Nechávate bábo občas vyplakať?

bobulka34
22. okt 2007

niektore babenka vela placu, nechavate ho napr polhodinku len tak vyplakat v postielke. Kamaratka mi hovorila, ze ona nechavala dceru aj hodinku a po case jej to uz nebolo luto.

rimmel
25. jan 2010

ivkaivka a prosim ta povedz mi co je teba do toho co mam vystudovane a este viac, co mam za pracu?! to ti ma byt uplne jedno, tak ako mi je tvoje vzdelanie uplne jedno 😉 😝

diddi
25. jan 2010

😀 no krasa 😀

veronikapp
25. jan 2010

schaula kedy sa to nedá? Nič ťa nenapadá? Ešte aj rimmel ti dala príklad... napríklad vtedy sa to nedá /keď niekto chce chodiť na záchod s dieťaťom na rukách, jeho problém.../. Ja chodím na wc, keď dieťa spí /to sa tiež nie vždy dá/ ale keď už som tam a dieťa plače, musí vydržať kym vyjdem a umyjem si ruky... Aj keď čistím zemiaky, musí vydržať, kým ten zemiak položím a umyjem si ruky... Keď dávam staršej dcére inhalačne kortikoidy a začne plakať, má smolu, vtedy je na prvom mieste staršia dcéra a jej zdravie... Keď sme vonku a začne vrieskať v kočiary, musí počkať kým dobehnem domov, vonku ju v tej zime z kočiara vyťahovať nebudem... a aj tak ju pred panelákom musím vložiť do kočiara naspäť, lebo máme pred vchodom x schodov... proste musí vydržať... Aby som zbytočne nedramatizovala, pri takom uplakanom dieťati je každá minúta ticha vzácnosť, vtedy sa snažím urobiť čo najrýchlejšie čo najviac vecí. Staršia dcéra tým trpela najviac- sama zavretá vo svojej izbe- takže keď prišla za mnou, že si chce zahrať pexeso /napríklad/ tak som si ho s ňou zahrala- aj keď malá začala cez to plakať- musela počkať. Dosť problémou sme so staršou kvôli tomu mali- prestala jesť a piť, len aby si vydobila pozornosť. Takže presne tak- vždy ide o určenie priorít, jasné mám novorodenca, celý svet sa prispôsobí jemu, ale neskôr sú dôležité aj iné veci. Tým -neskôr myslím tak o 2-3 mesiace. Ja zase nepochopím matky, ktoré nosia dieťa celý deň v šatke až do jedného roku, lebo majú pocit, že robia to najlepšie pre dieťa...to už je len aká haluz, veď dieťa potrebuje hádam aj nejaký priestor na vývoj, nejaký stimul, nie len počúvať tlkot matkinho srdca... a 3 mesačné bábo je už aké šikovné- samozrejme keď má priestor. Veď to sa všade píše, že 3 masiace je veľký vývojový míľnik v živote dieťaťa... no keď budem nosiť v šatke- ako si to mám všimnúť? Nech mi zase niekto píše o pohodlnosti... Ja sa ju na rukách nanosím dosť, trávim s ňou maximum času... A vôbec nechápem prečo tu niekomu niečo vysvetľujem. Si tu aj tak vyberiete nejakú jednu vetu, ktorej sa chytíte a zase vyplodíte najekú ,,múdrosť,,.

dzio2
25. jan 2010

veronikapp suhlasim stebou a s tvojim nazorom presne tak

rimmel
25. jan 2010

v tom mas suhlas venrika ze deti vkuse pri seba mat neni dobre, potrebuju byt aj same. no pozeram ze to ozaj vobec nemas lahke 😔

tommik
25. jan 2010

Já tedy ještě neberu dítě ke kamnům. Protože zrovna například dneska mi vyletěly jiskry a vyvalil se čmoud, takže jsem musela rychle otevřít okno a i tak mi tekly slzy. Takže když topím a on se rozpláče musí počkat. A nebo když smažím či jinak vařím, tak nejsem blázen, aby tam to dítě bylo a pánev z plotny nestrhávám 😀 Ale jak jste psaly, to není to vyplakat. To jsou jen názorné příklady, kdy není vhodné, aby děti byly u těchto činností. Jo a také když mi přijel plynař, protože nám unikal plyn a chodila jsem s ním pořád ven a dovnitř v tomhle mraze, tak také musel počkat. 🙂 Snažím se být maximálně s ním a hrát si. Pořád trénujeme nové a nové věci, různě cvičíme apod. Přijde mi to lepší, než celý den tu rozdávat moudra 😀 😀 Mám MK pro informace, abych se něco dozvěděla, sem tam něco napsala, ale celý den mít puštěný komp a hlídat, co kdo napíše, tak to mi je někde 😀

martinahor
25. jan 2010

veronika: nechtěla jsem vůbec psát, ale co se týče nošení v šátku tak musím, nosím malou jenom v šátku, je mi líto ji dávat do kočárku, když tam pláče a v šátku se jí líbí. Myslím, že se vyvíjí úplně normálně. Nevím jak se vyvíjí dítě nabalené v kombinéze, ve fusaku a nevím ještě v čem, taky moc prostoru nemá. A nemůžeš hrát se starší pexeso a malou mít na klíně?

veronikapp
25. jan 2010

martinahor nemám nič proti noseniu v šatke napríklad vonku na prechádzke... ale doma si to neviem predstaviť, pri domácich prácach a tak... a jasné, keď malá nespí, hráme pexeso spolu. Príklad bol, že keď malá spí, hrám pexeso a začne plakať, musí chvíľu počkať... nejde len o to, že si ju vezmem na ruky a hráme ďalej... to by si musela vidieť ten výraz staršej dcéry v tej chvíli... keď jej už ide do plaču ☹ Ale už nič nebudem vysvetľovať. Jasné, verím, že niektoré maminy to majú 100 krát horšie, ale pochybujem, že tie presedia pri PC celý deň 😉

ivkaivka
25. jan 2010

martinahor, mam pocit, ze veronika hovorila o inom priestore, nie o priestore vo fusaku, ci satke 😉
rimmel, nic v zlom, ze co mas vystudovane, ja len ze mas take info 😉
Veronika, v pohode, ved 4 rocna, kocka si chce tiez uzit maminky a mat pocit, ze v tej chvili maminka patri iba jej 😀 ja by som to urcite tiez takto riesila. Mas moj obdiv. Nepozname sa z temy o AE?

veronikapp
25. jan 2010

ivka- no jasné- v každom smere 😉

martinka17
25. jan 2010

ivka,. veronika
ja len že aké búrlivé, wau.
Samko má teraz prvé obdobie vzdoru...tak by som chcela vedieť, ako to riešia maminky, ktoré deti nenechajú plakať? Dostane všetko čo chce, len aby neplakal? Lebo teraz si všetko chce vynútiť plačom, a je mu jedno, či je to pre neho nebezpečné? Ako to vyriešite,a by dieťa neplakalo, keď je raz naučené, že ho mama nenechá palakať?????

zelmirka1
25. jan 2010

fiha nestiham citat baby 😉
asi sa to pohlo inym smerom, ved ked babo zaplace a prave je mamina na WC alebo drzi v ruke ten nestastny zemiak jasne ze nepobezi s holym zadkom a s nozom v ruke 😀 len spociatku tu pisali maminy ze naucili svoje par mesacne babo spinkat alebo ukludnit tak ze ho nechali plakat lebo nic ine nepomahalo, ze 5 mesacne babo place z trucu, je velmi rozumne az je vychcane a podobne a preto sme sa ozvali ze to nie je uplne OK. Jasne ze babo place, je to jeho hlavny prejav prve mesiace ale plakat chvilu to je o inom ako VYPLAKAT.

lienka43
25. jan 2010

Martinka, nam zacalo obdobie vzdoru v 10 mesiacoch a fajnove :D, doktorka mi poradila zaujat dieta inou cinnostou. Samozrejme ze som to skusala ale u nas bezvysledne. Ja som si nasu slecnu nevsimala a ona vrieskala o sto sest ale po chvilke vzdy prestala, u nas to inak neslo. Ale toto je uz povahovy rys a nie kazde dieta toto robi, poznam mnohe maminky co to vobec neriesili. Nasa mala si vsetko vyplakava i teraz ked ma 16 mesiacov, nie tak casto ako pred tym ale skusa to na nas...

martinka17
25. jan 2010

lienka
u nás funguje iná činnosť, rýchlo chápe, že krik nemá efekt, pretože na to nebol zvyknutý ani predtým, ja to beriem tak, že experimentuje, či sa niečo nezmení. 😎 Ale viem, že vzdorovať bába začínajú v podstate až okolo 2 rokov, nie všetky to skúsia skôr 😀

zelmirka1
25. jan 2010

martinka to je uplne nieco ine ak maly chce davat ruky do zasuvky tak mu to nedovolim a dam ho prec, aj ked skusi zaplakat tak okamzite pozna ze to na mna nezabera a hlavne to nie je plac az do vyplakania, len skusa dat najavo ze sa mu nepaci ked mu niedo nedovolim ale uz sa opakujem pisali tu maminy 5 mesacnych babetiek ze nechali babo plakat aby sa naucilo zaspinkat same, aleb ukludnit same a podobne.

lienka43
25. jan 2010

Martinka, presne tak, ale ked som si citala ze ten vzdor moze trvat az do 5 rokov ze je to fakt individualne tak ma skoro porazilo 🙂 . Cim je vacsia tak tym tieto obdobia lepsie zvladame, da sa jej mnoho veci vysvetlit. Ked mala 10 mesiacov a nahodou sme boli vonku a nejake dievcatko malo babiku ktoru chcela (zrovna taku istu panenku som mala zo sebou) ja som sa mohla aj pretrhnut lebo ona videla len tu babiku co chce. Vtedy som aj prestala tak na mesiac chodit na ihriska lebo sa mi to nechcelo stale dokolecka riesit...

martinka17
25. jan 2010

zelmirka
malý mal pruh od 2 mesiacov, operavaný bol až na pol roka. A aj keď sa to zdá niekomu nemožné, ako trojmesačný veľmi dobre vedel, že keď zaplače, tak mama pribehne a šup na ruky. TAKže asi po 2 týždňoch mojkania som ho jednoducho nechala poplakať si. A rýchlo pochopil, že už to nefunguje. Že maminka pribehne skontrolovať, ale nie na ruky, nie mojkanie. Ak bol prebalený, napapný a mal hračku, max. dostal inú hračku a to bolo všetko. Takže si poplakal a keď sa nič nedialo, tak prestal. Takže sa "vyplakal".

zelmirka1
25. jan 2010

fiha nechat vyplakat babo s pruhom ? no dobre ved ja nic, ja muzikant.
ja neviem co je divne na tom ze trojmesacne babo place aby maminka prisla ? to je predsa prirodzene ze chce maminu. Dieta predsa nie je stroj ktory ked je napany, prebaleny a ma hracku musi byt spokojny, je spustu veci pre ktore moze dieta v takam nizkom veku plakat a je dolezite aby ziskalo pocit istoty a obcas treba ukojit nielen fyzicke potreby aj emocionalne ci nie ? On pochopil ze to nefunguje len nepochopil ze plakat moze len ked sa nieco deje.

tommik
25. jan 2010

a zelmirko, jak to víš? Ty to dítě znáš?

shaula
25. jan 2010

Veronikapp - ale to, co píšeš, je úplně něco jiného, než jsi psala předtím - vždyť teď sama říkáš, že ten brambor odložíš a JDEŠ ZA DÍTĚTEM, po WC (OK, beru, až dokončíš potřebu 😀 ) a umytí rukou JDEŠ ZA DÍTĚTEM, až ošetříš starší dceru JDEŠ ZA DÍTĚTEM,... to je přece to, o co mi celou dobu jde! Nikdy jsem netvrdila, že musíš ty nebo někdo jiný sedět u malé každou vteřinu a vzít ji na ruce milisekundu po tom, co začne plakat! Jde o to, že když dítě začne plakat, tak přeruším činnost, kterou dělám, JDU ZA DÍTĚTEM, zkontroluju, co potřebuje a pomůžu mu se uklidnit tím, že pokud je to v mých silách, odstraním příčinu jeho pláče... Samo to totiž v tak nízkém věku ještě nezvládne, jeho myšlení na to není dostatečně vyvinuté.
Jsem sice velký zastánce nošení v šátku, ale rozhodně s tebou souhlasím, že není vhodné v šátku nosit neustále, že dítě potřebuje i rozvoj v jiných směrech. Jenomže jde o to, najít si způsoby, jak ho v tom podporovat - ne tím, že ho položím a nechám řvát, ale lehnu si třeba s ním, rozptyluji ho, hraji si s ním... Nebo něco jiného, univerzální návod neexistuje.
Nejde o to, aby dítě neplakalo VŮBEC (to není v ničích silách dosáhnout), ale aby neplakalo ZBYTEČNĚ 😉
Asi to neumím vyjádřit tak, jak to cítím, ale moc hezky to píše Zelmirka 😉

tommik
25. jan 2010

Já nepochopím, že když maminka napíše, že už nic nezabíralo a že se to dítě v určité situaci uklidní spíše samo, proč to pořád někdo napadá!

zelmirka1
25. jan 2010

tommik dvojmesacne babo pochopi ze plakat moze len ked sa nieco deje inak nie ? vzdavam to lebo si mam
divne babo ked nepochopilo od zaciatku ze ked je napapane a prebalene tak nema co plakat.

ivkaivka
25. jan 2010

martinka, pytala si sa, ako riesia obdobie vzdoru maminky, ktore nenechaju dieta plakat, no proste mu daju co chce a ked bude väcsie a nebude nic pomahat,tak to budu riesit poradnou- maminky, dufam, ze nebude potrebne, no mozno sa s niektorymi v poradni stretnem 😀

martinka17
25. jan 2010

zelmirka
vidíš, a predsa to fungovalo. Ja som vedela, kedy má problém a kedy si len vynucuje pozornosť. A operovaný bol až po schválení poisťovňou, žiaden urgentný príjem.

Tak ma napadlo, bola jedna téma, v ktorej sa maminky pohoršovali, ako im staršia generácia radí, ako vychovávať deti, ako ich nechať plakať, robiť to či ono a tiež ma skoro ukameňovali, keď som napísala, že sme len rozmaznaná generácia, že ja si rady mamy cením a myslím, že mi dobre radí. Potom som rozmýšľala, prečo sme iné. Jednoducho sme fakt rozmaznané. Mám doma mikrovlnku, automatickú práčku, jednorázové plienky, naparovačku, sušičku....a naše mamky to nemali, takže nemali čas nás rozmaznávať, nosiť po rukách. Takže sme vyrástli ako zdravo samostatná generácia. Keď sa pozriem na niektoré dospievajúce deti mojjich kámošiek, že si nevedia natriť chlieb, upratať stôl.....a potom čítam niektoré diskusie a názory matiek detí, už sa tomu ani nečudujem.

zelmirka1
25. jan 2010

ivka veru ze nie, preco by som malemu davala co chce ? nehrozi ale tvoja Olivia hadam este nema obdobie vzdoru ci ano ?

shaula
25. jan 2010

Martinka, Ivka - jenomže když je dítě v období vzdoru, je už ve věku, kdy se s ním dá pracovat, dá se spousta věcí vysvětlit, dá se jeho pozornost přenést na něco jiného... (Není to 3měsíční dítě, které potřebuje pocit jistoty a bezpečí u maminky a zoufale o něj prosí jediným způsobem, který zná - pláčem... A nechápe, proč maminka nepřichází...) Takže rozhodně není potřeba mu dávat vždy to, co chce (teď myslím věci. Lásku a objetí může dostat kdykoli v neomezeném množství 😉 ). Ano, zapláče si, ale není ponecháno samo sobě. Já nevím, že v tom pořád někdo nevidí ten propastný rozdíl 🙄

ivkaivka
25. jan 2010

martinka, par stran dopredu som o tom pisala, ale v zmysle porovnajme nas a dnesne deti, ako s nimi nevedia nielen ucitelia, ale ani vlastni rodicia. Pana -beka, hadam ste pozerali pestunku, myslim, ze to boli skusene psychologicky a tiez nedali so sebou manipulovat. Urcite sa Zelmirka pusti do toho, ze to boli vacsie deti, lenze ako dospeli k tomu-ake boli???? Co tomu predchadzalo???

zelmirka1
25. jan 2010

OK martinka si uzasna ked vies na isto ze ma dvojmesacne babo problem alebo si vynucuje pozornost, skoda ze som to tiez nevedela. Inak to babo chce pozornost je zle ? a preco ?

zelmirka1
25. jan 2010

shaula diky lebo mne dosli slova 😉

tommik
25. jan 2010

Zelmirka, moje kamarádky mají 2-4 leté děti a bohužel všechny se schodly, že ty děti byly přeci tááák malý, že jim něco odepřít je hřích. Vždyť oni ničemu pořádně nerozumí,... 😀 A tak se válejí v obchodech a řvou, což mne úplně šokovalo, jak tam bouchal hlavou o zem a nebo ji nakopne a ona ani nereaguje. Tak to bylo i pro mne divadlo 🙂 A zapomněla jsi napsat, že ty holky napsaly občas!! 🙂 To neznamená, že když začne brečet, že ho nechávají pokaždé, ale v určité situaci. Já jsem ráda, že většinou se mi podaří dítě uklidnit, ale moje kamarádka prostě nebyla schopná, zkoušela všechno a pak zjistila, že v určité situacï je nejlepší to nechat. Ne vždy!!! Ale občas a v určité situaci!! A aby jste mi zase nenapsali, že bylo jenom přebalené,... tak ho i chovala hodně dlouho, měla v šátku, drbala, zabavovala. A pak ho nechala na dece, odešla z místnosti, dítě brečelo asi ještě 5 minut a začalo si pak hrát. Takže někdy nechat vyplakat asi zabírá. Ne u všech dětí, prostě u některých, které se uklidní samy.