Lozenie, plazenie. Je to potrebné? Máte skúsenosti?

kvietocek7
18. aug 2008

Nasa mala dcerka ma 9 mesiacikov 🙂 je zdravucka,ciperna, ziva stavia sa uz na nozicky, ma pekne drzanie telicka....
Ibaze sa nechce za nic na svete plazit ani lozit.Tiez odmieta byt na brusku-vydrzi iba chvilu Neviem ci je potrebne aby lozila alebo uz priamo bude chciet chodit.
Poradte ako je to dobre podporit-cvicit, aby zacala lozit a plazit sa.
Ake su vase skusenosti??

alena76
1. sep 2011

@sisamato oblec jej elegantne teplaky na tu svatbu😀

alena76
1. sep 2011

@zuzana357
@ziza55 baby mne zacal liezt maly skoro-mal 7,5 mesiaca.akurat sa mu to tak zalubilo, ze lozi odvtedy a teraz ma 15 mesiacov.tak preto som v tejto diskusii.tiez nechcel byt na brusku, ked bol mensi, ale som ho davala na chvilku a zvykol si. a na lozenie som ho motivovala hrackami, mobilom, atd.predtym sa plazil po brusku-treba babo nalakat na to, co sa mu strasne paci a trosku mu "pomoct"-ja som mu trosku postrcila nozicky aj rucicky nastavila. skusal a o chvilu uz liezol.myslim, ze je to naozaj dobre prejst vsetkymi vyvinovymi etapami.hoci-mam kopu kamosiek, ktorych deti nikdy neliezli a su v poriadku.mne lozili vsetky 4 deti 😉
a myslim, ze vasi su este v pohode 10 mes a 9 mes...

ziza55
1. sep 2011

@zuzana357 som citala ze ta pediatricka poslala na neurolog amb a ine...moj maly je o mesiac starsi...a vobec nie sme nikde sledovani..nasa pedi sa nijak nevzrusovala nad tym a nikam nas neposlala...zevraj nemam porovnavat...kazde dieta je ine...tak to neriesim...

bridget
1. sep 2011

@ziza55 Ked som precitala tvoj prispevok o syncekovi, normalne sa mi ulavilo... Ja mam tiez 10 mes. dievcatko a sme na tom pohybovo presne rovnako ako vy! Ked som obcas pozrela do temy oktobrovky tak som uz bola pomaly zufala, ze vsetky deti lozia dokonca chodia, len moja nic ☹ Zda sa mi, ze je trochu leniva, co sa pohybu tyka, ale zato na svoj vek velmi inteligentna, az nas niekedy prekvapuje. Najoblubenejsia hracka su knihy, dokaze si v nich listovat aj viac ako polhodinu a strasne ju to bavi, ale aby sa hybala, no ani za svet. Snazime sa ju vselijako motivovat, ale bez zaujmu. Na brusku je v pohode, vyhra sa aj v takej polohe, no zatial sa len tak velmi zvlastne plazi ak sa to da tak nazvat, urobi kruh 360 stupnovy, trochu sa poposuva dozadu, ale velmi malo a dopredu jej to nijako neide. Uz som mala aj obavy, ci je vsetko OK, ale tak snad to nebude az taka tragedia a dobehneme to 😀

ziza55
1. sep 2011

@bridget neboooooooj 😉 ..su proste trosku lenivsi...nas tato je tak vegetak..tak si robime srandu ze to ma po nom...chi...ale dobehnu to...ved tie nozicky ich budu nosit cely zivot..tak este sa nachodia a nalozia 😉 ..a my si mozme zatial uzivat ze za nimi nemusime nonstop utekat ako ostatne maminy..papa

bridget
1. sep 2011

@ziza55 Pozitivny pristup, to sa mi paci 🙂 Dakujem za povzbudenie, snad zacnu aj nase deticky coskoro behat... Co som si vsimla u mojej malej, vsetko zacina robit tak odrazu, ziadne postupne, ze sa cosi uci, skusa a tak. Jeden den vobec nic a druhy akoby to robila cely zivot 🙂 Tak sme to mali aj s pretacanim a inymi vecami. Dufam, ze to bude tak aj s lozenim. pa

jasekd
1. sep 2011

@zuzana357 To je individualni. Muj Martin se na bricho otocil poprvy na 4,5 mesicich na jednu stranu, na druhou az po pul roce, a pak dlouho pauza... Plazeni mam pocit na 10 mesicich, lezeni po 4 od roka, ale poradne az od 13 mesicu, a to jsme ho museli sakra trenovat. U nabytku se poprve postavil asi na 15 mesicich, az ted chodi kolem nabytku celkem jiste, v prostoru se nepostavi, samostatna chuze uz vubec ne. 29.8. mel 17 mesicu. Jsme sledovani na neurologii, bez rehabilitace, ale neurolog rekl, ze je normalni, jen pomalejsi, neni ani hypo ani hypertonickej, tak proto, pokud dite neni normotonicke, je jiste nejaka rehabka na miste a nebranila bych se ji 😉 Takze moc neposlouchej, kdo chodi a kdo ne, ale rid s e tim, co rekli vam, me zas nekdy znervoznovalo, ze my nikam nechodime, ale pak jsem mluvila s jinym,a lidma a jsou to pacienti toho sameho lekare a nekdo chodi a nekdo nechodi na rehabku, je to podle vady. Malej ma i vadu ledvin a je na antibiotikach a muj manzel furt nadava, ze nektere deti nejsou, pritom chodime ke spickovemu lekari a nektere deti od nej ty ATB nemaji, je to opet individualne posuzovane podle typu vady 😉

jasekd
1. sep 2011

@sisamato jestli ti to udela radost, tak ji saticky klidne kup, holt kdyztak bude lezt v nich, neomezuj se 🙂 vsak muze bejt krasna i na zemi!

alena76
1. sep 2011

@sisamato jasne, ze saticky ano..len som srandovala s tymi teplakmi 😉
@jasekd

sisamato
1. sep 2011

@bridget presne tak moja Simka zacinala, dokazala len casopisy a knihy listovat...poslusna, uzasna, spachtosko, len ten pohyb neprichadzal...

sisamato
1. sep 2011

@jasekd a
@alena76
jedne take ednoduchsie mame, ale my tam aj tak dlho nebudeme...takze sa mozno k lozeniu ani nedostane...

sisamato
1. sep 2011

@jasekd a k Riskovi, vsimla som si ze niekedy ma dni ked sa nepretoci na brusko a niekedy ked chche v kuse...mozno to zavisi od viacerych faktorov, ale tiez nemam pocit ze by sa isiel kvoli pohybu potrhat...neviem, som strasne zvedava co prinesie buducnost...

miska1981
3. sep 2011

ahojte baby, hlasim u nas nic nove, jajuska stale nechodi...hadam do zimy bude...nech sa mozeme chodit sankovat a nemusim ju nosit do kopca 😅
vy ako....niekto sa rozchodil?

alena76
3. sep 2011

@miska1981 nie 😀 ale asi 4 razy sa sam postavil z drepu....no kedze lezie od 7,5 mesiaca a teraz ma 15,5...este moze takto drepovat aj mesiac-dva (preboha nieeee) 😀

bufina
3. sep 2011

@miska1981 @alena76 Děvčata, nic si z toho nedělejte, není kam spěchat. Malýmu je 20 měsíců a začíná teď sám chodit. Hrozně dlouho jenom obcházel kolem nábytku a bál se pustit. A teď ze dne na den začal. Postaví se bez držení a jde, sice zatím max 2 metry, ale hlavně že konečně začal.

iwuskaaa
3. sep 2011

Ahojte kočky 😉 , čo nové? Máme nejakých nových chodcov? 🙂 😀 .
U nás je to ešte na dlhé trate, stále sa iba plazíme, takže nič nové pod slnkom 😖 . Musím byť trpezlivá, nič iné mi neostáva 🙂 . Dnes, keď sme boli na prechádzke, tak sa chytil madla, pritiahol sa a postavil na stupienok v športovom kočíku, ale neviem, či je to pokrok. Doma to nerobí.
Posledné dni mám pocit, že Tomáško horšie zvláda cvičenie, doteraz len plakal, ale teraz kričí, ziape 😒 . Bojím sa, že na jednu stranu mu robí cvičenie dobre a po druhej stránke zle 😖 .

jasekd
3. sep 2011

@miska1981 Obavam se, ze v zime se ji stejne nebude moc chtit.. Zkusenosti kamaradek. U nas neee, nic noveho.
@alena76 No vidis, postavit se ze drepu, pokrok, u nas ani to ne.
@bufina Super 🙂
@iwuskaaa Vsechno, co udela noveho, je pokrok 😉

alena76
3. sep 2011

@iwuskaaa Ahoj, no sak super, ze vysiel na stupienok, nie??? 🙂 A to cvicenie...no asi to ma nejaky vyznam, ked vam to "naordinovali". Aj ked Tomaskovi sa to nepaci. Kamoska cvicievala s malym vojtovku-som to par krat videla a mala som dost -chuda 😔 .No ona si vytvorila nejaky obranny mechanizmus, ako mi povedala- myslela len na to, ze malemu pomaha. A nejako sa odosobnila-neviem ako. Je to tazke,ale skus mysliet na to, ze Tomaskovi tym pomahas.Neboj, bude lepsie 😉 Jej maly bol tiez trosku pomalsimotoricky-lebo bol nejako zle ulozeny v brusku, ci co a teraz je uz 5 rocny, zdravy, behajuci ( beha aj detske maratony .U nas v PN ich organizuje jedna rodinka so 6timi detmi.oni vsetci behaju-aj maly 1.5 rocny) vymyselnik 😉

alena76
3. sep 2011

@jasekd odkedy som to napisala, zasa sa raz vyzdvihol z drepu(uplne bez drzania) ..super..len ako u neho setko dlho trva, moze spravit krok, o mesiac dva a tak 😀 a moznoze prekvapi-nejako sa az tak nezamyslam, len tie spinave veci stale ..mi lezu na nervy...
a dnes pri rieky opat ako maly psik 😀

iwuskaaa
3. sep 2011

@alena76 nie, nevyšiel na stupienok. Sedel v kočíku a postavil sa na "opierku nôh", alebo ako to nazvať...ale keďže on ešte pekne sám ani nesedí, tak to neberiem ako veľký pokrok 🙂 .
Práve čítam aj o Bobath koncepte, zdá sa mi menej drastický, tak ešte sa poradím s rehabilitačnou sestrou. Ja som nemala s Vojtovkou problém, ale tento posledný týždeň neskutočne kričí pri cvičení, až sa bojím ☹ .
My sme asi horší prípad ako tu ostatné detičky, my máme hypertóniu 😒 . Teraz zvlásť si nejako všetko uvedomujem a pripúšťam, aj keď viem, že robím zle ☹

sisamato
4. sep 2011

@miska1981 ahoj, spomenies si na tu knihu kde si citala o tych motoricky spomalenych detoch? vdaka 😉

sisamato
4. sep 2011

@bufina blahozelam ku chodzi a aj k tej dlhej trpezlivosti...aj nas to caka??? 😉

sisamato
4. sep 2011

@alena76 no super, zda sa, ze z tej nasej trojky bude predsa prvy 😉

sisamato
4. sep 2011

@alena76 a
@jasekd
chcem sa vas spytat, chodia vasi drobci po kolenach? Simi posledne 3-4 dni dost casto...moze to aj nieco znamenat? ona sa nechyta nicoho do stoja, dokonca ani ked je na hojdacke tak sa nechyti oboma rukami lana...

martinkatinka
4. sep 2011

Náš Samko má 4,5 mesiaca a už lozí.. ešte teda neprepletá rúčkami, ale nohy mu idú 😀 Zadok dvihne a na špičky a ruky dopredu... a používa tuleniu techniku, čľapne bruškom na zem a posunie ruky a zas na nožky hore... no sranda, toľko sa pritom dosmejeme 😀 😀 😀 😀

alena76
4. sep 2011

@sisamato ako myslis po kolenach?akoze na dvoch a ruky a trup hore?aj jonas tak chodi sem tam..ale strieda to, a klasicky stvorkuje.dnes sa zas postavil vo Vahu, lebo voda bola studena 😀 ale nevie co dalej..tak vzdy zase pleesk na styri 😎
este moze byt aj posledny, kedze mu tie fazy dlho trvaju...ako pise@martinkatinka tiez sa plazil. po bruchu.t.j. prepletal rukami od asi 4,5 mesiaca-aky rychly sa mi zdal 😖

jasekd
4. sep 2011

@sisamato M. takhle po kolenou nechodi, nekdy se vztyci, jakoby poskoci, je to kdyz se z neceho hodne raduje, placa rukama, vejska. Leze klasicky po 4 a ve vode @alena76 😉 nebo v neprijemne trave chodi po chodidlech s rukama na zemi, jako pavouk 🙂 Prijde mi, ze to koupani a pobyt u vody ho docela popostrkuji dal, skoda ze letos stalo leto za prd 😠

sisamato
4. sep 2011

@martinkatinka neuveritelne rychly...

sisamato
4. sep 2011

@alena76 a
@jasekd vdaka za odpoved 😉 ano, tak ze je na kolenach ako ked sa ides modlit 🙂 , trup hore...takto dost prejde, dnes sa tak na tych kolenach jakby rozbehla, dost presla, ale potom zas na 4...a mne sa zas zda ze mojej pomaha lozenie hore schodami...pekne naslapuje a vystiera nohy...nemlai sme kde chodit ku vode, hlavne kvoli Riskovi som nechela, mala len bazenik u nasich, tam sa vysantila a aj velku vanu 😉

sisamato
4. sep 2011

@alena76 ten susedkin stvrty co je taky pripad z troch deti ako tvoj Jonas si predsatv ked spoznal aka je chodza na 18 mesiacov super, tak ho teraz problme zastavit...vraj uz nepozna co je hracka...iba tie nohy a chodit a chodit...stale ho len chyta po ihrisku 😉