Má 7 mesiacov a začína chodiť

bashka
16. nov 2008

Ahojte, moja mala uz pomalicky zacina chodit. Ked ju drzim za prsty, robi normalne kroky, teda nespickuje, nozicky ma pevne a straaaaasne sa z toho tesi. Problem je ale, ze je to asi prilis skoro, ze? No ale co mam robit? Ona sa mi uz v 6 mesiacoch zacala stavat a raz muz skusil, ked uz nevedel co s nou dat ju chodit a ona normalne isla 😕 Sedi pekne sama, lozit nelozi...jej sa na brusku ani nikdy velmi nepacilo. Chcela by som pocut co si o tom myslite, niektore maminy mi vravia, ze je to v pohode, ine, ze ju mam brzdit. Mozem jej fakt tym ublizit? Hlavne by som tu chcela stretnut maminu, ktora sa s tym stretla.
Inac nechodim s nou 2 hodiny, tak par minutiek, ked uz ju nic nebavi a potom je zas spoko. Ja sama zacala chodit v 8 mesiacoch, ze by to mala po mne? Dik

janka_fr
17. nov 2008

Ahoj Bashka

moj maly zacal pred 2 tyzdnami robit sam 2-3 kroky a teraz uz prejde 2-3 metre. Ja som ho nevodila za ruku ale on sa prvykrat postavil ked mal 5 mesiacov a 3 tyzdne a potom sa staval vsade a ked chcel nieco dotiahnut,(hlavne kablik alebo ovladac alebo pc)tak sa zacal sam posuvat popri nabytku.My sme dostali aj choditko ale v tom vobec nechcel byt.On sa vzdy postavil ku choditku a tym ze sa zapierol o choditko tak to sa mu posuvalo a on s nim tak kracal.Potom sme mu kupili auticko a s nim chodil. Tiez som sa bala ale doktor mi povedal, ze ked to robi sam je to v poriadku. Maly nechodi po spickach ale normalne na cele choddidla.
Bashka a pravdu povedat radsej by som bola keby s tym este trosicku pockal.

ilduska14
18. nov 2008

viem že je to trošku o inom ale moja má za pár dní 5 mes.a chce stále už len sedieť a tiež sa stále dvíha hore.Snažím sa aby čo najviac ležala ale už keď sa s ňou ináč nedá tak si ju musím k sebe posadiť a za chcvíľu sa mi dvíha hore.Mali ste to tiež?Nemôže to malej uškodiť? Je strašne aktívna a niekedy sa ozaj ináš nedá len si ju dať sedieť a na chvíľu chytit po pazusky nech sa postaví.vtedy je najspokojnejsia. 😉 😅

fifinna
18. nov 2008

iduska, môzes ju davat sediet, podopri ju z obydvoch stran poduskamy a nech si sedka a kuka. Neublizi si. A ak ma dobre jadierka môze sa aj stavat. 😉

ilduska14
18. nov 2008

no veď aj ja mám taký názor že keď chce sama tak môže.Ale veľa ľudí aj na tomto fóre straší že keď sa dá dieťa sedieť a podopre sa vankúšmi pokiaľ samo nesedí doničí sa chrbtica.Aké máte s tým skúsenosti?

daskak
18. nov 2008

podla mna okolo sa moze dat sediet aj ked nesedi babo samo podoprete, ale len na par minut... nech aj ono vidi svet inak ako z lahu 🙂

digysa
27. dec 2008

my mame 9 mesiacov a uz si to cupkame popri nabytku... myslim, ze sme v norme. 😉

kaskya
27. dec 2008

casto ju chodit nedavaj, aby nemala vykrivene nozicky. poznam deti, ktore zo sedu rovno na nohy. ziadne lozenie, len na nozciky.

tatolu
27. dec 2008

Ahojte,
aj my sme chodili (s prvým - lebo bol vraj opozdený vo vývoji 2 týždne) na rehabilitáciu. Tam som sa dozvedela, že netreba detičky dávať ani sedieť ak sa ešte neposadia semé.
Malý mal 10 mesiacov a začal sa stavať a chodiť okolo steny, tlačiť stoličku (to sme už predbehli vývoj o mesiac...). O samostatnej chôdzi bez staty rovnováhy sa dalo hovoriť až keď mal rok a jeden mesiac.
Za ruky som ho ale nevodila vôbec. Všetko som to nechala na ňom.
Chcela by som to aplikovať aj pri dvojičkách, ale Tánička je taká buchta, že sa už-už posadí, ale bojí sa pádu, tak jej trošičku pomôžem. Keď sa jej zunuje, sama sa prevalí a štvornožkuje. Tomáško iba štvornožkuje, ale vo všetkom si všíma sestričku a viem, že chodiť bude ešte skôr ako ona...
Nechcela by som ani tieto deti učiť chodiť za ručičky...

cherries
27. dec 2008

bashka pokial sa ti babo samo nevstane na nohy v postielke ze sa vytiahne a bude pochodovat okolo postielky tak nie je vobec pripravene na chodzu ani na cupkanie na nozickach za ruky a pokial ti nechce byt na brusku a vobec sa nekotula a ani nelozi tak uz vonkoncom nie lebo si ublizi a vzhladom na jej vek by si mala navstivit neurologa lebo to nie je v poriadku ze sa nepretaca ani nelozi a ani na brusku nechce byt nieco nie je v poriadku ...............

betina1984
27. dec 2008

Moja malá začala chodiť deň pred dovŕšením siedmeho mesiaca a loziť, keď mala 7,5 mesiaca. Začala som ju dávať od šiesteho mesiaca do pavúka, pretože je hrozne šikovná a vo vývoja viac vpredu na svoj vek. Je neposedná a stále musí niečo robiť. Tak jej v pavúku spevneli nožičky a už za dve ruky pomaly uteká...

simona55
27. dec 2008

janka tvoj mali uz chodil v necelich sest mesiacoch ,? 😅 😕 to je super moj maly ma teras sest a nieco podobne skusa tak som zvedava, uz choditko odmieta a racsej stoji pri nabitku ,aleho tak drzime za rucicku.

mata25
27. dec 2008

nas krpec chodi za ruky od 6 a pol mesiaca a uz 3 tyzdne sa stavia o cokolvek o co sa da a pochoduje popri sedacke a nabytku, zacal sa pustat z jednou rukou. po styroch beha ako vietor a po dvoch detto, nestiham za nim. uz to nejak neriesim, najprv kamosky hovorili ze by nemal toto alebo hento, ale ked on to robi sam od seba tak nech. ako vidim je dost deticiek co sa niekam ponahlaju a nechcu byt babatkami. 🙂

jannuulik
27. dec 2008

No ja neviem, môj malý bude mať zajtra 6 mesiacov, je strašne akčný a občas mám pocit ako bol pripojený na nabíjačku 😀 ...ale chodenie ,lozenie, sedenie v nedohľadne...dokonca nám neurologička pohrozila, že pokiaľ do zajtra 😒 nebude poriadne pásť koníky - mať úplne vystreté ručičky s otvorenými dlaniami , tak budeme chodiť na rehabku... Od narodenia je tak aktívny, že som mala pocit a aj stále mám, že mi vyskočí z kočiarika a rozuteká sa 😀 a teraz toto. Existuje nejaký vzorec na to kedy by mali deti čo robiť?? Ja to naozaj zvláštne, lebo napr. ja som v 6.mesiacoch liezla, ale nepretáčala som sa, to som začala vraj až keď som mala 7,5. V reále si to neviem veľmi predstaviť, ale mama prisahala 😀

dididi30
27. dec 2008

janulik kazde dieta je ine, tak sa vobec netrap a hlavne neporovnavaj a odkaz lekarke,ze je sibnuta 😠 stavim sa,ze je pred dochodkom 😒
fakt vobec sa netrap a jednym uchom dnu druhym von.....🙂

moje dite lozi, pretaca sa davno....dcera taka nebola....takze tak 😉

dididi30
27. dec 2008

janulik aj ja som chodila od 7 mesiacov , muz od 8 a dcera od roka a syn neviem....

tea333
3. máj 2011

Baby ktore vodite deticky za rucicky..su dovody preco sa to neodporuca, a ja si tiez nemyslim ze si to len niekto zlomyselne vymyslel aby vam mohol nadavat 🙄
dietatko ktore iba lezi je motivovane zacat past, aby viac videlo..neskor sa zacne pretacat, a zvedavost ho nakoniec prinuti nacahovat sa za predmetmi a plazit sa a stvornozkovat.nie je nic genialne na tom, ze to deti skoro vsetko preskocia a zacnu chodit za rucicky.Je to len pre to, ze su davane do chodakov, mamicky ich umelo drzia v sede alebo stoji, do ktoreho sa same nevedia dostat a pod.Dieta potom nema motivaciu liezt po 4, ked pride mamicka, ono sa len nasponuje za nozky a ide.jasne ze je to sranda, ale moze to pokazit vyvoj dietata.
chodenie po 4, rovnako ako plazenie a sadnutie si su velmi dolezite, pretoze babatko si tak natrenuje chrbatik a nozicky na to, aby telicko spravne zvladlo chodzu.Ak sa tieto fazy preskakuju, dietatko moze mat zdravotne problemy.
Vo vela temach vidim ze mamicky pisu- sedi, ale sam si nesadne- chodi, ale iba ked ho postavim a vodim.
to nie je sedenie a chodenie.Dieta sedi, ked si samo dokaze sadnut, a chodi ked sa samo dostane zo stoja a potom urobi krok.
Jasne ze ked uz stoji, je ok trenovat chodzu, aj za ruky ak chcete.
Nikomu teraz nechcem zle, ani urazat, len ma mrzi ze detickam niektore mamicky nedavaju sancu na spravny vyvoj tela.Ved je to len otazka par tyzdnov, naco veci hnat dopredu?
mnohe mamicky pisu- ona / on stale chce chodit!! samozrejme, ked ich to naucili..
moja rada znie.nechajte deticky co najdlhsie a najviac na brusku, nech sa plazia a lozia.Jasne ze su deti ktore nelozia po 4, ale aspon sa vedi napr. plazit, nez sa postavia.
A som totalne zhrozena tym, ze niektore mamicky davaju do stoja deti, ktore sa nepretacaju!!tym im naozaj ublizuju
a inak- to ze sa dieta udrzi v stoji neznamena ze je na to pripravene.

peepka
3. máj 2011

suhlas, ziadne vodenie za rucicky..vsetko ma prist samo..deti vedia ako nato, naco ich stavat, vodit, tahat? sak ich nechajte nech nato same pridu...ja si velakrat myslim ze mamicky stavaju deti priskoro a potom to tak aj vyzera. ale hlavne ze maju sikovne dieta co uz chodi v 7m 😀 😖

peepka
3. máj 2011

a ano ako pisu ze on chce byt sede, on sa chce stavat...no jasne ze chce..kebyze mu to neukazete tak to nechce, tomu verte 😉

janka2308
3. máj 2011

Ahoj..môj malý má 8,5mes. a tiež už mesiac chodíme "za ruky" a ide mu to super...Doktorka mi vravela, pokial on neplače, že by mu to vadilo a že si vyslovene žiada chodenie, tak sa mu nič nestane, že má pävné nôžky. Starší syn, teraz už 9ročný bol na tom rovnako, za ruky chodil ako 7mesačný, ako 10mes. chodil samostatne a žiadne následky...zdravý chalanisko - futbalista 🙂

atrami
3. máj 2011

@tea333 , jasne, že súhlasím, že vodenie za ruky nie, ale ak je dieťa vo vývoji do predu, tak občas neuškodí. Mne najstarší chodil sám od 8.8. 2003 teda 3 dni pred 9. mesiacom. Až potom sme chodili za 2 ruky. Rovnako to bolo s ostatnými synmi - až po tom, čo urobili prvé samostatné kroky.
Je to na každom rodičovi, ako sa rozhodne. Tiež neuznávam, zbytočné tlačenie do niečoho, či je to ohľadom vývoju alebo stravy a následné chvastanie sa- aha, čo dokáže , čo už zjedol.... 😖

katka708
21. máj 2014

Kočky uistite ma že je všetko ok prosím 😀 Malý sa začal pretáčať na bruško tesne pred 4.mesiacom. plaziť sa začal asi v 5-tom, od polky 6-teho štvornožkuje a teraz má rovných 7 a snaží sa postaviť. Sedieť už vie tiež sám. najskôr len tak bokom sadal a držal sa jednou rúčkou zemi ale odvčera vie obe nožičky vystrieť pred seba rovno sedieť. Strašne rád sa snaží na mňa alebo mm vylieziť, postaviť, vyšplhať. Ale ja sa bojím že je ešte malinký a skoré státie by mu mohlo ublížiť. (aj vzrastom je dosť drobný a útly) Nijako ho v tom nepodporujeme ale on sa pri každej príležitosti chce postaviť. Máme ho nechať tak?? nie je to moc skoro? kam sa tak ponáhľa???

kikuleenka
21. máj 2014

@katka708 ak to robi sam a nikto mu v tom nepomaha, neries ale sa tes zo sikovneho potomka 🙂 nemas mu ako zabranit, ak by nebol na to pripraveny, nerobil by to 🙂

sammy
21. máj 2014

@katka708 Je to normalne. Ze sa snazi postavit este neznamena, ze sa hned rozbehne. Niektorym detom od prveho postavenia po prve samostatne kroky to trva aj 5 mesiacov, takze kludne to nechaj na maleho a nech robi co vladze 🙂

katka708
21. máj 2014

@kikuleenka dakde som ale čítala že by sa dieťa nemalo postaviť skôr ako v 8-9 mesiaci lebo chrbtica na to nie je pripravená a v puberte sa to všetko prejaví. Ale brzdiť ho v tom nemôžem lebo on je taký malý nerváčik a spustí taký vresk že ho neviem utíšiť aj 2 hodiny 😀

@sammy dúfam že máš pravdu a vydrží s tým chodením aspoń 2-3 mesiace. Moc je na mňa ten jeho vývoj prirýchli. Ešte som si nezvykla na to že ho po minúte nenájdem tam kde som ho položila 😀

sarinka2012
21. máj 2014

@katka708 Ahoj,na fotke je naša Sarinka ked mala 4,5 mesiaca a dokazala sa sama udržať v stoji - bez našej pomoci 🙂 odmalička bola velmi pevna,velmi skoro sa začala pretačať na obe strany aj z chrbta aj z bruška,ked ju pediatrička na kontrole v 4 mesiaci potiahla z lahu za ručičky aby sa posadila tak ona napla nohy a rovno sa postavila,vtedy nam skoro doktorka odpadla 😀 ,sed a štvornožkovanie prislo tak klasicky v 7,5 mesiaci a už vtedy milovala ked sme ju pridrziavali a ona mohla akože chodiť 🙂 moje križe si na to obdobie velmi zle spominaju 😀 sama a bez pridržiavania začala chodiť v 11,5 mesiaci ,dnes ma 27 mesiacov a je uplne v poriadku co sa stavby tela tyka,nema ziadne problemy s chrbticou,plochymi nohami ,zlym držanim tela,špičkami na nohach ktore by pri chodzi smerovali dnu a podobne 🙂 pokial dieta same chce a je na to pripravene nemoze mi rychly vyvin uškodiť,len to netreba siliť zo strany rodičov 🙂

sammy
21. máj 2014

@katka708 Viem o com hovorim, moje vsetky 3 deti zacali chodit pomerne skoro - dve v 10. mesiaci a tretia v 11 a uz dost dlho predtym stali a chodili okolo nabytku. Ono to dietatu nejaky cas trva, kym sa nauci drzat rovnovahu a potom sa osmelit a vykrocit do neznama 😀

dobromila1111
21. máj 2014

@katka708
Onedlho máme 8 mesiacov tiež stojíme pri nábytku, gauči..páči sa nám chodiť za rúčku..len nevieme padať. Máme z toho stres, je ešte taký malý a stále sa len dvíha..už stvornožkujeme, nesedíme.

katka708
22. máj 2014

@sarinka2012 no vidím že máte podobnú šikovníčku doma. Náš tak isto v 4 mesiaci sa u doktorky postavil keď ho ťahala do sedu. aj brušné svaly má také vymakané ako kulturista lebo sa mi 2 mesiace snažil posadiť v hlbokom kočíku (ako keby brušáky robil) kým som to nevzdala a nedala ho do šporťáku sedieť. tak hádam bude jeho chrbtica pomaly pripravená

mejjus
22. máj 2014

ahoj..ja som chodila v 9 mesiacoch , synovia mali len 8 a už obidvaja chodili sami .. 🙂

sarinka2012
22. máj 2014

@katka708 Určite,u nas je to geneticky dane,svokor je kulturista a manžel športovec a trener (hrava squash) ,vidiet to aj na stavbe tela našej dcerky a pediatrička sa hned pytala ci mame v rodine športovcov a po mojich obavach ci bude ok co sa chrbtice tyka mi povedala že pokial su na to detičky same pripravene,tak je to uplne v poriadku,netreba nic siliť a nechať ich vyvijat sa vlastnym tempom či je už rychle alebo pomale ale nakoniec sme žiadny rekordmani v chodeni neboli 🙂 poznam deticky co chodili uz v 7 mesiaci,nasa zacala klasicky v roku ,ale stale ju velmi bavi pohyb,chodime na tanečnu,plavanie aj cvicenie a vzdy ked sa obliekame v šatni že odchadzme už kriči "ete pojdeme - ete pojdeme" 🙂 🙂