Lozenie, plazenie. Je to potrebné? Máte skúsenosti?

kvietocek7
18. aug 2008

Nasa mala dcerka ma 9 mesiacikov 🙂 je zdravucka,ciperna, ziva stavia sa uz na nozicky, ma pekne drzanie telicka....
Ibaze sa nechce za nic na svete plazit ani lozit.Tiez odmieta byt na brusku-vydrzi iba chvilu Neviem ci je potrebne aby lozila alebo uz priamo bude chciet chodit.
Poradte ako je to dobre podporit-cvicit, aby zacala lozit a plazit sa.
Ake su vase skusenosti??

sisamato
23. aug 2011

@alena76 ja sama neviem ako 😀 , asi to mame aj v rodine, lebo my s bratom sme tak do roka a manzel s bratom do roka a pol...ano, Simi lozi ako strela od polky maja, teda uz cca 3,5 mesiaca

evelyn11
23. aug 2011

my mame dve dcerky a obi dve sa najskôr naucili chodit,az potom lozit po styroch.uz od malinka nemali radi lezat na brusku,tak som ich ani nenutila.okolo 7-8mesiaca sme ich zacali davat do choditka.starsia dcerka chodila sama uz v 10mesiacoch,ale mladsia az v 1 roku a 2 mesiacoch.chcela by som ti len povedat,ze kazde dieta je ine.aj ked ich rovnako vychovavame.vobec nezalezi na tom,kedy zacne lozit,alebo chodit....raz sa to urcite nauci.a ked chodis pravidelne k lekarke na poradnu,tak sa nicoho nemusis bat,ona by ti povedala,keby nebolo nieco v poriadku s dietatkom-preto tam aj chodime.uvidis,za chvilu sa aj tvoje dietatko nauci lozit,alebo ako to bolo v nasom pripade,hned aj chodit.vela stastia zelam.... 🙂 😵 🙂

alena76
23. aug 2011

@sisamato 😀 šak ja mám 14 mesiacov medzi najstaršími ,ale tromfla si ma teda 😀 vieš ,čo ja nechápem na Jonášovi?.že najprv bol rýchly ...plazil sa od nejakých 5 mesiacov-po bruchu,,potom v 8 začal štvornožkovať,,a to už akože dosiahol svoj životný vrchol chlapec?spočítaj, koľko lezie. inak má o 9 dní menej ako tvoja 🙂

katy1979
23. aug 2011

@sisamato jejda to ked jej to pohodarstvo ostane mna by asi mrle zrali. darujem jej nieco z tej mojej duracelky lebo odkedy sa naucil chodit tak nic ine nerobi. minule tu bola moja mama. najprv ho sledovala a potom sa ma pytala ze ci to takto chodi stale. reku hej odkedy rozlepi oci az kym nezaspi. pernamentne chodi akurat ked je tak sedi a to nie je prilis casto.
stagnuje aby vystrelila. naucila sa lozit naucila tak sa snad nauci aj chodit. nic ju na tom asi nelaka.

katy1979
23. aug 2011

nechcete dat tych dvoch dokopy obidvaja si budu posediacky hrkutat

alena76
23. aug 2011

@katy1979 jedine letecky by som sa dostavila do KE 😀 (som kukla odkial je sisamato), ja som z Piešťan 😎

prettybaby
24. aug 2011

@sisamato v pohode. sak to, ja som uz cakala kedy zacne lozit, stvronozkovat alebo nieco,no nedarilo sa mu, aj som ho skusala. sadol si raz, ked lezal na mojom vankusi, nejako sa jednou rukou zozadu podoprel a pomaly sa mu to podarilo, bola som pri nom vtedy. no a to prve postavenie sa udialo na plavani, ked sme sa obliekali,on sedel na tych zinenkach ,ja som isla odhodit plienku a ked som sa otocila, nohy mal odseba, ruky pred sebou (cca medzi nohami uroven) a tak sa pomaly postavil a pozeral do bazena na deti. potom to uz skusal stale takto.neviem, ci som to spravne opisala, teda pochopitelne 😉

prettybaby
24. aug 2011

@sisamato a co robil dovtedy? bola som na nervy, lebo je strasne zivy, nosili sme sa, po sediacky sa nejako prehrali...uvidime, aky bude jeho bracek, mozno uplny opak 😉

sisamato
24. aug 2011

@alena76 ty brdo, tak to uy fakt dlho lozi 😉 oni dvaja sa asi pripravuju na tu chodzu mimoriadne opatrne a zodpovedne... 😉 no skoda ze sme tak daleko 😀

sisamato
24. aug 2011

@katy1979 no a dnes sme boli s malym kvoli klbom u ortopeda tak mi s muzom reku nech pozrie aj Simku...doki ked som jej zreferovala situaciu tak len zasla ze s takym pripadom sa este nestretla, ze deti su take ze velmi chcu...kukla ju a nemala co napisat do spravy... 😀
nakoniec si z toho urobila aj ona prcu vtipom: jeden chlapec yacal rozpravat na 5 rokov a ked sa ho spytalai preco tak dlho nerozpraval, tak povedal ze nebolo o com... 😀
ja sa uz smejem ze pre take neskore vynimky ako je simi, jonas a Matko (jaksed) budu prepisovat tabulky psychomotorickeho vyvoja... 😀

jasekd
24. aug 2011

@sisamato Martin se do 18 mesicu taky nerozchodi 😉 Meli jsme ted nejaky problem s V., museli jsme na vysetreni do spitalu a manzel s M. na nas cekali, lital tam po 4 po cele nemocnici, jecel, tryskomys hadr, desna ostuda, manzel mu vsechno dovoli, vylezl po 4 pres dve patra, spinavej jak prase. Ja bylas V. na sono a pak jsem se nestacila divit. Samo ze se cizi lidi ptali, zda je nemocnej, on je desne roztomilej u toho , vypada normalne, krasnej kluk, ale stejne se te zeptaj, zda je postizenej. Ted jezdime k vode, vsechny decka ve vode behaji, a on i po kaminkach po 4 meteli, az na hloubku, ze se skoro topi, dame ho na breh, leze tam zas, nelze ho udrzet, no vypada to divne, jako pejsek mezi detma, ale kdybych cekala, az zacne chodit, tak si leto neuzije 😉

sisamato
24. aug 2011

@jasekd ani nevies ako si ma teraz rozosmiala 😀 oni su fakt svojski...a tiez si dakedy tak so simi pripadam, akoby bola ina tym ze nechodi....

jasekd
24. aug 2011

@sisamato Ty o vlku, a vlk za dvermi 😀 Moje deti nemuzou bejt v norme, jsou to doktorske deti, to je zakon schvalnosti 😉 Proto ma M. ty ledviny, proto je takova brzda, ted zas Vendy mela priznaky vseho mozneho, doktorka uz mi rikala, kdy ze ja prijdu s obyc. rymou.... No Vendy zda se nastesti OK po tech vysetrenich 🙂

sisamato
24. aug 2011

@jasekd 😀 uz si to nemohla ani lepsie opisat.... 😀

jasekd
24. aug 2011

@sisamato Ja uz jsem otupela, jsou horsi veci, verim doktorovi, ze je normalni. Na lidi uz kaslu, oni se ptaji jen tak konverzacne a pak se sami zarazi. U te vody jsme byli vubec za exoty... Tandem kocar, dve deti po roce, vypadame, jak kdyz jsme si adoptovali opozdeneho cikanka, pac M. je hodne tmavej, a jako bonus nam k tomu prihodili zrzavou modrookou holcicku, ani jedno dite se nam barevne nepodoba., my jsme hnedovlasi, hnedooky, ale ne tak tmavi, jako M. Navic latkove pleny, Vendy ve vlnaccich ("a neni ji v tom vedroooo paniii?") a taky jsme meli sebou nocnik, protoze M. se jen tak v prirode nevycura, kdyz nestoji a nechodi, v klubicku nechce, rekla jsem si, na co mu bourat rezim, je zvyklej na nocnik, ma ho mit. A jeste jsme sebou meli nafuk. bazenek, napustili jsme mu ho ze sprchy, protoze ten rybnik uz je trochu zelenej, tak aby tam nebyl dlouho, jinak ho na brehu neudrzim. Takze lidi cumeli, co jsme za cimprlichy, jenze tu spatnou ledvinu na cele napsanou nema...

sisamato
24. aug 2011

@jasekd no asi nieco na tom bude ze doktorske 😀 , myslis ze je to tou oblickou? super ze ti je mala OK.. 🙂

sisamato
24. aug 2011

@jasekd ja ta obdivujem ze si taka silna a na ludi kasles, fakt, ved neriesime ziadne vazne choroby...aj ja som so Simi uz zacala trenovat cikanie do nocnika, zatial sa drzi 🙂 k vode nechodime, nie je teraz cas a ani sa mi moc nechce...radsej na to ihrisko, do travy no a dnes som ju vykopla nech si lozi po schodoch do telocviicne na ihrisku,....maju tam taku super kamennu dlazbu a Simi sa to strasne pacilo...krasne sa sverala hore schodami a aj sme sa ponahali po rovnom terene tej dlazby...kaslala som na to, ze nedaleko na nas cumeli upratovacky v skole...ani nechcem vediet co si mysleli...ale uz ani nemam cas sa tym zaoberat...uz som prijala ze Simi je taka svojska

alena76
25. aug 2011

@jasekd 😀 😀 ako keby som videla Jonasa. presne pes. 😀 my tiez chodime k vode a on leze po kamienkoch po kolenach a do vody pokial sa netopi, to jest po pusu 😀 😀 zoberiem dnes fotak a potom nahodim nejake fotky 😀 minule zas lozil u babky po zahrade a ohlodaval maliny-cernice.zobral si spodnu vetvicku a okusoval ako koza 😀
@sisamato fakt leze tak dlho..len teraz uz ma uplne prespekulovany system...ked ma nizku prekazku- preleze predom, ked je to hlbsie-postel, okraj pieskoviska-otoci sa a ide zadkom..vyleze aj na rebrik.
inak baby-vcera pokrok -urobil asi 3 kroky-prehmatol zo stola na sedacku
a este jedna vec-kamoskina dcera mala vyse 16 mesiacov, ked zacala chodit a to vobec nelozila, len sa suchala po zadku..mozme byt rady, ze nasi aspon lozia

alena76
25. aug 2011

posielam nejake fotky..tak narychlo , co som nasla 😎

katy1979
25. aug 2011

@alena76 nocny zlodej aut. nikto si ho nevsimne 😀

alena76
25. aug 2011

to bolo na chate tie fotky(asi pred 3 tyzdnami)-prsalo cely cas, tak co som mala s nim robit? 😕 😀 inak deti, co behali boli tiez cele mokre, lebo si sadali do mlak..hlavne, ze mali gumaciky 😀
bolo nas tam 49, z toho 23 deti.6 do dvoch rokov. nas jediny plaz 😀

jasekd
25. aug 2011

@sisamato Myslela jsem to tak, ze lidi blbe cumeli, ze manzela buzeruju, aby uz sli z vody, ostatni decka se tam machaly furt, jenze rybnik uz celkem spinavej a navic nesmi prostydnout, myslim, ze docenta by omejvalo, kdyby videl, v cem se malej koupal 😅 To lezeni/nechozeni s nicim jinym nesouvisi, holt se mu sesly dve veci.... Mne kdyz neurolog opakovane rekl, ze M. je naprosto OK, tak jsem se uklidnila a na lidi kaslu, jen si neumim byt jen malinko predstavit, co museji prozivat a vyslechnout rodice skutecne postizenych deti, pokud nase zdrave krasne jen trochu pomale deti zpusobuji takovy poprask 😠 U te ledviny me zas nekdy stve, ze to neni videt, nechci kazdemu cpat, ze mu neco je, jenze pak tchyne pres zakaz ho cely den krmila kyselejma jabkama (nesmi kysele kvuli lekum), lidi se ptaj, proc ho v te vode nenecham, kdyz se mu tam libi, proc nechodime na plavani, ze mu nic nedopreju (desna moda, to plavani, kdo nechodi, jako by nezil 😠 ) atd atd.
@alena76 Na te prvni fotce je ale videt, ze uz ma nakroceno, urcite bude z trojice Jonas, Simca a Martin chodit prvni 🙂 Presne tak to vypada u nas, v blate, spine, mokru, leze vsude. Ale neni to tak dlouho, co si kecnul na zem a plakal, stitil se travy, sucheo pisku, natoz mokreho... Ted se otrkava, az ho nestiham chytat 🙂
JInak bych chtela rict, ze mne osobne dost vadi, ze nejdriv se lidi zeptaj, zda chodi, pak slysi ne a hned rikaji, "to neres, vsak bude", copak ja to resim?! Oni se ptali, jen odpovidam... Dale mi vadi ty kecy typu "bud rada, ze nechodi (jiste, na 10ti mesicich ano, ne na 1,5roce), to JA si uziju, furt ho nekde honim, cely den se nezastavim, ty mas pohodu... Ale uz nevidej, ze jdu k doktorovi a nesu na rukach dve deti, cili momentalne cca 17 kg zive vahy, oba sebou sijou, M. chce na zem... Ted uz asopn kdyz ho postavim nekde k lavicce, tak tam vydrzi a nemusim ho kecnout vylozene na zem. Nevidej, ze je problem dite i oblict, dnes jsem ho jen vykoupala kv prehrade, nemeli jsme sebou nic, jen malou prebal. podlozku, nepocitala jsem s koupanim. clovek ho ani neprebali poradne, kdyby stal, obliknu ho ve stoje... Ale jedna pani nam nabidla misto na dece, aniz by se na cokoli ptala, to bylo fajn, ze jsem ho mohla v klidu oblict 🙂 Prebalovaky u doktora jsou maly (M. i dlouho nesedel), a to je M. spis drobnej. Takove to, co ty, ale JA... toho je plnej nejen MK, ale i zname to rikaji, co me absolutne vytacelo, byly reci "jedno dite zadne dite, pockej, az budes mit dve jako JA" Moc se hlidam, abych cizi starosti nezlehcovala a kecy o dvou detech, jak je to narocne, si nechavam pro sebe. Jsem se zas rozepsala, ale holt me zas nekdo nastval, no 😀

alena76
25. aug 2011

@jasekd ano, "ma nakroceno" 😀 ale to tiez uz dlho..jeho proste chodenie neberie.doteraz nemal ani topanky a vsetci, ze sak ho obuj.ale naco, ked by to zodral..kamoska mala nejake veci z anglicka-dvoje nenosene capacky next a pytala sa ma ,ci ich nechcem kupit, este ked bol Jonik mensi...a ja na to, ze haha velkost 12-18 mesiacov, to mi naco bude,ze to asi len anglicke decka nevedia chodit.(bola so 2 roky au-pair v UK).no ked uz sa blizil rok a Jonas nic, rychlo som zobrala oboje(dala mi ich po 5€) 😀 teraz som mu objednala malinke NIKE akoze som si myslela, ze ked ich Jonas zbada, sa rozbehne 😀) a spinkaju v skrini
ja som hlavne nechapala, ako moze byt dieta pri prvej torte a este NECHODIT..bolo mi to divne.lebo mam 3 starsie deti a u nich to bolo vsetko rychle ( o tom som pisala vyssie)
@sisamato
@jasekd este jedna vec na povzbudenie pre nas.mne najstarsia chodila v 9 mesiacoch, ale teraz vobec nie je nejaka sportovkyna. ma 11 teraz..nie je ani drevo, taky priemer. kamoskina chodila -asi v 16 mesiacoch (neviem presne, bo to bolo davno, len kukala na mna vzdy, ze to co moja) a jej dcera vyhrava tanecne sutaze, chodi na balet, robi gymnastiku a vyborne beha.takze nasi budu uplne normalni(dufam 😀 )
vy to mate baby trosku tazsie v tom, ze mate este mimi.nas je benjaminek-tak ja ho vlastne beriem ako take babino este.ja mam prve deti po roku tiez, ale ako som pisala, najstarsia uz perfektne chodila, ked sa syn narodil, takze som ju chytila za rucicku, aspon u lekara alebo podobne.
a jasekd-ja tiez pocuvam tie rci, ze aspon nemusis kupovat topanky a pod. a rozne "zarucene" recepty ako ho prinutim chodit...(napr. choditko)

jasekd
25. aug 2011

@alena76 Jo, usetris, nemusis kupovat boty, nemusis za nim behat, tojsou takovekecy, ja o ne nestojim. Ja si ani nestezuju na nic, ajen odpovidam, kdyz zacnou oni. Snazim se tvarit protivne, nosim cerny brejle, a stejne si nas vzdycky nekdo najde 😀 Ale ta pani mne dnes udelela radost, nabidla, at si ho oblecu u ni na dece, rekla, jen, ze to musim mit zaprah, a ani slovo o tom, proc beha ve vode po 4, po dlouhe dobe rozumna matka 😵 Treba mela podobnou zkusenost. Ja se zasadne neptam, "tak co, uz cekate, kdy bude dalsi mimi" atd, protoze na M. jsme si chvili pockali. Neptam se, zda maly vekovy rozdil je planovany a neptam se, co deti umej, vse ovlivneno vlastni zkusenosti. Pokud lidi sami zacnou, snazim se bavit o jejich problemu, ne rikat "copak vy, ale JA..." Protoze tohle jajinkovani slysim na kazdem kroku. Ted jsem se dozvedela docela desnou vec o jednom miminku, co je stare jako Vendy 😔 A V. ted mela takove priznaky, ze to mohlo byt cokoli od naprosto zdraveho ditete , spatne krve po nador nebo jine"radosti", a zda se, ze Vendy skutecne neni NIC 😵 Tak jsem stastna a nic jinyho neresim, ted nas ceka v zari dalsi vys. M. ledvin, kdyby tohle dobre dopadlo, tak at si leze treba do dvou let, teda to zas neee, ale skoro 😀 😀 😀

alena76
25. aug 2011

@jasekd a tiez musime po nich behat predsa..lebo Jonas vleze vsade..hlavne, ked tu vodu vidi...je tam v sekunde 😝
minule som ho dala dole aj v centre-a to sme isli z kupania od tej rieky(Vah), takze bol len v pamperke a to si mala vidiet tie pohlady...ja som tam obdalec stala a sledovala ho a jedna pani :"Chudacik, kde mas maminku, ze ta TAKTO nechala ?"A ja :" Tu som ." Ona sa zmohla len na " aha". 😀
Fakt hlavne, ze su v poriadku.

alamo
25. aug 2011

Ja musim rict, ze blbe reci neposloucham od okoli, ale vlastni rodiny 🙂 . Pokazde si vyslechnu, jak neter stala uz v 6 mesicich a chodila v 7. Ale ja si to 'chozeni' pamatuju - visela babicce za ruce jako gumovej panacek... Moji dceri je 14 mesicu a jeste sama nechodi, ale ted uz to vypada, ze se konecne pusti - myslim, ze je dost opatrna - po mne 😀 . Kdyz jsme na hristi, tak jsme trochu za exoty, kdyz tam lozi po ctyrech a mensi deti chodi. Ona je totiz na svuj vek hodne vysoka po tatinkovi (obleceni kupuju na dvoulete dite), takze to mozna vypada, ze je opozdena, ale zatim mi to nikdo nerekl.

jancule79
25. aug 2011

Ahoj, jooo, tohle je naprosto normální, jak se někteří lidé chlubí tím, že jejich dítě začalo chodit v 8. či 10. měsících a přitom buď udělalo 1 krok nebo se spíš drželo sprušlí u postýlky. Někdo tomu holt říká chození. 🙂)) Naši kluci začali samostatně chodit jeden ve 13. a druhý ve 14. měsících a už v jejich 10. měsících se někteří chytráci divili, že ještě nechodí. 🙂)) Fakt se tomu musím smát. Hlavně vůbec nechápu, proč spousta lidí tak blbě kecá, jak jejich děti brzo chodily. Vždyť je úplně putna, jestli dítě začne chodit v 11. měsících nebo v 15. měsísích.

miska1981
25. aug 2011

@alena76
@jasekd
@sisamato zienky hlasim sa zas po dlhsej dobe a vidim, ze vas pribudlo....stale nic a vyzera to, ze ani tak skoro to nebude, ale ja uz to neriesim, nastastie sa nestretavam s blbymi poznamkami a ked sa ma niekto spyta kolko ma a ja odpoviem, hned radsej poviem ano este nechodi...a kazdy mi odpoveda, vsak kazde dieta je ine....asi posobim prisne, alebo co, tak sa zdrzia blbych poznamok 😀 som rada, ze aspon po styroch beha /aj ked zacala az v trinastich mes./.
mne sestricka povedala, ze nechodi preto, ze ma slabe nozky, ale, ze sa rozchodi ked si ich spevni stvorkovanim, tak som spokojna...ona je ale taka drobnejsia - 74cm a ma len nieco cez 8 kg, ale to s tym asi nesuvisi.
a chodite s dietkami za ruky? alebo to nemaju radi? a udrzia sa stat same, lebo jasmi ked stoji a pustim udrzi sa asi dve senkundy, takze este je slabucka na chodenie.

mireag
25. aug 2011

Ahojte, obcas nakuknem, tak by som rada prispela. Moj syn mal problemy s drzanim hlavicky. Poriadne zacal asi v 5. mes. Sam sa otocil, ked mal 7. mes a potom si dal pauzu. 😀 Rozhybal sa, ked mal 8 mes. a teraz sa kutala po obyvacke a cuva. Podotykam, ze sme boli parkrat na rehabilitacii, ci je vsetko ok. Povedala, ze sa mu jednoducho nechce a vojtovu nam nikdy nedala. Jednoducho len motivovat hrou a nechavat na zemi. 😉 Tiez mi niekedy nie je vsetko jedno, ked vidim ine deti, ale co sa mam teraz pos...t? Choditko nemame, pasivne sedenie tiez u nas nehrozi a chodenie za ruky v ziadnom pripade. Pochvalili nas za pevne ruky a chrbat. Ratam, ze zacne chodit v 14. mes. 😎 A sme tuuu! 😎

iwuskaaa
25. aug 2011

@miska1981 ahoj 😉 ,
my tiež ešte stále nechodíme, dokonca ani neštvorkujeme, iba sa plazíme. Tiež začal plaziť v 11. mesiacoch.
Takisto ma to trápi, hlavne vtedy vidím, ako ľudia reagujú ľudia, ale povedala som si, že na ľudí sa ja už môžem vykašľať!
Dcérka sa predtým plazila? Ako dlho?
My sme aj sledovaní na neurológii, aj na rehabilitácii, aj cvičíme, ale verím, že raz to príde 🙂 .
Tomáško má hypertóniu.