Má 7 mesiacov a začína chodiť

bashka
16. nov 2008

Ahojte, moja mala uz pomalicky zacina chodit. Ked ju drzim za prsty, robi normalne kroky, teda nespickuje, nozicky ma pevne a straaaaasne sa z toho tesi. Problem je ale, ze je to asi prilis skoro, ze? No ale co mam robit? Ona sa mi uz v 6 mesiacoch zacala stavat a raz muz skusil, ked uz nevedel co s nou dat ju chodit a ona normalne isla 😕 Sedi pekne sama, lozit nelozi...jej sa na brusku ani nikdy velmi nepacilo. Chcela by som pocut co si o tom myslite, niektore maminy mi vravia, ze je to v pohode, ine, ze ju mam brzdit. Mozem jej fakt tym ublizit? Hlavne by som tu chcela stretnut maminu, ktora sa s tym stretla.
Inac nechodim s nou 2 hodiny, tak par minutiek, ked uz ju nic nebavi a potom je zas spoko. Ja sama zacala chodit v 8 mesiacoch, ze by to mala po mne? Dik

mywiel
16. nov 2008

Moje krrrsna zacalo chodilo uz v 9tich mesiacoch ani predtym nelozila po styroch, zacala sa stavat pri nabytku alebo pri nohe niekoho a v bolo. 😉 😀 V pohode uz krasne chodi, niektore deti su popredu, ja si myslim, ze je to ok.

capricieux
16. nov 2008

bashka aj moj drobec zacal v 7M pomaly stavat na nozicky, okolo nabytku a stola atd..... to je ok, nemala by si malu ale vodit za rucky, nech vsetko robi sama alebo jej daj nieco nech si tlaci, to sme aj my robili
a nakoniec maly zacal chodit samostatne az teraz 😉

ludka77
16. nov 2008

ahoj ja ešte dieťatko nemám ale mamina stále hovorí že som v 9 mesiacoch už chodila sama, v ruke som stále musela niečo držať (napr. varešku) aby som mala pocit že sa niečoho držím a chodila som len taký fukot. po kolienkách som moc chodiť nechcela.
Tak si myslím že je to ok, hlavné je že sa nenúti že to chce to dieťatko samé. a nieje nič lepšie ako keď má z toho čo robí radosť

luciaakubko
16. nov 2008

kamoska tiez zacala chodit v siedmich a vyklula sa z nej naozaj sikovna osobka 😀

bashka
autor
16. nov 2008

capricieux, tak som chcela, ze nech chodi sama okolo nabytku, sedacky, ale len co sa priblizime tak spusti strasny vreskot...ona to berie ako nejaku prekazku, ze nemoze ist dalej 😀 No ved hadam to nebude az take zle, ked ju necham takto trosku, dufam, ze mi sem nenapise niekto, ze si spravim z dietata invalida 😝 Vidim, ze sa tesi, slinky frka vsade naokolo a rehni sa...uz dokonca ani na rukach a v satke nech byt, normalne sa taha dole...

julinka25
16. nov 2008

Ahoj bashka.
My sme ten isty pripad ako ty, sice moja mala bude mat coskoro 9 mesiacov, ale chodim s nou za rucky uz taky mesiac a neskutocne sa z toho tesi 🙂 Nam sa nepretaca, ani sa neplazi, ani nestvornozkuje proste chce len chodit a ja si myslim, ze je to v pohode. 🙂

bashka
autor
16. nov 2008

nechce byt narukach a v satke malo byt

miriamkac
16. nov 2008

bashka na zem s nou 😎 ....tak ako pisali dievcata...nechat to na nu 😎 ...za rucicky vodit malicko....pokial mozno vobec, ale urcite ju v nicom nebrzdi. Dieta ma vlastne tempo. 😎 A tym padom....oci na stopkach 😉

marianna11
16. nov 2008

ahoj Baschka, my sme začali pred dvoma týždňami loziť, sedieť ešte nesedí, dokonca ani keď ho ja posadím, tak neudrží rovnováhu. Začiatkom tohto týždňa sa nám začal stavať ku všetkému čoho sa vie chytiť, zatiaľ ale nevie, ako sa zo stoja dostať. Ak ho chytíme za rúčky, tak pomaličky začína preplietať nožiny. Podľa mňa na pár minút denne je to v pohodičke. Veď niektore bábätká v tomto veku nesedia, nelozia ale sú v chodákoch 😒 . Nám pediatrička vravela, že všetko máme nechať na ňom, ak vidíme, že o niečo javí záujem, tak ho v tom nenásilne podporovať....

bashka
autor
16. nov 2008

Jaaj, diky babule, jasne, nikdy by som ju nenutila, vsak ma kopu casu na vsetko, ale ju je problem udrzat, ona je strasne aktivna a ze na zem? To je za sekundu na brusku uz krici, ze tak nechce byt. Sediet vydrzi s hrackami v pohodke sama, ale aj to omrzi...k pediatricke ideme az o mesiac tak uz bude neskoro sa pytat 🙂

tamia
16. nov 2008

urcite by som ju nevodila za ruky, na chodenie je este mala. ked sa sama stavi pri nabytku tak ok, ale za ruky nie. pokial sama nestojí a neudrží rovnovahu nema to zmysel, iba co jej mozes ublizit, pretoze este nie je svalstvo pripravene na chodenie. v 7 mesiacoch chodenie je naozaj skoro. ako si sama sada ked nevie loziť?

tolko moj nazor...

mory
16. nov 2008

moj syn zacal chodit za ruky v 6 mesiacoch a to normalne behal 😀 sam sice nestal to zacal neskor ale ked sme ho chytili za ruky tak mu tie nozky behali o 106 .samostatne zacal chodit na 10 mesiacov a nema ziadne problemy prave naopak je z neho vynikajuci futbalista 😉
baska je to uplne v poriadku ze chce mala chodit a ked vladzes tak ju kludne povod za ruky 🙂 je to inak fajna zaberacka na chrbat 😝

bashka
autor
16. nov 2008

tamia, sedi tak, ze ju posadim...ani ja som nelozila, ani sestra a so sedenim nemame ziadne problemy...a nie sme asi samy...ci hej?
mory, aj u nas sa to podoba niekedy az na beh 😀. Myslim, ze toto tzv. chodenie bude trvat este dlllllho, kym sa pusti sama, predsalen ta rovnovaha tam tak skoro nebude, takze chrbat si precvicim poriadne 😝

lalupa
16. nov 2008

nie je az taky velky vykon sediet sam, ale posadit sa sam... 😉

capy
16. nov 2008

ahojte moj prvy syn zacal chodit za ruku ked mal 5 mesiacov a prve kroky urobil sam ked mal 9,5 mesiaca. a stvornozkovat sa naucil 2 tyzdne po tom

druhy syn je na tom podobne tak uvidime kedy urobi prve krocky sam. zatial je v ostatnych veciach sikovnejsi 😉

rohacka
16. nov 2008

Ja by som neodporucala vodit. Dieta ma robit to, co ono samo dokaze. Takisto netreba dieta posadzovat, ked to este samo nevie, rovnako neucit chodit, ked to samo nevie. Znama, ktora sa v tom trochu vyzna, mi hovorila, ze citala nejaku studiu, ake zle nasledky moze mat to, ked dieta preskoci niektory vyvojovy stupen - napr. poruchy ucenia, dysgrafiu, dyslexiu a tak. Okrem toho - my chodime na rehabilitaciu a tam mi reh. sestricka hovorila, ze ma priprady, ked napr. dieta posadzovali, ked to este samo nevedelo a teraz ked dieta dvihnu zo sedu do vzduchu, tak nespusti nohy dole, ale ostanu mu pred telom ako keby sedelo v vzduchu a ked sedi, tak sa len smyka po zadocku. Tak zacali chodit skoro v roku dietata na rehabilitaciu a musia odstranit to, co rodicia v dobrej voli - len nech si sedi, lepsie sa zahra, ma dobry vyhlad - sposobili. Nemyslim si, ze dieta v 7 mesiacoch je pripravene aj svalstvom a kostickami na chodenie, ktovie ci by raz neskoncilo so skoliozou a tak 😒 . Samozrejme, ze sa musis sama rozhodnut, co s nou budes robit. Stale je to na rodicoch. Vsetko ostatne ber ako rady.

fifinna
16. nov 2008

maly mi chodil za ruky uz od siestich mesiacov, ale v tedy sa uz vedel sam aj postavit, ked sa niecoho pridrzal. Ja si myslim, ze to nemôze nijak ublizit. 😉

jaja0110
16. nov 2008

ahojte, tak prispejem aj ja 😉
ja by som za ruky nevodila...dieta ma ist svojim tempom, ked bude na to pripravena, postavi sa sama v postielke a tam bude ruckovat, alebo cupitat okolo nabytku... Ked uz to musi byt, nech tlaci pred sebou to aktivne choditko a uvidis ci to zvladne-ci uz je na to pripravena...predsa len vodenie za ruky je o niecom inom 😨

Nasa mala ma 8 mes. a dokaze to aktivne choditko tlacit pred sebou (povodne malo pst pod stromcek) ale aj tak sme jej ho zobrali lebo krasne stvornozkuje a som si ista ze by si to choditko zalubila na ukor stvornozkovania... ved na chodenie ma este kooopec casu 😉

tamia
17. nov 2008

lalupa, pridavam sa, pravda.... rohacka, taktiez....

a okrem toho ked posadzate babe same tak mu moyete skrivit chrbticu, lebo kým to neurobi same nie je na to pripravene.

ale vidim, že mamičky viac radia vodit za ruky.... preco, z akeho dovodu? aspon jeden rozumný dovod by som privitala....!

ak jej to raz ukazes samozrejme to bude vyžadovat ale ked jej to neukazes pojde viac svojim vyvojom.
takže robte ako chcete, len vam zelam, aby vase babenka nemali žiadne problemy s chrbticou a svalmi.

annag
17. nov 2008

bashka, pridávam sa k dievčatám, nedávala by som ju samú sedieť ani by som ju nevodila za rúčky. "Kráčať" takto dokáže každé zdravé bábetko, takisto aj "sedieť", no od skutočnej chôdze a sedenia to má ešte strašne ďaleko. Dnes ešte možno nemáš problémy s chrbticou, môžeš ich mať o pár rokov, po 40 - 50. Keď už nie kvôli chrbtici, tak aspoň kvôli hlávke by som to nerobila, hlavička bábetka je v porovnaní so zvyškom tela veľmi ťažká a takéto polohy bábetku zaťažujú krčnú chrbticu, svaly a môže sa to potom prejaviť napr. v migrénach. Keby si mala viac detí, ani by na to nebol čas, bábetko treba nechať na vlastnom postupe - ono môže preskočiť napr. lozenie, ale musí si to určiť samé. Nechce byť v šatke, má byť na zemi - ideálne na brušku, každý deň po troške a ona si zvykne. Keď nie na brušku tak na chrbátiku, sama príde na to, ako sa otáčať. Chceš jej dať maximum, tak jej daj maximum aj čo sa týka motorického vývinu - na brušku nechce byť preto, lebo má chrbticu a svaly nepripravené, nevytrénované, nespevnené a to je znak toho, že na sedenie a chodenie tiež nie je vôbec pripravená. Keby ich mala pevné, tak by polohu na brušku už vo svojom veku zbožňovala a využívala.

bashka
autor
17. nov 2008

tami, ale to naozaj nie je sedenie, alebo chodenie hodinu...myslis, ze by som vedome chcela ublizit svojmu vlastnemu dietatu? Praveze ja jej cinnosti musim velmi casto menit, ona mi nevydrzi lezat polhodinu na chrbte, ani na brusku, proste ju to nebavi asi..a to mam pocuvat ako sa jeduje? Hraciek ma plno, ale ked ju to tak bavi 5 minut tak pridem, zoberiem ju na ruky, o chvilu sa taha dole, tak sa prejdeme po izbe, dam ju sediet zahrame sa chvilku, ideme prebalit, ideme von, dovnutra...no furt nieco...su deticky, o ktorych sa ani nevie, tento moj cloviecik dava zabrat...a s tymi svalmi, asi ich nema az take slabe, ked sa udrzi, poznam starsie deti, ktore ked dali na nozicky boli ako huspenina...alebo ich posadili a hned sa zvalili...tak asi este neboli zrele, jasne, vsetko je indi vindi

...este mi napadla jedna vec, ze ak dietatko nebude lozit do roka, alebo do roka a pol stale sa caka na to, kym zacne? Vsetko sa kvoli tomu posuva? Ci ako? Nebude zatial sediet ani nic? Bude vkuse lezat az kym samo nezacne?

bodka13
17. nov 2008

každé bábo je iné,mám dvoch chalanov
starší Maťko-nevedel štvornožkovať,chodiť s pomocou začal v 9mes a sám keď mal 11mes,ale to sme za ním nestíhali
mladší Davidko-v 6 mes sedel a obišiel postieľku,na koberci chodil po štyroch a keď bol pri nábytku,.. tak šup hore a už aj pochodoval,nechodili sme s ním za ručičky-robil iba čo sám zvládol a jedného dňa si to švihol krížom cez izbu,mal 9,5mes

elizabeth453
17. nov 2008

ahoj...moja mala mala 5 mesiacov uz sedela, od 6teho sa vsade stvera a teraz sa uz aj postavi, spravi dva tri kroky a zostane stat a zacne plakat...asi preto lebo este nevladze tolko chodit, ale za rucicky ju nevodim/sice by isla/ale zevraj sa to nesmie...len to co ona sama spravi

fifinna
17. nov 2008

bashka, ti to mas take iste ako som to mala ja. My sme tiez kazdych 5 minut museli robit nieco ine. Ja som snim najradsej upratovala a varila. Posadila som si ho na môj bok, aby vsetko videl a vdedy cucal a mne najviac usiel cas. Môj sice vedel chodit za ruky, ale moc ho to nebavilo. Tak som ho davala tak chodit len vonku. Doma sa radsej plazil a neskôr kolenackoval. Plazit sa naucil rychlo. Dala som ho na brusko a dala som pred neho nejaku hracku. On sa zacal za nou nacahovat a tym sa trosku aj pohol. A potom to uz islo rychlo. Poznam pripady deti, ktore preskocili kolenackovanie a hned chodili. A ked ma dieta dobre jadierka môze sa stavat na nohy. Ja som sa vzdy na vsetko pytala doktorky.
Synovcovi sa chodenie za ruky tak zapacilo, ze sa do 15 mesiacov, bal pustit - jedina nevyhoda, co poznam.

Baby, preco si myslite , ze ked drzite dieta za ruky , tak to skodi ? Ja som sa pytala svojej babky ako to bolo kedysi a ona povedala, ze ich bolo 12 deti a nebolo casu, aby sa vodilo za rucicky a ani choditko nebolo a chrbat , krize a klby ju bolia aj tak.

fifinna
17. nov 2008

este ma napadlo, ze vodenie deti za rucicky, pokial niesu uplne pevne im stazuje dychanie, tak fakt len chvilocku. 😵

dori
17. nov 2008

Ahojte aj moja malá behá ale v beháku sedí síce ale ešte ju hádže do strán nechodí po štyroch ale ževraj to všetky deti nemusia vedieť 🙂 zo začiatku mi to bolo proti srsti ale keď ju vidím ako si dupoce a akú má s toho radosť teší to aj mňa 🙂 🙂 😉

emita
17. nov 2008

Náš sa tiež začal stavať keď mal 6 mes.+3 týždne a hneď vedel aj chodiť za ruky-ale sme nechodili a tiež sa v tom istom čase naučil liezť po štyroch ale doteraz sám nechodí a ani nestojí sám. chodí okolo nábytku, štvornožkuje, občas za ruky... myslím že do roka má ešte čas naučiť sa chodiť tak ho nijak zvlášť nepodporujem (chodák nemáme)

tapkos
17. nov 2008

caute, aj moja mala zacala cupitat velmi skoro, mala necelych 6 mesiacov a svokra ju drzala pod pazuskami a mala zacala prekladat jednu nohu za druhou. Mala z toho velku radost.

annag - nesuhlasim, ze takto dokaze chodit kazde babetko. Kamoskin rovnako stary chlapec este ani par mesiacov neskor vobec nemal tendenciu vykrocit. Len stal a pohupoval sa v kolienkach.

Odvtedy ked mala mala zlu naladu tak ked sme ju dali trosku chodit hned sa jej zlepsila. Nemyslim si, ze sme nieco unahlili, ved sama zacala chodit "az" ked mala presne 11 mesiacov. Medzitym sa naucila liezt, sediet, postavit sa, chodit popri nabytku a za ruky, potom len za jednu... cize vsetko tak ako malo byt.

ajdika
17. nov 2008

aj moja dcérka vedela chodiť ako 7-mesačná za ruky a koncom 8 mesiaca už chodila sama.

bashka
autor
17. nov 2008

tapkos, tak isto, ked sa jeduje, dam ju trosku chodit a hned ma usmev na tvari. A asi tak si to predstavujem ako ste to mali vy, ze sa medzitym nauci ostatne...toto len tak na chvilku. Este to som chcela, ze ked ju drzim za rucicky, tak len jemne a vobec mi nevisi, dokonca ked postoji tak by hadam ani drzat nepotrebovala.
Tiez mam skusenosti aj som starsimi detmi kamosiek, ktore sa ani nechystaju chodit, ked sa daju na nozky maju ich slabe. Tak to by som nechala na ne same...
A inac by mi bolo pohodlnejsie keby si len tak lezkala cely den, nie? Ved cim skor zacne chodit tym skor budem musiet behat za nou 😉
Ja by som tomu asi povedala, ze so prisposobujem malej, do nicoho ju nenutim, ale nenasilne podporujem to, co dokaze a z coho sa tesi...ale este mi kludne napiste 🙂