Lozenie, plazenie. Je to potrebné? Máte skúsenosti?

kvietocek7
18. aug 2008

Nasa mala dcerka ma 9 mesiacikov 🙂 je zdravucka,ciperna, ziva stavia sa uz na nozicky, ma pekne drzanie telicka....
Ibaze sa nechce za nic na svete plazit ani lozit.Tiez odmieta byt na brusku-vydrzi iba chvilu Neviem ci je potrebne aby lozila alebo uz priamo bude chciet chodit.
Poradte ako je to dobre podporit-cvicit, aby zacala lozit a plazit sa.
Ake su vase skusenosti??

nadenkaaa
5. dec 2011

to pojdete bud 9.1 alebo 23.1 😉
ani ja som nemala termin povedali mi ved som tam bola prvy krat v septembri ze pobyt bude v marci a teraz zaciatkom novembra mi volali ze ci by som chcela koncom novembra prist ze im niekto vypadol tak som jasne isla 😉
a 9.1 pojdem aj ja do mt na kontrolu k rehabilitacnej Duske

adra22
5. dec 2011

@nadenkaaa no ved to že potrebujem vedieť že kedy lebo na január máme objednané nejaké kontroly a neviem či preobjednať alebo nechať a ešte nejaké mi aj treba objednať tak zato chcem vedieť termín. No my sme boli prvý krát v júli a teraz pôjdeme v januári. Tak uvidíme či to bude posledný pobyt alebo ešte jeden pôjdeme.

kukujka
5. dec 2011

ja som ako dieta vobec nelozila a neplazila sa bola som leniva rovno som zcala chodit a to az v 15tich mesiacoch

ewisam
5. dec 2011

lozenie a plazenie je pre dieta potrebne, ale netreba ho do toho nutit, zacne ked bude eodporucaju sa ani choditka...ked pride ten spravny cas a dietatko je v poriadku, postavi sa na nozicky same...

iwuskaaa
5. dec 2011

@nadenkaaa Nejdeme do BA na operáciu, ale do BB 🙂 . Verím aj ja, že dopadne dobre, trošku sa obávam ako strávime ten čas tam, aj keď to budú "len" tri dni, no neviem si predstaviť, čo tam budeme robiť 😖 . Dúfam, že bude dobručký....
V Martine cvičíme s Vierkou, od začiatku. Kontroly raz do mesiaca, no teraz v decembri nepôjdeme a neviem, či vôbec pôjdeme v januári, keď ideme na tú operáciu a potom nebudeme asi mesiac cvičiť. Budem musieť zavolať.
Vy ste cvičili s Duškou?

@ajkuska vďaka za vysvetlenie 😉

nadenkaaa
5. dec 2011

@adra22 no ed to je jasne ze to clovek chce vediet aby sa vedel dalej zariadit najma kvoli ostatnym kontrolam u lekarov tak vy uz ste boli na pobyte v tom juli?my sme boli septembri este len na vysetreni a to nas dali na marec /ked bude mat rok/ tak som rada ze nas zavolali skor predsa len lepsi skor ako neskor -kvoli pokrokom 😉
@iwuskaaa aha jasne ved to bb to mate blizsie 😉 uvidis ze to prejde ako voda najma nech uz to mate za sebou 😉 a potom si aj tu luznu asi musis tak naplanovat aby si teda dodrzala ten interval mesiac necvicit-budete mat prazdniny 😅
ano cvicili sme s duskou dobre sa nam cvicilo aj noelovi sa pacila 😀 😀 😀 hlavne ked ju uvidel zacal sa tak zlato ksichtit 😝 😀

iwuskaaa
5. dec 2011

@nadenkaaa tak Tomáško by sa prázdninám určite potešil, ale ja som si povedala, že max. 3 týždne vydržím a dosť 😀 . Očná lekárka nám povedala, že má skúsenosti, keď mohli detičky cvičiť už po 2 týždňoch. Tak ja by som chcela už vo februári začať s cvičením 🙂 .
Aká ste boli partia na pobyte? Bola si spokojná?
Ináč, Noel je krásne meno 🙂

sisamato
5. dec 2011

@rolak ahoj,
teraz to fakt vyzneje blbo, ale ja som si urobila o 2 mediace mladsiu dceru...Simka je majova, teda 19. mesiac...no kopla som sa...sory... 😖 . Ale k veci, ano, asi su predsa len dievcata take opatrnejsie 🙂

nadenkaaa
5. dec 2011

@iwuskaaa ivka ved sa porad s dr co povie a uvidis skusit potom aspon tak pozvolna asi nie rovno 3x denne ale taku mensiu davku
a dakujem za pochvalu -mne sa meno pacilo a k priezvisku sa nam hodi 😉 a nebude ich 30 na pieskovisku 😀 😀 😀

sisamato
6. dec 2011

ahojte,
do kolonky s mikulasskym cukrikom mi nevosli vsetky mena lezunov....sladkeho Milulaska vam 😉

jasekd
6. dec 2011

@sisamato To je ten bonbon nahore? Jak to funguje? Jinak i Tobe a detem prejeme 🙂

sisamato
6. dec 2011

@jasekd vdaka, ano je to bonbon 🙂

buburka
13. dec 2011

Ahojte baby. Maly spi a ja som tak leniva dnes, ze sedim pri kompe 😀
Tak ma napadlo...ako dlho vase dietky plazili? Kedy sa posadili same 1x?
D. plazi o sto sest, potom sa da na 4 a hupe sa a zas bum na brusko a plazi dalej. Zaujimave je, ze sa nesnazi vytahovat, ani chytat nabytku ani nic podobne. Je to ok? 16teho budeme mat uz 8 mesiacov.
Coskoro ideme na poradnu..a uz minule ho chcela sestra posadit na vahu..tak som len pozerala, ze haloooo...my este nesedime. Tak neviem...mam ho posadzovat uz aby drzal rovnovahu, alebo fakt len cakat kedy sadne sam? myslim, ze nam to este potrva takto dlho...mam taky pocit. Ked ho posadim ja, tak sedka a potom sa bokom prevali a ide prec 😀 asi ho to tak nebavi, alebo co 😕

dibisd
13. dec 2011

mame presne rovnaku skusenost. nas maly (9 mes.) od narodenia odmieta lezkat na brusku. ked sme ho na brusko polozili, hned sa zacal jedovat. potom zistil asi v 5 mes. ako sa prevalit z bruska na chrbatik, takze i keby sme chceli, v tejto polohe sme ho neudrzali ani 5 sekund. v 8. mes. zase zmenil sposob, ako sa dostat z bruska - a to posadenim sa. A samozrejme sme tympadom vynechali lozenie, plazenie a uz sme sa zmierili s tym, ze maly zacne skor chodit ako liezt. No ale znicoho nic minuly tyzden zrazu zacal stvornozkovat a odvtedy ho uz neudrzime ani v sede 🙂))). Nutit deti do akehokolvek pohybu asi fakt nema vyznam, oni same vedia, co chcu a coho su schopne. Samozrejme im treba pomahat, podporovat ich, ale ked raz nieco nechcu, tak ich nema vyznam stresovat a nutit ich do toho.

aklimka81
13. dec 2011

@buburka Ahoj, moja mala sa sama posadila z lahu az ked mala 9 mesiacov a par dni.. neviem, ci je dobre davat babatko nasilu sediet, sadne si ked bude same na to pripravene..
vytahovat a chytat sa nabytku zacala az teraz a to ma za 3 dni 10 mesiacov. nie kazde babatko je tabulkove, niektore potrebuju viac casu nez ostane, vsetko chce svoj cas..
no a co sa tyka plazenia a stvornozkovania, tak na to ma nasa Lenka tiez svoj styl, ona ani nestvornozkuje ani sa neplazi, ale nieco medzi tym, no sranda pozorovat ju :DDD

aduliak
13. dec 2011

@buburka pridam skusenost s nasou malou...zacala sa plazit, ked mala 7 mesiacov, predtym uz vedela sediet, ked som ju posadila ja,ale to som velmi nerobila...plazila sa velmi dlho, 2 mesiace, vedela sa sama posadit este skor, ako vedela lozit ( mala 8 mesiacov), potom zrazu zacala lozit...v to sme uz ani nedufali, lebo ked sa vedela posadit, nic ju k tomu podla nasej dr velmi nemotivovalo...takze zacala lozit ako 9 mesacna....po asi tyzdni, dvoch sa zacala stavat pri nabytku...prve samostatne kroky spravila ako 12 a pol mesacna a teraz lieta uz sama, ma 13 mesiacov, ale este je to nemotorne....

zebra41
15. dec 2011

@buburka nas sa zacal plazit pred 8 mesiacom teraz ma skoro 11 a stale sa plazi. este sa neposadil, vie sa dat na styri a pohupat sa, potom vsak sups na brusko a uz sa plazi. Plazi sa vsak rovnako rychlo ako niektore deti stvornozkuju...doteraz sa za vecami nenacahoval. Mam pocit,ze sa vsetko snazil skopnut - ma dlhe nohy,tak si aj hracky casto pritiahol nohami a potom sa s nimi hral. Uz si dokonca vie dvihnut hracky nohami a podat do ruk 🙂 a tiez si ich tak stahoval zo stolika. No asi pred dvoma tyzdnami sa zacal za vecami nacahovat. Postavit sa teda urcite este nevie, ale aspon nedocahuje vsetko nohami a nacahuje sa rukami. Takze jet o indi vindi. Neurologicka je s nim ok,takze v pohode. Je o 5 tyzdnov skor narodeny.

buburka
15. dec 2011

@aduliak ako som tak citala tvoj prispevok tak som si krasne uvedomila, aky je hoci aj 2tyzdne dlhy cas pre take babo a co vsetko sa moze zmenit 😀 Terezka je fakt sikulka 🙂
@zebra41 no...mas multifunkcne dieta teeeeda 🙂 To je super podla mna, ze si vie tak obratne pouzivat nozicky a dokonca si nimi hracky podavat...fantazia 🙂

ined77
26. dec 2011

@jasekd 🙂 ...tak nám katunka včera začala lozit 🙂 , sláva 😀 .ale i tak jsem nás objednala 4.1. k fyzioterapeutce ať na malou kukne 😕 .
došlo před pár dny i na míček za bodýnkem 😎 😀 ....ale ona si ho vytáhla 😝 😀 .

jasekd
26. dec 2011

@ined77 😀 Hezkej vanocni darek, jen tak dal 🙂

agathokleous
26. dec 2011

Ahojte baby, moja mala mala 8 mesiacikov, a ona sa ani neplazi ani nelozi, neznasa byt na brusku ked ju tak dam tak zacne hrozne plakat. edi pekne ked ju dam sediet a tuto polohu ma najradsej. tak sa aj hrajka, a vie sa pretocit na brusko ale spat na chrbatik nie. myslite ze je to OK? zacinam mat obavy.

jasekd
26. dec 2011

@agathokleous Nase Vendy mela ted 8 mesicu, a neplazi a neleze. Kouli sudy po byte, couva, toci se na miste, ciste dopredu to zatim nejde. Nas mladej to bylo jeste horsi, ale ten je ve vyvoji pozadu, tak o nem ti psat nebudu. Pokud ale buli na brise, tak to jako problem uz vidim, i to, ze se nedostane zpet na zada, i kdyz je to min dulezity nez na brisko. Tohle bych u Dr. rekla. Bude mit ochably svaly a proto se ji na brise nelibi, taky asi neni zvykla a proto breci, obe moje deti, hlavne syn, ze zacatku na brise rvaly, chce to davat je casto, byt jen na chvilku. Cvic s ni na balonu, poloz ji na nej a houpej mirne do stran, detem se to vetsinou libi, i tem, co na brise rvou, a zpevnuji si svaly. Pises, ze sedi, kdyz ji das sedet, takze pokud se sama nedostane do sedu, tak sedet nesmi! Zatezuje si pater. Chapu, ze je to slozity, kdyz na brisku rve, ale nemelo by se to delat, muj syn se do roka sam neposadil, tak proste nesedel, pak uz sedel, ale jen na patach. Kazdej se divil, proc ho neposazuju, jak to, ze jeste neumi sedet, no takto, proste nesedel. Ted jeste uplne poradne nechodi (21 mesicu), vyslechla jsem si hodne komentaru, ale neposazovali jsme, za ruce nevodili (ted uz ano, ale to je neco jinyho uz), choditko nemaji atd.

ined77
28. dec 2011

@jasekd 🙂 ...děkujeme 🙂 .asi jsem ji už naštvala tím věčným stěžováním si 😀 .ovšem nastává nová éra, moooc se jí líbí všechno bráškovo, jen on už tu její radost poněkud nesdílí 😝 😅 .zato stále nadšeně volá...ona leze, ona leze 😀 .

katmi
28. dec 2011

moja dcera sa vobec neplazila.. v 9mesiacoch sa postavila na nohy a ku koncu behala uz sama.. choditko sme v zivote nepouzivali.. ale netreba to riesit.. ako vo vsetkom, aj v lozeni,ci chodeni je kazde dieta individualne..

nana.76
29. dec 2011

@agathokleous naše Terka měla rok a co e týče lození tak to ji absolutně nebavi.V postylce děla všechno ale když ji dam na zem tak vubec nechce lozit pořad chce jen stoupat a chodit.Ptala jsem se na to doktorky a řikala že ji mame nechat byt že bude nejdřív chodit a pak ji začne bavit lozit takže se nad tím netrap 🙂 a muj 17lety syn byl to same a žadnou vadu jsem na něm neschledala,je z něho urostlej fotbalista takže to važně nějak nehrot 🙂 🙂

agathokleous
29. dec 2011

@nana.76 moja mala ma 8 mesiacikov a najradsej sedi a tak sa hra , na brusku vydrzi chvilu a potom place alebo kopka nozickami akoby plavala🙂 nevie na to prist ako sa ma plazit, ale mne povedal pediater ze mam zdrave dieta tak na co stresujem, povedal ze do 8 mesiacov ma samostatne sediet a so 10 by sa mala stavat na nozky pomaly a ze ostatne je individualne.

nana.76
29. dec 2011

@agathokleous moje mala taky vždycky hrozně nadavala když jsem ji dala na bříško tak jsem ji netrapila i ted to nema rada tak to neřeším,ještě se holky nasedí a nachodi tak proč je trapit 🙂

jasekd
29. dec 2011

@agathokleous u nas se tedy klade duraz na polohu na brisku, ruzne faze paseni konicku, zvedani hlavy, pak natazeni rukou atd, pak je dulezita ta poloha na 4 a lezeni, nejaky samostatny sed se mnou nikdo neresil 😅 staveni se na nohy v 10 mesicich uz vubec ne. Tedy doktorka se na to ptala, ale i podle neurologa, kam se synem chodime, je sezeni na druhe koleji proti tem vecem, co jsem psala. Z polohy na brise se odviji cely motoricky vyvoj.

katy1979
29. dec 2011

@sisamato ahoj holka ako sa vam dari? mas doma dvoch lezcov ci aj jedneho chodca? ci nebodaj uz dvoch?

@agathokleous no co ti na to povedat ok to nie je. ale ja vzdy tvrdim ze kazdy nech si urobi tak ako chce. naco by sa trapila ked mala zamrnci a ty ju posadis. je to jednoduchsie.
ja som svoje deti trapila aj ked sa im na bruchu nepacilo. nehovorim ze som ich nechala vyplakat z podoby ale kazdy den na brucho a motivovat hrat sa. presne na fitlopte im to nikdy nevadilo tak sme cvicili tam. na posilnenie svalstva idealne. a lozili nakoniec obaja a aj chodit stihli do svojich prvych narodenin. akonahle zacali lozit do par dni sa vedeli aj sami posadit. hned im bolo veselsie na tomto svete a strasne boli vytesení ked sa im nieco podarilo samym.

jasekd
29. dec 2011

@katy1979 U nas i pres moji snahu to dobre neni, ale rikam si, ze kdybych to jeste navic delala spatne, mohlo byt jeste hur 😅