Lozenie, plazenie. Je to potrebné? Máte skúsenosti?

kvietocek7
18. aug 2008

Nasa mala dcerka ma 9 mesiacikov 🙂 je zdravucka,ciperna, ziva stavia sa uz na nozicky, ma pekne drzanie telicka....
Ibaze sa nechce za nic na svete plazit ani lozit.Tiez odmieta byt na brusku-vydrzi iba chvilu Neviem ci je potrebne aby lozila alebo uz priamo bude chciet chodit.
Poradte ako je to dobre podporit-cvicit, aby zacala lozit a plazit sa.
Ake su vase skusenosti??

sisamato
4. nov 2011

ahojte,
takze ja hlasim smutnu spravu...ani na dnesny presne rok a pol Simka nechodi...som strasne ale strasne zufala a nastvana...preco mi to robi?asi si to este nezasluzim...keby sa mi uz o tom aspon nesnivalo ze sme spolu na prechadzke...po vlastnych a nie v tom tazkom surodeneckom kociku...och...

sisamato
4. nov 2011

je to strasne ale strasne neferrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr, dve nechodiace dedi...uz nevladzem niekedy....

sisamato
4. nov 2011

viete co je najhorsie???? ze podla inych som navine ja , lebo sa jej nevenujem...

jasekd
4. nov 2011

@sisamato Nedepkar, mas to IP 😉 To, ze se mu nevenuju, jsem si taky vyslechla, ze ho jako netrenuju atd atd. Kecy v kleci 😠 Jsme na tom stejne, akorat Martinovi je o mesic vic. Ted resim ety ledviny a na chozeni nemam myslenky. No a mne se zdalo, ze mam M. a k tomu dvojcata ve veku Vendy, jmenovali se Matej a Vendula nebo Eliska, nevim. No a ten Matej se zvednul a zacal chodit a ta holcicka, co vypadala jako Vendy, za nim lezla po 4, bylo jim 7 mesicu 😅 A 19mesicni martinek se na ne v leze koukal 😅 hrozny sen, jednak ten pocet deti, jednak to chodici miminko 😅 Ja uz se zacinam bat, ze ho Vendy predezene, i kdyz neni motoricky nejak zazracne rychla, ale je rychlejsi a sikovnejsi , to rozhodne, nevim, zda do dvou let bude chodit 😅 Taky ztracim viru.

alena76
7. nov 2011

@sisamato @jasekd Jonáško včera spravil 9 krokov a neustále sa skúša púšťať . Myslím, že u nás chôdza pôjde...ale..ja nemám pocit, že je v poriadku..teda fyzicky je, ale..riešila som nechodenie a nevšímala si iné.napíšem vám zajtra IP . Držte sa babule, myslím na vás, len neviem, čo písať 😕

zebra41
8. nov 2011

ahojte baby, ja tiez riesim to,ze nam Jakubko nestvornozkuje. ale chcem vas povzbudit - moja obaja bratranci zacali chodit po 1.5 roku a teraz maju 40 a su uplne v poriadku. Dokonca jeden v zivote nemal problemy s chrbticou. No je pravda,ze druhy si masaz za to dopraje 🙂

buburka
8. nov 2011

Ahojte baby. Chcem sa opytat ci ste nejako s detickami cvicili, alebo ich povzbudzovali? My sa otacame uz od 4 mesiacov...maly je skoro stale na brusku, otaca sa 360 stupnov v lahu uz asi mesiac......stale sa morduje s nozkami, obcas sa strasne rozculi, ked ma hracku nablizku a nevie sa k nej dostat...kopka, kopka a nic.....az mi ho luto....nemozem mu nejako pomoct aby prisiel na ten spravny grif, ze by sa to plezenie trosku rozbehlo? Alebo naozaj len cakat, kedy to pride samo??? Ja ho nechcem nejak silit, ze by sa plazil...zastavam nazor, ze ma este cas, ale mi ho obcas naozaj az luto ako sa chudatko snazi a nejde mu to :(

nelinka0401
8. nov 2011

@buburka je ešte malinký to má čas 🙂 môj má 14 mesiacov a pred pár dnami sa ešte len začal dvíhať v postielke.ale behať by chcel 😉

nelinka0401
8. nov 2011

@ivular no musím sa ti pochváliť..bol asi ozaj len lenivý.no štvornožkovať sa mu ešte nechce..asi ani nebude..ale už si konečne pekne sám sadne aj sa dvihne v postielke.a ked sa mu podarí postaviť tak mi prejde po celej obyvačke 🙂 🙂 🙂

buburka
8. nov 2011

@nelinka0401 ved ja viem, ze kazde dieta ma svoje tempo....len ze on je take slniecko vysmiate, ale ked mu to nejde, tak sa chuda tak certi 😀 On by uz chcel vsetko dociahnut a pochytat....myslim, ze ked sa pohne vpred, tak budem mat co robit cely den 😀 😀 😀
A dobre citam?? Petko uz chodi, ale nestvornozkoval?? 😕

nelinka0401
8. nov 2011

@buburka aj malý sa len na všetko usmieval... 🙂 je taký malý lenivec 😀 no mne ani malá neštvornožkovala.začala až ked už vedela chodiť.nemusí každé 🙂 no malý sa mi len plazí ako vojak.. 😀 ale ked sa posadí a podarí sa mu niečoho chytiť,tak hned sa stavia na nohy.ale týžden sa už nebojí aj pustiť a dosť prejde.ale vonku sa bojí.

zebra41
8. nov 2011

@buburka u nas bolo presne to iste. Zacal sa plazit chvilu pred 8 mesiacom. proste bolo vidiet, ze v hlavicke to uz ma a nie a nie sa nejako posunut.Uz nechcel sudy valat,ale ist dopredu a nevedel ako. Tak som bola veeeeeelmi zla a dala som pred neho to najzaujimavejsie - kabelka, kluce, mobil, pol litrova mineralka a nechala ho tam asi 15 min plakat a potom sa rozbehol a odvtedy preplazi cely byt. Ale na 4 sa mu este voobec nechce

kamajka
8. nov 2011

@buburka pride na to sam,myslim ze sa to neda nijako dietatu ukazat. skusala som vsemozne,ale nie, musel na to proste prist sam🙂 a to sme si pockali do 10mes.

jasekd
8. nov 2011

@buburka V tehle diskusi jsem kvuli starsimu, ale koukam, ze mame mozna uplne stejne stare deti (tvuj D. a moje V.), moje se taky vzteka , ale nijak ji nepomaham, akorat kdyz tu hracku moc chce, tak ji prisoupnu hodne blizko, aby na ni temer dosahla a ona se tam nejak dostane, zatim neplazi, toci se od 4 mesicu na brisko nao be strany, i na zada, dela sudy, toci se kolem sve osy, to ji musi stacit. Proti mymu prvnimu klukovi je v motorice mistr sveta 😀 Jeho uz jsme pak na lezeni motivovali, ale kdyby zacal normalne, tak ho taky necham samotnyho.
@alena76 Tak gratuluju Jonaskovi 😵 a zaroven jsem zvedava na IP, co se u vas deje? 😕 Ja doufam,z e nic vazneho a jen zbytecne plasis, urcite napis, at te muzem podporit a treba uklidnit 😉

katy1979
8. nov 2011

@sisamato ahoj akurat som prisla pozriet ze ako sa mate a ja ze tu uz najdem spravu ze hura chodime a ona nic.
no uz si vazne dava nacas dievca. tie reci urcite zranuju a poznamky. co dokina co povedala dokedy treba cakat?

ivular
8. nov 2011

@nelinka0401 No tak to jste šikulové! 😉 Asi opravdu budete ten případ, který neleze a rovnou chodí, což není pro děťátko optimální, ale na druhou stranu to určitě neznamená, že musí mít za každou cenu problémy. Zkuste ho ale stejně aspoň motivovat, aby se na kolínkách houpal (péroval), tím se toho taky dost posílí. Držím palečky 🙂
@buburka Ahoj, to co popisuješ se česky nazývá pivotování a děti to průměrně zvládají až v šesti měsících. Od pivotování k lezení většinou uběhnou dobré dva měsíce, takže trpělivost 😉 Ty hračky mu nedávejte dopředu (kde na ně stejně nedosáhne a mohl by se zbytečně vydat na slepou cestu v podobě přitahování se po loktech) ale do stran (zhruba do úrovně ramen), tak abyste ho v tom pivotování podporovali. Tím otáčením si posílí nožičky a začne se zvedat na kolínka. Další stupně (nebo spíš stupínky) motorického vývoje jsem tu už taky někde popisovala - chodila jsem s malým k super rehabilitační terapeutce, která mi vše vysvětlovala, takže jsem teď chytrá jak rádio 😉

zebra41
8. nov 2011

@ivular ahoj, vyzera,ze vies dost o stvornozkovani 🙂 len by som sa chcela spytat - podla cviciacej na plavani ma dost silne nohy, no nejako sa na styri nechce stavat. stale sa len plazi. uz sme zohnali aj koberec, je vela na zemi a neviem ako dalej ho motivovat. Ja by som ho aj nechala, ved vidim,ze postupuje, no neurologicka strasi,ze ak nebude stvornozkovat do dvoch tyzdnov,tak ho posle na cvicenia a ja by som sa raaada tomu vyhla. Nevies este poradit ako ho motivovat?

buburka
8. nov 2011

@nelinka0401 - plazi ako vojak 😀 .... juj uz sa tesim, ked to bude u nas tak...ja si mojho drobca zatial ani neviem predstavit, ze bude vytierat dlazku 😀
@zebra41- pekny vyber najzaujimavejsich veci..skoro jak u nas 😅
@kamajka - 10 do plazenia??? 😕
@jasekd - D sa na chrbat akosi nechce....on sa otocit vie, ale na bruchu je to asi zaujimavejsie 🙂 ci mal by sa cielene valat niekam kam sa chce dostat??? Lebo to nerobi 😕
@ivular - "jsem teď chytrá jak rádio" to je prave to, preco som sem napisala..., aby ma niekto poucil co a ako. My mame prve dieta v celej rodine po dlllllhom case...a kazdy ma pre mna odpoved tipu : Jaaa uz nepamatam 😠 Tak skade mam vediet kedy som sa vlastne pohla ja, alebo mm 😕 (aj ked ten chodil az ako vyse 1,5 rocny vraj) mozno ho preto chrbat tak neboli ako mna 😀 😀 A kamosky co maju cca v nasom veku deti, tak mi ukazuju fotecky deti ako sa im podarilo rano postavit sa v postielke a pod. sa mi to aj tak zda nejak prirychlo..
Velmi som nepochopila to "pivotani"...akoze on sa otaca ako jastericka..aj ked nanho zavolam a on je ku mne ritkou, tak sa pretoci ku mne celym telom...nie len hlavickou...aj tak predpazi, dvihne sa vysoko a kolise sa do bokov....ale to je vsetko.
Preco je pritahovanie po laktoch nezmyselna cesta? Ja som myslela, ze prave tak by malo vyzerat plazenie a malo by k nemu dojst pred stvornozkovanim.....ci mylim sa??? 😕 😕 😕

jasekd
8. nov 2011

@buburka V. to taky cilene nedela, proste se prevaluje a nekam se dostane a kdyz ji tam neco zaujme, tak tam zustane...

zebra41
9. nov 2011

@buburka nam sa Jakubko pregulaval aj cielene za hrackami. proste valal sudy. a ak sa tam nahodou dostal tak,ze hracka bola pri nohach,tak si ju akoby prikopkal k sebe 🙂

kamajka
9. nov 2011

@buburka veru 10 do plazenia, 11,5 začal štvornožkovať a 14,5 chodiť.

buburka
9. nov 2011

@kamajka No tak to sa teda po tej 10ke pekne rozbehol sikulo 🙂 Moj buchtik ma uz teraz skoro 9kg a veru krize dostavaju zabrat, kedze sa mu snazim vsetko ukazovat a vela ho nosim aj kvoli refluxu...aj ked ho nechavam vela aj na podlozke sa hrat, ale po case ho to stale omrzi a pyta sa na ruky 😀 no nic...zatat zuby a krize a vydrzat 😕 😅

kamajka
9. nov 2011

@buburka no ja som to mala trosku jednoduchsie mam tri deti takze okolo starsich dvoch tiez bolo treba kmitat, nosenie neprichadzalo do uvahy vsak by som nic nestihala..takze to musel maly vydrzat a naucit sa vsetko sam, ale som rada tomu, starsie deti nelozili presne preto ze som ich nenechala sa snazit a pucit,to hned bolo na ruky ked zacali plakat a tak to aj dopadlo..a vidim rozdiel medzi nimi a medzi najmladsim ktory stvornozkoval, je ovela sikovnejsi a zdatnejsi.

ivular
9. nov 2011

@buburka On ten motorický vývoj je něco jako dlouhá cesta, která začíná někde u zvedání hlavičky a vede až k samostatné chůzi. Miminka si musí projít všechny její stupně, protože se vzájemně podmiňují a posílí svaly úkon následující. Nicméně je tu dost odboček, na které se děti můžou vydat a tím se pozdrží, než zase navážou na ten úkon na kterém na té správné cestě skončili. Plazení je právě jednou takovou odbočkou a stejně jako ostatní odbočky, nejsou žádný průšvih (s výjimkou sezení - na to by optimálně měly přijít až poté, co stojí).
Pivotování znamená, že děťátko leží na bříšku a točí se jako hodinové ručičky se středem někde kolem pupíku 🙂 Z něj se dostávají na kolínka a pak lezou.
@zebra41 To jak ho motivovat a co s ním dělat právě záleží na tom, kde přesně skončil než se začal plazit. Už jsem to tu někde psala - nejdřív se musí naučit dostat se hravě na 4 z jakékoliv jiné polohy. Pak se musí na čtyřech houpat, tak aby v této poloze získal jistotu. Pak musí zjistit, že jednu ruku může uvolnit (např. sahat na hračku) a přesto se v poloze "na čtyřech" udrží. Pak až je na řadě lezení. Možná že by to cvičení nebylo špatné - terapeutka by na něj mrkla v jaké fázi "se zasekl" a pomohla k té další. Možná že by to vyřešila i jen jediná návštěva 😉

buburka
9. nov 2011

@kamajka no..3 deti...asi sa naozaj nemas cas nudit 😉 Ja sa prave toho obavam, aby som ho nejak nebrzdila vo vyvoji, kedze je velmi casto na rukach a v kresielku (kvoli refluxu musi mat vyvysenu polohu)..ale som aj makka priznavam. Ked sa zacne velmi certit, tak ho beriem na ruky 🤐

@ivular Takze mi potom naozaj "pivotame" 😀 ked som dobre pochopila, tak vlastne dieta by sa malo presuvat na 4roch? Plazenie nie je spravny pohyb vpred? Malo by sa dvihnut a az tak pohnut vpred?

zebra41
9. nov 2011

@ivular vdaka. to som netusila,ze plazenie znamena,ze sa vlastne "zasekol". Ved uvidime,ci sa pohne a ak nie,tak sa na to cvicenie opytam. 🙂

ivular
9. nov 2011

@buburka No tak to je paráda, to už určitě půjdete brzy na kolena! 🙂 Přesouvat by se mělo určitě na čtyřech (a skříženým vzorem) - to je právě česky to lezení a slovensky asi štvornožkování 🙂 Mělo by se takhle pohybovat co nejdéle, minimálně měsíc ale klidně i tři, protože se tím krásně zpevňuje, propojuje hemisféry a je sobě samo terapeutem 🙂
@zebra41 "Zasekl" je asi silné slovo, ony se určité svaly tím plazením taky posilují, ale je to prostě taková odbočka. Jinými slovy, pokud by se dítě neplazilo, tak ho k tomu terapeuti ani nepovedou, ale budou ho podněcovat rovnou k efektivnějším úkonům, které jsou na té "správné cestě".

jasekd
9. nov 2011

@ivular Tak nas Martin uz je sam sobe terapeutem pres pul roku 😠 😀 Jinak jsem volala na nefro a nas Dr. neznel nejak tragicky (ten pomer ma 41 :59), cili pod normou, prej to celkem odpovida UZ nalezu, uvidime, co Kocvara, jestli za sbudem dalsi rok cekat...Furt u M. na neco cekame 😖

ivular
9. nov 2011

@jasekd Hned bych tě poslala za tou svojí terapeutkou - fakt mám pocit, že malý se na ní jen podívá a hned je vývojově o skok dál 😅 Mluvila i něco o tom chození - ještě napíšu, teď se mi tu brouček rozčiluje, chce asi na prochajdu 😝
Ten poměr snad opravdu není žádná tragédie. Nene, snad to opravdu nebude tak zlé (btw. na netu je foto z MAG holčičky, co má poměr 30:70).

jasekd
9. nov 2011

@ivular kde je to MAG? To uz je slabej vysledek, no jo, nesmim si stezovat. Vis, kdyby se tim cekanim neco lepsilo, nereknu, ale pres rok jsme na VUR IV... Jsem z M. nervozni po vsech strankach 😀 Aspon ze snad normalne "mluvi". Napis k chozeni, budu rada 🙂