Mäkká hlavička u štvormesačného dieťaťa

miushka13
11. mar 2018

Ahojte potrebujem súrne radu lebo asi skolabujem... Dcérka (z dvojičiek) má pomaly 4 mesiace a dnes keď sme išli vonku a dávala som jej čiapočku nechtiac som jej trošku pritisla hlavičku má ju makšiu. To miesto som nahmatala vzadu za fontanelou. Viem že deti majú makšiu hlavičku ale myslela som že len v oblasti fontaneli. A nie je to také makká ale keď som to stlačila tak sa to vrátilo. Aby ste to lepšie chápali. Ako keď pritlačíte makkú loptičku a ona sa vyduje naspať. Neviem čo mám robiť. Veľmi ma to znepokojilo...

miushka13
autor
11. mar 2018

Neviete nikto poradit co to moze byt? :(

awina
11. mar 2018

Aj moja dcera to mala,len uz presne nepamatam v ktorom mesiaci.tiez to mala mimo fontanely tak na boku hlavicky.ukazala mi to doktorka na poradni ked sme boli.dala mi palce na jej hlavicku a zatlacila,tak sa jej to akoby prehlo a vratilo naspat,tak ako opisujete.vtedy nam povedala ze mame zvysit kvapky vigantol z dvoch kvapiek denne na tri kvapky,na dva tyzdne a pomohlo jej to.inak nic viac na to nepovedala

miushka13
autor
11. mar 2018

@awina ani neviete aky kamen zo srdca mi spadol. Presne tak. Stlacila som a vratilo sa jej to.. Velmi pekne dakujem. Tak ja zajtra zavolam dr.... Dakujem

awina
11. mar 2018

@miushka13 no zavolajte doktorke a uvidite co povie. 😉

prevenar
11. mar 2018

@miushka13 kup D3 vitamin - swanson.sk d3 kvapky. davaj jej kvapku denne .

mm2008
11. mar 2018

@miushka13 ahoj nemaj obavy, sú tam tiež fontanely, tzv . "malá fontanela".aj mne sa to stalo, ked som to mladšiemu synovi "stlačila" dovtedy som ani len netušila že okrem veľkej exisuje aj malá fontanela... a vigantol dávaš? tá zadná malá fontanela sa zrastá skôr ako veľká hore na hlavičke. žiadne obavy. pokiaľ je dcérka inak ok, netreba sa báť.

monuska1111
12. mar 2018

@mm2008 moj maly mal tiez makku hlavku vzadu, az sa mu zlezala,dr.nam zvyšila davku vigantolu na 3 kvapky

miushka13
autor
12. mar 2018

Ano uz som upokojena. Dcerka je v pohode a uz som aj volala dr.tak mam davat tri kvapky. Dakujem zienky za upokojenie 🙂

misinka0611
12. mar 2018

Neboj sa na hlavičke nie je len jedna fontanelka 🙂 hlavne dávať vitamin D a neskôr ked začneš prikrmovať tekutiny 🙂

mediksk
12. mar 2018

Novorodenci a batoľatá majú viac ako len jednu fontanelu. Jedna je vpredu na temene hlavy (fonticulus anterior) a dve sú vzadu (f.posterior) pomaly to zarastá, až po 1,5 - 2 rokov zrastú všetky. Hlavne ich bezdôvodne nestáčajte. Ak je miesto nad fontanelou prevýšené, určite vyhľadajte lekára.

miushka13
autor
21. mar 2018

zienky dakujem boli sme u dr. tak ma to aj malicky doktorka ma upokojila len davat vigantol predpisane mame 4 kvapky obom a o mesiac ideme na prve prikrmy tak bude aj viac tekutin .. dakujem 🙂