Lozenie, plazenie. Je to potrebné? Máte skúsenosti?

kvietocek7
18. aug 2008

Nasa mala dcerka ma 9 mesiacikov 🙂 je zdravucka,ciperna, ziva stavia sa uz na nozicky, ma pekne drzanie telicka....
Ibaze sa nechce za nic na svete plazit ani lozit.Tiez odmieta byt na brusku-vydrzi iba chvilu Neviem ci je potrebne aby lozila alebo uz priamo bude chciet chodit.
Poradte ako je to dobre podporit-cvicit, aby zacala lozit a plazit sa.
Ake su vase skusenosti??

katy1979
29. dec 2011

@alena76 ja neodstavujem a idu mu ocaky tak som tam bola uz trikrat a neviem sa dokopat k tomu odstaveniu to tazko preglgam uz dnes. ale raz sa na to odhodlam

alena76
29. dec 2011

@katy1979 odkedy na neurologii riesili tyzden velkost hlavy a nie to nechodenie a chudobnu rec - (podotykam, ze moj Jonas liezol po styroch od 7,5 do cca 17,5 mesiaca) a co som sa napocuvala moznych diagnoz , tak to hovorenie uz az tak neriesim..len nemam s tym skusenosti..lebo ako som tu uz x krat opakovala, tri moje starsie deti boi super rychle vo vsetkom a vsetko aj rec prislo nejako samo, nejako som na nicom nepracovala ..A Jonas nechce ani nic zopakova,,

katy1979
29. dec 2011

@alena76 viem viem pamatam si to. to mas za to ze si mala tri deti dokonale a super rychle tak aby si si to uzila aj z tej druhej strany. ale uz konecne nebude drat kolena ale topanky. teda topanky zospodu nemyslim tie zodrate spicky co mal doteraz. tak mna zatial trapi akurat to nehovorenie nejedenie a kojenie takze v podstate ma netrapi nic. opakovanie u nas tiez nefunguje zato ja opakujem ako papagaj. to chodenie s hlavou este ako tak chapem ze riesili to hovorenie to si uz k tomu len pridruzili ze ci nahodou dolezite je aby rozumeli.

alena76
29. dec 2011

@katy1979 sak viem, ze vsetko dokopy by mohlo nieco znamenat..hladali aj syndromy a tak. Zatial nic a dufam, ze vsetko dokopy su len nahody a bude vsetko ok aj po tej kontrole

alena76
29. dec 2011

@katy1979 a odstavujem ho veeelmi nenasilne a pomaly. v noci mu trocha dam 😀 😅 😕

nela82
30. dec 2011

@katy1979
@jasekd baby,ja som si toho precitala az-az...o celkovom vyvine deti-to mi mozte verit 😉 Presla som si vsetkym moznym pri svojich detoch.. 😢 Viem velmi dobre,co vsetko to obnasa.. ☹ No nie vsetky deti sa hadzu do jedneho vreca-a po pravde-uz ani ja nic nehladam-nezistujem-na co?Zbytocne sa stresovat a v duchu nadavat,preco prave my?!Vsetko riesim uz len s doktormi-co su naozaj odbornici..Vyvin je vyvin-uz ako som pisala...u niekoho napreduje u inych zaostava...alebo je to stale v norme-no teraz tu nebudem zbytocne vypisovat cez socialne siete...Mam pravo reagovat-tak reagujem...presne tak,ako aj vy.A aj ked mam nejake skusennosti...nebudem tu silou mocou presadzovat to svoje a urcovat diagnozy mamickam,ktore sa boja o svoje deti..Dobre napisu a cakaju co sa im poradi..no po pravde-ak je nieco naozaj zle-tak to moze potvrdit len lekar...

ciernavila
30. dec 2011

Ahojte, mam otazku. Maly bude mat o 2 tyzdne 9 mesiacov. Teraz si zacal sadat na sikmo, ale este nie poriadny sed. Este sa neplazi ani nelezie - len cuva dozadu a ked sa da na styri tak sa zatial len hojda na tych kolenach. Zatial sa nestresujem ze by bol pozadu, kazde dieta je ine. Akurat boli minule u nas znami a velmi im prislo vtipne co robi nas Daniel rukami. Ono to totiz vyzera strasne zlato a komicky ale strasne casto robi lietadlo a najma tedy ked je z neicoho nadseny alebo vzruseny /napr ked zapneme iRobot ktory huci a beha po byte/, tak na tom brusku zvdihne ruky a nohy do vzduchu a zacne strasne rychlo tocit zapastim. To radostne tocenie zapastim robi aj ked sa tesi a mam ho na rukach. U inych deti som to este nevidela, je to bezne?

katy1979
30. dec 2011

@ciernavila moj syn to robi tiez je na to aj anglicky vyraz a kopu videi. najdes to ako trepotajuce ruky. on sa tesi a tak vyjadruje radost. ked sa nevyskytnu ine veci ale to az vekom tak sa nad tym netreba vobec pozastavovat. su to jednoducho stereotypne pohyby. a treba ho nechat tak hlavne ked je to ked sa tesi nehanit ako to robili nasi dedkovci ze nema mavat a podobne.

jasekd
30. dec 2011

@ciernavila Muj M. to delal dost dlouho, nicemu to nevadi, ale ani to k nicemu neni dobre, neurolog rikal, ze je to jedna cast vyvoje, ktera neublizi, ale ani to dite nikam moc neposune, takze pokud to dela, nevadi, jen je treba ho snazit motivovat i k necemu jinemu, pokud to dite nedela vubec, nevadi to taky.
@nela82 Tak naposledy... Ja a @katy1979 jsme presne to rekly, aby s tim sla k odbornikovi, nikdo ji tady od kompu diagnozu neurcoval, tazatelka chtela jen poradit, zda je to OK a ma cekat, nebo se spis poradit, dle naseho nazoru se ma poradit... A na rozdil od tebe jsme tu nici nazor nenazvaly somarinou cili volovinou po cesku 😝 A nenapsaly jsme, ze nekdo jinej je 18leta nezkusena bezdetna pubertacka nebo jak to znelo. Pravo na nazor mas, jen prosim nam nevkladej do pusy, co jsme nerekly, protoze jsi to tu necetla cele, a nenazyvej dobre minene rady kravinami, docela nas to obe mrzelo, ani jedna to taky nemame s detma jednoduchy, no kdo ma... Pres obrazovku se nevidime, nezname, tak nas taky nesud, my nesoudime tebe. Nazdar.

katy1979
30. dec 2011

@jasekd hlavne to nazdar bolo dobre 😀 😀 ale nie fakt mi to vyludilo usmev na tvari

hviezda8
30. dec 2011

@jasekd
@katy1979 mam pocit ak to tu citam,ze ste pojedli vsetku mudrost sveta.... 😨
ste zeny-matky...ako citam mate tiez trapenia s detmi..no tiez mi neuslo,ako viete /ako väcsina zien/reagovat,ked Vam niekto oponuje....a je mi jasne,ze ma za moj komentar-nazor "zdrbete"..je mi to jedno

katy1979
30. dec 2011

@hviezda8 nezdrbeme nemame preco ani sme nepojedli mudrost sveta. len myslim ze sme neoponovali len sa snazili vysvetlit. ach jo. no nic prcham z tejto temy

jasekd
30. dec 2011

@katy1979 tak ja uz nevim 😀 😅
@hviezda8 Mne nevadi, ze ma nekdo jinej nazor, ale vadi mi, kdyz tvrdi, ze jsem napsala neco jinyho, nez jsem psala, nebo ze nazve nase dobre minene rady kravinou. Tecka. My jsme psaly slusne, nekdo se zeptal, my odpovidaly, nic vic, nic min. A uz jsme trochu OT s touhle diskusi...

kvietocek7
autor
30. dec 2011

@amarelis dakujem za prispevok,ale to som pisala este ked dcerka nejak nechcela lozit ani plazit sa no ale nakoniec sa bezproblemovo postavila a chodila.

amarelis
31. dec 2011

@kvietocek7 jasne vsetko ma svoj cas🙂) a teraz sa uz casali urcite preteky s dcerkou🙂)

sisamato
1. jan 2012

@katy1979 ahoj,
no Risko je tak napoly lezun a Simka uz davno nelozi, ona chodi po kolenach 😉

sisamato
1. jan 2012

@alena76 panecku, tak zo srdca blahozelam 🙂 , musi to byt super, no az na tie odreninky...jak vam troska zavidim...Simka chodi stale po byte po kolenach na svoj 20. mesiac...sem tam sa pusti ak ju vyvezmem aj sama, ale to urobi tak max 4 kroky a staci jej...Risko je tak napoluy lezun, vie ked sa opera o ruky klacat na kolenach, dokonca aj stat na nozkach...viac napisem i jaksed do IP, OK?
tak este raz BLAHOZELAM A TESIM SA S VAMI 🙂

katy1979
1. jan 2012

@sisamato to si uz minule pisala ze chodi po kolenach to dievca ma vazne vydrz. ona fakt caka na toho brasku. ale vsetko je ok?

sisamato
1. jan 2012

@katy1979 ano, vsetko je Ok...skoda ze som nestiham citat vsetky clanky...proste je OK a nerieism nic...iba ze sa jej este nechche chodit...

jasekd
1. jan 2012

@alena76
@katy1979
@sisamato my vcera jeli na pohotovost, V. se zhorsila ta noha, tak mama domluvila primare, aby na nas mrknul, tak me uklidnil, ze akutni to neni, ale mam pocitat s tim, ze to muze menit barvu, tvar... Vypada desne, rozlejza se to, tmavne, trochu jsem zpanikarila 😔 Jinak je stale stejne sladka a zlata 🙂 Martinek na Silvestra u babicky boboval, nechali psa, aby ho tahal, pes se vylital a M. blazenej, i trochu tapal, manzel mu totiz sebral rukavice a tak ho u lezeni zably rucicky 😅 Taky ho omylem postavil do snehu jen v ponozkach bez bot, scena ala S tebou me bavi svet, jestli znate 😀
@sisamato mam radost i tech par samostatnych krucku 🙂 Martin udelal prvni samostatny krok 17.11. a od te doby jsme se nijak vyrazne nepohli, je to s nim i Simkou beh na dlouhou trat 😝 O to vetsi nase radost bude, az vyrazime na prochazku jen s monokocarkem 😵

katy1979
1. jan 2012

@jasekd jejda ani sa ti nedivim panikarila by som tiez. ale po vysetreni budete mudrejsi. jasne tu scenu zname tati zebou me nozicky.

@sisamato esteze tak. verim ze to je unavne len aby potom nezacali rovno utekat a budu k nezastavenie

alena76
1. jan 2012

@sisamato
@jasekd
@katy 1979
@iwuskaa a ine - sak neviem tie nicky naspamat
Chcem vam zazelat vsetko dobre do roku 2012, lasku , stastie a vsetky tie veci, co sa zelavaju 😵 , aby vsetky vysetrenia dopadli s co najpriaznivejsim vysledkom, t.j. ze vsetko je v poriadku. Nie som moc na tie basnicky, ani ma nic ine nenapada 😀
Baby potom dajte vediet, ako ste dopadli. My ideme na kontrolu toho 11.1. na Kramáre vlastne so vsetkym dokopy -velkou hlavickou aj celym vyvojom. Som rada za to chodenie, hah, sranda je to, aky je opatrny. Aj sa celkom rozkecal - ale takym divnym jazykom 😀 A vacsinu slov pouzije len ked on chce..Aj ja si myslim, ze nase deti tu chodzu proste nepotrebovali a mam pocit, ze kebyze Jonasa davam liezt vonku aj teraz v zime, este stale by stvornozkoval 😎

iwuskaaa
2. jan 2012

@alena76 aj Tebe všetko len to najlepšie do Nového roku 2012, hlavne veľa zdravia, keď má človek v dlaniach zdravie, to ostatné už príde akosi samo 🙂 .
My máme nové to, že Tomáško už asi mesiac štvorkuje, tak sa tešíme 🙂 . Viem, že by bolo úplne ideálne, keby už chodil, ale ja sa teším aj z tohto 🙂 . Ide to pomaly, ale ide a to je hlavné!
Postaví sa tiež pri nábytku, pri posteli, pri veľkej krabici....ale nevie padať, keďže ešte stále nevie pekne sedieť. Sedí na nožičkách, kolienkách, keď sa hrá.
Všetky baby pozdravujem 😉

jasekd
2. jan 2012

@alena76 Diky, i Tobe a cele rodine vsechno nej, hlavne at ty Kramare dobre dopadnou, jen ambulantni kontrola nebo zas jdete lezet? My jdm na neuro uz pozitri. Martin po 4 leze i venku, tak mu prave manzel sebral rukavicky (ze zapomnel i na botu, je vec jina 😀 ), tak se hned snazil, teda po te, co mel obe boty na nohach...
@iwuskaaa Nas Martin leze asi od 12,5 nebo 13 mesicu, cili o neco driv nez Tomasek, ale s tim sezenim to same, on az ted !, teda je to asi mesic, takze asi ve 20 mesicich, zacal casteji sedet s nohama dopredu, aniz by se zvratil na zada 😅 I ted se obcas svali. Do sedu pres ten bok, jak to ma byt, a jak se me pomalu ptaji, zda umi Vendy 😅 (jasne ze neumi) si nesedl nikdy. Vzdycky sedel na patach nebo mezi nima. Uz zkousi Tomasek krucky kolem nabytku? Martin taky padal jak sliva, ale ted, jak zkousi prvni kroky v prostoru, je celkem opatrnej a rozumnej, ani se tech padu moc nebojim, mozna tim, ze jsou uz starsi, tak jim to vic u toho mysli 😀

ivular
2. jan 2012

@alena76 @jasekd
Možná jsem vám už přála, ale pro jistotu ještě jednou: šťastný rok 2012 a zdraví zdraví zdraví těm našim drobečkům!!!!
Holky, opravdu necháváte děti lozit i venku? My máme poslední týden s Honzíkem "problém" v tom smyslu, že jak je čím dál víc akční a staví se už na nožky, tak odmítá ležet ale i sedět v kočárku. Dělá tam šílené přemety a rozčiluje se, protože chce stát 😅 Pořídila jsem už speciální dlouhé kšíry na kterých se i v kočárku postaví, ale i při jízdě samozřejmě přepadává (rovnováhu za jízdy bych neudržela ani já 😀 ) a mám strach, že se převrhne s celým kočárkem. Raději jsem s ním přestala jezdit, protože sama ho prostě nepřeperu aby zůstal sedět a za jízdy nestíhám hlídat to jeho přepadávání 😝 Určitě by se mu volnost na zemi líbila mnohem víc, ale nedovedu si to představit, vzhledem k tomu, co všechno na těch chodnících je 😝
Ještě k tomu sezení: někde jsem četla, že na páteř je nejlepší, když se děti naučí sedět až poté, co se samy staví. Náš malý si sice sedal už v sedmi měsících, ale ty první dny, kdy ještě naprosto neměl žádné břišní svaly několikrát naprudko přepadl dozadu a dooost silně se tak bouchl do hlavičky. Dokonce přemýšlim, jestli tehdy nemohl vzniknout ten náš problém ☹

jasekd
2. jan 2012

@ivular Ja myslim, ze nemohl... Tolik deti se prasti do hlavy a je OK. Oni ti nerekli, z ceho ta cysta muze byt? Jsou ruzne vrozene, Martin mel treba cystu nadvarlete 😅 Uz ji nema, zmizla, asi praskla a vstrebala se, ja mam zkusenost jen s cystami ve svem oboru, jinak o nich nevim nic 😝 S tim dotazem tio neporadim, Martin je v kocarku hodnej. Manzel ho nechal lezt u nich na zahrade, vesnice, snih, pohoda, na chodnik ve meste do tech sr... bych ho nepustila, v lete jak kde, treba v ZOO lozil o stosest, nebo na hristi, ale nekde v centru ani nahodou 😝 To sezeni, mne spis slo o to, ze Martin si jeste nekde na roce a pul v podtsate neumel sednout spravne 😅

alena76
2. jan 2012

@ivular ja si tiez myslim, ze tu cystu nema z tych padov. takmer kazde dieta padne na hlavu pri prvych pokusoch o statie alebo chodenie. ver, ze to bude take, ako som ti pisala o tom kolegyninom chlapcovi. vstrebalo sa to samo a teraz 2,5 roka uz nic nie je .
@jasekd no neviem, ci budeme aj lezat..radsej sa zbalim. ale dufam, ze ked uvidia, ze sa trochu pohol dopredu aj v psychike, tak ho len pozru a pojdeme domov

adra22
2. jan 2012

@alena76
@iwuskaaa
@katy1979
@jasekd
Ahojte baby chcem Vás poprosiť niekde ste tu spomínali že aby detičky sťvornožkovali tak ste im niečo dávali na bruško aby boli donútené ho zdvihnúť ho. Len to neviem nájsť kde je o tom písané môžete mi prosím poradiť.
Ide o to že Dávid sa plazí na štyroch sa hojdá tahá sa popri nábytku na nohy ale štvornožkovať nechce. My sme narodení v 26 tt cvičíme vojtovku len ho chcem nejak inšpirovať k tomu štvornožkovaniu. Ďakujem za ochotu. 🙂

jasekd
2. jan 2012

@adra22 nekdo radil pingpong micky za bodycko, ja jsem navlikla takove plastove kostky, co mely uprostred diru, na pasek a to jsem mu dala kolem briska, takze si nemohl lehnout, rozciloval se, pak plakal, takze jsem mu to nechala terba 2 minuty, aby proste zkusil aspon parkrat ten lozici pohyb, postupne prestal plakat, tak jsme to prodluzovali a po nejakem case prisel pomalu na to, ze lezt po 4 je prece jen pohodlnejsi nez plazeni, ale byl to boj. My Vojtu ani jinou RHB necvicime, pry je v poradku, jen (hodne) pomalej, tak jsem ho takhle trochu nutila, on je povaha lina 😅
@alena76 snad pujdete hned domu, ja ani nevim, zda nas budou v tom Motole prijimat iv pripade, ze bude jen Doppler, snad ne, to pak vzdycky trva, nez se clovek dostane ven, nez se najde nekdo, kdo ma cas na propoustecku 😝

alena76
2. jan 2012

@adra22 skus tie lopticky pinpongove alebo nieco podobne a ja som Jonasovi normalne par krat zdvihla zadok, skrcila najprv jednu nozku a posunula , potom rucku, vlastne som s nim skusala ten pohyb a potom ho sam pochopil 😉