Na chrbte nedvíha hlavičku, ale bruško. Je to problém?

stevany1
6. máj 2008

Má niekto podobný problém? Moja malá má vyše troch mesiacov. V polohe na brušku hlavičku dvíha pekne, ale keď leží na chrbátiku a ťahám ju za ručičky, tak dvíha bruško a hlavičku vôbec. Už ma to začína trápiť.

centik
14. nov 2008

euphoria netreba nic robit na silu, moja mala tiez dvihala najprv brusko, ale nenutila som ju do toho, ono to pride, neboj... kazde dieta napreduje inac

lula5
14. nov 2008

Su rozne nazory lekarov, moja nam tento cvik odporucala kazdy vecer pred kupanim robit. Teda tahat za ruky do skoro sedu. Poznam dalsie baby, ktorym to lekarky odporucali. Len raz za den.

cerstvamama
15. nov 2008

euphoria
To se nemá! Je to vyšetřovací metoda lékaře, aspoň u takhle malého miminka určitě!!!!!

kacka.va
15. nov 2008

epphoria: pokud nedrží sama hlavičku mezi ramínkama, tak bych jí nezvedala, ještě na to nemá vyvinuté svaly. Dávala bych jí častěji pást koníky, aby se jí svaly procvičily. A tvoje mimčo je dost malé, ono to přijde samo a rozhodně u tak malého mimča do sedu nezvedat. My zvedali jen třeba 5-10 cm nad podložku ze začátku když už měla sílu udržet hlavičku. Pokud na to dítě ještě není zralé, tak bys mu mohla poškodit krční páteř.

zuza.m
15. nov 2008

moj mal 1mesiac a doktorka ho začala tahat za ručičky a on ostal s hlavičkou vzadu.a čudovala sa ešte vam nedviha hlavičku?tak som začala aj ja snim cvičit.teraz ked ho chytim za ručičky skuša sa pritiahnut aj sam.ale vela sme pasli barančeky(koniky),alebo na rukach v polohe lietadielko som ho hojdala.
ale myslim že cvičit by sa malo ale len troška ju dvihni nie uplne do sedu.

denduska
15. nov 2008

euphoria, nam to ukazovali v porodnici (v Martine), ze mame takto pred kupkanim cvicit..samozrejme opatrne..a ja som to robila najprv len raz...potom som ju dvihala 3 krat, potom 5 krat, teraz zvladne 10 x a este sa pri tom smeje...pravda je, ze kym sme tak neposilovali, ona hlavku nedvihala ani na brusku a to mala uz dva mesiace, odvtedy uuuplne krasne drzi a pri tom dvihani sa este aj smeje 🙂
kamoska ma dcerku ktora zacala dvihat hlavku pri pritahovani az v 5. mesiaci!!!! A neurologicka jej na to povedala ze dnesne deti su strasne "lenive", strasne pomaly im to ide, ze su aj ovela tazsie na svoj vek nez pred casom...a ze ich vela krat treba "nakopnut".

beata.n
15. nov 2008

tak já bych tohle nedělala,moje maka má furt tendence tohle dělat,ale myslím že to není dobré.malej je narozený dřív a koníky nepase tak jak má a i se spoustou věcí je na tom jinak,než jeho vrstevníci,tak cvičíme Vojtovu metodu.to je taky dobrý,že se naučí používät svaly tak jak má.takže když s ním tohle doktorka dělá-tahání za ručičky do sedu,tak steně zaklání hlavičku a neudrží jí.takže z mého názoru se tohle doma dělat nemá.máme co nejvíc dávat na bříško a zlepší se to samo 😉

kacka.va
15. nov 2008

zuza: to jo, doktorka to zkouší, ale to neznamená, že to můžeš dělat doma 🙂. Stejně tak Dr. zkouší dát malinkaté miminko sednout a čeká, jak moc se předkloní a přitom v té době se sedat ještě dávat nesmí. Nejdřív je potřeba, aby pořádně a správně mimčo páslo koníky.

zuza.m
16. nov 2008

no ved jasne že treba aby pasol koniky.ja som ho do sedu nedavala iba troška pridvihla.najskor hlavka ovisnuta ale postupne ju držal medzi ramienkami.teras sa taha aj sam.koniky pasi celkom vysoko teda ak sa mu chce.myslim že ak by stale len ležal zabaleny tak by bol lenivy.ako teras ked sa snim s mierou pracuje.ja nehovorim že som ho tak tahala a hlava zaklonena.dvihala som ho až v tedy ked ju držal .

janka_pn
19. nov 2008

moja mala nechce, alebo este nevie, pretacat hlavicku z jednej na druhu stranu ked je na brusku a nie to este past koniky ☹ ked ju dam na brusko, tak po par minutach hrozne place ☹ poradte, co mam robit? 😔

zuza.m
19. nov 2008

ani mojmu sa to velmi nepači.preto že je to pre nich naročne maju tažke tie hlavičky 😅 tak že by som ju tam davala potroške.ale viac krat za den.ked už vydiš že je to na nu moc tak ju pretoč a vyskušaj zase zachvilu.

denduska
19. nov 2008

janka, moja mala mala vyse 2 mesiace a na brusku len drzala hlavku na jednej strane a rucky mala pozdlz tela a tiez len funela a plakala ☹ ale fakt som s nou cvicila, tak ako som pisala tu vyssie, nam to vyslovene odporucali v porodnici aj moja pediatricka, a mala by si nas vidiet aki sme frajeri 😉 ja si za tym stojim, ako som pisala tuna vyssie, ak ju budes za rucky dvihat do sedu parkrat denne, tak jej nemozes uskodit.
Alebo nam este velmi pomohlo cvicenie na fitlopte. das ju na brusko na fitloptu, drzis za zadocek a jemne hojdas dopredu dozadu, dolava doprava...1-2 minutky....bude najprv nervozna, ale po par dnoch si zvykne a bude sa krasne rozhliadat.
Niektore deti treba nastartovat, tak co. Teraz sa uz aj pretaca na bok a dviha v leze hlavicku, cha 😀

janka_pn
19. nov 2008

dakujem za rady, uz som z toho bola smutna ☹ , vyskusam to. aj mne to radila pediatricka, po kazdom prebalovani zodvihnut dva krat. zatial nam to moc nepomaha, ale snad sa to zlepsi. nasa mala aj nizku porodnu vahu, takze sa utesujem, ze bola slaba, ale uz ma cca 3900g, takze sa ide na to 🙂

kacka.va
19. nov 2008

janko: na otáčení hlavičky má ještě čas, je důležité aby tu hlavičku zvedala a postupně ji začne sama otáčet neboj. My dávali pást vždycky na chvilinku třeba 6x denně.

elenita
19. nov 2008

Ahojte, ja mam doma lahkych nedonosencov (o mesiac skor), maju 5,5 mesiaca a dcerke stale robi problem udrzat hlavicku na brusku 😕 . Ked jej podopieram rucky, zdviha ju krasne hore, ale len co pustim, rucky sa jej rozletia ako lietadielku a potom sa namaha, chcela by dvihat hlavicku, ale samozrejme jej to tak nejde.
Neurologicka mi povedala, ze ju mam nonstop polohovat na brusku, ak sa to neupravi do 2 mesiacov, nastupi rehabilitacia. Stale cvicime, ale teraz mi strasne zacina v tejto polohe zdvihat zadocek, zapiera sa nozickami a hlavicka padnuta, zda sa mi, akoby chcela liezt. Stretli ste sa s tym niektora?
Syncek sa uz vyse mesiaca prevaluje z bruska na chrbatik a opacne, uz zacina liezt, ona sa zatal len raz prevalila z bruska na chbratik 😒

elenita
19. nov 2008

inak to pritahovanie do sedu patri medzi tzv.dojcensku gymnastiku, nam to na neurologii kazali cvicit od 3 mesiacov

lendy1
19. nov 2008

elenita, taky mám doma nedonošence, ale to tahání za ruce nám teda na neurologii nedoporučili ani náhodou, spíš naopak 😉 (viz str. 1 této diskuze)
A to co popisuješ, že malá dělá je špatně zbládnutá poloha na bříšku a být tebou, tak si ve vašem věku vynutím RHB, čím dřív začnete cvičit tím líp. A nejdřív se děti přetáčí ze zad na bříško, až pak opačně, jestli malá nezvládá ani polohu na bříšku, tak se nepřetáčí, ale přepadne z bříška na záda a to by být nemělo. Tohle všechno je špatně a fakt by jste měli cvičit...nevím, na co neuroložka čeká 😖
Mrkni ještě sem:
http://sedmikraska.mb-net.cz/view.php?cisloclan...

elenita
19. nov 2008

Ahoj lendy, pozerala som tu stranku...tak ja neviem, co mame robit ☹
Uz som aj bez toho dost vynervovana, chora (mam na mysli chripku) a z dcerky dpst nestastna.syncek sa tiez najprv pretacal z bruska na chrbatik...aj sestrine deti toto robili ako prve.
No ked jej pomaham drzat rucicky takto podoprete, dviha hlavicku uplne krasne, vysoko, zdvohne aj hrusnicek, len posledne dva dni zacina dvihat aj zadocek...

elenita
19. nov 2008

jaj, mam tam same preklepy...mala som na mysli, ze zdvihne aj hrudnicek...
a ked sa pretocila, videla som to. Mala zrovna dva take dni, ze sa chvilu sama drzala aj bez podopierania ruciciek, zdvihla sa tak vysoko, a krasne sa pretocila na chrbatik, nespadla..aj syncek pouzival na to taku techniku a neurologicka mi dokonca povedala, ze je vo vyvoji popredu.

elenita
19. nov 2008

Teraz som ju pokusne skusila dat na fitloptu, na odporucania viacerych bab na MK. polozila som ju na brusko, pridrzala zadocek a krasne tam dviha hlavicku. Suce rucicky obcas uletia, ale hlavicku drzi krasne. Myslis, ze mozeme takto cvicit? alebo sa mam dozadovat rehabilitacie cim skor?

lendy1
19. nov 2008

elenita, to cvičení na overbalu je nejlepší, tím se posílí svalíky nejvíc a všechny, navíc si tam děti trénují i rovnováhu. Ono to přetočení z bříška vypadá jinak, není to jako, že se děti zvednou vysoko, ale spíš dají jednu ruku pod sebe a přetočí se na záda.
Ještě zkus dát pod malou smotaný ručník-dát ji ho pod hrudník, aby se o něj opřela hrudníkem, tím to pro ni nebude taková námaha.
Mě dělal David to samé, pokud jsem mu přidržela ruce jak by měl být, pásl krásně, pokud jsem to nechala na něm, tak vydržel jen chviličku.

elenita
19. nov 2008

Tak teraz neviem, ci mame cvicit sami doma a cakat tie dva mesiace, alebo sa dozadovat rehabilitacie cim skor...na kontrole v 3 mesiacoch bolo este vsetko ok....sice obidvom tahalo hlabicky na jednu stranu, ale to som s nimi krasne zvladla doma a je to ok. Len na tejto kontrole v 5 mesiacoch mame v papieroch, ze psychomot. vyvoj je na urovni 1. / 2.trimestra...cizze 3./4.mesiac, ak dobre rozumiem, no a ona u nej rata, akoby mala len 4 mes.

brnka
19. nov 2008

lendy, cvicili ste na overbale alebo na velkej fit lopte? alebo je to jedno?

elenita
19. nov 2008

A aky je medzitym rozdiel? 😕

lendy1
19. nov 2008

brnka, nejdřív na tom velkém balonu-to je asi ten fit a pak na malém overbalu, ale ono je to jedno. Mě se manipolovalo lépe s tím velkým a mám doma knížku o cvičení hrou pro děti a tam cvičí zase na to malém overbalu.

elenita, to je na tobě, osobně bych pro svůj klid raději zašla alespoň jednou na RHB a když bude vše o.k, tak alespoň budeš mít jasno a budeš vědět, že je vše jak má, jen třeba malá bud dělat vše déle. Za jednu návštěvu nic nedáš, dobrý RHB pracovník hned pozná, co je správně a co ne.

elenita
21. nov 2008

lendy dik, skusime.

zuza.m
21. nov 2008

elenita moj moly tiež zdviha zadoček a hlavičku ma položenu na podložke.vyzera ako keby s nohami liezol ale ručičky ostavaju v zadu.a pritom vedel krasne pas koniky,teraz skor ako keby sa zameriaval na lezenie.

elenita
21. nov 2008

Zuzi presne toto ista teraz robi moja mala....a ked sa ju snazim motivovat, dam pred nu hracku, aby sa divala, ona hlavu na zem, nozickami sa zapiera, ritka hore a natahuje za nou rucky 😅 tak neviem......
Mam pocit, ze hlavicku si pekne drzala cca od 2,5 mesiaca, vzdy len ked som jej drzala rucky spravne oprete, no a akosi nam to doteraz zostalo ☹

zuza.m
21. nov 2008

tak ja ho možem motivovat kolko chcem on mna aj hračky ignoruje 😅 normalne ak sa mu dam do zorneho pola tak si otoči hlavičku a pozera zase inde. 🙄
musiš snou cvičit a ked ju tahaš do sedu tak ako dava hlavičku drži ju medzi ramienkami?
moj maly ked sme došli z porodnice tak bol sami sval skoro sa vedel pretočit ale po mesiaci som si všimla že už nevie ani hlavičku udržat,tak že sme sa dali na cvičenie.pekne pas koniky,davat do sedu a tak.. tak že teras je ta hlavička už ok ale ako vravim on ako keby sa zameriaval už na lezenie a preto ju dava dole.nie že by nevladal.

elenita
21. nov 2008

Ked ju davam do sedu, drzi hlavicku krasne. Ale vacsinou hned chnapne pusinkou po mojej ruke a hryzie ma 😀 . To robi aj syncek 🙂