najprv plazenie a uvidíš, že za pár dní bude sedieť ako žabka, potom na lakťoch a už ho nezastavíš 🙂

zebra41
26. okt 2011

@nancy1974 vdaka 🙂 ale on sa plazi uz mesiac. ale tak je vidiet pokrok. ide pekne ruka, noha. na zaciatku sa tahal len ruckami a teraz sa uz aj viac dviha. a zacal spinkavat tak,ze hlavu zabori a zdvihne zadok - tak dufam,ze to znamena,ze v spanku nacvicuje 😀

ivular
27. okt 2011

@petule246 Peťule není to vojtovka a asi se to ani nedá nazvat nějakým obecným urychlovacím cvikem. Náš malý nelezl, protože si z polohy na čtyřech vždy sedl. Paní rehabilitační (mimochodem opravdu profesionál) mi ukázala, jak si mám nad něj kleknout a jak přidržovat rukama, tak abych mu v tom posazení se zabránila a on přemýšlel co teda dělat když nesedět (a tedy lozit) 😀 Honzík první den plakal a zlobil se, protože nechápal proč mu bráním v jeho zautomatizovaném pohybu. Samotné mi z toho jeho naříkání bylo smutno. Naštěstí se mi ho ale dařilo i dobře motivovat, takže když se smířil s tím, že si nesedne, tak to lození ho brzy napadlo jako dobrá alternativa 😀
Abych to shrnula: byly to rady přímo šité na malého, tak nevím jestli by pomohly i vám.

miska1981
28. okt 2011

caute spolubojovnicky 🙂 moja jajka sa kooonecne odhodlala prejst aj par krockov sama, presla uz cely byt, sice chodi ako opity izidor, ale aspon, ze to 😅 ale musim ju este istit, kedze mam pocit, ze ide moc rychlo a nevie este dost dobre brazdit zatacky 😀 a rohy nabytku jej tiez nic nevravia 😅
vy ako pokracujete...hlaste sa 😉

katka14
28. okt 2011

ahojte maminky. trosku sa podelim o nase skusenosti s našou krasavicou. ta ma zajtra 11 mesiacov, a ani nelezie a ani sa neplazi, a chodenie uz vôôôôbec. ale zato sedka nadherne. davali sme ju vytrvalo na brusko, lebo dlho nechcela dvihat hlavicku. a doteraz nema rada polohu na brusku, jeduje sa. snad to dobehne. ked pozorujem ostatne deti i mladsie od nej, tie uz cupotaju za rucicky jedna radost. ona to strasne nema rada, hned dviha nôzky ako na sedenie. snad nas pani doktorka pri kontrole v jednom roku nezvozi. co vy na to?

jasekd
28. okt 2011

@miska1981 Moc gratuluju, u nas nic noveho 😝
@katka14 Za ruce ji nevodte, kor kdyz ani neleze ani neplazi. Pokud se do sedu dostane sama, tak to problem nebude, ale sami ji neposazujte. Nas se plazil cca od 10 mesicu, od roka opatrne, od 13 poradne lezl, ted ma 19 mesicu (presne zitra) a sam nechodi, v prostoru se nepostavi, jen kolem nabytku, za ruce blbe, nevodime ho ani, nema se to. Doktorka te nema za co sprdnout, pokud ji neposazujete, sama vim, jaky to je, s deckem nic neudelas, nechce plazit, lezt, chodit...i kdyby ses na hlavu postavila, neudela to. Treba vam doporuci rehabku, nemusi to byt hned vojtovka, ale jen nejake motivacni a posilovaci cviky 😉 My treba na rehabku nemusime, jen jsme si s nim hrali a motivovali ho k tomu lezeni. Ted s nim nic nedelame a jen cekame, kdy se rozchodi 😅

cigaretka5
28. okt 2011

@katka14 nepanikat, nasa mala nelozila , stvornozkovala asi od 9 mesiacov, popri nabytku asi od roka , potom som skusila ze ci sa chyti ked ju vezmem za ruku a prd, ona sa hned dala na 4 a podme ho, kam potrebovala. Kupili sme jej taketo to choditko co si deti tlacia pred sebou a aj to si pekne tlacila pred sebou ale bola na kolienkach. Potom sme jedneho dna to mala presne 12 mesiac v a den isli na irisko a to vystrcila rucky a chcela chodit za ruky. No a ked mala 14 a pol mesiaca sama dala prvych 9 krokov v priestore, odkukala od kamosa. Medzitym ale uz tlacila choditko sama , a pekne krokovala

cigaretka5
28. okt 2011

@jasekd no aj nam dokina hovorila aby sme ju za ruky nevodili, ale nedalo sa ona sa postavila natiahla rucky a plakala, tak co som mala robit ?

katka14
28. okt 2011

@jasekd posadi sa uz aj sama, ale niekedy jej staci podrzat nozky a dvihne sa. ale vacsinou sama z lahu. ona pravidelne pred spanim cvici v postielke lah-sed takze to jej ide az-az. za ruky ju nevodime - teda len babka s dedkom, nedaju si to vyhovorit. snazila som sa ju ucit liezt ale bezuspesne. tak to teraz nechavam na nu samu. ked bude chciiet, poleze aj chodit bude

katka14
28. okt 2011

@cigaretka5 diky za radu, takze sme "normalni", to som rada 🙂 hlavne ze uz konecne sama pekne sedi, aspon sa uz vie pekne sama zahrat na zemi na svojom koberčeku s hračkami.

petule246
28. okt 2011

@ivular - i tak díky. No adámek asi vycítil mojí nervozitu a začal se fakt snažit, takže na 4 je furt, pořád péruje, zdvihá ruce, šoupe kolínka ... začal se vytahovat do kleku. No prostě už věřím, že to fakt bude ok a že se už rozleze (snad) docela rychle. A jestli bude chodit o měsíc dřív nebo později mi je úplně fuk ...

nelinka0401
28. okt 2011

pridávam sa k vám baby 🙂 aj my máme podobné problémy.aspoň vidím,že nie som sama.malý má už skoro 14 mesiacov a tiež nechce štvornoškovať.radšej sa plazí.sedieť sedí krásne aj sa v sede pootáča dookola.aj sa niekedy postaví v postieľke ale to len vtedy ked mám na postielke ruky.inak nie.ale ani za svet si sám nechce sadnúť .ked mu podám ruku tak si sadne,inak nie.a ked stojí tak sa sám rozbehne a ide..chodím za ním lebo ešte dobre neudrží rovnováhu. 😒

vodnicka
28. okt 2011

Ahojte mam 9 mes.dcerku narodila sa v 36 tt mala krvac.do mozgu a neskor som si vsimla ,ze dava hlavicku do jednej strany tak sme boli na neurologii kde chodime kazde dva mes.a Ona mi odporucala rehab.a cvicila som s nou Vojtovu metodu.Dnes sa plazi ,uz aj pomali po styroch sediet ju nesmiem posadzat na prikaz neurologa ale sa snazi je sikovna vela sa otaca len na brusko,dava vysoko hlavicku ,otvara sufliky a to vsetko v plaze este nevie sa udrzat v sede ale to ma cas je narodena predcasne,nemame ani jeden zubok ale nevadi vydrzia potom dlhsie 🙂 🙂 😉

iwuskaaa
28. okt 2011

Ahojte kočky, ja som aj skoro zabudla sem prispievať 🙂 😀 . Čo máte nové?
My všetko po starom, plazíme sa krásne, na štyri sa dá, ale nie a nie vykročiť, ale tak dúfam, že to už nebude dlho trvať 😒 .
Chodíme na kontroly, chvália nás, že cvičí dobre, je šikovný, ale ide to tak pomaly. Dúfam, že nejaký pokrok nastane zo dňa na deň 🙂

ivular
29. okt 2011

@petule246 Určitě jste před lezením už malý kousek. Hlavně ho podporujte v tom pérování. Terapeutka mi říkala, že ho máme povzbuzovat a chválit celá rodina, aby péroval co nejčastěji😀 Ale je fakt, že při úplně prvních lozících pokusech nám malý vždy chvíli péroval - jakoby se tím odhodlával 😉
@nelinka0401 Neli, dokud malý sám nelozí (nevím jestli je to štvornoškování, asi ano 😉 ), tak ho ani neposazujte ani nepostavujte, zkrátka žádná vertikální poloha, protože na to není dost zpevněný.

katka3012
29. okt 2011

moje zlaticko ,je sikulka .Krasne sedka,stvornozkuje ,stava sa krasne na nozicky,v pavuku lieta o sto sest 😀

nelinka0401
29. okt 2011

@ivular no neštvornožkuje mi len sa plazí.snaží sa dopredu posúvať tak,že si dá nožičky pod seba a odráža sa 🙂 a ked som ho nedala sedieť ako si hovorila.nechala som ho ležať a obrátil sa na bruško a už sa zase plazí.a ked sa snažím mu udržať nôžky ako na štvornožkovanie tak sa len chvílu pohupkáva apotom sa radšej vystrie na bruško.a toto robí už dosť dlho.no ale on sa chce hned na rovné nohy postaviť a potom pekne ide.a ked si myslí,že spadne ,rýchlo sa niečoho prichytí.tak ja už neviem ako dalej ☹

ivular
29. okt 2011

@nelinka0401 Jestli se na čtyřech pohoupává, tak je to super - to prý je první fáze lezení! Tak ho v tom houpání co nejvíc podporujete (jak jsem psala výš). No a pokud by nechtěl z toho bříška na kolena, tak můžete zkusit co psala Jasekd: "Nas se desne dlouho plazil, houpal se na 4 a nechtel lezt, hned sup na bricho a plazit, tak jsme mu davali na pasek kolem briska ruzne kosticky a predmety, aby si lehnout nemohl, drsne, ale to ho donutilo trochu popolezt, mel to na sobe treba 2 minuty, jak jsem sundala, hned na bricho, ale postupne se naucil, ze lezeni bude lepsi"
Ale třeba postačí, když budete hodně podporovat to houpání a rozleze se - u nás to nakonec stačilo 😉

nelinka0401
29. okt 2011

@ivular dakujem.skúsim to..trošku si asi poplače ale vydržíme 🙂 🙂

sisamato
30. okt 2011

@miska1981 jej, blahozelam, len tak dalej 😉

sisamato
30. okt 2011

ahojte, tak tu je foto mojich dvoch nechodiacich anjelikov 😉

jasekd
31. okt 2011

@sisamato ani neni moc poznat, ktery je ten mladsi 😀 Krasna fotka. Jinak u nas zadny pokrok. Streda ctvrtek vys. ledvin, cili jine starosti. Teda udelal Martinek za strasneho revu jeden krok od manzela smerem k veci, co moc chtel, manzel mel kolem nej rozprazene ruce, aby se tak nebal. on se malej moc boji a ani se v prostoru stale nepostavi, fakt zadny pokrok 😅

sisamato
1. nov 2011

@jasekd ahoj, fakt su oni od seba aj vahovo len o kilo rozdiel... 😀 , drzim palce aby u dokiho dobre dopadlo a k tej chodzi, aj ja mam p[ocit ze oina sa strasne boji pustit...v piatok ma rok a pol...

miculienka
1. nov 2011

@sisamato - ahoj, skočila som sem kukuč, že čo nové , vidím na foto , že aspoň aký-taký pokrok ste spravili , len tak ďalej , držím palce 😉