Lozenie, plazenie. Je to potrebné? Máte skúsenosti?

kvietocek7
18. aug 2008

Nasa mala dcerka ma 9 mesiacikov 🙂 je zdravucka,ciperna, ziva stavia sa uz na nozicky, ma pekne drzanie telicka....
Ibaze sa nechce za nic na svete plazit ani lozit.Tiez odmieta byt na brusku-vydrzi iba chvilu Neviem ci je potrebne aby lozila alebo uz priamo bude chciet chodit.
Poradte ako je to dobre podporit-cvicit, aby zacala lozit a plazit sa.
Ake su vase skusenosti??

juana21
2. mar 2012

tak baby.ideme na rehabku,a tiez mame skusit plavanie.nas maly je pozadu vo vyvine.vymenila som dr a zrazu sa deju veci.presne som toto vedela.ach jaaaaj

alena76
2. mar 2012

@sisamato u mna to plati..Zofka -siestacka, same jednotky aj mimo ziackej ale ucit sa nemusi..samozrejme ze slovicka na jazyky ano ale ucivo si pamata zo skoly, je taka vsestranna-olympiady robi z matiky ale aj dejepisu a geografie, chodi na vytvarnu
simon- piatak, tiez sikovny, ale musi viac makat, sem tam dvojecka
esterka- prvacka. sikovna, ale ma to vsetko v pazi, urobi ulohy, hodi do tasky, je sikovna na pohyb-taka ohybna
jonas.....neviem sa zatial vyjadrit 🤐 ja mam chvilami pocit, ze by mohol byt fakt autista...on nieco aj rozprava chvilu a potom to uz nepouzije 😒 potom sa mi chvilu zda, ze je uplne ok a tak sa mi to strieda.a cely je taky nemotorny 😅

alena76
2. mar 2012

@sisamato skoda, ze ste tak daleko, by som chcela vidiet Simku a Jonka dokopy
a nemali ste deti neskoro...to je podla mna uplne ok vek. ja som mala Zofku v 23 a pol len preto ze mam o dost starsieho muza
a este ma napadlo..u nas so surodencami neplatilo, ze najstarsi najsikovnejsi - ja som najstarsia a asi sikovnejsia bola o tri roky mladsia sestra a potom asi brat - ten ma o 11 menej.

sisamato
3. mar 2012

@alena76 ahoj,takze ako pises je to roznorode... 🙂 . Ak sa mozem spytat, venovala si sa prvym dvom detom vela? alebo si to nechavala na to ze co sa sami naucia...myslim do tych 3 rokov doma...a ked sa vratim k mojmu manzelovi...on ako som pisala zacal na rok a pol chodit, mal na chalpca dost eskoro pubertu, ale robi to co vobec nestudoval (IT oblast), sam sa naucil...ovlada AJ a NJ, a to enchodil na ziaden kurz, iba z telky a pocuvania netu sa naucil...tak dufam ze Simka asi bude mozno v tomto sikovnjesia...len to chche cas...

sisamato
3. mar 2012

A dievcata, aj ked nam neskoro zacali chodit a este nerozpravaju...pre man je najkrajsie ked sa ku mne rozbehne a prituli 🙂

alena76
3. mar 2012

@sisamato venovala som sa tak normalne..ako sa dalo pri dvoch detoch po roku, nic extra 😉 priznam sa bez mucenia, ze ked mali tak okolo 1,5 a 2,5 +, tak som im niekedy rano zapla telku -chodili teletubbies na nove alebo nejake detske programy a asi hodinku som este zotrvala v posteli..chodili sme dost von, to som ich len vypustila alebo ku kamaratkam, trochu sme tvorili - plastelina, farby, farebne cesto, chodili sme s nimi s muzom do zahrady..nie, nemyslim zeby som sa nejako extra venovala..ale zas - muz ma zopar titulov 😎 a po mne su krasne 😀 😀 😀

sisamato
16. mar 2012

@alena76 🙂 jasne, my praktizujeme podobne, a konecne ze bude teplejsie, deti sa nam vonku dlho vysantia...
a teraz na teba a jasekd taka otazka, kolko meraju vasi chlapci? mne nahana strach Simka nizka vyska...bojim sa ze ci to nie je nahodou rastovy hormon...

alena76
16. mar 2012

@sisamato ahoj 🙂 neviem kolko meria, odmeriam-teraz spi 😀 , uz mu kupujem velkost 98, ale ma to este vyhrnute. niektore veci mame aj 86ky. ale dievcatka su mensie, nasa 7rocna esterka je rastovo ako 5 rocna ani tasku neunesie

sisamato
16. mar 2012

@alena76 tak ty asi nemas co riesit... 🙂 ja sa len bojim ci je vsetko OK, som ju teraz premerala v posteli...len 78cm...v pondelok zavolam doki co ona na to a uvidim, pa. hej viem ze dievcta a este mi s mazelom sme nizki..ja 156, muz 175cm...

jasekd
16. mar 2012

@sisamato ja to taky nevim. Na 18 mesicich mel 81 cm a 10,3 kg. Na roce 76cm a 9,2 kg. Ja mam 167, manzel 180 cm. Podle me je normalni, ze je vase holcicka drobna, kolik merila na roce? Zitra Martina zmerim a napisu...

sisamato
16. mar 2012

@jasekd ahoj, no tak my sme fakt dozadu...na rok mala 71 ak sa nemykism...mam pocit ze ten rok od prveho rociku malicko postupila...nechapem...sunar jej davame, baculka je...no uvidim v pondelok...pa

sisamato
17. mar 2012

@jasekd a
@alena76 baby sory, rano som ju premerala a ma rovnych 80cm, podla grafu by to malo byt v norme... 😉

alena76
17. mar 2012

@sisamato ti hovorim, ze nasa esterka je tiez drobna, v troch rokoch nosila veci na rok a pol 😉

sisamato
17. mar 2012

@alena76 fiha 😉 OK, vdaka, ak ste to nerisieli tak my budeme na tom podobne 🙂

katka121
17. mar 2012

@kvietocek7 Moj syn nechcel ani loziť ani kolenačkovať - sme kolenačkovali ako bláznivý všetci .... a nič - potom sa zrazu v 10 mes postavil a prvé krôčky a potom v 11 mes sám chodi a potom zrazu v 12 mes objavil kolenačkovanie a kolenačkoval 2 mesiace iba.... teraz je to zdravý chpalec - druhák, chodí na plávanie, pozemný hokej a ešte nikdy nebral antibiotiká...... dcéra tiež skoro sedela ale sa jej napáči na bruchu - doktorka povedala, že to neva ak má inú motoriku v poriadku.... skrátka sa jej na bruchu nepáči a je spokojná na chrbte - nemám to riešiť žiadno - viackrát za deň ju dávam na bruško - čosi tam porieši a šup na chrbát celá šťastná že už to má za sebou......

zebra41
17. mar 2012

ahojte, aj ja som si myslela,ze nam Jakubko nebude stvornozkovat. Plazil sa tak od 7 mesiaca - no vyuzival len jednu stranu. Zacal sa stavat a chodit popri nabytku. No stvornozkovanie teraz objavil na 13 mesiacov...Chodit este nechodi,tak uvidime 🙂 Zacal behat za tym aktivnym choditkom,ale kolenacky 🙂))

zebra41
17. mar 2012

Jaaaj a aby som dodala - nic sme ho neucili. Nedavali na styri, nestavali, nedavali sediet. Sam sa posadil ako rocny...aj som sa mu vyhrazala,ze dostane pingpongove lopticky pod bodycko,ale netrebalo. Nakoniec predsalen dosiel na to sam

digysa
27. mar 2012

Ja len taku pikosu by som prihodila. Moja dcera prelozila svoje obdobie iba na jednej nohe. S manzelom sme nechapali, uz sme aj rozmyslali, ze toto nie je normalne....nieco jej bude.
Ona sa lavym kolenom NIKDY nedotkla zeme...mala ho vzdy hore....bolo to fakt divne.... V 10-tich mesiacoch sa postavila a zacala chodit.
Po blaznivom lozeni nebolo ani stopy 😅 Ale mam to na videu.... 😉

ifinocka
13. jún 2012

no my máme 5 mesiacov, od 3 mesiacov sa nám plynule otaca sam na brusko, aj z bruska na chrbatik spat, ked mal 4 mesiace zacal na brusku robit nieco co neviem identifikovat..odrazat sa najprv nozkami, nevedel ze ma zapajat aj rucky, teraz v 5 mesiacov zapaja aj rucky, nieje to celkom lezenie a štvornožkovanie, ale takto vie prejst aj pol metra a viac ... uz ho bez dozoru nenechavam a niesom si istá, moze byt uz toto zaciatok lozenia?????? 😀 to nieje nejako skoro?????????????????????????????? 😀

martinkatinka
13. jún 2012

@ifinocka presne takto sme my začali a v tých 5 mesiacoch sme si už veselo preliezli celú veľkú posteľ... a priprav sa, zrejme to bude trochu vynaliezavé bábo a vo všetko bude popredu.... 😀 nie je to zlé, ale my si menej oddýchneme 😀

martinkatinka
13. jún 2012

@digysa ježin, to muselo byť srandovné 😀

ifinocka
13. jún 2012

@martinkatinka no ale v kazdom prípade sa z toho teším 😀 ...uz aby chodil..ktovie kedy bude tymto tempon oficialne stvornozkovat a nasledne chodit 😀 sranda,,sa nasmejem na nom

martinkatinka
13. jún 2012

@ifinocka no tak my sme po tom, ako začal štvornožkovať všetko brali rýchlym tempom 😀 Polročný stál v postielke, potom začal chodiť v postielke a až potom sa naučil sám sadnúť.... a deň pred 9 mesiacom sa rozbehal sám... ale fakt, že rozbehal... Tak sa priprav, budeš všade behať za ním 😉

ifinocka
13. jún 2012

😀 no super 🙂
@martinkatinka tak dakujem za radu,,tiez este sam nesedí, len ked ho posadím 🙂 no sranda,,,za mesiac ma pol roka, ktovie ako to bude dalej 🙂

martinkatinka
13. jún 2012

@ifinocka ja som malého nedávala sedieť, najskor lozil, potom z toho sa sám naučil posadiť sa 😀 xixi, samíkovia sú akosi popredu

ifinocka
13. jún 2012

😀 bavím sa na tom a tesím sa z toho
@martinkatinka

asimon
15. jún 2012

Ahojte maminy...mam skoro 9 mesacnu dcerku a problem je v tom...ze vobec ale vobec nechce byt na brusku a teda uz vonkoncom nelezie...inac je sikovna sedi sama a strasne by chcela len stat...viem ze to by este nemala ale ked je opreta o nabytok a stoji je nadsenim bez seba...ked ju chcem dat na brucho,ze lozit...tak roztiahne nohy a ruky a zadocek vypuci a je v takej polohe obrateneho u...ani za svet na 4ri ci brucho...ale ked sa hra sama tak sa pretaca rada...jej starsia sestra uz davno stvornozkovala a dvihala sa popri nabytku sama...mam sa znepokojovat alebo ju nechat...dr.sa nas na poslednej poradni pytala ci sa pretaca a sedi...ine nie...mate s tym niektora skusenost...dakujem za vase rady...

maminkaivanka
16. jún 2012

@asimon Ja mam tiez takmer 9 mesačného syna a tiež nie je rád na brušku, je síce pravda, že ako 2,5 mes. bol operovaný na pruh a do cca 5 mesiaca sme ho šetrili a nesmeli polohovať (ho to ťahalo a štipkalo), takže si tú polohu vôbec neobľúbil. Ale snažím sa ho denne niekoľkokrát na bruško dať, alebo sa tam prevráti sám keď sa naťahuje za hračkou, ale využíva každý moment aby sa mohol vrátiť späť na chrbátik....Z poloľahu alebo polosedu sa automaticky dvihne do sedu, keď ho vrátim späť, tak ma najedovane odsunie rukou a vráti sa do sedu...aj keď sa jedná o pasívne sedenie, rozširuje mu to obzory. Už sa mi stalo že sa zo sedu vrhol za hračkou a zas ostal na bruchu, čo považoval za hlúpy žart a začal vrieskať ako najatý....Zatiaľ sa snažíme ho polohovať ale nestresujem, pvrodená dcérka začala štvornožkovať ako 11 mesačná (a to je tiež v norme), teraz je z nej takmer 6 ročná zdravá šibalka. Ono príroda je mocná čarodejka.

asimon
16. jún 2012

@maminkaivanka tiez si to uz uvedomujem ze je vsetko ako ma byt...a ked bude cas a mala bude pripravena...zacne sa plazit a stvornozkovat 😉 a dakujem za povzbudenie 🙂

fordikford
16. jún 2012

moja mala vôbec nelozila my sme sa z nej nasmiali lebo ona ked sedela na zadočku a chcela sa premiestnit tak podskakovala na zadku to bola sranda a potom jak mala desat mesiacov z ničoho nič začala sama chodit lekarka povedala že nie každe dieta rackuje