Malo by už 7-8 mesačné dieťa sedieť?

ela2710
6. jún 2011

Ahojte, citala som k tejto teme na nete uz dost, ale stale ma stve, i ked my baby zo sukromky povedali, aby som si nelamala nad tym hlavu, ze ci musi 7-mesacne dieta sediet...boli sme na poradni, na tej medzi 7-8. mesiacom a pediatricka sa velmi prevelmi cudovala, ze maly este nesedi. Sediet pasivne (o vankuse a podobne) som ho nikdy nedavala, pretoze som toho nazoru, ze dieta sa ma posadit samo -zvacsa pri stvornozkovani, maly sa tak cca. mesiac dozadu zacal plazit, teraz uz dava nozky a rucky na stvornozkovanie, ale este neprisiel nato ako sa pohnut z miesta 🙂 no pediatricka mi povedala, ze ak nebude sediet do 29. juna (objednala nas na poradnu) tak s nim budeme musiet kvoli tomu sedeniu chodit na rehabilitacie, ze sme ho mali davat vraj sediet uz od toho 5-6 mesiaca, a nie ze este 7-mesacny to nevie, dalej ma dost prekvapil aj jej nazor na rozpravanie. Povedala, ze maly by uz mal vediet vraviet slabiky ako ba-ba, ma-ma a ze je velmi cudne, ze nas maly este nehovori, ale v okoli nepoznam ziadne dieta, ktore by uz v takomto veku hovorilo. Z kazdej poradne idem domov nestastna, maly je podla mna strasne sikovny, velmi rychlo sa naucil nacahovat za hrackami, prekladat si ju z rucky do rucky, uz pred 1.mesiacom vedel krasne drzat hlavicku sam, rychlo sa naucil aj prevracat na brusko a uz v 5.mesiaci sa zacal obracat aj z bruska na chrbatik...preto ma taketo negativne posudky sklamali, dokonca minule sme mali pri jednom vysetreni maleho kartu a ona to este aj do nej napisala, ze nevravi slabiky, ze sa nevie udrzat v sede...co si o tom myslite?

leteku
6. jún 2011

Môj malý sa naučil sedieť asi pred dvoma týždňami, pritom štvornožkuje ako drak od 8. mesiaca, chodí okolo nábytku ale to sedenie nám nešlo. Lekárke sa to tiež nepozdávalo ale ja som to odmietla riešiť. Rovnako sa nám začala vyhrážať neurologom ak sa nerozdžavoceme, takisto som to odmietla. Malý začal aj sedieť aj džavotať a je úplne v poriadku. Takže by som sa na tvojom mieste neznepokojovala, plazí sa ti, dáva sa na štyri všetko ide tak ako má. 🙂

gumimaci
6. jún 2011

Bohuzial pediatri u nas nemaju jednotnu metodiku a co je pre jedneho ok, je pre druheho nevyhovujuce. Ved sa nezhodnu ani na zavadzani prikrmov... Za to sedenie, ti z vlasnej skusenosti mozem napisat, ze nas maly si zacal sadat sam tiez az ked zacal plazit (medzi 7-8 mesiacom) a davat na vsetky 4. ale my sme ho obcas sadnut dali, jeho nebavilo stale len lezat. Pytala som sa na to aj ortopeda a ked mi odobril pasivne sedenie (na kratku chvilu denne) tak sme ho davali od cca 4-5 mesiaca sadnut. vacsinou sedel mne na nohach, alebo v kresielku.
No a tie slabiky- lekari udavaju, ze ma zacat blabotat medzi 4 a 7 mesiacom... ale zase nie sme vsetci tabulkovi... ci? 🙂

ikke
6. jún 2011

zmen pediatricku, ak je to co i len trochu mozne. tato tapa zjavne uz 20 rokov nic nove vo svojom odbore neprecitala 🙄

genialitka
6. jún 2011

Kazde dietatko je ine. Moja mala sedi uplne sama od necelych styroch mesiacov a jedine co mi povie je mam 🙂 Netreba hned vsetko riesit 🙂

sofia2008
6. jún 2011

moja zacala inac rozpravat pred tyzdnom..no rozpravat, blabotat 🙂

anjelicek26
6. jún 2011

Zmen pediatricku.

No a my sme boli ked mal maly 10,5 mesiaca na rocnej poradni a vravela, ze jedine, co MUSI vo veku jedneho roka vediet, je sediet bez opory, pretacat sa a mat dostatocny svalovy tonus. V roku. Skorej netreba nic riesit.

Davat 5-6 mesacne dieta sediet 😕 Nasilu 😕 Max sa prvy raz pretocil vo vyse 6 mesiacoch, co by povedala nam 😕 Stvornozkoval a aj si sam sadol ako 8,5 mesacny, tesne pred 9 mesiacmi sa prvy raz postavil a teraz robi prve krocky, chodit este nechodime, ale tak snad coskoro budeme... kazde dieta ma ine tempo

mireag
6. jún 2011

No myslim si, ze tvoja pediat. je truba. 😠 Deti sa maju otocit na brusko do cca 7. mes., tak ako sa maju v tom case posadit..? 😅 Nas knedlik sa neotaca - chyba mu uz len kusok. Ako nahle ho chcem trosku postrcit, tak nerva. Je to tazky pohodak, takze sa mozem aj na hlavu postavit, bude si robit len to, co mu vyhovuje. 😀 Nasa dr. povedala, ze je jednoducho taky a ukazala par cvikov, to je vsetko. 😉
Co sa tyka toho blabotania, tak no comment - totalna truba. 😅

kibuk
6. jún 2011

moj nazor je tiež aby si zmenila pediatričku
ja čo možem len porovnat medzi mojimi detmi tak najmladši je "najšikovnejši" pretačal sa skoro,sediet sedel od siedmich mesiacov,štvornožkoval a teoreticky už chodi,najprv tak tyžden okolo nabytku a teraz už ide smelo sam a čo sa tyka blabotania tak ako sa mu chce ale nebola som na to upozornena aby mal blabotat.. a staršie deti boli uplne ine,chodit sa pustili až po roku a mesiaci a su tu a nič im nie je 🙂 🙂 takže by som neriešila a inač čo ja nie som knižkova ale prv dieta by malo štvornožkovat a tak sa samo posadit...

piacere
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
cigaretka5
6. jún 2011

ono existuje moznost slobodnej volby lekara a zmenit mozes aj pediatra. Nie som lekar ale matka co vie ze deti su individua a kazdy ma svoj pokrok. Nasa mala sa zacal pretacat tak nieco okolo 7 mesiaca, sadat si zacala vzapati, ale plazit a stvornozkovat ani za nic. No co sa zabijem? A jedneho pekneho dna prisla na plazenie a tyzden na to zacala presun na styroch. Nasa pedina neriesi , ked som sa jej pytala ze ako ju motivovat k svornozkovaniu iba sa usmiala , ze naco? ved na to musi prist sama........ A neboj tvoj maly na to pride ani nebudes vediet ako.........Ja som raz citala jeden mudry clanok, ktory bol cely v duchu - nechajte deti co najviac hrat sa tak ako chcu oni, tou hrou si rozvijaju presne to co potrebuju. Tak nechavama malu hrat sa samu- jasne ze ju mam furt na ociach ale nenutim ju dio nicoho a ide svojim tempom a sice si blaboce ale kasle na to ze by mna mala nazvat mama......................

katecameron
6. jún 2011

ked nevie tak nevie co mala napísat nerob si z toho tazku hlavu kazde dieta je ine podla mna to este nieje take zle ze nevie sediet ved o mesiac moze byt vsetko iune len mu treba viac posilnovat svalíky ja keby slo o moje dieta tak keby nevedelo sediet ako 8mesacne urcite by som na tie rehabilitacie chodila nemusís sa hned urazat ja napr.fakt dieta ktore v 7mesiacoch nehovorilo slabiky nepoznam napr.moj syn zacal hovorit velmi neskoro fakt extremne neskoro ale ako 7mesacny uz vedel hovorit baba a tata omielal to v jednom kuse dookola treba sa s ním len vela rozpravat cítat mu on sa urcite rozrecní uvidís a pre zaujímavost moje decka vsetky klko ich je zacali sediet same ako 7mesacne bez opory a svagrinin syn zacal sediet az v 12mesiacoch a vobec ich doktorke sa to nezdalo divne co uiz teda divne bolo u Vás podotykam to este divne nieje

lencici
6. jún 2011

Moja Tamarka si prvýkrát sadla keď mala 9 a pol mesiaca...Aj štvornožkovať začala na 9 mesiacov. Chodiť potom začala keď mala rok a 2 týždne.. Nevidím na tom nič zlé že si tvoj maličký ešte nevie sadnúť. Pediatrička je asi trošku mimo...

traktor
6. jún 2011

aaaaaaaaa neries....mas krasne zdrave dieta co ti viac treba..a ze nie je tabulkove?a co...pokial je inak ok..tak to neries, sediet bude,tak isto aj chodit....nikde na cielku nebude mat datum, ze kedy to bolo..tak naco sa ma ponahlat?a to, ze zmenit pediatricku...nooo, keby sme pre kazdu vec, s ktorou sme boli u lekara, mali toho lekara menit, tak uz nas asi nema ani kto vysetrit, pretoze u kazdeho sa mi nieco nepacilo..takze, pokial je inak tvoja lekarka ok, len sa skratka drzi tabuliek a vyjadri len svoj nazor, tak si ju nechaj 😉 vypocuj ..a zariad sa podla seba...

1katka1
6. jún 2011

Ahoj nič si z toho nerob malý je zlatunký a všetko to zvládne, postupne to všetko príde 🙂 ani sa nenazdáš a začne blabotať a aj sa posadí.Ja keď som si tu na MK čítala , čo písali baby,ktoré majú detičky tak staré jak moj malý,čo všetko vedia,ja som len pozerala🙂Najprv to bolo s váhou , keďže sa narodil s váhou 2650g, tak aj to priberanie ide doteraz dosť pomaly.Príkrmy mu dávam, všetko mi zje čo mu dám.Sám sa mi posadil v 5mesiaci, zubov má už 4. A neštvornožkoval, všetci písali , že ako im už deti štvornožkujú a my nič , ale dočkali sme sa a práve dnes začal štvornožkovať 🙂a moj až teraz také 2 týždňe do zadu začal hovoriť bababa, mamama a tsss a agugu.

jana
6. jún 2011

kedze je nas drobec predcasniatko tak okrem nasej pediatricky chodime aj k neurologicke a do predcasnej poradni. Ked mal drobec nieco pred 11 mesiacmi, boli sme v predcasnej poradni a dr. sa ma pytala ze ci sa drobec pretaca. Ja ze nie, ale ze naznaky su tam. Dala nam papier na rehabilitacnu ... no hned nato asi tyzden sa drobec zacal pretacat, to uz mal 11 mesiacov a vtedy sme mali kontrolu u neurologicky. Ta ho pozrela, spytala sa ze ci sa vie pretacat, povedala som ano a zaroven som sa pytala prave na to sedenie. Ona na mna pozrela a spytala sa ma ze ci uz maly aj lozi, ze ked chcem aby sam sedel. Potom sa pozrela do jeho zaznamov a povedala mi, ze maly napreduje, sice jeho tempom ale napreduje. Vtedy som jej povedala aj to, ze sme poslany na rehabilitaciu a ona mi nato povedala, ze 'lahka rehabilitacia by nemala uskodit'. Ideme tam tento tyzden, tak som zvedava co na maleho povie rehabilitacna, ale uricte budem proti niecomu co sa drobcovi nebude pozdavat. Podla toho ako ho ja pozorujem, on potrebuje na vsetko svoj cas a ked ten spravny cas je tak to proste zacne robit. Si pamatam ako mu moja mama ukazovala asi ked mal 9 mesiacov, ze ako sa ma pretacat, potom to vzdala a o 3 mesiace to urobil sam. No a este k pediatricke ... moja je uz asi pomaly na dochodku a motoriku nasho drobca niejako nekomentuje, skor ho stale chvalila 😀 a tiez ako neurologicka ju hlavne zaujimalo vzdy ci sa drobec pretaca. To je pravdepodobne asi niejaky dolezity zlom.

gretkab
6. jún 2011

Suhlasim s ostatnymi, zmenit pediatricku! Vsak dieta musi najskor byt v pohode na styroch, az potom si vie samo spravne sadnut = nacuvat zo styroch.

ivett1
7. jún 2011

@ela2710 ja by som určite zmenila pediatričku... 😉 ...netráp sa, každé dieťa je osobnosť a vyvíja sa rôznym tempom...(niektoré etapy vývoja urýchli, niektoré si "vychutná"... 🙂 ...mám dve deti a hoci sa obe narodili skoro tri týždne pred termínom, ich "pokroky" boli rôzne ..)
a tu je o tom celkom dobrý článok 🙂 ...
http://baby-web.topky.sk/Clanky/a2832-Vyvoj-die...
a držím palce 😉

jasminet
7. jún 2011

moja mala sa prvy krat sama posadila ked mala asi 9 mesiacov, dovtedy veselo stovrnozkovala a lietala okolo nabytku ako drak od cca 6,5 mesiaca. vobec sa tym netrap... a hladaj novu doktorku... 😉

nicky182
7. jún 2011

Ahoj Eli, to co je za "odbornicku " ???? Ani moje dieta nesedi uplne isto, a ani nestvornozkuje, posledne tri dni si objavila kolienko ...hmmm ...Nechapem, preco ti take veci Dr. hovori, kazde dieta je ine ...K tomu hovoreniu - moja kamoska ma skoro rocneho syna a ten ani naznakom nehovori, max ba-ba ....A tie rehabilitacie ????? no to je uz co za riesenie ??? Vykasli sa na to co ti Dr. hovori, hlavne ze je Tomasko zdravy, spokojny, robi ti radost....raz rano sa zobudis a bude sediet sam v postielke 🙂 🙂 Netrap sa tym,pekny den

mamabiba
7. jún 2011

môj názor je, aby si zmenila doktorku. Skús si zadať novú tému tu na modrom koníkovi a opýtaj sa na dajakého dobrého pediatra v tvojom meste. Určite ti tu kočky poradia, zájdi si k nemu, pozri sa ako má vybavenú ordináciu a aký má prístup k deťom. Však tá tvoja nieje jediná na svete....

zzzz128
7. jún 2011

To nerieš,lekári sú už raz takí...kebyže jej povieš že ho dávaš sedieť tak aj to by sa jej nepáčilo 🙂 Moja malá v šiestich mesiacoch zistila,že dokáže liezť po štyroch,ešte v ten deň večer zistila že sa vie aj postaviť,naneštastie k chodítku,ktoré sa posunulo a hned mala aj modrinu 😒 A detská doktorka tvrdila,že je ešte skoro na to,aby liezla po štyroch,že ani to nieje dobré,dôvody si už nepamätám 🙂 ked ty vieš že je všetko ok,tak to tak je 🙂 každé dieťa má svoj čas na každú činnosť 😉

lubako
7. jún 2011

ahojte. máš úplne šikovné dieťatko. myslím, že tá tvoja lekárka asi zabudla na zákonitosti motorického vývoja detí - moja malá má 8,5 mesiaca a sama ešte tiež celkom neusedí. Ale už sa pomaličky začína plaziť a loziť smerom dopredu - lebo doteraz ešte pohyb vpred neovládala. začala sa točiť z chrbátika asi v 5,5 mesiaci a naopak asi o mesiac neskôr. Tiež ju nedávam sedieť s vankúšmi a tak, lebo to považujem za nesprávne. jasne že sem tam ju dám do sedu - lebo má z toho strašnú radosť, že vidí svet z i nej perspektívy- ale len na pár minút. Tiež si myslím, že dieťa má sedieť vtedy, keď sa samo posadí - z polohy na štyroch. Medzi deťmi sú v tomto veľmi veľké rozdiely. 🙂

vejinka
7. jún 2011

netrap sa.on jak zacne stvornozkovat tak z kolienok si sadne na zadok to kludne moze trvat do 9-10 mesiaca.mne starsi syn len pasivne sedel do roka.ani sa nepohol ani dopredu ani dozadu.teraz by som bola stastna keby dokazal sediet na zadku aspom minutu.kazde dieta ma svoje tempo.mladsi sedi pasivne aj pol hodinu zacal si uz sadat aj sam zo styroch.to sa neda porovnat so starsim.takze klud a vymen pediatricku nema na teba dobry vplyv.budes pokojnejsia ked ti kompetentna osoba povie ze je v poriadku.

evickapooh
7. jún 2011

suhlasim s ikke-zmen pediatricku asi nie si jej sympaticka ked sa sprava k tebe tak "'milo"",mozno ti nechce zle ale uplne zbytocne by si chodila na rehabilitaciu.,,,alebo mozno ma dohodu s nejakou privat reharilitacnou ambulanciou? ze bude tam posielat ludi za ...ale aj tie ostatne jej reci sa mi nepacia...podla mna na rehab . mas este 2- 3 mesiacie,nic sa neboj moja vacsia dcerka sedela ked ked mala 9 mes.ale uz stala s oporou v 9 ,takze najprv stala potom sedela...a vobec nestvornozkovala. ale v 10 a pol mes. uz chodila sama...verim ze maly bude ok ...vyckaj...

lubike
7. jún 2011

nestíham to celé čítať, ale môžem Ti napísať z vlastnej skúsenosti. Chodíme s malou na rehabku s ramenom a terapeutka nám povedala, že dieťa nemáme nútiť ani nasilu dávať sedieť dovtedy, kým to nebude chcieť samo. To preto lebo každé bábo je iné a každé vie kedy je dosť silné na to aby sa posadilo a potom aj postavilo. Nestresuj, keď príde tá pravá chvíľa, tak sa posadí. Môj prvý sa chytal sadať v 7-8- mesiaci, vôbec neštvorkoval a chodiť až 11-12 mesiaci. Malá si sadla v 8 mesiaci a po týždni sa aj postavila a v posieľke aj chodí a štvorkuje. Neboj, všetko bude, len mu daj čas.

kaja73
7. jún 2011

Moj starsi syn sa bez akejkolvek pripravy ako 6 a pol m postavil-sam v postielke a až potom si cca za 2 t sam sadol,nikdy nestvornožkoval ani sa neplazil a a chodit začal presne v 9m.V 10m už lietal ako drak,vedel vystupit na obrubnik,cupnut si a aj sa bez opory postavit.Vobec mu neubližilo, že sa nikdy ani neplazil ani nestvornožkoval. 😉 Hups-toto malo byt do temy o stvornožkovani..........

macik27
7. jún 2011

nedalo mi to a pozrela som do našej tabulky 🙂 moja malá sa prvý krát posadila keď mala 9 a pol mesiaca...chdíme síce na kontroly k neurológovi a cvičíme vojtovku ale dobre si pamätám keď som mu pištala že malá ešte nesedí ako ma odbil že no a čo sedenie nie je žiaden vývojový pokrok ...dôležité je že sa pretáča a snaží sa plaziť..takže žiaden stres ani ja som malú nedávala sedieť opretú o vankúše a dnes sedí krásne vyrovnaný chrbátik...je to divné že ti pediatrička hovorí také veci asi by som skúsila iného pediatra 😒

bobocka
7. jún 2011

mamina zmen pediatricku.zbytocne caviky hlupana robi.moj misko si sadol ked mal 10 mesiacov.dovtedy sa prevaloval,plazil,lozil,dokonca stal s oporou a potom si az sadol.a po sedeni zacal chodit.absolutne nic mu neuslo.sama vidis na malom,ze je sikovny a ide si svojim vlastnym tempom 😉 .nic netreba silit a dietatko si sadne ked bude na to pripravene. a aj gagotat zacne ked bude samo chciet .uplne zbytocne ta vasa pediatricka zneistila. 😠

jajuska1411
7. jún 2011

ja mam podobny problem mame 6 mesiacov a boli sme na neurologiu minule kde nas vysmiali lebo sa vieme len pretocit z bruska na chrbatik a doktorka uz chce aby sme sedeli a chodili stvornozky:(

heln
7. jún 2011

nečítala som všetky odpovede, ale asi poviem len to isté, čo ostatné - NEMUSÍ!
a ak sa to pediatričke nepáči, najskôr by Ťa mala poslať na neurológiu a až po tom na rehabilitácie, a zase hoci kto, čo robí rehabilitácie, alebo cvičenia s deťmi Ti povie, že umelo sa dieťa do sedu ani dávať nemá, lebo nemá ešte dosť silnú chrbticu, má sa to naučiť samo, a niektoré deti sa napríklad najskôr plazia a štvornožkujú a až potom sa z toho dávajú do sedu, najskôr do šikmého a potom do normálneho a pokiaľ malý napreduje, že vidíš pokroky, tak nie je nad čím sa zamýšľať, ak by bol pasívny a výrazne zaostával, tak vtedy sa treba obávať, každé dieťa je iné a má iné tempo a pokroky niekedy prídu veľmi rýchlo, zo dňa na deň....