Nechávate bábo občas vyplakať?

bobulka34
22. okt 2007

niektore babenka vela placu, nechavate ho napr polhodinku len tak vyplakat v postielke. Kamaratka mi hovorila, ze ona nechavala dceru aj hodinku a po case jej to uz nebolo luto.

veronikapp
27. jan 2010

zaujímavo píšete... trochu mimo témy- mne keď je na nič, nepotrebujem aby ma niekto objímal, radšej vyupratujem celý byt, potom ma to prejde... len reakcia na martinahor...

môju dieťaťu chýbajú už len rohy a vydli do ruky... jasné, je moja, mám ju rada takú aká je, inú by som ju už nechcela... ale to neznamená, že sa na ňu budem stále usmievať, objímať a neviem čo, len aby vedela že som vždy pri nej... veď som vždy pri nej, pol dňa ju vláčim na rukách, to je u nás bežné, ale keď už nevie čo so sebou, tak nech si trochu poplače... rimmel nevieš čo je plač na silu?- to by si musela vidieť a počuť- keď sa pučí, ale ani jedna slza z nej nevylezie...

rimmel
27. jan 2010

mne ked je nanic, najviac mi pomoze ak ma muz obijme a da mi pusu....

ale darmo porovnavat dieta a dospeleho cloveka.

a nie nevidela som to este..ten plac nasilu...tym nehovorim ze ti neverim

veronikapp
27. jan 2010

momin, aleachim- moja švagriná má doma takého čerta, čo nevie čo so sebou... od mala ju vláčila na rukách, spali spolu v posteli, ale to je taký kazisvet- všetko čo chytí do rúk poláme, teraz má 3 roky, žiadna zmena... nejaké učenie na svoju posteľ? Nehrozí... jej muž sa musel vysťahovať do druhej izby. Už majú druhé bábo a je to jedna veľká katastrofa... Ešte počas tehotenstva jej dcéra hádzala kadečo do brucha, kopala ju, akože veĺká sranda... a vraj bude moja taká istá, že sa mám pripraviť...

rimmel
27. jan 2010

veronika pribez tej kamosky..to skor znie na nejaky problem..nezda sa mi to vporiadku.

veronikapp
27. jan 2010

rimmel- veru darmo, to bola len protireakcia na to, čo písala martinahor... ale aj každé dieťa je iné, tak neviem prečo škatuľkujete a stále dokola opakujete, že máme objímať a neviem čo... Keď sa malá čertí, a vezmem ju na ruky, nech sa trochu ukľudní, začne sa hádza´t, napínať, kopať, štípať- tak prosím- ke´d nie tak nie. Na každé dieťa neplatí to vaše super jedinečné riešenie pre všetko... tak nevnucujte. Píšete, akokeby sme ich hodili do postieľky a šli si uvariť kávičku, zapáliť cigaretku a číta´t časopis...

veronikapp
27. jan 2010

rimmel- nie kamarátka, švagriná- nemá žiadny problém, nie je hyperaktívna, len od mala rozmaznávaná... a teraz nepomôže ani čapnutie po zadku...

rimmel
27. jan 2010

veronika a skusila si ju objat pevno? a nepustit? aj ked sa vzpiera? lebo presne to mas robit 😉

a k tej svarinej, no neviem ci rozmaznana ale aby decko kopalo matku? no asi ...otras...ale zato si moze sama.. 😔

jaaty
27. jan 2010

Všetkého s mierou, láska k dieťatku sa dá prejaviť aj inýmí spôsobmi ako len objatím alebo nosením na rukách.
Väčšina z Vás, "zástancov nosenia" má dieťatko do jedného roku, takže ťažko posúdi, aké bude jeho dieťa neskôr. Ja viem, čo bolo dobré a kde som urobila chybu (napr. pri jedení, keď som jej dlho mixovala stavu a ešte teraz jej väčšie kusy nechutia,...)
Naša Hanka je, v porovnaní s niektorými Vašimi deťmi, dobré dieťa. Nikdy, ako bábätko nemala nejaké záchvaty plaču. Výnimkou bola kolika v 2 mesiaci, keď sme bežali na pohotovosť.
Keď som sa dala na učenie spánku, vedela som, kedy a prečo plače. Nikdy by som sa do toho nepustila, keby som mala pocit, že jej ublížim. V 4 mesiacoch sme boli na prvej dovolenke v Tartrách, pretože už mala svoj režim a vedela som že, to nebude žiaden stres.
Neviem, kto to napísal, ale moja dcéra nerezignovala, keď plače vždy k nej prídem, som pri nej a situáciu riešim. Nikdy ju nenechám tak, vždy si situáciu prejdeme, vysvetlíme, ukľudníme a to že sa objímeme a poviem jej ľúbim ťa robím automaticky a nie podľa knihy.
Oproti máme chlapčeka, ktorý je o 2 mes. starší. Sme spolu denne, mamina ho (a teraz aj mladšieho bračeka) stále nosila na rukách. S dieťaťom aj vysávala a mali by ste vidieť jeho. Keď začne plakať, plače hodinu. Jeden deň sa niekde buchne -hodinový plač, a ak si na to druhý deň spomenie, tak opäť hodina. Jeho plač je neprimeraný situciám. Ak urobí neplechu, nikdy nepovie- prepáč (čo je u nás automatické), robí si s prepáčením čo chce, a sama mama sa desí toho, že čo bude keď pôjde do škôlky.
Možno by bolo zauímavejšie porovnať skúsenosti mamičiek, ktoré majú väčšie detičky- ako ich vychovávali a aké sú teraz. ... ale aj tak by si každý spravil podľa sebe. A to je dobre, aspoň je každý z nás iný.
Držím palce, každá z Vás v najlepšej viere vychováva svoje dieťatko, nech z každého vyrastie zdravý a šťastný človek.

veronikapp
27. jan 2010

rimmel no nepomohlo... musím ísť...pa

erikasadek
27. jan 2010

veronika 😉 ja nechavam aj mojho 5 rocneho vyrevat ..sa ver mi.. len dobre mu to urobi ked hodi krizu..
a mimochodom aj , psy ti povie ze nie je dobre byt stale detom pri zadku.. 😉

nop baby vsetky ste dokonale matky robte podla svojho svedomia a vedomia nekritizujte sa navzajom .. kazda ste super matka;. 😉

ivkaivka
27. jan 2010

no vcera uz bol relativny klud, no staci,ze opat dojde nejaky rypak a je ohen na streche. No vyzeralo to tu, ze sme sa navzajom pochopili, ze pravda je na kazdej strane, no vsetko treba s mierou. Ziadenemu babatku neuskodi, ked si trosku poplace. Trosku som pozerala na nete, takze to nie je z mojej hlavy, aby si niekto nemyslel, ze my co mame vysoku skolu, sme zozrali vsetku mudrost sveta, ako to tu pise stara znama. Este raz, nie je to z mojej hlavy, pisu to ini fundovani odbornici. Takze:
Plač novorodencov patrí medzi najostrejšie a najsilnejšie zvuky, aké môžete doma počuť (asi 80 až 85 decibelov). Začína sa objavovať okolo druhého týždňa veku dieťaťa, zosilňuje okolo ôsmeho až piateho týždňa a ustáva ku koncu tretieho alebo začiatkom štvrtého mesiaca pod vplyvom dozrievania mozgu a lepšej vzájomnej komunikácie.
Z mnohých pozorovaní je zrejmé, že novorodenec počas prvého a druhého mesiaca bežne plače jednu až tri hodiny denne. Dĺžka plaču sa líši podľa individuality dieťaťa. Približne štvrtina detí plače veľa a polovica z nich veľmi často.
Pokiaľ ide o obvyklú dĺžku trvania plaču, tá sa tiež veľmi líši v závislosti na matke. Niektoré len kývnu plecom a povedia: „Môže si plakať, ako dlho chce. Nemám dojem, že by bolo nešťastné, pretože medzi dvoma záchvatmi plaču je veselé a čulé. Najskôr si precvičuje pľúca.“
Druhým extrémom je, ak matka vníma plač dieťaťa príliš precitlivene: „Myslím si, že keby bolo dieťa naozaj šťastné, neplakalo by vôbec.“
Najmladšie deti plačú v rôznych denných dobách, záleží na ich individualite. Niektoré môžu preplakať päť alebo šesť polhodín pred jedlom alebo pred spaním, iné budú plakať len na konci dňa.
Ale pozor, nezamieňajte si takýto plač s plačom v spánku – z neho by sme dieťa nemali budiť. Nezamieňajte si ho tiež s plačom u väčšieho dieťaťa, ktoré si zvyklo pohrávať sa s rodičmi uprostred noci. Popoludňajší plač je tiež neslávne známy. Deň sa schyľuje ku koncu, maminka je unavená a rada by si oddýchla, ocko sa vracia z práce: práve tento okamih si bábätko, ešte pred chvíľou také roztomilé, vyberie k nekonečnému plaču. A pritom stav, v ktorom sa dieťa práve nachádza, nič nevysvetľuje.
Snažíte sa s ním hrať, rozprávate sa s ním, ponúknete mu fľašku s čajom, prebalíte ho a pomaznáte sa s ním, ale nedarí sa vám ho natrvalo utíšiť. Bábätko najprv poplakáva, potom sa rozčúli a žiadny váš pokus o okľudnenie neúčinkuje. „Podvečerná hodina, kedy levy chodia piť“, nie je citlivá len pre miminká. Aj starí a nemocní ľudia sú na ňu citliví a musia túto depresívnu chvíľu prekonať. Ide o nejaký metafyzický úkaz? O potrebu vybiť prebytočnú energiu? O reakciu na okolité napätie alebo na matkinu únavu? Bezpochyby o všetko dohromady.
Pokúste se predchádzať nadmernému plaču i tak, že ho lepšie pochopíte a naučíte se na neho reagovať.
Ale i tak sa nedá predísť každému plaču, pretože, ako je treba znovu zopakovať, svedčí o dobrom fyzickom a zvlášť psychickom zdraví dieťaťa.

Nezabudnite, že bábätká, ktorá veľmi plačú, sú všeobecne aktívnejšie a čulejšie. Rýchlo a dobre sa fyzicky a komunikačne vyvíjajú. U týchto novorodencov konštatujeme tiež proporcionálne menší počet náhlych úmrtí. Tieto miminká vyžadujú veľa pozornosti a my sa o nich toľko staráme, že im nikdy nechýbajú podnety, maznanie ani komunikácia.

Až skončí táto plačlivá fáza, objavíte v takomto bábätku úžasné a sebaisté dieťa, ktoré sa rýchlo intelektuálne vyvíja. Miminká, ktoré často plačú, potrebujú viac lásky, pozornosti a trpezlivosti. Ale aký vás potom čaká výsledok!

Myslim, ze za povsimnutie stoji predposledny odstavec a vlastne vsetko. To,ze niekto pise, ze necha babo vyplakat, neznamena, ze ho nelubi, ze ho po odzneni nezmyselneho (nic nechtiaceho) placu, nezahrnie obrovskym mnozstvom lasky.
Tak ma este napadlo, ze minule niekto pisal, ze s babom v satke, ci na rukach zehli, vari....tak, vcera mi v ruke buchla zehlicka, co na to povedat: socialku na matky, ktore vedome vystavuju svoje dieta nebezbeciu a namiesto toho, aby ho nechali v postielke, ci kresielku chvilu poplakat s nim varia, zehlia, peru....
Erika, ja som tiez nechavala vyplakat a oplatilo sa, mam uzastnu dcerku, vysmiatu jak leco,ktora mrka,len ked je uz velmi nespokojna, alebo ju nieco trapi.

jaaty
27. jan 2010

.... a to čo sche, potrebuje alebo ju zaujíma vie vyjadriť inak ako plačom. Však ivkaivka?
Je to presne o tom že až neskôr môžeme zhodnotiť, že či to čo sme robili, sme robili správne alebo nie.
Nie v roku 😉

ivkaivka
27. jan 2010

jaaty, neviem co si myslela prvou vetou. Vyssie si pisala, ze Tvoje dieta nikdy nemalo zachvaty placu, tak o com tu tocis?
S mojou dcerou travim takmer cely den, moj cas je jej casom, takze ked sa jej nieco nepaci, zacne najprv vykrikovat, akoby volala, ze nieco nie je v poriadku-no ked mam este nieco neodkladne na praci, tak nemozem hned bezat, tak je normalne, ze sa rozreve aj ked ma vidi a pocuje. Ako som uz pisala, teraz place minimalne a to neznamena, ze je stale sama-este raz napisem-MOJ CAS,JE CASOM MOJEJ DCERY

jaaty
27. jan 2010

Ivkaivka, ja na teba neútočím, tak nechápem, tvojmu "o čom točíš" ☹
Tvoja dérka je ešte veľmi maličká na to, aby si hodnotila, či sa oplatilo ju nechať vyplakať. To uvidíš neskôr, keď bude mať 2 či 3 roky.

datkova
27. jan 2010

ivkaivka, myslím, že jaaty nemala absolutne vobec v umysle utočit na tvoju osobu, nehladajte všetky za všetkým len utok. napísala normalne a k veci, že teraz máš vyrovnane, stastné dieta, ktoré TO CO CHCE? POTREBUJE ALEBO JU ZAUJIMA, VIE VYJADRIT INAK AKO PLACOM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! čo je na tom zle, čo napisala..... ved ty dala za pravdu, lenže vy ste už všetky také nakazené nejakou divnou zlobou, že sa hnevate aj na to, čo je uplne v pohode... halooooo baby, ved klídek.... 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

datkova
27. jan 2010

sory, za chyby, malá mi plače na rukách 🙂 🙂 🙂 😝 😝 😀 😀 😀

erikasadek
27. jan 2010

datkova ziadne ospravedlnenia; 😀

kriste zehlit s dietatom tak to , ja by som si netrufla;. 😉 do kuchyne mozu ale len ked nie je ohen.. ale len sa robi priprava, a to su uz velky..

takto ja uz ich mam velkych a o deti som sa inych starala takze konstatujem..;

ano ja som nechavala vyplakat niekedy aj rano ked s azobudil skoro rano a nebol cas este vstat..
raz po druhy krat vysvetlila som ; hlasom mama je tu ale je este skoro a ama nepride skus znova hajat ale ak bude splakat nic si nevydobijes..

vysledok skusil est eraz a ke dnai tak nikto neprisiel tak zaspal a uz nikdy neskusal.. 😀
je plac a plac... treba rozlisit.. 😉 a velmi dobre.. moj s amoze aj teraz roztrhnut a nepopustim a stve ho to.; ale vie ze nepopustim ale aspon vyskusa, na kratko ... vysledok je ze nedosiahol nic ja som nahnevana, a on sklamany..

popri dietatu ktoreho matka skace ako on piska, alebo si ho vobec nevsima aj take su.
tak ten bude piskat a plakat az kym matka nervovo , ppopusti ale tu mas tak chod , no mozes apodobne..
vysledok , staci tak malo ze??? 😉

vsetkym pevne nervy..;
materstvo je krasn avec , ale niekedy bije aj na mozgy a nedajte s anicit malymi despotmi... 🙂 😀 ste predsa , mudresjie a silnejsie;. 😉

veronikapp
27. jan 2010

ivka - kľud, jaaty to myslela určite v dobrom 😉

annalena
27. jan 2010

baby no vas citat je fakt sranda 😀
ako tu uz niekolkokrat odznelo, vyplakat , nechat trosku poplakat (hlavne ked to inak nejde) a mrncat je rozdiel. Rovnako ako nechat plakat parmesacne babo a uz starsie dietatko, ktore uz co to chape. Vo vsetkom je dobre najst zlatu strednu cestu a myslim si, ze o to sa snazi kazda mamina co je tu.
Ja osobne svoju malu nenechavam vyplakat (dlhu dobu alebo tak, ze prestane az sama a od unavy zaspi, preco, tak to som tu uz napisala), ale to, ze si obcas trosku poplace (ked sa oblieka, alebo ja som napr. na tom WC alebo vesiam pradlo a jej prave nejde strcit hracka do ust, co tu uz tiez niekto pisal 🙂 ) to je fakt. Snazim sa ale rychlo prist za nou, prihovorim sa, zaujmem niecim inym....brat hned na ruky urcite nieje dobre. A ked si len tak mrnci (zamrnci, prestane, znova zamrnci a prestane....), tak viem, ze je to len z nudy a to ju nechavam, lebo ona je taky moj "lenochod" tak nech sa trosku uci zabavit a hlavne pohnut aj sama 😀 (nechcu sa jej kone past, obracat, nic...) a to mi odobrila aj nasa Dr.

Takze tak....myslim si, ze kazde babo je ine, aj my sme kazda ina, ine podmienky....a urcite sa rozhodujeme ako najlepsie vieme. A tie co maju viac deti, tak klobuk dolu, tam zvladnut sa venovat kazdemu, aby sa ani jedno necitilo ukrivdene, tak to je podla mna fakt umenie 🙂

A este jedna vec....to precvicovanie pluc ked babo place tak to je naozaj blbost, to vam dnes povie kazdy lekar...Uz po prvom placi hned po narodeni, ked sa babo prvykrat nadychne sa pluca uplne rozvinu a potom uz dalej zosiluju normalnym rastom dietata, plac s tym nic nema a aj ked by dieta plakalo od rana do vecera tak by silnejsie pluca nemalo...akurat tak by ho mozno hrdlo bolelo 😉

aponchie
27. jan 2010

jeste vetsi koliky a prdy z toho place,bolest hlavy a zasoplenej nos ..ba naopak je to pro plice,ktere byly zvykle na prostredi vody najednou nadech velka zatez nez se plice adaptuji zcela plne tudiz enormni a zbytecne zatezovani opravdu neni na miste..ne ovsem fyziologicky namahane.

lily1983
27. jan 2010

mneme pekny prispevok, tiež sa stotožňujem s tvojim názorom.. 😉

darmo tu utočíte, každy si ajtak urobi podla seba, niekto dietatko vycvičí, niekto nemusí, a naučí sa to aj tak 😉..ale hlavne to treba asi tak robit od začiatku, niekedy už je neskoro..
každe dieta je uplne ine, a každy to ma aj doma ine...ide aj o to, čím je dieta obklopené od malička, či je klud doma, alebo nieje...
len taky priklad, u nas je od narodenia v dome klud...samozrejme su zvady, ale hlavne nie pri malej..a ked nahodou, tak to dusim a usmievam sa na ňu..(čo je pre mňa mooooooc tažke, ale len kôli nej).no ale minule to puklo, a ja som bola doma a nervozna ako tiger (to som nekricala, nebuchala, nebola histerická, len som ten stres v sebe nosila a snažila sa pretvarovať), mala plakala cely den, a nejedla, nespala...(neoklamala som ju)
takze asi tak...
annalena, ja mam tiez lenochoda, hovorim jej tak, lebo sa jej tiez velmi plaziť nechce 😖
ked sa jeduje, sanžim sa odputať pozornosť, a rozprávam iným spôsobom a tonom, /nekríčím samozrejme/aby sa to snažila chápať, ajked nechápe, neskôr pochopí..ale nenechám ju revat...lebo ona ked zacne, tak zbohom rodina..nemôhla by som to počúvať, bohužial.

vodnarky
27. jan 2010

lily- 😉 😀 ..

lily1983
27. jan 2010

a napisala som ten priklad preto, lebo babatko môze byt nervozne a uplakane aj preto, lebo nema klud..nikoho tu neobviňujem..prosiiiiim neútočte 🙂

veronikapp
27. jan 2010

lily no môže byť... keď sme prišli domov z pôrodnice, ešte nám aj zateplovali bytovku... búchanie, vŕtanie, chlapy za oknom, ani vyvetrať sa nedalo...budˇsmrdela farba alebo nám po izbe lietal polystyrén... Ona nemohla spať, ja som bola nervózna tiež... trvalo to asi mesiac- ani von sme ešte nemohli chodiť, ani som nemala kam ísť. A do toho ešte ochorela staršia dcéra, kašlala jak tuberák... čiže izolovať... no pochopiteľne vládla doma nervozita.

aponchie
27. jan 2010

lily jj prvni dcera byla vychovavana v naprostem klidu..manzel v robote od rana do rana ja sama doma takze byla alergicka i na zavreni dveri a budila se ..pekna kravina beznej hluk je potrebnej..a druha dcera je o stopro lepsi v tomto pac ani to jinak nejde ..beha hraje si tak M musi slyset vsecko co se doma deje a v pohode u toho usina to driv neexistovalo 😀

veronika nam soused prubezne pod nama bouchal vrtal 4roky ..idiot kutil samo ze v poledne a v hodiny treba 20vecer prej ma do 22dovoleno tak si vyber sem se vlacela ven neustale aby se vyspala..a proc jste nemohli ven ?

lily1983
27. jan 2010

je pravda, ze je dobre, ked sa dieta nauči zaspat aj pri hluku, ale moja ne, ked bola mensia a bola vonku v kociku, tak akurat nam tu robili cestári novú križivatku, a nevadilo jej to, no sem tam, ale málokedy..
a teraz je vo veku, ked vela vnima, takže ked aj cez den spi, snažime sa byť ticho..
ale ked je tu návšteva, tak je uplne celá bez seba, miluje spoločnosť.

aponchie , tak to je teda sused idiot!

aponchie
27. jan 2010

lili je hluk a hluk..treba vysavani bezne domaci hluky setrvale ne nejak extra vyrazne jsou a mohou byt uklidnujici ,ale pokud dite spi nebo usina a jde vena nekdo tam zacne sypat z Liazky naklad tak to neni dobre ..to s eneboj to i me dela..zvonek mame naprd vypinam ho sice,ale kdyz je zaplej jednou zazvoni uplne tise takove vrceni a z toho zazvoni jak kostelni zvon to by se i mrtvej polekal 😀 ty jo nase M je nervni jak je vic lidi ..nedava to nejak najevo drasticky,ale neni ve sve kuzi je klidna jak odejdou a sme jen spolu rodina 😝

zelmirka1
27. jan 2010

jaaty mas pravdu, neda sa porovnat 5 mesacne babo ako ma ivka ivka s vacsimi detmi,
nechat male babetko vyplakat za prestane samo plakat bez pomoci maminy alebo cohokolvek nie je dobre
samozrejme nehovorim o dietku ktore uz ma vyse roka, velmi dobre rozumie mnohym veciam aj jeho plac
sa omnoho lahsie rozlisuje aj ho dieta pouziva inak.

aponchie
28. jan 2010

no prave..jak treba poznas u 4mes ditete z jakeho duvodu place nebo mladsiho..ten plac je tak identicky ,ze proste jen zkousis..pac kdyby clovek poznal nemusi zkouset co na to 😖

susik77
28. jan 2010

ono zavisi ake je to dieta...ja mam 2 a kazde je uplne ine. starsia plakala skoro nonstop, keby som ju mala stale nosit, tak sa asi uplne zrutim 😔 nechcela ani spat, ani v noci ani cez den. musela som ju uspavat cez den v kociku, tak sme najazdili kazdy den aj 6 km. V noci spala asi po 15 min. a stale plakala ked sa budila. mala aj koliky, ja som bola unavena, stracala som mlieko a potom plakala aj od hladu. Skusala som v 3.mes. tu medtodu uspavania-3-5-7, nechat ju plakat, potom prist, potom ju znovu nechat a tak kym nezaspi. Teraz mladsia je zlaticko, cez den nakojim, zaspi, spi tak 1-1.5 hod. doobeda aj poobede, v noci sa budi len na kojenie a hned spi.
Starsiu som nechavala v zime aj spat v kociku vo fusaku do -3 na balkone, tak som bola zufala, lebo len tam super spala aj 3 hodiny. Mladsej by mi bolo luto dat ju teraz v zime na balkon. Ani netreba, spi pekne v posteli 🙂
Takze si myslim ze ku kazdemu dietatu treba indiv. pristup. Vsetko s mierou. A samozrejme najprv skusit zistit preco place-prebalit, nakojit a pod.