Lozenie, plazenie. Je to potrebné? Máte skúsenosti?

kvietocek7
18. aug 2008

Nasa mala dcerka ma 9 mesiacikov 🙂 je zdravucka,ciperna, ziva stavia sa uz na nozicky, ma pekne drzanie telicka....
Ibaze sa nechce za nic na svete plazit ani lozit.Tiez odmieta byt na brusku-vydrzi iba chvilu Neviem ci je potrebne aby lozila alebo uz priamo bude chciet chodit.
Poradte ako je to dobre podporit-cvicit, aby zacala lozit a plazit sa.
Ake su vase skusenosti??

carodejnica
7. feb 2011

@sisamato Chápem ťa, ale neboj, dobre to dopadne... 😵 Ja som to tiež mala skôr riešiť, celú tu jej asymetriu. Zo začiatku to bolo ako milý zlozvyk - ona sa plazila tak zvláštne, ako vojak, ale posúvala sa len na ľavom lakti a pravom kolene.. druhou rukou sa načahovala a ľavú nohu ťahala za sebou. No a to nemalo vývinový zmysel, skrátka "sa zasekla". 😖 Ale po cvičení to už išlo raketovou rýchlosťou. 😵 Akože fyzioterapeutka mi povedala, že by skôr či neskôr na to prišla sama, ale cvičením sme to troška zrýchlili.
Máme obe ponaučenie. Inak ja dodnes neznášam, keď vidím, ako ľudia kupujú tých pavúkov a dávajú deti do toho... keď mi jedna známa povedala, že prečo malú nedám do pavúka, tak sa mi aspoň naučí skôr chodiť, tak som videla na červeno... mali by to zakázať.. 😠 Preto kašli na to, čo ti hovoria príbuzní...myslia to dobre, ale je to tvoje dieťa.
A si zober, ako to funguje v prírode, mláďatá, sa tmolia samé okolo matky, nikto im nepomáha v ničom, musia nabrať silu hrami, a batolením sa na zemi. Tak isto treba nechať aj deti. Na zemi, nechať im priestor, nech sa tmolia a nech skúšajú svoje telíčko. 😎
Nie je dôležité kedy, ale ako to deti urobia, ako vravím moja dcéra sa posadila sama (z polohy na štyroch) až ako ročná!!! 😉
Toto je špičkový článok, podľa neho som sa riadila -
http://www.mamaaja.sk/ActiveWeb/Article/2550/pr...
..ale všimla som si, že si naň dala link na predchádzajúcej strane.... 😎

ani3012
7. feb 2011

@carodejnica tuším stačí preklikať na druhú stranu

sisamato
7. feb 2011

@carodejnica plne suhlasim 😉
dufam, ze aj nam zajtra ta fyzioterapeutka ukaze par uzitocnych cvikov aby sme sa rozbehli... 🙂
ano, ten clanok je uz aj pre mna alfou a emegou... 🙂

sisamato
7. feb 2011

Ale som si uvedomila, ze touto chybou som sa aspon obrnila a uz ma ziadna matka nedokaze zlomit, dokonca ani chvastanim sa ako jej decko zacalo rychlo lozit a chodit...uz ma to netrapi...ja som stastna, ze aj moje dieta je ORiGINALNE... 😉

lubka2886
8. feb 2011

Ahoj sisamato,
plazila sa

sisamato
8. feb 2011

Ahojte,

tak mame za sebou navstevu fyzioterapeutky. Ani som neverila ze to tak dobre dopadne. Ziadna Vojtovka, ukazala mi dva cviky a vraj jej dat len priestor na brusku. Vraj na to ze som ju davala umelo sediet tak ma super rovny chrbat, zrejme to bude tym, ze som s nou cvicila na fitlopte. A vraj vela zavisi od povahy, lebo ona je strasny kludas...po svokre 😉 . Vraj zrejme fazu plazenia preskoci a pojde rovno do lozenia. Ked mi ukazala ten prvy cvik tak ona fakt lozila 😉 . Ma to v sebe ako kazde deculo, ale potrebuje cas a my trpezlivost 😉 . Takze tak, budeme cakat a potom ked to pride oslavime 😉.
Som rada, ze bude aspon lozit...majte sa.

carodejnica
8. feb 2011

@sisamato Super, teším sa s tebou! Uvidíš, zachvíľu bude lietať po štyroch ako drak! 🙂 Daj vedieť ako postupujete.

sisamato
8. feb 2011

@carodejnica vdaka, hej som rada ze sa k tomu pekne sama dopracuje. Lebo ta pani vravela ze ziadna chodulka nohy tak prirodzene nepostavi ako ked to urobi deculo samo, to je jasne. Len skoda ze nasa chodulkova generacia to nezazila a zrejme ortopedia v neskorsom veku nas neminie...

carodejnica
8. feb 2011

@sisamato presne tak, a mňa potom len udivuje, ako niektoré matky machrujú ako bohovsky ich 7-mesačné dieťa lieta v pavúku...a pretekajú sa kedy ktoré dieťa čo skôr urobí.. jaj, neznášam to... 😠 práve preto, lebo som si "svoje odžila"... uvidíš bude to ok, pekne pôjde svojím tempom a keď bude dospelá, nik sa jej nebude pýtať kedy začala loziť, alebo chodiť... 😵

katy1979
8. feb 2011

@sisamato asi sa nedaju popisat tie cviky ci niekde najst?

carodejnica
8. feb 2011

@katy1979 Fyzioterapeut väčšinou "šije" pre dieťa cviky na mieru. Ale sú aj dva všeobecné cviky, ktorými sa nedá nič pokaziť. 😵
1) Hry na valci - takéto niečo http://www.obchodny.sk/product/valec-na-lezenie...
2) Preliezanie cez prekážky - ideálnou prekážkou je mamičkine, alebo oteckove nohy, my sme našu malú lákali na mobil, alebo inú hračku a musela nám preliezať cez nohy.

katy1979
8. feb 2011

len my este nelozime ani sa neplazime. takze ziadne navnady nepomahaju.

sisamato
8. feb 2011

@katy1979 uplne jednoduche, aj ked ja by som to nechala asi len na nu...no uvidime. ked je na brusku tak dvihnut dohora hrudnik rukou...a druhy je ked je na rukach otocena chrbtom tak ju drztat len jednou rukou za stehna bez toho aby som jej drzala druhou rukou aj hrudnik...neviem ci je to dost dobre chapat...a to dvihanie na bruchu tiez neviem ci ju silit...skor sa mi pozdavao ked som jej pomahla zozadu odtlacta paty, vtedy nadvihovala hrudnik ale nohy smykala, ako pri plazeni...tak neviem, ale asi fyzioterapeutka vie lepsie...

sisamato
8. feb 2011

@carodejnica vdaka za tipi...skusime 😉

sisamato
8. feb 2011

som si spomenula ze jedna znama mi k tomu valcu povedala ze ked ho davla jej malej tak si raz tak udrela tvaricku o zem ze s tym prestala....tak neviem...

sisamato
8. feb 2011

co ked je to vsetko jednoducho len o tom ze dieta sa zacne plazit alebo lozit az ked ma na to pripravene telo? ze az ked to telo jednoducho dozreje cvikmi na brusku?

sisamato
16. feb 2011

halo...ako sa mate? ma niekto nieco nove? my zatial nic nove, uz 3. tyzden na bruchu, ale nic... 😒

sisamato
17. feb 2011

halo, halooo...
zajtra zaciname plavat, strasne sa tesim, dufam ze nebudu ziadne slzicky a hlane to pomoze na tu jej lenivost...potom poslem fotky 🙂

katka_4
17. feb 2011

@sisamato neexistuje nejaka navnada, za ktorou by sa snazila plazit. nasu tak fascinuje ovladač, že kvoli nemu si vynaloží tu namahu a preplazí sa 😉

katy1979
17. feb 2011

@sisamato ani vy no ani my. ziadna zmena. skrecok skreckovity

babulina
17. feb 2011

u nas pomohlo zapierat nozicky na striedacku, aby sa mohol otlacit, lebo inak lietal ako male lietadielko, plazime sa cca tri tyzdne, potom sme pridali lez cez moje nohy a konecne dneska sa dal na styri a hupe sa, inak hlavny motivator u nas je mobil a ovladacka 🙂

sisamato
17. feb 2011

@katka_4 ach Kati, ja som uz skusala vsetko mozne a vidis..kazdy vravi bud len trpeliva...iba to mi ostava...

lenka1smejka
17. feb 2011

@katy1979 mala zacala lozit v 10 mesiacoch a tyzden a to neuveritewlnou rychlostou 🙂 tiez sme mysleli,ze budeme patrit medzi tych co nelozia

katka_4
17. feb 2011

@sisamato neboj, všetko bude v poriadku. mojej svokre nelozilo a neplazilo sa ani jedno zo styroch deti. z nasej sa teraz tak vytesuje ze plazi. niektore deti určite etapy preskočia. alebo na začiatku su pomalšie a potom dobehnu všetko naraz. drzim vam palce 😉

katy1979
18. feb 2011

@babulina nehnevaj ma. kamarat z porodnice je takyto sikulka a toto hyperaktivne dieta nic. som zvedava ci na to niekedy pride

babulina
18. feb 2011

@katy1979 - neboj aj on na to raz pride 😉

kamajka
19. feb 2011

Ahojte kočky. Ja by som sa chcela opýtať ak niektorá viete, či je normálne, keď sa bábätko snaží plaziť ale ide mu to len dozadu? neviem môj synček nechcel byť na brušku nikdy, veľmi sa srdil, aj teraz sa srdí ale aj tak ho dávam čo najviac na bruško, aby sa cvičil a dám pred neho hračku no a on sa za ňou načahuje, pučí sa, potom položí tváričku na zem (na deku), zdvihne riťulu, nôžky pokrčí pod bruško, nejako sa tak zaprie a posunie sa o kúsok dozadu. Takto to skúša niekoľko krát kým ho nechytia nervy, lebo už je potom od hračky veľmi ďaleko. Je to ok?

domeli
19. feb 2011

@kamajka, naša dcérka taktiež najprv párkrát zacúvala, dokonca už som si myslela, že bude rovno chodiť po dvoch, keďže na štyroch sa jej to akosi nepozdávalo. A tu, z ničoho nič, raz-dva-tri-štyri a už bola pri diaľkovom ovládači 🙂 Bolo to 2 dni po ukončenom 9.mesiaci a teraz, po dvoch týždňoch už pendluje takou rýchlosťou, že len zírame s manželom. Vôbec by som sa neobávala, každé bábo je iné, samo si povie, kedy čo bude robiť.

kamajka
19. feb 2011

@domeli ďakujem za odpoveď,ako ja sa nestresujem s tým,že už by mal niečo robiť alebo nemal, ja len či to robí správne, že tú ritku dvíha a tak, či to nie je dáka vada. Lebo staršie moje deti nelozili ale to preto že som nebola dosatočne informovaná a dávala som ich umelo hapkať..... ☹

sisamato
20. feb 2011

@kamajka ahoj, moja ja teraz tiez este len 3. tyzden intenzine na brusku a dozadu sa odstrci, z toho si nic nerobim...toci sa dookola, ale zatial je to vsetko...keby to robila v 6.mesiaci ako tvoj a tiez som bola informoana skor tak sa z toho vytesujem....