Lozenie, plazenie. Je to potrebné? Máte skúsenosti?

kvietocek7
18. aug 2008

Nasa mala dcerka ma 9 mesiacikov 🙂 je zdravucka,ciperna, ziva stavia sa uz na nozicky, ma pekne drzanie telicka....
Ibaze sa nechce za nic na svete plazit ani lozit.Tiez odmieta byt na brusku-vydrzi iba chvilu Neviem ci je potrebne aby lozila alebo uz priamo bude chciet chodit.
Poradte ako je to dobre podporit-cvicit, aby zacala lozit a plazit sa.
Ake su vase skusenosti??

katy1979
15. júl 2011

@sisamato tu je samochodec. uz aj menej padame takze zachvilu to snad zvladne uplne. vydrz vsetko bude raz prist. aspon ti nezdrha ci nevymysla ze chce chodit ale sedi v kociku

miculienka
17. júl 2011

čavte babule , tak my sa tiež pohýname do chôdze , za jednu rúčku nám to už pekne ide 😵

kamajka
17. júl 2011

Jej ahojte aké krásne fotky aj ja chceeeem 🙂 . Ja som k Vám písala už dávno, vedy sme ani nelozili,ani nechodili,ani nič nerobili len sa tak nejako pučili,už samozrejme lozíme, sami sa posavíme ale máme veľmi veľký roblém s rovnováhou, v postieľke mu to ešte ako tak ide, keď sa drží bočnice,ale včera sme padli celou váhou na hlavu ☹ ☹ ☹ ☹ nemáme totiž ohrádku má nám prísť poštou v pondelok ale pochybujem že bude mať veľký úspech lebo moj synátor má najradšej hračky svojich staršíích súrodencov,plus všetko na čo sa môže vyškriabať, postaví sa le akonáhle sa jednou rukou pustí tak ho obije o zem a nie na zadok ale rovno na hlavu ☹ . Ani za ručičky chodiť nevie, sme rizikové dieťatko je to ok? čo myslíte?

katy1979
17. júl 2011

@kamajka podla mna to je ok. lozi a postavit sa vie takze to chce vsetko cas. keby nieco nebolo v poriadku snad by vas dokina upozornila. jejda ked zacal teraz maly chodit tak padal ako hruska. uz je to ovela lepsie a kazdym dnom sa to zlepsuje. takze vydrz on prestane padat. a za ruky ho vodit nemusite. ja som ho vodila len ked sme boli vonku na ihrisku a nemal tam kde lozit lebo inac by ma zozral ale doma si musel poradit sam.

kamajka
17. júl 2011

@katy1979 no,ozime len-tak tak, predlho sa plazil to uz ma nacvicene a radsej sa plazi ako lozi po styroch, je to cele akosi na hlavu postavene,asi pojdeme predsalen este k neurologicke, este sme neboli aj ked sme odoslani uz od 3 mes....... 😖

katy1979
17. júl 2011

@kamajka a preco ste nesli ked ste boli odoslaní? vsak vam neukusne hlavu. ale podla mna to je stale ok. joj takych deti je aj tu v okoli co sa v takom veku len plazili ci lozili. a su aj decka co z plazenia idu do chodze. my sme sa zasa vobec neplazili rovno po styroch

kamajka
17. júl 2011

@katy1979 Lebo sa tam strasne dlho cakalo a ja som potom zostala s detmi sama....neplanovane...mala som toho akosi vela zrazu a nemohla som sa rozkrajat na tri kusy, aj bezat po dceru do skoly, aj varit,prat,zehlit, a o chalanov sa starat,ale siuacia je uz stabilizovana chvalabohu. no ved asi sa objedname a uvidime, radsej byt spokojna ze je vsetko ok ako nieco zanedbat🙂

katy1979
17. júl 2011

@kamajka to pediater nefrflal ze ste tam este neboli? mna by za to zozrala

kamajka
18. júl 2011

@katy1979 nefrflal,ani rizikova...... oni dako extra tie karty neštudujú.... 😖 . nič, sa mi len pekne dnes objednáme tam..

sisamato
26. júl 2011

Ahojte,
k tomu trojuhoniku na krcnom svale som este nedostala ani ja odpoved.
Dnes ma skoro porazilo zeny, bola som s malym na neurologiia a ta naco ho tak dlho doma nosim, ze mu obmedzujem pohyb, ze vsetky tie babyvaky, satky a nosice su len marketingovy tah...ja uz neviem...jedny vravia nosit a ona upne inac kaze...co vy na to?pritom ho mavam na brusku a chrbte na poduske, ona sa riadi en normami, ze troska zaostava s rovnovaou na brusku...do kelu, sak kazde decko je ine...nemozem zato ze tak sem tam kmita...vykaslem sa asi na vsetkych doktorov a ich beble tabulky, aj tak su nanic....a zeny, vcera mi kamoska povedala taku peknu vetu: deti ktore dlho lozia su vynimocne, a preco? lebo my mamy im nasiu neberieme radost v tom co chcu oni...Simi mi lozi uz 3. mesiac (ma 15 zachviu ukonceny)...mozno mam motoricky pomalsie deti, to vsak nie je vada ani za to enmozu...

miculienka
26. júl 2011

@sisamato - nezaťažuj sa tam takými rečami , kukni sa - ženy v Afrike , Indii , Rómovia a kadejakí iní - odjakživa svoje deti nosia v šatkách a dlho ich nosia , dojčia ich ešte dlhšie - je to spôsob už dávno overený , odskúšaný a určite aj správny keď zotrval tak dlho , keď tam máš dieťa správne umiestnené , tak u nemáš ako ublížiť , no a 4nožkovanie je dobré na vývin mozgových hemisfér a chrbtica tiež netrpí , pri skorej chôdzi trpí , dieťa ju ešte nemá tak vyvinutú aby vládalo byť stále na nohách , neboj, každé dieťa má svoj čas , aj tie naše 😉

sisamato
27. júl 2011

Ano, ako pises miculienka, ale odvcera som malemu nastavila novy rezim a mylsim ze je spokojnejsi, aj dnes spinka dobre...ucim ho na cumel, sem tam kvapky na reflux a obmedzujem nosenie kvoli tomu ze uz ma ukonceny 3. mesiac...mam ho na vankusi aby si odlahcil chrbat a ked na brusku tak uz na tvrdesej podlozke....striedam mu to, tak som zvedava ci bude s tymi ruckami lepsie...myslim si ze sa aj tym ukludnil, predsa dlho na rukach nema take pohodlie ako na boku ci chrbatiku v makkeej poduske, hned by som s nim strieadala 😉

sisamato
27. júl 2011

a apropo, aj ja som si dnes oddychla, hlavne moj chrbat...naco je dlhe nosenie ekd potom nic nestiham a to mam este 15. mesacnu dceru...to by bolo na hlavu...tak sme vsetci traja spokojni...a este vraj ta doki ze dieta citi laska aj prihovaranim a pohladenim, nielen je vsetko o noseni...mozno aj ma trocha pravdu...

sisamato
29. júl 2011

Ahojte,
ta pani mi nevdela povedat konkretne za ten trojuholnik, vraj rehabilitacne sestry by mali vediet, tak ak nejaku poznate skuste sa spytat na to.

sisamato
29. júl 2011

My stale nic, a zachvilu ukonceny 15. mesiac....dnes na ihrisku sa isla potzrhat za loptou co si deti hadzali...iba som ju mala na rukach a kopala za nu...ale tak chcela...co uz...raz to pride...

sisamato
3. aug 2011

Ahojte,
nikto sa tu nepostavil na nozky? My vo stvrtok ukonceny 15. mesiac a stae nic....ziaden pokrok...mama sa ma vcera do telefonu pytala ci sa nebojim...ja ze coho, ved mam uplne zdrave dieta 😉 , nikomu sa vytahovat neda a lozi este len 3. mesiac...

kamilka22
3. aug 2011

Dievcata, skocim Vam sem do temy, mam dcerku - teraz ma uz 4 rocky. Ked bola malicka, tak sa ani neplazila a ani nelozila. Do 9 mesiacov len lezala a bola taka leniva, ze sa ani za hrackou nechcela otocit. Bola som s nou aju lekarky, ta vsak konstatovala len jedno, ze jej nic nie je a je len leniva. Zacala som s nou chodit na cvicenie na fit loptach a po dvoch tyzdnoch nastala zmena. Konecne sa zacala otacat. Neznasala vsak byt na brusku a aj z tohoto dovodu sa nikdy neplazila a ani nelozila, rovno sa postavila na nohy a ako rocna chodila. Bolo to narocne, ale zvladli sme to. Niektorym detickam, ktorym sa "nechcelo " lozit pomohlo, ak im mamicky pod brusko polozili taku na poly vyfucanu loptu /priemer, tak 20 cm a bola makka akoby vyfucana/. Pred dietatko polozili nejaku zaujimavu hracku a dietatko sa na tej lopte pomocou kolienok polahky dopravilo k hracke. Niektore sa takto naucili lozit. Zial na moju to neplatilo. Tak nech topomoze niektorej z Vas. Syn bol knizkovy, najprv sa plazil, potom lozil a ako rocny doslova lietal po byte 😀 A ako 13 mesacny brazdil byt a aj chodniky na odrazadle.

miculienka
4. aug 2011

@sisamato - ahojki , tak začíname asi chodiť , krpatá sa všade stavia a chodí okolo nábytku , sama bez pomoci ešte nemá odvahu , ale za jednu rúčku už valí o 106 😵 a neboj aj tá tvoja raz bude tak utekať , že ju budeš musieť aj naháňať , proste si predlžuje to super lozenie 😉

sisamato
5. aug 2011

@miculienka ahoj, tak blahozelam 🙂 a ktory je tvoja mala mesiac? Simi sa vcera necakne postavila ale ze sa drzala a tak urobia krok...dnes uz nechcela...ma proste take dni ze raz to urobi a potom dlho nic...ale ako pocitam tak lozi este len 3. mesiac...a inac, nebojis sa ze ju budes musiet vsade za ruku drzat? aby si tak nezvykla ze ty si jej prava ruka...pa.

sisamato
5. aug 2011

@kamilka22 ahoj, tak tvoja mala je teda zaujimavy pripad...aspon vidno ze niektore deti su fakt lenive od prirody a ty sa mozes i potrhat 😉 ja som tiez zvedava ako bude na tom nas druhy, Risko ma 3,5 mesiaca a zacala som s nim dnes troska cvicit na fitlopte a pacilo sa mu 🙂

sisamato
5. aug 2011

@kamilka22 a myslim ze nasej pomohol k rozplazazeniu aj plavecky kurz

silvia123
6. aug 2011

To lozenie je podľa mňa len o tom či je dieťa zvyknuté byť na brušku odmalička, alebo nie. Dieťa, ktoré býva málo na brušku sa loziť naučí neskôr, možno vôbec. Mám to "vyskúšané" na svojich deťoch. Malý ako bábätko keď som ho dala na bruško mrnčal, tak som ho hneď otočila a na bruško som ho dávala málo. Zlenivel a v treťom mesiaci ťažko dvíhal hlavičku, doktorka nakázala polohovať na bruško, tak potom či sa mu páči alebo nepáči, začala som ho viac dávať na bruško a všetko sa to zlepšilo. Loziť sa naučil dá sa povedať pomaly zarovno s chodením.
Maličkú som od narodenie dávala na bruško, si zvykla a dokonca jej pomáhalo keď bola nekľudná, dať ju na bruško a tak aj zaspala, rýchlo sa naučila plaziť a v šiestom mesiaci sa pokúšala už o lozenie, teraz štvornožkuje jedna radosť, keď sa dostane pri nábytok tak sa postaví. Zdá sa mi byť oveľa šikovnejšia. Ale hlavu by som si z toho či dieťa štvornožkuje alebo nie veľkú nerobila, pokiaľ je inak čiperné a živé...

miculienka
6. aug 2011

@sisamato - 🙂 ďakujeme , malá sa narodila 11. 6 , no a tej ruky sa bojím ani s ňou veľmi nechcem chodiť za ruku , nechávam ju radšej nech sa sama snaží , ale čo narobím keď iní ju vodia a ona si potom žiada aj odo mňa , ale nechám ju občas porozčuľovať sa , vždy ju to prejde a pustí sa buď 4nožkovať alebo stepuje kolo stola sama , tvoja je aký mesiac , asi o nejaký mesiac budete starší , či ?
@silvia123 - bude to aj tak dáko ako píšeš, moja krpatá tiež nezniesla polohu na brušku , stále mi tak revala , tak sme ju ani veľmi nedávali a teda asi sa to odzrkadlilo na tom neskoršom plazení a lození

sisamato
6. aug 2011

@silvia123 ahoj, tak tvoje deti su fakt v tom polohovani ukazkovy priklad 🙂 , ja som malu davala na brucho neskoror ako som sa dozvedela ake je to doleyite a az pootm tiez zacala sa plazit...na 9. mesiac...strasneee...maly ma 3,5 a tiez vela nevzdrzi ale snazim sa ho davam hoci pomenej ale casto a aj tu fitloptu skusam...zatial zabera..len u neho je maly problem ze ma mensi reflux tak z toho je nervozny...

sisamato
6. aug 2011

@miculienka ano, je starsia, vo stvrtok mala ukonceny 15. mesiac, takze je v tomto pozadu...a co sa tyka okolia, no musis byt raznejsia, je to tvoje dieta...ja sa tiez obrnujem a prestanu, nech si myslia co chcu...

sisamato
6. aug 2011

Niektore deti mozno nechcu byt na brusku kvoli tomu refluxu, ked ich este pali zaha...neviem, moj nazor...

nela82
6. aug 2011

@sisamato My mame coskoro 14 mesiacov a vobec nelozime-vobec...vraj tu preskocil-skor sazacalstavat na nozky,nocouz...chodit chodi popri nabytku...no lozenie je vraj velmi dôlezite ...

miculienka
6. aug 2011

@sisamato - ach jaj , veď to je u nás problém , svokra je strašne citlivá a urážlivá keď ju v niečom napomeniem alebo si neželám aby robila s malou 😒 , už nie raz sme boli skoro na nože kvôli takýmto veciam

kamilka22
6. aug 2011

@sisamato no veru leniva bola riadne, za to teraz si to vynahradza....az si niekedy hovorim, ze jej z tej lenivosti mohlo cosi zostat...

kamilka22
6. aug 2011

@sisamato aj my sme chodili, vo vode bola skvela, na suchu to bol stale lenivcek.