Lozenie, plazenie. Je to potrebné? Máte skúsenosti?

kvietocek7
18. aug 2008

Nasa mala dcerka ma 9 mesiacikov 🙂 je zdravucka,ciperna, ziva stavia sa uz na nozicky, ma pekne drzanie telicka....
Ibaze sa nechce za nic na svete plazit ani lozit.Tiez odmieta byt na brusku-vydrzi iba chvilu Neviem ci je potrebne aby lozila alebo uz priamo bude chciet chodit.
Poradte ako je to dobre podporit-cvicit, aby zacala lozit a plazit sa.
Ake su vase skusenosti??

jasekd
7. sep 2011

@sisamato No ja mam zas brouka... Pristi patek jde M. do nemocnice na MCUG,coz je rtg kontrast vysetreni ledvin, jde tam kvuli tomu refluxu moci do ledviny, zda je nejake zlepseni, no a dnes mi moje Dr. rekla, ze ji volal neurolog a az pry se budou delat odbery krve, at k tomu prihodi CK odbery (kreatinkinaza), zda neni nejake postizeni svalu. Mne v cervenci nic takoveho nerikal. Tak jsem ji rikala, ze loni zadne odbery nedelali a letos asi taky nebudou v nemocnici delat, staci kultivacne cista moc, tak mi rekla, ze na to neni spech, ze Dr. rikal, ze na 90 % mu nic neni, at to udela, az se bude delat jinej odber.... Ja myslela, ze kdyz je podle neurologa normotonickej a nejake pokroky dela, ze tyhle ruzne svinstva jako svalove dystrofie a myopatie muzeme vyloucit?! On je ted ve veku, kdy by se to zaclo projevovat, ale dela male pokroky a vypada OK. Tak nevim, zda to nechat plavat nebo ji poprosit, at ty odbery udela i jen na to CK. Jasne ze se mi ted zda, ze blbe ji, on ted casto vyplivuje jidlo, ale podle me proste praseci, nic moc mu nechutna, u jidla se nudi... Tak dela mlejnek, nemam pocit, ze by blbe polykal atd. Obcas se poblinka, to ano, ale on ma jeste ke vsemu (nebo mel driv) GER a temhle detem dela obcas problem piti atd. Ze vase deti taky prasecej u jidla a plivou ho? Zacinam mit paranoiu, Vendy ma zas jine "zahadne priznaky", nic ji nenasli, ale uz me ty moje deti celkem stresuji 😅 😅 😅

jasekd
7. sep 2011

@sisamato Tady se klidne muzes vybulet, od toho to tady je. Uz se tesim, az budem moct tuhle diskusi opustit 😵

alena76
7. sep 2011

@sisamato@jasekd ahojte .nejako depkovatieme 😀 ja uz som relativne v pohode po vcerajsku, aj to sa mi skor zmiesalo vsetko dokopy-tie poznamky ohladne maleho + ten skolsky rok.ja som dokonca nehovorila ani nasej pediatricke, ze jonas nechodi, lebo som tam bola naposledy ked mal 13 mesiacov.len sa ma spytala, ci sa stavia. potom za mnou vybehla sestricka, ze jej vnuk prave zacal behat a ma 16 mes.vobec nic som neriesila..ja ani nebudem-do 18 mes.jonas chvilu postoji aj sam,ale nevie, co dalej , tak sa hodi na 4.popri nabytku beha dlho.len ked ho chytim akoze za tu jednu ruku (ako sa to nema), tak sa boji a nic, zas na 4.ja to potom uz neskusam. uz sa dokonca stalo , ze prehmatol zo stola na sedacku, t.j. jednou rukou sa pustil stola a chytil sedacky a dal 2-3 kroky. a konec.zistil, ze to vie a dalej neskusa..on je taky vlastne zo vsetkym-napr. da pa-pa raz a nezopakuje, len na mna vzdy pozrie pohladom "mam ta v pazi" 😀
jasekd- jasne , ze jonas vypluva jedlo, niekedy si napcha plnu pusu a vyzera, ze mu to chuti a potom to cele vypluje a vymazuje a pcha si ruky do pusy a "praseci".ja si myslim, ze to s tym lozenim vobec nesuvisi 😀
a obcas mas proste paranoju zo vsetkeho-ked odvsadial pocut toto sa stalo a toto existuje atd.ja vzdy vidim na deckach priznaky vsetkeho potom, co si nahodou nieco precitam alebo mi niekto nieco povie.

inak-ja neviem , ci Jonas padol...nejako si napamatam, ale jeho varuju aj starsie deti, tak mozno niekedy ano.len to mi oni nepovedia. a moze to byt pravda-mne esterka spadla pri prvych krokoch, mala 10,5 mesiaca-dost blbo dozadu na hlavu a potom sa vratila k lozeniu.trvalo to mesiac. ale Jonas samost kroky este nerobil, tak neviem.
pekny den 🙂

jasekd
7. sep 2011

@alena76 To plivani, spatne polykani, daveni atd, muze byt prave priznak svalove poruchy, nemyslela jsem tim, ze kdyz je opozdenej v lezeni, bude prase v jidle 😉 Tohle by souviselo s celkovou svalovou slabosti, ktera je prave u ruznych myopatii, svalovych dystrofii a jinych hnusnych nemoci, neurolog prave chce ten CK odber pro jistotu asi 😒

alena76
7. sep 2011

@jasekd aha.no jonas nedavi, ani sa mi nezda, ze by zle prehltal..to je tazko, vsetko ma take krehke hranice.istota je istota veru. ja asi pockam do tych 18 mes. Jonas bude mat 16 15.9.-o tyzden.

jasekd
7. sep 2011

@alena76 Malej taky polyka dobre, ja si myslim, ze je fakt jen prasatko jako vsechny deti 🙂 A zbytek souvisi spis s tim GER. Ale pochybnost tam uz je... Ono u techto nemoci se dite i chodit nauci, a pak to jde postupne do kelu 😔

sisamato
7. sep 2011

PS k tej dnesnej kontrole na neuro...odporucila mi zase s nou plavat a ked som si citala co napisala do spravy tak okrem ineho aj toto: lahke zaostavanie v pohybovom vzorci...

alena76
7. sep 2011

@jasekd neboj, nic mu nie je 😉 niekedy je asi lepsie mat co najmenej informacii..len kedze existuje internet, nevyhneme sa tomu.ak mas toho "brouka", asi by som na tvojom mieste isla na ten odber teda.vzdy je lepsie trepat sa tam zbytocne, aj ked este mas malinku a je to komplikacia.. neviem, ci ti niekto pomaha.ja som bola zofku a simona sama, lebo rodicia este pracovali a muz sa nemohol hocikedy uvolnit...aj ked som to mala trosku "jednoduchsie", lebo zofka mi uz perfektne chodila, tak aspon polozit a za rucicku...ale zase mi zdrhala kam ona chcela a musela som nahanat 🙂

sisamato
7. sep 2011

@jasekd podla toho co pises ty vies najlepsie ako sa dieta prejavuje a co robi a ked to tak citis ze je vsetko OK tak kaslat na to...moja zas je myslism si taky primerany jedak, nepluje pri jedle, uz to davno nerobi, len strasne malo pise vody a nechchem do nej pchat caje ani ochutene vody...

sisamato
7. sep 2011

@jasekd i ja sa tesim az z tade vypadnem...a mozno pridu ine trampoty, kto vie, mozno sa stretneme aj inde... 😉

alena76
7. sep 2011

@sisamato zasa tabulky, ach jaaaaj 😝 preto ja tam nejdem.lebo uz v tych 13 mes, co som tam bola(pisala som vyssie) spomenula toto" a sak vsetci traja ti chodili tak skoro". 😕

sisamato
7. sep 2011

@jasekd tak si tie testy pre pokoj duse daj urobit, za to nic nedas

jasekd
7. sep 2011

@alena76 Ja tohle vim jeste ze skoly, a co nevim, tak lehce najdu 😅 No domluvim se s doktorkou, kdy presne ji neurolog volal a co rikal a poradim se s ni. Dojit na odber mi neva a M. by to musel vydrzet, no uvidime, V nemocnici ho asi nabirat nebudou, nemaji duvod a docent podle me nezadal... Jo, jsem na ne sama. Dneska u Dr nikdo nebyl, tak mi pomahala sestricka i Martinka oblikat, jsou vsude hodni, kdyz nas vidi. Oba dva tam jeceli jak pichly prase, V. byla ockovana, M. sel jen jako doporvod, ale asi mu neni uplne dobre, spal mi pak v kocarku v sede 😕 Takze jsem byla fakt rada, ze tam nikdo neni. Trochu jsem na to spolehala, lilo jak z konve, tak js si rikala, ze vsechny matky dorazi az na odpoledni poradnu a taky ze jo 🙂
@sisamato Nestras s dalsima problemama , my jich mame dost 😀

alena76
7. sep 2011

@sisamato este jedna vec-akoze nejdem machrovat alebo co len by som spomenula este jednu vec ohladne nasej zofky(najstarsej) ta bola zas tabulkovo nadpriemerna vo vsetkom-dokonca hovorila jednoduche vety v jonasovom veku.ja ked otvorim jej pamatnu knizku, hned ju zaklapnem naspat. ALE teraz je sice sikovna, ma same jednotky atd, ale je uplne v norme ziadne nadpriemerne nadane decko alebo genius. takze myslim, ze aj s jonasom to bude takto podobne, aj ked z opacnej stranky 🙂

sisamato
7. sep 2011

my sme 4.9. zacali 17. mesiac...tiez si vravim ze ma este cas...vraj sa dieta uci chodit do 2 rokov...a ked nam lozia tak uz to dufam dlho nepotrva...dufam vsak ze uz do zimy bude cupitat aby som s nimi oboma mohla aspon do mesta cestovat s jednym kocikom a nie so surodeneckym...

sisamato
7. sep 2011

@alena76 vies ty co, ja si tiez myslim ked sa nad tym zamyslim aj co si teraz pridala, ze deti su najviac rozdielne do tych 2 rokov a potom to vsetci dobehnu na rovnaku kolaj podla veku...

jasekd
7. sep 2011

@sisamato Mne Martin nepije nic jineho, nez svestkovou stavu naredenou. Jinak je schopen umrit zizni, vodu si nevezme, (zkouseli jsme jednou, cely den nic nepil 😔 ) "Lehke zaostavanie v pohybovou vzorci" je jeste OK formulace, my mame napsano "motoricka retardace 3 mesice" 😀 Zni to desne, ale tak to je, musej to popsat pravymi jmeny.

sisamato
7. sep 2011

@jasekd ty brdo, tak to fakt desna poucka 😠 , nechchem vediet co pisu k...

sisamato
7. sep 2011

@jasekd a ked uz sme pri tom, dokedy je to este lahke zaostavanie? do toho 18. mesiaca?

sisamato
7. sep 2011

@jasekd zaujimave ze si vobec prisla na to ze toto jedine mu ako napoj chuti 🙂

sisamato
7. sep 2011

@sisamato inac, ake to uz zachvilu bude super tlacit len jeden kocik...takto som si zlahcovala dni ked som uz bola po druhom porode, ked som uz konecne nemala ten balon pred sebou, nebola tehotna... 😉

alena76
7. sep 2011

@sisamato
@jasekd mne jonas pije len vodu a kojim(neznasam slovo dojcim-neviem preco 🙂 ).a on nevie pit z flase, lebo to je iny sposob ako z prsa.alebo nechce, neviem .od cc 9 mes pije z pohara.ja nosim vodu fo flasi aj von a potom mu nalievam do poharika 🙂 sladene nechcem davat a ani mu to nechuti
a my nemame nic v zdravotnej dokomentacii, lebo nikde nechodime 😝 😎 nechcem to zlahcovat, vyckam a potom uvidim, co dalej 😉
a tandem som pouzivala do 3 a 2 rokov respektive asi 3,5 a 2,5 roka

jasekd
7. sep 2011

@sisamato Napadlo to moji tetu. M. ma totiz rad pivo, krade tatovi penu z pullitru, kdyz jsme u vody, a ji napadlo, ze je to podobne, no a kdyz jsem sondovala mezi kamoskama, je takovych deti docela dost. Taky je u nas svestka vzdy nejcasteji vyprodana. Pije Hamanka, stoji asi 17 Kc lahvicka, a kamoscina dcerunka pije taky svestku, ale jedine Hipp, asi za 25 😠 😀 Ty hodnoty ja nevim, mam pocit, ze nekdo na Konovi psal Tvrda norma 13 mesicu, mekka norma 18 mesicu, co je za tim, uz je asi peklo 😀 😀 😀 My v tom pekle budem zcela jiste, nebot rok a pul mu bude 29.9.

jasekd
7. sep 2011

@alena76 A ve slovenstine lze pouzit vyraz "kojit" nebo jsi ho proste prevzala z cestiny? Mne prijde teda slovo "dojcenie" desne, pripomina mi to dojeni krav 😅 To se u vas rekne stejne?

alena76
7. sep 2011

@jasekd 😀 😀 😀 to je dojenie 😀 😀 ja pouzivam vela cechyzmov...lebo niektore slova mi v slovencine nejdu do usi.napr. zehlit pradlo by malo byt spisovne slovensky hladit bielizen-HRUUUUUZA 😀 😀 😀 😀 😀 .myslim, ze vsetci hovoria zehlit pradlo.okrem ucitelov slovenciny 😀
a moj dedo bol moravak, a som odkojena:D :D na ceskych TV programoch

jasekd
7. sep 2011

@alena76 To zni uplne uchylne "hladit bielizen", to je jak nejakej fetis 😀 Hele, a je v cestine nejakej vyraz, kterej vam pripada takhle prisernej a smesnej? Hod to sem, to by me zajimalo 🙂

alena76
7. sep 2011

@jasekd pockaj-teraz ma nic nenapada okrem drbat-to je u nas nadavka 😀 a este pochovat dite..u nas je pochovat pohrbit..morbidne 😲
este nieco nahodim vecer, ked si spomeniem-sme ale trosku od temy 😀 😀 😀
majte sa baby-idem pre esterku do skoly o chvilu

jasekd
7. sep 2011

@alena76 V cestine znamena pochovat dite oboje, vzit do naruce i pohrbit, fakt blbe, me to nikdy nenapadlo...

sisamato
7. sep 2011

No tak vy ste teda riadne od temy 😀 .
@jasekd ked mu chuti ta slivkova stava neobsahuju slivky nieco specificke co mu robi dobre na tie oblicky? mozno je to blbost, len ma tak napadlo...

sisamato
7. sep 2011

@alena76 aj ja som za kojenie, nie dojcenie 😉