Lozenie, plazenie. Je to potrebné? Máte skúsenosti?

kvietocek7
18. aug 2008

Nasa mala dcerka ma 9 mesiacikov 🙂 je zdravucka,ciperna, ziva stavia sa uz na nozicky, ma pekne drzanie telicka....
Ibaze sa nechce za nic na svete plazit ani lozit.Tiez odmieta byt na brusku-vydrzi iba chvilu Neviem ci je potrebne aby lozila alebo uz priamo bude chciet chodit.
Poradte ako je to dobre podporit-cvicit, aby zacala lozit a plazit sa.
Ake su vase skusenosti??

mahulena
6. okt 2011

ma tam bejt ... "Az cirka v roce si sednul."🙂)

iwuskaaa
6. okt 2011

Ahojte mamičky 😉
musíme byť silné a veriť, že všetko bude ok 🙂 . My sme od malička sledovaní na neurológii aj rehabilitácii, mali sme aj ťažké dni, veľa nocí som preplakala, ale teraz som kľudná, keď viem, že Tomáško robí pokroky. Robí ich pomaly, ale robí ich a to je hlavné 😵 .
Včera sme mali kontrolu v rizikovej ambulancii a dr. nás pochválila, že Tomáško je šikovný a krásne rozcvičený, že sa mu venujeme naplno 🙂 . Takže ja si nič nepripúšťam, aj keď poviem pravdu, nie vždy som hrdinka...

@alena76 písala si mi áno a mne to tak dobre padlo, preto som ťa chcela povzbudiť aj ja teraz 😉 . Veď na to sme tu, aby sme sa povzbudili, poradili si navzájom, veď sme tu mamičky s rovnakým problémom a tak sa najlepšie vzájomne chápeme 😵

ivkaj
7. okt 2011

Čaute, mrňousovi bude příští týden 9měsíců, cca 1,5měsíce se plazí (tulení), ale k lození žádný náznak. Tak se chci zeptat, za jak dlouho vám prckové začli plazit?
Zalistovala jsem totiž jednou knížkou a tam se píše, že od plazení je to k lození max pár týdnů. Tak jsem trošku znejistěla:-/

flipinka
7. okt 2011

Z mojich skusenosti je dolezite aby dieta stvornozkovalo, ovela viac sa tym zabavi, aj sa mu lepsie zacne chodit, vie krajsie padat. Da sa naucit aby bolo dieta na brusku aj ked sa mu to najskor nepaci, len treba vydrzat a zabavat a motivovat, nehovorim ze nechat plakat a trapit, len stale skusat az kym ho to neprejde.

alena76
7. okt 2011

@ivkaj mne sa zacal Jonas plazit po bruchu v asi 4,5 -5 mesiacoch..liezt zacal asi za 2 -2 a pol mesiaca..ale je to individualne 🙂
videla som aj rocne dievcatko plazit sa len po bruchu-a potom hned zacalo chodit
a tvoj "prcek" je este malinky..este by som neriesila 😀 mozes ho len motivovat, popripade ho skus "nainstalovat" do tej polohy na stvornozkovanie, dvihni mu zadok, zopakuj atd. ale s najvacsou pravdepodobnostou zacne uplne sam-ma cas 😉

jasekd
8. okt 2011

@ivkaj Nas Martin se plazil od 10 mesicu a lezt zacal po 1.roce. A na kolinkach uz se houpal taky dlouho, mozna od tech 10 mesicu, nepamatuju presne.

kamajka
8. okt 2011

@ivkaj netrap sa,moj drobec vrieskal na bruchu mesiac potom sa zacal plazit a plazil sa nenormalne dlho, skoro dva mesiace a az potom zacal stvornozkovat,mal 11,5mes.

martinkatinka
8. okt 2011

Joj, baby nemáme tabuľkové deti... Moj bude mať 6 mesiacov a kuknite čo stvára.... 😀 Iné deti pekne ležia, hrajú sa a on je neustále v pohybe....tuším bude aj menej priberať z toho vrtenia 😀

iwuskaaa
11. okt 2011

@alena76 ahojky, myslím na vás 😉 . Hneď ako prídete domkov, ozvi sa, budeme zvedavé 🙂 .
Ako sa vám darí ostatné mamičky?

jasekd
11. okt 2011

@alena76 Taky drzim palce...
@iwuskaaa uprimne nic moc, mame po kontrole na nefrologii a musime na dalsi vysetreni na nuklearku na zacatku listopadu, zda je funkce ledviny na te strane s refluxem dobra, pak se konecne rozhodne, zda pujde na tu operaci nebo ne. Tu ledvinu mu nameril skoro o 1 cm mensi nez tu zdravou a asi o 8mm mensi nez v lednu 😅 Snad je to jen technicka chyba, malej desne rval a pral se, vubec na to nemeli klid, a ten UZ. Co se tyka motoriky, samo ze zadny pokrok 😅

eunomia
11. okt 2011

@martinkatinka Velky sikulko. Aj ten moj je taky 😉)

babulka123
11. okt 2011

@martinkatinka no tak ti poviem mas sa na co tesit.. to nase sidlo robilo toto iste presne v tomto cas, este nemala celych 9 mes. ked zacala chodit sama.. odvtedy je nonstop v pohybe, stale , ma 2 rok. a 2 mes a necelych 12.5 kg.. momentalne objavila znovu caro kocika tak aspon vonku je troska kludnejsia ale inak neobsedi na prdke ani 3 sek a to vazne neklamem.. doteraz chodila stale len peso, kocik bol nuda najvacsia, od 11 mes bola na odrazadle.. tak ti poviem .. pevne nervy , a vela zdaru prajem . hehehhe

iwuskaaa
11. okt 2011

@jasekd tak držím palce 😉
A ako to robíš, že si taká optimistka? 😀 ..."samo, že žádny pokrok... 😀
Vy máte tiež malý vekový rozdiel a tiež to máte doma asi "veselé", čo? 🙂 😝

jasekd
11. okt 2011

@iwuskaaa Diky, doufam, ze vysledky budou co nejlepsi, i kdyz dalsi cekani jen na lecich mi taky nejde uplne pod nos, kazdy ma neco. JO, nekdy je to narocny, ale spis prevazuji pozitiva, cekala jsem to horsi, a to o dost, kazdej mi hustil, ze se z toho zblaznime, a zatim to docela jde. Na to, ze bydlime v 1+1 40 metru bez balkonu a az na to, ze M. ma takovy problemy, tak to klape dobre 🙂 S tim pokrokem, Martin dela ty pokroky hrozne pomalu, vsechno mu trva dlouho a psaly jsme si nedavno, ale az jednou zacne chodit, napisu to sem a pouziju Caps Lock, aby to kazdej videl 😀 😀 😀

iwuskaaa
11. okt 2011

@jasekd ja som tiež čakala, že to bude horšie, ale nemôžem sa sťažovať, som spokojná tak ako to je 🙂 . Aj keď si z času na čas poviem, že keby bol Tomáško úplne v poriadku, keby chodil, tak by to bolo lepšie, veselšie a živšie, užívali by sme si to plnými dúškami, ale tak je to tak ako to je a verím, že raz budem môcť aj ja napísať, Tomáško chodí 🙂 .
Vy ste s Maťkom sledovaní aj na neurológii, rehabilitácii? Už si nespomínam, aj som čítala, aj neviem 🙂

jasekd
11. okt 2011

@iwuskaaa Neurologie, bez rehabilitace 😉 Jsem tomu rada, pac jsme litali i na gastro a ted furt nefrologie a urologie, k tomu doktori s Vendy a mam toho az az, mne tedy nemocnice a ordinace nevadi, jsem taky z oboru, ale co je moc, to je moc 😝 Ono se dockame, ale uz by mi to i ulehcilo zivot, kdyby chodil, tahat na rukach dve deti plus tasku, kdyz jdem nekam, kde neni bezbarierovy pristup a nedostanu se s kocarem, je sila. Blbe se dostavam k nekterym doktorum, do prace atd.

iwuskaaa
12. okt 2011

@jasekd presne viem o čom hovoríš, viem si to živo predstaviť, to isté zažívam aj ja 😒 . Bude dobre, musíme veriť 🙂 😉

sisamato
12. okt 2011

@martinkatinka panecku...nemam slov... 🙂

anehap
13. okt 2011

ahoj holky, chtěla jsem se zeptat, jak budete u vašich nechodících dětí(taky patříme mezi ně, malá má 15 měsíců a po přečtení diskuse máme podobné problémy jako vy) řešit zimní botičky? Zatím nosíme podzimní(kvůli tomu, aby měla v čem stát a chodit např. kolem houpaček, v parku u laviček atd, aby nebyla naboso, jinak je v podstatě nepotřebuje), ale přemýšlím nad zimními - asi se nevyplatí goratex a podobně,že? Spíš aby v nich bylo teplo v kočárku a sem tam na to capkání -máte nějaký tip nebo zkušenosti? Díky moc 😉

mahulena
13. okt 2011

cau kocky,
jasekd, to je hruza, to je mi lito. Uplne si te predstavuju, ty dve deti, tasky, zpocena jak vrata od chliva, resit jednu starost za druhou, stihat terminy, jidlo, spanek, rezimy dvou deti... hruza:(, to je mi moc lito, jake mate starosti:(

aleno, tak co?

holky, nas Alex uz chodi, tyden uz jen chodi, jen obcas jde na kolena, protoze je obcas jeste trochu tezke zvednout se bez opory (ale to jen proto, ze je linej), ale jinak uz chodi!!!, je to super. Zaroven jsem ho ostrihala, z kudrnateho blondateho andela mame poradnyho chlapa fiknutyho strojeckem, vypada super, jeste, jak si do toho straduje sam!!!, jsem stastna a strasne vam preju uz brzy taky ten pocit!!! Ten pocit pychy, ulevy, a tak.
Jak vsichni rikaji, ze zlaty lezeni a tak, ze ted uz si vubec neodpocinu, tak ja u toho jen a jen relaxuju. To je takova pohoda. Zazivam konecne pocit samostatnosti, volnosti, do slova "prazdnych rukou". Furt jsem ho tahala jak kabelku, totalne namozena, chcipla, hruza. Je to fakt nadhera. A jak uz je i starsi nez ostatni decka, ktera zacaly chodit treba v roce, tak uz umi vyhodnotit rizika, je uvazlivejsi, opatrnej, schopnejsi, takze to neni zadna padavka, kterou bych musela furt hlidat a nekde nahanet. Dokonce chodi i za rucicku, coz jsem u Justynky nikdy nezazila.
Proste jsem strasne stastna.

anehap - proste bych poridila jen nejake boty. Tj. zadne znackove, proste jen teple, rozumne vypadajici boty, takovej futral na nohy.
My takhle odchodili cely leto - Alex mel v kocaru backorky po segre🙂, okopane, prosoupane spicky a tak, mel je i na pisku, kde se furt valel a tak. Rvalo mi srdce, kdybych mu mela dat lepsi boty a hned je znicit.
Stacily ty kvanta teplaku.
Ale v tomhle ja jsem praktik - prachy na boty mam, ale proste je nedam. Tak je otazka, kam se radis ty. Jsou maminky, jejichz deti nechodej, ale maji lepsi boty nez ty maminky🙂)))

alena76
13. okt 2011

ahojte.ja len v rychlosti-idem robit ulohy 🙂 dnes sme dosli z Kramarov...A poviem vam, ze Jonasa pozorovali a skumali zo vsetkych stran.Chodenie ich nejako nezaujimalo, ale hlavne ta velka HLAVA..a cela ta kombinacia, ze dlho lezie a menej komunikuje a ma zvlastne zaujmy..vysledok:raritne velky mozog..a hlavne zdravy 😀 a mozno bude velmi inteligentny 😀 😀 no neviem..ale hlavne, ze je to ok-robili CT, EEG, EMG a neviem este co..
a ze nechodi, lebo nechce..ALE...vcera na chodbe urobil 2 samostatne kroky-mal v rukach obrovske auto...inak-este sa boji, ale za jednu rouku uz bezi..neviem, ci som tam nemala este ostat 😀

jasekd
13. okt 2011

@mahulena
@alena76 Nestiham napsat vic, ale mam z vasich deti z obou velkou radost 😵 Snad se brzo pridame i ja a @sisamato

alena76
13. okt 2011

jaaaj 😵 dakujeme

jasekd
13. okt 2011

@mahulena Konecne nekdo napsal, ze je to uleva a vysvobozeni a ne takovyto pockej, jak se nalitas, a jak my se vlastne mame jeste dobre, kdyz nam deti nechodi. Taky jsem unavena a utahana, z toho vecnyho noseni a zvedani, kalhoty ma zniceny, boty odreny jen zvrchu atd atd. Nazor na boty mam podobnej. Jako ted na leto mel kvalitni i na tech par kroku kolem lavicek a piskoviste, ale na zimu jsem zatim koupila v deichmanu "futraly na nohy", jak pises, a pak se uvidi, ani deti, co uz chodej, kolikrat v tom snehu nechteji, tak jsem zatim nehrotila koupi nejakych super bot, cimz odpovidam i tobe @anehap ahoj 😉
@alena76 Tak to se vam moc ulevilo, co? A prvni krucky, ted uz to pojede rychle 🙂 Ja si jeste asi pockam, ale jednou se taky dockam, a mame ted jiny starosti, tak na to chozeni az tak nemyslim, ale uz se taky tesim na tu ulevu a hrdost, to je jasny...

anehap
14. okt 2011

@mahulena
@jasekd díky moc holky, vidím to podobně, myslím, že boty s goratexem budou aktuální spíš tu další zimu. Teď na ty první krůčky a "postávání" někde v parku měla malá botičky Pegres - zdály se mi nejlepší co se týká poměru - kvalita a cena a o víkendu mi kamarádka rehabilitační pracovnice řekla, že to jsou opravdu jedny z nejlepších botiček u nás a hlavně hodně vydrží - ale malá je má taky dost okopaný, protože v nich hodně leze 😉 Tak se zkusím podívat, jestli mají i zimní - něco jako má teď, jen teplejší.....
jinak souhlasím s váma, že takovou "pohodu" - jak si někteří myslí, že je s nechodícíma dětma - taky nemám, často slyším - buď ráda, že nechodí, ještě se za ní naběháš - ale už teď mám svaly jako Rambo, jak ji pořád tahám 😖
U malé je pokrok za min. týden, že se sama staví v prostoru a má z toho hroznou srandu, pak žuchne na zadek a konec 😀 ALe aspoň nějaký pokrok.....
Ale přesně jak píše mahulena - myslím, že jak se nám dítka rozchodí - díky tomu, že už jsou starší a rozumnější - budou opatrnější a nebude tolik úrazů - doufám 😎
Jinak @jasekd chápu, že při starostech, co máte(čtu vás delší dobu), jde i to chození stranou - hlavně zdraví, tak vám přejeme, ať to zvládnete a můžete už na operaci - a pak bude líp 😵

@alena76 gratulujeme k prvním krůčkům a hlavně skvělým výsledkům, určitě bude pokračovat i doma.... 😉

leteku
14. okt 2011

Ahojte, tiež sme patrili medzi vás, môj krpček si tiež na všetko dával načas a tie reči, že však počkaj ako sa za ním nalietaš, buď rada že nechodí a pod. mi už liezli na nervy. No čo mala som doma knedličku, ktorá chodila okolo nábytku od 8 mesiacov a už mi to liezlo fakt na nervy, prečo sa nepustí, chodil za ruku a už to bolo fakt pevné a stabilné chodenie a stále nič. Teraz mal 14 mesiacov a konečne to vyskúšal a hurá už chodíme. Toto dlhé obdobie nácviku malo tú výhodu, že za ním teraz nemusím lietať. Krásne sebaisto chodí, nepadá a teda žiadne lietanie za drobcom sa nedialo. Držím vám palčeky aby ste to mali podobné 😉. A ináč my sme chodil aj na rehabilitacie asi do 6 mesiaca lebo malý sa nepretáčal a tak, stále nás strašili, že má slabé bruško, ruky a pod. Všetko sme zvládli. Na rehabilitácie sme sa potom vykašlali lebo to bolo aj tak na nič. Držte sa, všetky nám raz začnú chodiť 😉

iwuskaaa
14. okt 2011

@alena76 som šťastná, že všetko je s Jonáškom v poriadku, myslela som na vás 🙂 . Teraz môžeš mať srdce na mieste, keď ho prekontrolovali zo všetkých strán 😉 . Viem, musí to byť super pocit, veď čo iné si môže mamička priať ako zdravé dieťatko? 😵
Zároveň gratulujem k prvým krôčkom, teraz to už pôjde určite ľahšie 😉
My zatiaľ nové nič, dúfam, že čoskoro príde ďalší pokrok a budem sa môcť tiež tešiť zo života viac 🙂

jasekd
14. okt 2011

@leteku Tvuj prispevek a od @mahulena mi dava optimismus, ze si sice pockame dyl, ale zas bude pak uz treba sikovnejsi 🙂
Koukam, ze vsechny si tu vyslechnem podobne reci a chytre rady 😀

anehap
14. okt 2011

jo jo, určitě se dočkáme - je fajn číst zkušenosti, že to jde 🙂
My jsme teda na žádný cvičení nechodily, naše dr. - přestože je dost "tabulková", tak to zatím nijak neřeší a jsem i ráda. Myslím, že malá má na všechno jen svůj čas. U nás je to asi i tím, že se narodila a měla 4,20(teď je spíš drobná) a tím byla i línější, těžší a všechno začala dělat později. Později zvedala hlavičku, přetáčela se na bříško, nebo třeba se vůbec neplazila - když se potřebovala někam dostat, tak prostě válela sudy, plazení jí nic neříkalo. Pak začala chodit rovnou po čtyřech, ale pořád nějaký pokroky dělá - sice malý,ale dělá. Mně teď ta kamarádka rehabilitační pracovnice říkala, že za úplně normální se považuje, když dítě začne chodit do roka a půl, až pak se začnou trochu více sledovat, ale pokud i po tom roce a půl dělají pokroky, tak se to nějak víc neřeší. Jinak já i manžel jsme chodili v deseti měsících, takže třeba manželova babička je z toho na prášky, že je "opožděná", ale to nějak neřešíme... 😎 Víme, že jednou to přijde....

mmacca
14. okt 2011

Pripájam sa do klubu. Našej malej sa myká hlávka do strán, síce len mierne, ale je to tam. Vyšetrenia nič neukázali. Chystáme sa na kontrolu na neurológiu, som zvedavá, čo nám povedia. Lozenie nám ešte nehrozí, len sa plazí aj to len dozadu. Pretáča sa už dlhšie a tiež pekne sama sedí. Inak podľa mňa jej dávam ešte čas, keď ju porovnávam so staršou. Keby tam nebolo to mykanie hlávky, tak to vôbec neriešim.