Na chrbte nedvíha hlavičku, ale bruško. Je to problém?

stevany1
6. máj 2008

Má niekto podobný problém? Moja malá má vyše troch mesiacov. V polohe na brušku hlavičku dvíha pekne, ale keď leží na chrbátiku a ťahám ju za ručičky, tak dvíha bruško a hlavičku vôbec. Už ma to začína trápiť.

kukulkaja
6. máj 2008

Ahoj Stevany1, viem, že aj známa mala podobný problém. Dcérke dlho "padala" hlavička dozadu, keď ju dvíhala, ale časom sa to upravilo, svalstvo sa posilnilo (predsa len je to asi iný sval ako keď leží na brušku) a teraz je všetko OK. Spomeň to však určite pediatričke. Tá ti povie, či je to v tomto období ešte OK. Drž sa.

lendy1
6. máj 2008

stevany a proč taháš malou za ruce 😲 ? To se ve vašem věku vůbec nemá-je to jen vyšetřovací metoda lékařů, ne, aby maminy tahali takhle děti doma 😖 Rozhodně tím nic nezískáš, svaly pro udržení hlavičky takhle malé neposílíš 😠
Jestli ti krásně drží hlavičku, když je na bříšku, tak ji tak nechávej co nejdýl-tím si nejvíc posílí zádové a krční svaly, aby ji ta hlavička napadala. Nenos ji ve svislé poloze, spíš v klubíčku nebo tygříku.
Spousta dětí neudrží hlavičku ještě ve 4.měsíci a je to v pohodě, takže neměl obavu 😉

julova
6. máj 2008

stevany - my sme mali podobny problem...nasa Dr. nas aj poslala k neurologicke a tam dopado vsetko OK...ukazala nam jeden cvik na spevnenie svalstva a do dvoch tyzdnov sa to zlepsilo...teraz sa uz krasne pritahujeme a hlavicka nam voobec nezapada 🙂...takze my sme s tym drzanim hlavky do sedu zacali az takmer v 4 mesiacoch a vsetko je OK 🙂...tak sa netrap a pripadne sa popytaj vasej Dr. ...ale presne ako lendy pise...nam to zdoraznila aj neurologicka, ze je to len vysetrenie lekarov...kym dieta nedrzi hlavu a vyslovene sa samo nepritahuje tak sa to nesmie robit 😨

a ten cvik je: dietatko lezi na chrbatiku, musi sa rovno pozerat na Teba - palcami chytis dietatko pod kolienkami a oblapis mu ostatnymi prstami nozky a pretacas ho z jednej strany na druhu...akoby prelozis jednu nozku cez druhu a ono by malo pekne po pretoceni zapierat hlavicku a tym posiluje sijove svaly...a este aj davat na brusko co najviac...presne ako pise lendy 😉

my sme dokaz, ze sme zacali az v 4 mesiacoch a rozhodne nie sme pozadu 😉

julova
6. máj 2008

apropo nam zapadanie hlavky zistila prave detska Dr. 😉...nerobila som to sama doma...na to ma vyslovene upozornila aj v poradni, ze to je len ich vysetrovanie...a teraz sa obcas pritahujeme, ked ma napr. Terezka pri jaseni zdrapi za vlasy a taha sa sama 😀...ale inak len cvicime predpisany cvik a "pasieme" na brusku 😉

evitek
6. máj 2008

Náš malý se neuměl přitáhnout do sedu a hlavička mu padala do zadu aspoň do půl roku. Doktorka mi říkala, že nejlepší cvičení je, když bude ležet na bříšku a zvedat hlavičku, takže pokud to malá dělá a umí, tak ji tak nechávej co nejčastěji a bude to v pořádku.

tribitka
6. máj 2008

lendy, mne tiež lekárka kázala dávať malú na bruško, to sa jej ale nepáči, a potom ešte ju dvíhať hore za rúčky, to že je tiež dobré na posilnenie svalstva... tak to robíme, ale max. 2 krát za den.

stevany1
autor
6. máj 2008

Ďakujem Vám veľmi pekne za povzbudenia. Verím, že sa to čoskoro teda zlepší. Čo sa týka toho ťahania za ručičky, tak ja som sa Dr. pýtala, či to môžem robiť. Vravela, že áno. Tak ja teraz už fakt neviem ☹

stevany1
autor
6. máj 2008

Ešte som chcela poďakovať julovej za ten cvik. Skúsime ho vyskúšať.

petka80
6. máj 2008

Stevany, já bych to taky rozhodně nedělala! Jenom dávat na bříško, to je v tomhle věku vše. Nic se nemá předbíhat, sednout by si mělo mimčo samo, ale až z lezení. Ne dřív 😉

tribitka
6. máj 2008

petka ale pri tom cvičení nedávaš bábo sedieť, len ho z lahu dvihneš hore a potom dáš zase dole... ak to dovolia pediatri, tak prečo necvičiť? my chodíme do poradne pre nedonosené deti a primárka mi povedala že takto s nou mám cvičiť ale max 3 krát za den, že to stačí...

petka80
6. máj 2008

Tribitka, pokud ti to doporučila, tak pak asi ano..... Ale já se řídím podle knížky "Něžná náruč rodičů" od Evy Kiedroňové, tam píše, že se to nemá dělat, a já téhle knížce věřím na 100%. Teda ale pěkně mě štve, že každý doktor říká něco jiného - viz zkušenost julove......

lendy1
6. máj 2008

no my máme taky nedonošence a jak na rehabilitaci, tak od neurologa jsem slyšela, že se to dělat nemá 😉 a nedělala jsem to a malému se to padání hlavičky srovnalo díky tomu, že jsem ho téměř non-stop dávala na bříško.

zevina
6. máj 2008

přidávám se k Petce a Lendy, za ruce bych rozhodně nepřitahovala a kór takhle malé mimi, prošli jsme si taky rehabilitacema a jak primářka, tak rehab. sestry před tím důrazně varovaly, je to opravdu jen diagnostická metoda a ne povel pro maminky aby to s dětma opakovaly a je mi divné, že to nějaký pediatr může doporučit 😕 šíjové, ramenní i zádové svalstvo se správně posílí jedině častým pobytem na bříšku 😉

kikafilipko
6. máj 2008

aj my sme riešili zapadanie hlavičky, tiež som ho dávala na bruško (pri čom plakal ako tur, teraz už na brušku pekne spinká) s tým zapadaním hlavičky sme sa trápili do 4,5 mesiaca a potom z jedného dňa na druhý začal bez problémov zdvíhať, takže neboj určite sa to zrovná, inak aj nám neurologička hovorila, že nemáme zdvíhať za ručičky, vraj to podporuje to zapadávanie, tak si vyber 😠 no a tiež nás upozornila, že aj sedieť bude trošku neskôr, takže povedala by som, že každé dieťa má svoje tempo, veľmi by som sa tým netrápila 🙂

majaaita
6. máj 2008

Stevany, to mě udivuje, že ti to doktorka povolila. Je to diagnostický test užívaný pro mimča minimálně čtyřměsíční a rozhodně se nedoporučuje dělat to doma.
Jak píšou holky, posilovat zádíčka a krk, aby dobře držela hlavičku jedině polohou na bříšku.

danuska24
7. máj 2008

stevany 1 - ja som Lindu zacala takto ,,tahat,, ked mala 3 mesiace, padala jej este hlavka, ale od 4 mesiacov si ju uz krasne drzi, ale este aj doteraz sa nie vzdy dvihne na prvy pokus, tiez niekedy vypuli brusko 🙂

lalupa
8. máj 2008

len s nou cvicte, nie nasilu,len pokial to pojde, ono to samo potom naskoci 😉
ale nech prevazuje brusko, skuste ju pomalicky zacat akoby pretacat, za rucku a do boku,ale opakujem,nie nasilu, aby si zvykla a chcela sa pomaly zacat sama pretacat
moja mala sama dviha hlavicku, robi brusaky, ani manzel nema take tehlicky 😀

majaaita
8. máj 2008

Lalupo, pomáhat s otáčením se má pouze za nožičku, aby mělo dítě ruce volný a mohlo si jima potom vzepřít - jinak bude obracení dělát přes záklon a to není neurologicky vhodný.

lalupa
8. máj 2008

super, to nam kazala neurologicka! 😠

martinask
9. máj 2008

aj my sme to tak mali a vsetko chce cas......o par tyzdnov uz kubko dvihal hlavicku,dokonca ako 4mesacny sa prevaluje z chrbatika na brusko a zacina v 5mesiacoch sediet......kazde dieta je ine a podla tabuliek sa nemozno riadit.... 🙂 😉

ronie
9. máj 2008

😔 😝 ty doktoři jsou někdy fakt prostě v době kamenný..pokud jde o tahání za ruce(krom toho, že je vlastně nebezpečné a kontraprduktivní, tak je to i velmi dráždivé a miminkům, které ještě neudrží hlavičku se to hodně nelíbí)-je to jak psala lendy, pokud jde o přetáčení na bok, je to jak psala majaaita-nikdy ne za ruce, ale za nožičku-což je moc dobrej cvik, který posiluje všechny možné svalíky. Ve 3 měsících hlavně na bříšku-nonstop krom spánku, samozřejmě obrátit na záda, pokud začne plakat a za chvíli znovu, ale mělo by trávit na bříšku většinu času co bdí 😉

Něžná náruč rodičů od Kiedroňové je naprosto skvělá a pokud se někdo naučí všechny polohy a manipulace s miminkem podle té knížky tak je to super 🙂

elfka.elfka
10. máj 2008

ronie, my zas mame skoro 4mesacnu slecnu a nam kazali vacsinu casu byt na chrbatiku, pretoze teraz sa ma nacvicovat prevracanie z chrbatika na brusko... a to nam kazali uz pred dvoma tyzdnami...

lu777
10. máj 2008

tak čtu o tom tahání za ručky.. vím, že to je nezdravé, tak to samo nedělám..
ale malý se mi teď začal přitahovat za ruce sám.. prostě mu třeba oblíkám bodýčko nebo ho držím v polosedu pololehu na klíně a on mě lapne za ruce a hlava a nohy jednou nahoru.. takže počítám, že takové přitahování je ok...
tahání samozřejmě ne.. i při tom přetáčení na bok ho netahám za ruce, ale jen ho lehce přidržím u zádiček nebo nožiček a on se překulí sám

jinak můžu potvrdit, že je potřeba hodně hodně dávat na bříško.. i když dítě nechce a brečí u toho.. za týden, dva si posílí svaly a už brečet nebude.. a za další třeba týden dva se na bříšku i usměje a bude se rozhlížet kolem.. já dávala na bříško i když protestoval (teda pokud fakt neřval jak na lesy) a i kdyby to mělo být na minutu a blinkal u toho (museli jsme, byl nemocný skoro měsíc a na bříško nemohl, tak jsme to museli dohnat)... a během týdne se už rozčiluje, že se neumí dotočit na to bříško 😅

bodkociarka
9. júl 2008

K tým vaším ručičkám. Dieťa od narodenia má viacero reflexov (napr. sací, ale aj uchopovací), je dokázané, že novorodenec má takú silu, že ho kľudne môžete zavesiť na tyč a udrží sám seba. J 😉 asné, že to žiadna rozumá matka nebude skúšať na svojom dieťati, ale to ťahanie za ručičky len vrelo doporučujem. Pri deťoch s poruchami vývoja, je to "ťahanie do sedu" použité ako cvičenie. Základ je, že všetkého veľa škodí, tak striedmo, plynule a opatrne a samozrejme s láskou

dzej
9. júl 2008

bodkociarka, já jsem četla, že když miminko taháš za ruce, tak si pak později samo sedá. Tak se to nedoporučuje.
Jinak my máme taky problém s koníkama. Nechce pást. Asi má slabé ručičky.Nechce se na nich zvednout. Za to nohy, ty zvedá až moc. Snažím se jí vždycky přidržet nožky, aby se nepřevažovala a mám pocit ,že tu hlavičku už zvedá líp. Dr. nám řekla, že je to taky tím, že měla frejkovou dečku, že máme cvičit, ale nedělat z toho zatím vědu.

bublinkajasminka
10. júl 2008

naša malinká má 3 mesiace a 2 týždne a nevie sa prevrátiť na bok ešte.....je to oki?skúšam jej tú nožičku stáčať do strany a potom pomáha aj ona - ale sama nie .....ukazujem jej tam hračky, ona zdvíha vysoko nožičky - akoby celú panvu ale neprevráti sa na bok ešte 😢

elfka.elfka
13. júl 2008

bublinkajasminka nasa Saska sa zacala pretacat okolo 4 mesiacov, kamoske sa prataca dcerka od 5teho mesiaca.. mate este cas podla mna 😉
Saska odmietala polohu na brusku az kym sa nenaucila dvihat rucky a natahovat sa za hrackami, odvtedy ju to bavi 😀
a co sa tyka tahania za rucicky, este som sa nestretla s lekarkou, ktora by ma predtym nevarovala, vraj to netreba robit.. az najskor od piateho mesiaca tusim, to uz babo dviha hlavu aj cele telo vlastne samo...

bublinkajasminka
14. júl 2008

elfka - dakujem za radu

zuz11
14. nov 2008

jamik • 3d • Dnes o 20:13

Snazim sa s dcerou trochu cvicit pred kazdym kupanim. ale ked lezi na chrbatoku a ja ju za rucicky chcem pritiahnut do sedu, stale jej ostava hlava vzadu. Dokonca teraz zacala dvihat drieka vypuca brusko, ked sa ju snazim potiahnut, takze to uz sa potom vobec neda.
Stalo sa to aj vam?
V nedelu budeme mat 4 mesiaco a myslim, ze hlavicky by uz mala drzat.

luciaj • 1d • Dnes o 20:22
jamik, teraz som si pozeral dennik mojej dcerky a mala presne 3 mes. a 16 dni, ked sa prvykrat posadila bez toho, aby jej hlavka zapadla. takze si myslim, ze terezka vobec nie je "v omeskani". uvidis, ze hlavicku ti zacne sama drzat uz za par dni 🙂

zuzana29 • 1d • Dnes o 20:27
jamik chod pre istotu k doktorovi, nech ta posle k odbornikovi.moj sam drzal od dvoch tyzdnov a bala som sa aby si nieco neurobil so svalmi na krku.

dididi30 • 2d • Dnes o 20:43
jamik ja si tiez myslim,ze to nieje neskoro, ved kazde dieta je ine 🙂

jaduska • 2d, 20tt • Dnes o 20:47
jamik a to ti niekto kázal takto cvičiť? ja by som ju teda neťahala, ruky jej môžeš podať, ale kým sa nepriťahuje sama, nasilu by som to nerobila. Ozaj je každé bábo iné, poraď sa radšej s doktorkou, lebo takto jej môžeš skôr ublížiť... 😒

fajn • 2d • Dnes o 21:05
jamik já mám doma nedonošenou holčičku a chodila jsem sní cvičit Vojtovku. Když jsem tohle řekla terapeutce tak mi vynadala že se to nemá a ani u normálně narozených. Když to udělá doktor tak tím určitě něco pozná. Tak se neboj a svěř se doktorce ,ale určitě když chodíš na kotroly tak to zkouší sama. A kdyby bylo něco špatně tak by ti řekla

euphoria
14. nov 2008

Moja mala ma desat tydnov, od siestich mi doktorka odporucala, aby som niekolko krat denne s malou cvicila. Mala je uplne zdrava. Jeden z cvikov je prave ten - lezi na chrbatiku a ja ju za rucky taham akoby do sedu, hlavicka jej stale este pada. Myslite si ze sa to nema????