Lozenie, plazenie. Je to potrebné? Máte skúsenosti?

kvietocek7
18. aug 2008

Nasa mala dcerka ma 9 mesiacikov 🙂 je zdravucka,ciperna, ziva stavia sa uz na nozicky, ma pekne drzanie telicka....
Ibaze sa nechce za nic na svete plazit ani lozit.Tiez odmieta byt na brusku-vydrzi iba chvilu Neviem ci je potrebne aby lozila alebo uz priamo bude chciet chodit.
Poradte ako je to dobre podporit-cvicit, aby zacala lozit a plazit sa.
Ake su vase skusenosti??

alena76
24. jan 2012

@sisamato ty stara mlada 😀 Gratulacie aj takto oficialne, tesim sa 🙂

adra22
24. jan 2012

@sisamato tak gratulujeme 🙂

jasekd
24. jan 2012

@alena76 @sisamato Takze taky 😀
MARTIN CHODI 😵 😵 😵 Opatrne, zesiroka, ale uz i s hrackou v ruce, par krucku i venku na snehu, pobyte uz chozeni prevlada nad lezenim, pokud ma volnou cestu. Ma skoro 22 mesicu.

alena76
24. jan 2012

@jasekd aj tebe - teda Martinkovi 😀 oficialne gratulujem!! 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

radlinka
25. jan 2012

Ahojte, mozem sa spytat kedy zacali vase babatka lozit/plazit, pripadne stvornozkovat ? nam sa nechce lezat na brusku a velmi sa nato hnevame a uz mame 8 mesiacikov...tak sme asi lenivici 😅 . Ako prosim vas cvicite, musite chodit na rehabilitaciu, pripadne uz cvicite doma, ake cviky a ako sa vam dari podporovat vase babatko ? dakujem 🙂

petule246
25. jan 2012

@jasekd - nakoukla jsem náhodou a hned super zpráva - takže velká gratulace! 🙂 u nás aktuálně adámek chodí (sice nejistě, ale chodí) za 1 ruku, takže vlastně super. Ale zase už měl během posledních 3 měsíců 4 antibiotika, protože se mu opakují záněty průdušek. No ale snad se z toho vyhrabe a na jaře už bude lítat jako blázen 🙂

katy1979
25. jan 2012

@sisamato ahaho vy chodite tak gratulujeme.

katy1979
25. jan 2012

@jasekd tiez gratulujeme takze predsa tie deti maju nohy a vedia chodit.

jasekd
25. jan 2012

@katy1979 ahoj, dekujeme, mame radost 🙂 i kdyz jinak u nas nic moc, ale to se ted zas tyka Vendy 😔

katy1979
25. jan 2012

@jasekd neboj sa vyriesi sa aj to

sisamato
25. jan 2012

@katy1979 dakujeme ku chodze...ano su uplne zdrave od zaciatku, nic im nechyba... 🙂

batmanka
26. jan 2012

Milé maminky,práve som tu našla túto tému a čosi tu poprečitovala a normálne som sa vystrašila...naša Bibi sa narodila predčasne o mesiac skôr pred termínom doteraz sme nezaznamenali dajaké odchylky dokonca boal v prevaľovaní šikovnejšia ako staršia dcérka...na burško som ju dávala dost často,dokonca takj aj dlho spinkávala...asi dva týždne do zadu sa ma prichytila a sama sa postavila,teraz už začína aj kráčat..nelozíme,neplazíme,neštvornožkujeme ☹ ,ked padá zo stoja tak ako také pravítko rovno na hlavičku...asi mesiac dozadu som u nej postrahla aj snahu o štvornožkovanie no vždy jej ušli nôžky a buchla sa do hlávky,mám pocit že ju to odradilo...teraz vôbec neviem či to riešit ☹

zebra41
26. jan 2012

@batmanka ahoj,ved ak je o mesiac skor,tak je sledovana v rizikovej poradni, ci nie?Co hovoria tam?

batmanka
26. jan 2012

@zebra41 myslíš u svojej obvodnej doktorky 😨 ,lebo mi nikam nechodíme a ani nás neposlali!

zebra41
26. jan 2012

@batmanka nie, nemyslela som obvodnu. Jakubko je narodeny skor o 5 tyzdnov a tym padom chodime do rizikovej poradne. Prvykrat nam poslali domov pozvanku z nemocnice a potom sme si uz termin dohadovali priamo. Vzdy ho tam pozrela neurologicka a nemocnicna pediatricka. Neurologicka vzdy zhodnotila, ci sa vyvija primerane veku alebo ci su u neho nejake odchylky a pripadne by sme museli chodit cvicit. Teraz chodime uz len na neurologiu. Ale teda zatial je vsetko v poriadku. Ma rok - plazi sa, dava sa na styri a pokusa sa postavit. Dieta by lozit malo - podla nasej neurologicky vsak musi mat aj podmienky - to znamena nedavat ho sediet, stavat, nechat dieta vela na zemi (ale nie na plavajucej podlahe,lebo ta sa smyka) a tak. Ale je len a len na tebe, ci to chces riesit. Je vela deti, co nelozia a rovno chodia a maminky to neriesia.

batmanka
26. jan 2012

@zebra41 😨 😨 preboha a mi prečo nechodíme a nič nám neprišlo!?!Malá sa narodila v 38tt,no vidím že zajtra volám obvodnej a popýtam sa...
Ide mi o to aby mola malá v poriadku čiže to budem musiet riešit,ale neviem či už nieje neskoro pretože už pasívne sedí od 5.mesiaca čo videla aj naša doki a povedala jej že šikulka,začala sa do sedu tahat sama a ja netušiac že jej ublížim som jej dopomohla 🙄 ...ako ona sa kúsoček vie posunút po ritke 😠 ...aj staršia dcérka neštvornožkovala,ale ona mala medzištádium taká spiderman technika polosedenia a napoli štvornožkovania v 12.mesiacoch krásne a stabilne chodila sama...

aninka30
26. jan 2012

@batmanka 38tt je predcasne?ved to je v termine... 😕 40tt + - 2 tyzdne...ci???

katy1979
26. jan 2012

@batmanka ak sa mala narodila v 38tt tak to je porod v termine vtedy do ziadnej rizikovej poradne nechodite tak chodia predcasne narodene deti. ak sa uz vie posadit sama tak sed neries ak nevie tak sa ju snad neposadzat ale garantujem ti ze sa bude jedovat riadne. problem byvaju plavajuce podlahy. to som videla rozdiel starsí mladsi. pri starsom boli koberce a vsetko islo jednoduchsie pri tomto vsade plavacky a to sa im smyka nevedia sa na tom postavit na styri a nedajboze sa posunut. potom to uz ide len tie zaciatky kym si zvyknu ktorý sval zapojit.

batmanka
26. jan 2012

@aninka30
@katy1979 bože píšem somariny koniec 36TT...prepáčte prosím 😅 ,viem preto sa ju snažím vždy položit na koberec,nech si to najprv skúša tam...len mám teraz strach ako to riešit lebo ked skončí na brušku tak chytá totálne hysáky až sa zachádza 😖 ,tak to asi nie je dobré...mám strašné výčitky lebo v decembri sme boli chorí na atb. a vôbec som si nevšímala jej vívoj,za kedy bola staršia dcérka doma tak sa pekne spolu prehrali a zrazu ked je v škôlke začali plače najskôr som myslela že kvôli tomu že jej sestrička chýba no teraz mám pocit,že je to kvôli tomu že bud nevie alebo nemôže sa hýbat 😖

katy1979
26. jan 2012

@batmanka neboj sa nauci sa. neviem aky je hranicny termin pre rizikove poradne ci koniec 36TT. opytaj sa pediatra. motivovat motivovat jasne ze nenechaj vyrevat ale ak sa troska pojeduje jej to neublizi. hovorim o jedovani nie o tom ze je bezmocna a pol hodinu tam place. my sme aj ukazovali aj chodili po styroch po byte. boli to dobre. aj sa mu snazili ukazat ako treba pokrcit kolienka aj mu pomohli na tie styri. motivacia bolo dialkove ci mobil ci fotak alebo kluce.

batmanka
26. jan 2012

@katy1979 joooj ďakujem za povzbudenie 😉 ,ked sa vyspinká ideme rovno trénovat a zajtra volám doktorke...neviem mi je to zrovna celé divné,že prečo nás nevolali,lebo dodatočne sme si robili aj sono mozgu,očné pozadie...pri prepúštaní z nemocky nám vraveli,že je všetko v poriadku a ,že treba pristupovat ako k donosenému dietatku...ale aj tak som sa vyplašila,že či dakde na nás náhodou nezabudli 😕

romcovaklarka
26. jan 2012

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat, jestli když se mimčo plazí po břiše, je to dobře = naučí se z toho lézt, nebo je to špatně = je to nějaký paskvil místo lezení? Díky moc.

zaneta123
26. jan 2012

@romcovaklarka môj druhorodený sa začal tiež najskôr plaziť už som myslela, že štvornožkovať ani nebude ale asi po mesiaci a pol leštenia podlahy sa rozhodol, že už prachovku robiť nebude a odvtedy štornožkuje ako drak.-)). Inak na podporu štornoženia je dobré pod bruško položiť tzv. overbal -taká sfúknutá lopta.

katy1979
26. jan 2012

@romcovaklarka je to v poriadku je to taky medzistupen. vacsina sa z plazenia bauci aj lozit

lilliaan
26. jan 2012

my sme tiez najskor vytierali podlahu o dusu... a potom zacal lozit, zistil, ze je takto rychlejsi a uz podlahu neutiera 😀 ale vraj niektore deticky nelozia, sa len plazia a potom chodia.. ja by som z toho nerobila vedu... kazde babatko je vynimocne 🙂

jasekd
26. jan 2012

@batmanka Zeptej se na pediatrii a pripadne ji nech skouknout na rehabilitaci, nebude tak zle 😉 Motivovali jsme podobne jako @katy1979 , ale my meli kluka pomaleho, nestoupal si, nesedal, tam slo o motivaci z plazeni na lezeni. Hodne davat na brisko adat kusovy koberec nam pomohlo, ale kdyz se tvoje uz stavi, tak to bude tezsi, ale i pres ten plac ji na bricho davej, aspon chvili, cvicte na mici, staci takove pohupovani do stran, to se vetsinou libi i detem, co na brise nechteji byt. Pasivne neposazuj vubec! Holt si ted uzijes trochu vztekani. Ja syna neposazovala vubec, tak sedel az ve 13 mesicich, u dcery jsem malinko benevolentnejsi, protoze mam urvance dva a ona je motoricky daleko lepsi nez kluk, takze sice sama nesedi, ale obcas ji v kocarku lehce prizvednu, ale jen do pololehu, aby trochu videla (sedi v tandemu vzadu a vidi skutecne prd a vzteka se), doma je ale jen na zemi, na brise a musi se snazit (je o neco malo starsi nez tvoje), dobre je treba prelezani nohou, ja lakam Veny na kus chleba. Jeden den se naucila plazit a hned ten den prelezla moje nohy pro kus zvance. (synovi to same trvalo par tydnu.) Co nam pomohlo nejvic: DAVAT NA BRISKO, CVICIT NA MICI, PRELEJZAT nohy, kojici polstar..., lakat na mobily, krupky. Tim prelejzanim se nauci jakoby naklekavat a treba lezt zacne.
@romcovaklarka mne bylo receno na neurologii, ze plazeni je v poradku, ale neni tak dulezite, takova odbocka to je, neco jako letadylko na brise (syn plazil a delal letadlo hrozne dlouho 😝 ). Kdyz koukam na vek tvyho syna, je sikovnej 🙂 Moje deti zacly plazit pozdeji, no a pak delam to, co jsem psala vys, motivuju, "cvicime" a doufam,ze bude brzy lezt. Lezeni je nejdulezitejsi, ale podle me vetsina deti nejdriv plazi, je to normalni, bud v klidu.

romcovaklarka
26. jan 2012

@jasekd Jaj, Sam taky furt letadluje. A plazit se začal právě předevčírem, zatím jen tak max. metr, když má něco zajímavého na dohled. Že by si to namířil přes pokoj, to zas ne. Na 4 se zvedne, jan když dá na zem i hlavu. Jako na břiše on je fakt hodně (možná i proto už se teda plazí), protože on je prostě bříškovej, na břiše mi od měsíce i spí, na zádech nesnášel. Motivace mobilem by mohla zabrat. Na jídlo ho nenalákám, na všechno kromě prsa se frní 😠 Mno a v kočáru ho mám teda taky v polosedu, a doma ho hodně chovám 😕 Každopádně díky za rady, budu se snažit se podle toho zařídit.

jasekd
26. jan 2012

@romcovaklarka Fakt ma jeste cas! Martin byl extremni plazic a letadlo, jine deti to taky delaji, ale on to delal furt. Letadlo pry taky neva, jen to nesmi delat par mesicu jako nas M 😀 Nebo muze, ale mel by delat i jiny veci, Martinovi letadlo stacilo. Pritom jsem stejne zasady jako u dcery dodrzovala i u nej, mozna i vic, holt motoricky je zatim slabsi...

ja.nu.la
26. jan 2012

Ahojte, môj syn sa narodil v 32tt. Teraz máme 13 mesiacov. Prešli sme všetkým,najskôr sme len tak ležali, začali sa pretáčať, potom plaziť, štvornoškovať. teraz sa stavia, chodí okolo nabytku a už aj sám krásne sedí. Za celý čas na rady rôznych doktoriek a rehabilitačných sestier som malého ani neposadzovala ani v kočiariku, ani na gauči neobkladala rôznymi vankúšikmi. Dokonca sme nemali ani pavúka. Celý čas bol na zemi na koberci. Rôznymi motiváciami (hračky, mobil) začal všetko robiť sám. Podľa mňa každé dieťatko ma na všetko svoj čas. A nie je moc dobré ked to moc urýchlujeme. Každá mamička cíti čo to dieťa potrebuje. 🙂

romcovaklarka
26. jan 2012

@ja.nu.la Můžu se zeptat na to posazování. Je špatné, i když je ve sporťáčku v takovém polo sedu? /hel tak těch 45 stupňů. Nebo an ito se nesmí? A taky někdy doma ho chovám na klíně jakoby v sedě, ale spíše je to podobné jako nošení v klubíčku - nesedí zpříma, ale má zádíčka dokulata opřená o mě. Díky.