Lozenie, plazenie. Je to potrebné? Máte skúsenosti?

kvietocek7
18. aug 2008

Nasa mala dcerka ma 9 mesiacikov 🙂 je zdravucka,ciperna, ziva stavia sa uz na nozicky, ma pekne drzanie telicka....
Ibaze sa nechce za nic na svete plazit ani lozit.Tiez odmieta byt na brusku-vydrzi iba chvilu Neviem ci je potrebne aby lozila alebo uz priamo bude chciet chodit.
Poradte ako je to dobre podporit-cvicit, aby zacala lozit a plazit sa.
Ake su vase skusenosti??

sisamato
20. feb 2011

@kamajka ak sa ti vsak hocico nepozdava, daj radsej na doktorov, v tomto na dobreho neurologa a nie na rady inych, ja som uz zistila ze najlepsie je pocuvat nie okolie ale odbornikov 😒

sisamato
20. feb 2011

Inac, nasej sa to plavnanie strasne pacilo, ziadne slzicky, bola na 1x uzasna...ani neviete ako mi je ked vidim a pocuvam ako ine deti uz v 10. mesiach lezu, sedia a stoja a my zaciname...je to strasny pocit, niekedy potlacam slzy, lebo je to aj moja chyba, ale musim to tak prijat...aj tak za 3 tyzdne to zvlada pekne, snazi sa, zosilnel jej chrbatik a tiez som rada ze aj moja mama pochopila ze byt na brusku je to spravne...pa

sisamato
20. feb 2011

@katka_4 dakujem...ano, ona je aj taka flegmaticka a aj leniva...nikdy nepochopim ako niektore deti s tym nemaju problem a daktorym to tak dlho trva...ale zas aj ja som ju posrala...co uz...mne je fakt jedno kedy bude chodit, hlavne aby sa aspon plazila alebo lozila...to bude pre mna najkrajsi den

lukmaj
20. feb 2011

@betina1984
Ahoj Betina mam otazocku.
Tvoja mala zacala chodit od 7. mesiaca? ja mam 6,5 mesacnu dcerku a uz lozi a hlavne sa hned stavia na kolienka a na nozky. Este ale nesedi. Bojim sa, ze sa prilis skoro stavia na nohy a aby nemala s tym v buducnosti nejake problemy.
Pls. ako to bolo vo vasom pripade? Vascinou sa stretavam u mamieciek s tym, ze maju skor opacny problem, ze ich deticky nelozia alebo s aneplazia. Nasa Nelka sa plazi uz od 5,5m a teraz zacala lozit, ale zaroven hned aj vstavat...staci, ked sa ma coho pridrzat a uz sa hned sama vytiahne do stoja.
Dakujem krasne.

betina1984
21. feb 2011

@lukmaj moja sedela od 4. mesiaca, nie úplne sama, to asi od 6. mesiaca. Na nožičkách stála asi od 6. mesiaca ale prvé krôčiky za ruky spravila jeden deň pred siedmim mesiacom. Loziť začala neskôr ako chodiť, tuším ale 8-mesačná. A sama chodila od 10. mesiacov. Nebránila som jej, ani ju nenútila. Problémy nemá, behá ako odtrhnutá z reťaze.

nice202
21. feb 2011

aj moja chodi okolo nabytku a okolo vsetkeho uz od 7 mesiaca. dnes ma presne 9 mesiacov a urobila dva kroky k telke. stvornozkuje osto6 a sedi sama od 6 a pol mesiaca

nice202
21. feb 2011

a nikdy som ju k nicomu nenutila, som za prirodzeny vyvin

lukmaj
22. feb 2011

@betina1984
dakujem krasne za odpoved. Nech sa vam dari a mala nech robi radost. 🙂

katy1979
22. feb 2011

@kamajka my tak fungujeme. hovorim tomu ze bagruje. ale uz je to stale menej a menej. len sa stale nevie pohnut. az vcera pochopil ze ked sa mi zaprie do ruk patami ze sa pohne dopredu

chani
22. feb 2011

@kamajka aj u nas boli prve pokusy dostat sa vpred take, ze sa dostal smerom vzad, to je vraj prve stadium, najprv idu dozadu a postupne zacnu frcat aj dopredu 😉

kamajka
22. feb 2011

@katy1979
@chani díky kočky ste ma potešili, 28.feb máme ísť zase do rizikovej tak som ako na ihlách, lebo tá riziková dr je dosť taká... no neviem bojím sa aby nás za niečo nesprdla.... potom hodíím sem foto malého, sa mi podarilo nafotiť to čo robí 😀

katy1979
22. feb 2011

@kamajka a kolko ma maly mesiacov?

kamajka
22. feb 2011

@katy1979 6mes

katy1979
22. feb 2011

@kamajka tak vas nema za co sprdnut

kamajka
22. feb 2011

@katy1979 ano? lebo keď sme boli v 3mes v rizikovej tak nám napísali,že nerovnomerný vývoj vzpriamovacích funkcií, lebo vraj dvíha vyššie zadoček nad podložkou 😖 , no chodili sme aj na rehabilitáciu kvoli hlávke, v brušku bol nejak tak pokrútený že po narodení len do jednej strany dával hlávku, tak si zaležal, no tak sme chodili od 10 týždňov cvičiť a cvičili sme dva mesiace, no dúfam že dopadneme lepšie v pondelok ako naposledy, po cvičení si vymysleli zase že špičkuje malý, že to je zle,, ah no ja neviem, podľa mňa je šikovný, snaží sa koľko vládze, z chrbátika na bruško sa pretočí bez väčšej námahy ale opačne nie, to nevadí?

katy1979
22. feb 2011

@kamajka im to vadit bude. nech sa niekam strcia s tymi ich tabulkami a to ze o par centimetrov hore potom dole potom zasa nieco ine. kebyze toto riesim tak s kazdym musime cvicit a rehabilitovat.

kamajka
22. feb 2011

@katy1979 veď to si myslím aj ja, ale už vidím tú doktorku že nájde zase tisíc chýb na malom 😒

babulina
22. feb 2011

@kamajka - podla mna vzdy sa najde cosi mimo tabuliek, ci uz je to lozenie cez pleco, a symetricke plazenie namiesto asymetrickeho, nikto neni dokonaly, neviem ci niektori lekari cakaju ze budeme detom na dobru noc citat vyvinove tabulky namiesto rozpravok 😠

kamajka
23. feb 2011

@babulina trefa 😝 😀

kamajka
23. feb 2011

no žienky pridávam foto čo som sľúbila....neviem ja, čo to ten môj krpec vystrája s tou riťulou.

babulina
23. feb 2011

@kamajka - toto nacvicoval aj nas a asi o mesiac a pol sa dostal na styri, tak cakaj cakaj ono to zachvilu bude 🙂

katy1979
23. feb 2011

@kamajka presne toto robi aj nas a uz hoodne dlho tiez asi od toho pol roka. uz teraz to urobi len obcas. ma snahu dvihat panvu ale este sa mu to velmi nedari. vcera som ho nasla na posteli ako klacal na kolenach. takze vsetko chce svoj cas. raz to pride. musi.

evuliatko74
24. feb 2011

@kamajka Aj nas maly toto zacal teraz robit. To je dobre, pripravuje sa asi na lezenie. 🙂 Lozit by chcel, ale pretacat sa nevie... Ja som rada, ze nechodime nikam cvicit, lebo urcite by sme boli mimo tabuliek. Podla mna to nevadi, kazde dieta ma svoj vlastny rytmus... 😀

kamajka
24. feb 2011

@babulina
@katy1979
@evuliatko74

takže je to asi v poriadku 🙂 ďakujem mne staršie deti nelozili, nemala som dosť info o tomto v tej dobe, čo mi je veľmi ľúto.

môj sa pretáča ale len z chrbátika na bruško, to už od 4,5mes, ale naspäť nie

kamajka
24. feb 2011

Práve sa prvýkrát pretočil z bruška na chrbátik, a dnes aj ta-ta povedal, prvá slabika zrozumiteľná, asi má dnes míľnikový deň, chi

sisamato
24. feb 2011

ahojte,
no ako citam vase prispevky, tak ja tu s nasim pripadom vobec nepatrim...som asi tu jedina, co ma take lenive a flegmaticke deculo, ktore ma zachvilu ukonceny 10. mesiac a este len dnes urobila prvych par plazivych pohybov...ale mozno sa najde casom aj niekto iny...ja som prestala stresovat, ako sa tu pise, vsetko chce svoj cas, kazde deculo je ine...

miska1981
24. feb 2011

@sisamato ahoj ako ta citam neda mi ti nenapisat...vidim, ze sa dost stresujes, ale nemas dovod, moja dcerka sa tiez este neplazi, ani nestvornozkuje /ja som tiez nie, rovno som zacala chodit/, ani sama este nesedka, proste sa len vie krutit dookola ako hodiny a tiez som si robila hlavu, ked som tu citala maminy, ale ja mam spravnu dr. povedala, ze to pride, vsak raz to musi 🙂 ona je flegmos a ja ju do nicoho nenutim. tak klud a neboj takychto deticiek ako nase je viac, ja som stastna, ze je zdrava a ostatne nechavam na nu 🙂

sisamato
24. feb 2011

@miska1981 vdaka, som rada ze nie som sama 😉 , ja viem, len vies, dakedy ti to neda ked mas take okolie...ale ako vravis, hlavne ze su zdrave a vynimocne 😉

horalocka
25. feb 2011

caute baby,
uplne vam rozumiem, u nas je to podobne. Maly ma o tyzden 9 mesiacov a este stale sa len plazi. Cvicime vojtovku uz od 4. mesiaca kvoli torticolisu. Inak sa vie pretacat jedna radost, vala sudy, aj plazit sa vie dost rychlo ked chce, prelieza nam cez nohy, do sikmeho sedu sa sice dostane, ale este to nie je taky stabilny sed. Niekedy sa mu podari aj pohupat na styroch, ale naozaj len zriedka. Nejako sa mu nechce. Tiez som si povedala, ze to nebudem riesit a dam tomu volny priebeh, lenze niekedy sa to proste neda a cloveka to obcas zamrzi ked vidi ako su na tom ine babatka v okoli. Tak vam prajem vela trpezlivost a vasim babatkam coskore napredovanie... 🙂

sisamato
25. feb 2011

@horalocka cauko, aj tak je dost vpredu...uz to ze sa vobec plazi by som nic neriesila... 🙂