Lozenie, plazenie. Je to potrebné? Máte skúsenosti?

kvietocek7
18. aug 2008

Nasa mala dcerka ma 9 mesiacikov 🙂 je zdravucka,ciperna, ziva stavia sa uz na nozicky, ma pekne drzanie telicka....
Ibaze sa nechce za nic na svete plazit ani lozit.Tiez odmieta byt na brusku-vydrzi iba chvilu Neviem ci je potrebne aby lozila alebo uz priamo bude chciet chodit.
Poradte ako je to dobre podporit-cvicit, aby zacala lozit a plazit sa.
Ake su vase skusenosti??

moncici80
3. jan 2009

akejka: sedi moj a aj bez opory ale stale so sebou mece tak spadne aj tak .ale vraj by sme nemali sediet vela lebo bude mat krivy chrbat 😒 takze nie je vraj dobre ze sedi a ani ze este nelozi.nejdeme podla tabulky.... 😒

verulka
3. jan 2009

babulky, moj krpec ma cez 8mes a ani raz sa neposunul dopredu..sem tam vynimocne sa da na 4, ale minimalne..plazi sa len dozadu, o 4nozkovani ani naznak 😉 sada si divnym sposobom, ale sadne si a sedi hociako dlho...par x sa postavil, ale to tak, ze cuva z gauca az skonci na nohach..za ruky mi prejde, ale to moc nerobim...a to je od narodenia na brusku, aj tak spava, tu polohu miluje..pevny je jak slak..je jednoducho staticky 😀 iank dcera nelozila, az okolo 1,5r zacala..synovi apekne stvornozkovali..

akejka
4. jan 2009

moncici: kamoškina dcéra od 6 mesiacov len sedela (keď práve nespala, len vkuse sedela, na zemi, v kočári bez opory), vôbec sa nechcela plaziť, do roka ani neštvornožkovala. A neurologicky bola v poriadku. Ak by ju bolel chrbátik, tak by si sama ľahla.
Ja si myslím, že bude tvoj malý v pohode, vývoj taký, ako má byť, ak aspoň sedí.
Keď som bola so staršou dcérou pred 6 rokmi u neurologičky, nakoľko 9 mesačná nesedela, len behala po štyroch, jej záver znel: neurologicky v poriadku, dieťatko nemusí sedieť a súčasne liezť. Stačí, keď robí jedno z toho. A že dcérka sa nedala do sedu ani prinútiť...lebo sama nechcela, zošuchovala sa.

moncici80
4. jan 2009

no ja si myslim ze sa to tiez casom nauci .on je totiz cely po tatovy.aj on zacal chodit az v dvoch rokoch vraj 😖 ale na rehabilitacii nam povedali ze je cely hypotonny ci aky a ho tam lamali chudaka az mi ho luto bolo vzdy tak pozeral na mna nech ho zoberem ☹ ale nemyslim si ze s tym nieco vyriesili lebo aj tak on sa otocil a zdvyhol kedy on chcel. a kazde babo ma svoje tempo vo vsetkom myslim.kamoskina mala uz tiez stala v postielke v 8 mesiacoch 🙂 .ale sediet sedi teda vydrzi chvilu tak. ale nezdvyhne sa do sedu

lucinka1104
7. jan 2009

Môj LUky sa zo dna na den plazí rýchlejšie a od dnes už aj lozí stavia sa uplne všade , kde sa len dá, pri nábytku, pri stole, pri mne , o stoličku na krmenie...a to som odmietla s ním cvičiť vojtu, že je pozadu a všetko pekne dohnal, playiť sa yačal až v polovici 7 mesiaca a už aj lozí a to som ho dával skoro do chodítka od ukončeného 5 mesiaca a vraj také deti nelozia hovadina nič mu nie je chodí po špičkách,ale nie vždy a je to skôr tým, že mu nejdem zohnať vhodné topánky vo všetkých nemá dobre petičku 😠 joj to som ešťe už aj chodíme za ruky cupi cupi a v postieľke si chopdí sám dokolečka dokola a a toviac ako polovicu vecí yačal robiť dnes poobede

betina1984
10. jan 2009

My máme dnes 9 mesiacov. Chodiť začala jeden deň pred dovŕšením siedmeho mesiaca, lozí od 7,5 mesiaca. Všade sa šplhá, po nábytkoch, v postieľke, už aj modrinu mala na oku...🙂. Tiež som ju dávala do pavúka od pol roka a chodí pekne na celú nožičku...

bibianka
10. jan 2009

Gratulujem mamičkám, čo majú šikovné detičky, ale POZOR na to! Ak nechávate deti sedieť pred tým, než sa dokážu sami posadiť (najprv šikmý sed, potom priamy), dávate ich do pavúkov, necháte ich chodiť tak, že ich držíte hore za ruky, robíte z nich budúcich pacientov na ortopédii a neurológii. Spýtajte sa mamín vašich rovesníkov, ktorých bolia chrbtice a kĺby, kedy ich dávali sedieť a "učili" ich chodiť.

balazikova
10. jan 2009

Moj maly mal nedavno 9 mesiacov. Najprv sa zacal na 7 mesiacov plazit ako vojak, tahal sa najprv len rucickami, neskor pridal aj 1 nohu. No a na 8,5 mesiaca sa sam vedel uz aj posadit z lahu a sam sa postavil v ohradke,a vlastne hocikde, tam kde mu to slo. Teraz uz sam prejde okolo ohradky, popri nabytku. A to nevravim ako vie ist rychlo, ked ho drzime za rucky. Choditko som nepouzila a to len z toho dovodu, aby som nemala obity nabytok v byte. Takze ide to aj bez neho a ako 🙂 Takze sme zacali obuvat uz aj riadne topanocky (vyssie). Odporucala to neurologicka, kam pravidelne chodime.

kvietocek7
autor
10. jan 2009

podla mna je to fakt odvaha dat baby do pavuka akokolvek pokial este samo nesedi ci nechodi... pretoze ako pise aj bibianka tak su to fakt asi buduci pacientikovia pre ortopedov a neurologov. odkedy som napisala tuto temu nasa mala ma dnes uz 14mes ale jedno som za ten cas pochopila,ze fakt treba deticky povbudzovat aby nejaky ten cas travili na brusku a svojim sposobom sa snazili najst si sposob ako zacat lozit ci plazit sa.Mala zacala chodit prve krociky uz v 10mes a teraz pekne sama chodi ALE medzi tym si tiez nasla svoj sposob lozenia-ale nie klasicky po styroch.

Rozdiel vidim v tom,kedze nelozila pred chodzou tak sa ucila ako spravne padat 😀 a tiez ma svoj sposob ako sa postavi.Ked som zas videla jej rovesnika ktory najskor lozil a potom zacal chodit je jasne vidiet,ze on vela ziskal pri tom lozeni-vie padat a postavit sa sposobom aky vychadza z lozenia.

No ale podla mna je hlavne,aby sa deticky pohybovo spravne vyvijali-nie zadnymi natlakmi,lebo ine deti uz davno chodia. Urcite to zvladnu aj bez choditok a to je podla mna najzdravsi sposob 🙂

lucinka1104
10. jan 2009

mne už Lukáško,ale vtedy sedel sám v štvornožkovaní sa zo dňa na deň zdokonaliuje a krásne loyí po 4, sám si sadne z ľahu , v postieľke chodí sám,aj popri nábytku nemyslím, že som mu chodítkom dáko ublížila aj ja som v nom bola a nakoniec bola zo mna majstreka Sr v atletike......každé dieťatko je iné, všetko má svoj čas , dieťa je jedinečné a nedá sa porovnávať so žiadny m iným bábetkom. aždá matka robí to čo si myslí, že je pre jej dieťa najlepšie. Ani rady lekárov nie sú vždy tie najsprávnejšie. Každý musí vidieť a uznať sám na čo ich dieťatko v danom veku žvota má a načo potrebuje ešťe čas.

bibianka
10. jan 2009

Lucinka, je fajn, že si zdravá, kiež ti to vydrží a aj tvojmu Lukáškovi. Niektoré veci sa môžu prejaviť v zrelšom veku alebo dokonca v starobe. Každý máme svoj pohľad na vec. To, že lekári používanie chodítok neodporúčajú, je už stará známa vec. A ja nemám v úmysle vedome hazardovať so zdravím svojich detí, aj keby bolo riziko len teoretické. A v tomto prípade teoretické nie je.

bibianka
10. jan 2009

Ešte poznámka - dnes sa pod názvom "chodítko" už predáva niečo iné, nie ten klasický a lekármi odmietaný "pavúk". Tieto nové chodítka sú myslím v pohode, v podstate suplujú nábytok a môžu ich používať len deti, ktoré už začínajú samostatne chodiť.
http://www.prebabo.sk/Hračky/Choditko-Activity/...

alishia
11. jan 2009

ahoj,

muzete mi prosim popsat, jak vypada ten sikmy sed? 🙂 zajima me jestli je to prave to, co nas maly predvadi🙂 z kolinek se dostane na pul zadku a opre se ruku, ale jeste se nedotahne uplne do rovneho sedu. tak jestli toto je sikmy sed. A kdyz dite sedi v sikmem sedu, pocita se to jako ze uz sedi samo?

diky🙂

lucinka1104
11. jan 2009

bibi keby tak strašne škodilo zakázali by jeho výrobu muž robí niekde kde sa o tomvie viac a tvrdí, že na Sr sú v tomto prísny takže až tak strašne to škodiť nemôže každého vec už tam nebýva lebo nechce sám ja robím len to čo chce môj syn

lenusiatko
11. jan 2009

Alishia, to co opisujes je sikmy sed, vola sa to aj vzpriamenie z pletenca ramenneho a predchadza dokonalemu vzpriameniu z pletenca panevneho, co je vlastne priame posadenie sa. Pokial si maly takto sadne a vydrzi sam sediet, pocita sa to, ze sedi sam. Podla ortopedov je pre vyvoj klbov a chrbice dolezite, aby toto dieta zvladlo samo este pred tym, ako zacne samo lozit. S tymi choditkami suhlasim, vela deti je mentalne zrelych, ale nie fyzicky aby sedeli alebo chodili. Pokial mama necha takto vynutene dieta sediet v kocari, alebo v sedacke, vznikaju tlaky, ktore posobia na chrbticu a medziobratlove stavce a ohrozuje sa tak zakrivenie chrbtice, kde vznika predispozicia na skoliozu a kyfozu v neskorsom veku. Svalova suhra sa tak da ziskat iba samostatnym lezenim, preto by sa mama nemala podriadovat prianiu dietata napr. nasilu sediet alebo chodit.
Inak ako dlho nechavate sediet deticky, ked sa uz vedia same posadit a vzpriamene sedia?

alishia
12. jan 2009

lenusiatko: ja maleho nechavam dokud nespadne. On to jeste moc dlouho nevydrzi. Jak sem cetlla tu tvou odpoeved, tak sem pochopila ze mimco nejdrive sedi a potom az leze? Me zajima jestli ho mohu posadit v aute uz do normalni autosedacky, vajicko je nam male. Malej se plazi jak divy, ale zatim neleze:/ To plazeni mi prijde strasne namahave. sem zvedava kdy prijde na to ze ma lezt.)

lucinka1104
12. jan 2009

lenus Luky sedísám len pár minút hneď sa dá na 4 a odštvornožkuje si to k nábytku a už aj stojí inak by vydržal aj dlho len ho to nebaví len by sme nemali odbočovať od témy leyenie na chodítka asedenie sú tu iné témy 😉

lenusiatko
13. jan 2009

Prave dnes sme boli u ortopeda a povedal mi, ze u dietata je dolezite, aby sedelo, vraj 30% deti sa vobec neplazi a idu rovno na nohy a nie je v tom ziaden problem. Takze rozhodujuce je sedenie a hovoril, ze v aute v autosedacke moze normalne sediet. Nam je tiez sedacka uz kratka, tak asi na jar ideme kupit novu, vraj do 13 kg, ale dlzka leda tak pre male babatko. A to sedenie teda moze byt, az kym nespadne, alebo ho to prestane bavit, to som si vydychla, mala som strach o klby a tak 🙂

mizulienka
5. feb 2009

ahojte viete mi poradit, kedy by sa babo malo zacat plazit? Mam doma 5 mesacneho chlapceka a zatial sa iba pretacame z chrbatika na brusko,ale naspat zatial nie a lozit este nevieme...ale neviem, kedy by sa mal zacat, teda podla tabulky 🙂))

lucinka1104
5. feb 2009

mizu LUky sa začal plaziť keď mal 7,5 mesiaca mesiac na to loziť ako strela 🙂

nimi22
5. feb 2009

ahoj mizulienka, okolo 9 mesiaca, ale kazde babatko je ine, takze vobec sa neriad tabulkov, niektore deti nelozia a idu hned na nohy ale lepsie je ked lozia, je to taky medznik, nemusis sa ponahlat, moj napr, uz lozi ale zatial len dozadu a na styroch stoji 😀 , ale pockam si kym mi bude lozit hore dole a ja za nim 😀

mizulienka
5. feb 2009

tak super, dakujem 🙂 nie, zeby som sa niekam ponahlala, len je to moje prve babo a asi ako kazda mamina chcem vsetko idealne, aj ked sa to samozrejme neda, chapem 😀

nimi22
5. feb 2009

ved to asi kazda mamina, vsetko bude 😉

akejka
5. feb 2009

my máme známeho primára ortopédie...chodítko vôbec neodporúčal, že to zbytočne núti dieťa chodiť skôr, ako má na to pripravené ústrojenstvo. (že to zle vplýva na chrbticu) Ale on aj preferuje široké balenie 6 mesiacov...ale to mi povedal len jeho názor, vôbec ma nestrašil, že to môže mať vplyv do budúcnosti, a povedal mi, že nech chodítko používam, ak to uznám za vhodné...hlavne nech v tom malá nie je celý deň...

ja som cez to všetko staršiu dcéru dávala do chodítka od 9 mesiacov, nevedela sedieť a v chodítku sa to za deň naučila...síce zo začiatku špičkovala ako baletka, ale v 12 mes. začala chodiť samam a už nešpičkovala.

mladšiu dcérusom do chodítka nedávala (má 9 mesiacov), lebo ho má už rok požičané kamoška 🙂
a aj z dôvodu, že stále behá po štyroch, stavia sa o nábytok, tak nejako prirodzene začne chodiť aj sama...tak chodítko pri nej nejako ani nepotrebujeme 😉 Však ešte uvidíme...

akejka
5. feb 2009

babuľky a nestrašte tu mamičky, že používanie chodítka sa prejaví v neskorej dospelosti...ochoreniami kĺbov a chrbtice...ja som sa o tom v januári na chate bavila s celým ortopedickým odd., nie je to priamo dokázané, že tí čo boli v chodítku trpia týmito ochoreniami...
pretože všetci moji rovesníci boli odchovaní na pavúkoch... 😉 a nik z nás nie je pacientom ortopédie 😉
to je také isté tvrdenie, ako keby ste tu napísali, že všetky deti na UM sú chorľavejšie, alebo alergické...

janzi
23. feb 2009

Moja takmer 5 mesacna dcerka sa zacina plazit, ale iba zadockom a nohami sa posuva dopredu, ruky zostavaju pod nou. Mam jej vzdy tie ruky napravit a dat dopredu aby sa zase posunula, alebo ju mam nechat aby na to prisla sama?? Posledny tyzden urobila totalny pokrok, lebo najskor na bruchu vydrzala max 10 sekund a teraz sa jej tam zacina pozdavat viac a viac, tak mam s toho obrovsku radost 😀

snehulienka
17. jún 2009

baby, moja 5 a pol mes dcera 4nozkuje, sedi , klaci a drzi sa tyciek v ohradke a postielke a skusa vstat. pomoc. sak to je moc skoro. hadam nebude mat krivu chrbticu..

nikollette
29. dec 2009

Kamoškina malá má za 2týždne 1rok a nelozí.
Je to ok?

mima3
29. dec 2009

baby, ako to riešite teraz v zime s ukladaním na bruško tak, aby mali detičky možnosť pohybu? bojím sa dať malého na zem, aby mi neprechladol a ked mu tam dám nejakú podložku, tak sa pod ním skrčí. koberce totiž nemáme nikde.

evikg__2
29. dec 2009

mima3, ja som malu zvykla davat na prebalovaciu podlozku - taky typ, ktory sa da aj polozit na detsku postielku