Neprospievanie-slabé priberanie-dôvody?

heslo
9. sep 2008

Moja 11 týždňová dcérka naozaj slabo prospieva. je výlučne dojčená MM.PH 2750g, týždenne priberala cca 100g (podľa tabuliek je to na hrane.. ale kašlať na tabuľky), je celkovo taký drobček. rástla akurát do dĺžky. Teraz má iba nejakých 3,6kg. k tomu máme ešte aj reflux IV.stupňa. po niekoľkých týždňoch užívania Nutritonu na zahustenie mlieka prestala vracať-už iba tak "odblinkáva". máva aj kŕče-určite ju bolí bruško.ale celkovo je na tom už lepšie ako pred mesiacom,kedy to bol doslova uzlíček nervov. Teraz sa aj veľa usmieva. na otázku či mám dosť mlieka odpovedám-asi áno. Nejaví žiadne známky dehydrovania-má dosť pocikaných aj pokakaných plienok-niekedy až priveľa,sliznice nemá suché.Už naozaj neviem či to stále riešiť. Ideme znovu na gastro, či tam nie je ešte nejaký iný problém.Pediatrička zatiaľ okrem homeopatika nič iné nekázala užívať,je prívrženec dojčenia.spí aj celú noc-takže ju budím na kojenie, aby bola predsa silnejšia. máte nejaké skúsenosti s nepriberaním??

annag
9. sep 2008

heslo - super, že máš podporu lekárky, prvý základ úspechu 🙂

pri refluxe je dôležité papať menej a často, aby sa žalúdok neprepĺňal. Treba ju dojčiť vždy trošku v predstihu, aby nikdy veľmi nevyhladla, hladné dieťa papá veľmi hltavo a napapá sa veľa vzduchu, čím sa Vaše problémy len zhoršia.
Preto jej treba prsník často ponúkať. Nepodávať čaje, vodu - nič iba dojčiť.
Vhodné je aj dojčenie v polohe, keď malá akoby sedká - máš ju na nohách po sediačky, jednou rokou držíš ju, druhou rukou svoj prsník. Pre ňu je akákoľvek horizontálna poloha nepríjemná, lebo obsah žalúdka ide von spolu s kyselinou, čo jej spôsobuje pálenie. Samozrejmé je správne polohovanie pri uhle cca 30 stupňov a nosenie - to isto vieš.

Neviem, aké máte intervaly pri dojčení a ako dlho papá - veľmi dôležité je to nočné dojčenie, je správne, že ju budíš, treba ju dojčiť aspoň dva - tri krát. Napíš ešte, ako často a ako dlho papáte, či z obidvoch prsníkov, či z jedného, či aj odstrekuješ, či nie. Či je po napapaní spokojná - či si sama prsník pustí.

heslo
autor
9. sep 2008

papá cca v 3-4hod.intervaloch.v noci je to ale určite dlhšie -aj 5hod. niekedy večer keď začína byť nepokojná sa to zvrháva 😀 aj na hodinové intervaly.vždy ju nechám papať až dokým sama nepustí alebo nezaspí. potom sa pokúšame odgrgnúť-čo niekedy ide niekedy nie. pri jedení sa nahlce strašne veľa vzduchu- z toho tie všetky problémy. trvanie kojenia je cca 15-45min. samozrejme máme všetky antirefluxné opatrenia-zvýšený madrac,nosenie aspoň 30min.vo zvislej polohe po jedle, sedí v autosedačke.
keď spí podozrivo dlho- tak ju bohužiaľ aj zobudím, aby nemala také veľké prestávky v jedle.
neviem si predstaviť ju budiť v noci viac než 1x-pretože u nás celý ten kolotoč okolo kojenia s fullservisom je cca hodinu. (šťastné maminky čo koja 10min. a bábo hneď zaspí) takmer pravidlom je že pri alebo po kojení naloží do plienky a tak takú polozaspatú ju zase pri prebalovaní zobudím 😠 no a môžeme zase začať odznovu.

jediná poloha v ktorej kojíme je na vankúši po ležiačky-lenže hlavu má výrazne vyššie ako zvyšok tela.robíme to tak od narodenia- to sme o refluxe ešte ani netušili.. a po jedle nosíme,nosíme,nosíme..je to dosť únavné..

papá z jedného prsníka, ale ten jeden je taký "menej obľúbený" 🙂 čo aj cítim -je menej naliaty mliekom. takže keď jej ponúknem ten, tak to musíme doplniť druhým-pije vždy až do vyprázdenia. neodsávame nič-nejako mi to nejde- Simonka je moja odsávačka.

annag
9. sep 2008

heslo,

mať bábetko je spočiatku únavné, ale veľmi rýchlo to ubehne a časom aj zabudeš ako bolo. Malá môže byť spokojná, lebo si zvykla na menší príjem mliečka, má asi aj malý obsah žalúdka, kedže váži tak málo. Preto ho treba postupne trošku roztiahnuť - tým, že bude viac papať. Bábetko je ozaj najlepšia odsávačka, ale ak treba podporiť laktáciu, musíš sa prekonať a využiť všetky možnosti. Reflux by už nemal byť dôvod na nepriberanie, pretože nevracia, čiže treba len upraviť množstvo mliečka.

super, reflux zvládate v rámci možností, tu treba len vydržať, i keď sa to ľahko hovorí, však? neboj, aj ja som mala také dieťa a reflux v rôznej podobe má skoro polovica detí, fakt je, že sa časom vytratí

Váš druhý problém - pomalé priberanie:

Laktáciu treba jednoznačne podporiť -

- zvýšiť počet dojčení: 3- 4 hodinky sú pre Vás zrejme dosť dlhé. Treba jej dávať papať častejšie aspoň každé 2 hodiny, aby sa mliečko začalo tvoriť vo zvýšenej miere. Tá potreba papať každú hodinu je úplne normálna, naopak, je to výborné, ak sa sama začala dožadovať častejšie viac mliečka. Treba jej ho ponúkať ozaj veľmi často, na požiadanie.

- skontrolovať techniku:- Môže sa nahltať veľa vzduchu pre nesprávnu techniku prisatia

- mliečko tečie pomaly, tvorí sa ho málo ( o by svedčila aj dĺžka dojčenia aj to, že papá hltavo, preto :

- striedať prsníky počas dojčenia - treba ju nechať na jednom prsníku len kým účinne a kľudne saje, hneď ako začne iba cuckať, treba ju priložiť k druhému, takto to môžeš striedať viac krát, až kým nebude spokojná. Z cuckania totiž nepriberie.( Ak je 45 minút len na jednom prsníku, určite účinne nesaje v kuse)

- pri jednom dojčení striedaj polohu - keďže Ti vyhovuje vyvýšená na vankúši - zaraď raz polohu klasickú, tú čo robíš a raz futbalovú bočnú - teda zrkadlovo ku klasickej (hlavička smeruje k druhému prsníku, bruško a nôžky smerom k Tvojmu boku) - tým zabezpečíš, aby sa mliečko tvorilo a vyprázdňovalo vo všetkých segmentoch. Takže napr. 15 min klasická z pravého, 15 min futbalová z ľavého, 15 min futbalová z pravého, 15 min klasická z ľavého.

- bolo by vhodné, aby si po každom dojčení aj odstriekavala, aspoň týždeň, dva, kým sa tvorba mliečka nezvýši. Odstrekuj tiež striedavo - napr. 5 min. z jedného, 5 z druhého, 5 z jedného, 5 z druhého. Pomedzi dojčenia neodstrekuj, aby ho bolo dosť pre malú. Aj 5 ml, ktoré odsaješ je lepšie, než nič. V noci pri tej dlhej prestávke zaraď tiež aspoň jedno odsatie.

dididi30
9. sep 2008

moja dcera mala reflux , tiez priberala minimalne a to mala um, ale inak je riadne hyper a je zdrava, no ma menej zeleza, ale to sa da napravit 😉 ma 5 rokov a ma 14 kil a vraj je to ok a co nevadi, hoci druhe deti maju viac, je vesela a rada sa hra, nic jej nieje ,tak naco obavy 😉

heslo
autor
9. sep 2008

ďakujem za rady annag-robíš aj laktačnú poradkyňu?

skúsim ju otravovať so svojou mliekárňou častejšie. no a jasné že fungujem na požiadanie.

nad technikou prisatia som už rozmýšľala,ale nezdá sa mi chybná.asi by to mal posúdiť niekto iný.

odstriekavanie je fakt problém- napr.po 30min.sa mi podarilo ručnou odsávačku odsať cca15ml a pritom mlieko tam bolo. malá mi hodinku na to všetko vysala. okrem toho po kojení mám s ňou toľko roboty,že to jednoducho nemám čas odsávať. toto neúčinné odsávanie na mňa pôsobí psychicky dosť zle-´predsa sa mi osvedčilo pri pozitívnom myslení podporiť tvorbu mlieka.

veľakrát hlavne j večeru -býva nervozna-bolí ju asi aj bruško-a keď po niekoľkých hodinách (papania,prebaľovania,nosenia,papania,..) konečne zaspí nemám to srdce ju hneď zobudiť-tým sa ale naťahuje čas od úposledného kojenia..je to komplikované.

annag
9. sep 2008

heslo - neboj sa toho odstrekávania, ide len o pár dní, tých 15 ml je celkom fajn, ak budeš po kojení čo najčastejšie odstrekávať, za pár dní sa to zlepší, ale ona je fakt drobnučká, treba sa potrápiť. Preto Ti radím po kojení, lebo vtedy máš vysokú hladinu oxytocínu a mliečko ľahko tečie. Určite skús aspoň v noci, keď má tu dlhú prestávku, lepšie než nič.

Možno máte techniku úplne v poriadku, to sa na diaľku veľmi nedá posúdiť. Skús skontrolovať - líčka musia byť nafúknuté, bábo má v puse skoro celý dvorec, bradavka je na jazýčku, nesmie na prsníku visieť - pusinka musí byť v úrovni bradavky a dvorca, ušká sa hýbu, prsník sa nehýbe, počuť pregĺganie, nie mľaskanie, noštek - špička sa dotýka prsníka. No a samozrejme, správne prisaté bábo je na prsníku spokojné a mamičku to nebolí.

hlavne ponúkaj častejšie a striedaj prsníky, ak len cucká - to musí laktácii pomôcť .

nie som laktačná poradkyňa, ale čosi o dojčení viem, držte sa

ingulka
10. sep 2008

ahojte baby... citam tieto prispevky a vidim sa v nich 😒
moja mala mala porodu vahu 2780g, pri prepusteni z porodnice (tento tyzden v pondelok) 2550g

mam pocit, ze strasne vela spinka a na papkanie (az na zopar svetkych vynimiek) ju budim ja. Snazim sa dodrzat 3hod rezim, ak sa sama neprebudi, tak ju zacnem prebalovat a tym padom sa zobudi a potom nakojim. Kedze sa mi nevie prisat k bradavke pouzivam nadstavec - vlastne je to cumel co ide do flasky - aspon tak nieco vypije. Casom pevne verim, ze prejdeme na bradavku. Kedze je drobna lekarka mi odporucila skratit 3hod na 2.5hod, aspon cez den. Mliecka mam dost, stale po kojeni odsavam. Tiez mam pocit, ze jeden prsnik ma viac oblubeny, ale snazim sa ich striedat.

Poradite nieco co mozem vylepsit? Popr. co robim zle?

annag
10. sep 2008

ahoj ingulka,

malá je slabučká, ale napriek tomu by bolo veľmi dôležité čím skôr prejsť na normálne prisatie. Akýkoľvek doplnok na prsník - bradavku kazí techniku sania, resp. ak malá nemá šancu sa správne naučiť prisať, tak sa to skutočne nikdy nenaučí. Čím dlhšie ten problém budeš odsúvať, tým horšie. Správne sať sa naučia aj oveľa slabšie nedonosené bábetká. O mesiac už môže byť neskoro, začne prsník odmietať a budete musieť prejsť na fľašu. Najlepšiu stimuláciu bradavky dokáže urobiť iba bábetko, odsávačka ju nenahradí, preto sa veľmi ľahko môže stať, že mliečka bude následne menej a dospeješ k laktačnej kríze a odstaveniu. To by bola veľká škoda, zvlášť, keď máš teraz mliečka dosť a ona je taká maličká.

Tvojou prvoradou úlohou je naučiť ju sa správne prisať. To vo Vašom prípade nie je otázka slabosti či nezrelosti, len techniky. Skús pozrieť nejaké stránky, kde je vyobrazené správne prisatie bábetka. Stručne som to písala v predchádzajúcom príspevku. Ona sa to určite naučí, stačí, že sa raz správne prisaje a bude dobre. Netreba na to žiadne špeciálne vedomosti, stačí skúšať - bábetko musí byť v kľude, nesmie plakať, trošku mliečka si vytlačíš na bradavku, čím jej zavonia, bradavkou ju pošteklíš na pusinku, ktorú musí malá dokorán otvoriť a vložíš ju kolmo dnu - musí ležať na jazýčku. Musí si zobrať celú bradavku aj s veľkou časťou dvorca, lebo len z neho tečie mliečko. Bábetko má síce sací reflex, no prisať sa musí naučiť. Ak budeš trpezlivá a budeš to takto robiť určite sa chytí. Len ju nesmieš motať s cumľom či klobúčikom,lebo ona automaticky bude čakať naň. Za jeden deň sa to pri všetkej trpezlivosti naučí. Ak začne plakať, hnevať sa, tak ju chvíľu ponos a skús znova a znova ale cumeľ radikálne zruš. Chápem, že je to trápenie, že ťa to bude stresovať, ale inak sa nedá ak chceš dojčiť, len potrápiť sa. Dobrá je poloha napr. po sediačky, keď si bábo položíš na vankúš, ale nadvihneš, jednou rukou budeš pridŕžať malej hlavičku a druhou rukou prsník.

Dôležité je tiež, aby si dvorec nemala pred dojčením tvrdý, naliaty mliečkom, lebo taký sa nedá dobre bábetku chytiť, skús si pred dojčením trošku mliečka odstriekať a až tak ju prilož.

Lekárka Ti veľmi správne odporučila skrátiť intervaly, takéto zaspaté bábetká treba ozaj budiť, ja by som ten interval ešte viac skrátila na 2 hodinky, samozrejme aj v noci, aspoň dve tri dojčenia. Si krátko po pôrode, ešte kľudne týždeň dva dojči na jeden krát z obidvoch prsníkov, nech sa laktácia dobre rozbehne. Takisto je super, že odsávaš, vydrž tak aspoň dva týždne - mesiac. O mesiac - 5 týždňov malá totiž zmocnie, prebudí sa z novorodeneckého spánku a bude mať väčší apetít. Tak sa naň takto pripravíš, nebudeš mať pocit, že je mliečka málo a hravo prekonáš prvé obdobie rastového špurtu.

http://www.nspnz.sk/neonatal/dojcenie/dojcenie.... - tu Ti dávam jeden z mnohých odkazov na dojčenie, je tam aj správne prisatie.

Začni, prosím, už od najbližšieho dojčenia, uvidíš, pôjde to, držím palce 🙂 🙂 🙂

titkovamiriam
10. sep 2008

baby nemusite nic robit zle-je tu uz niekde taka tema,lebo som do nej uz pisala marek mal 3,3kg a pne som kojila do 8 a dalej do 18m-mesacne priberal-100-200g a az po pol roku sa trosku dvihlo v roku mal 8,7kg takze maly slizik.lekarke to nijak neprekazalo ze ked nieje nekludny a inak prospieva je to ok-len sa nevzdavajte kojenia je to to najlepsie co mozete/teda ak sa da/ detickam dat 😀

susika
10. sep 2008

ahojte. moja malá je nedonosená, tka je to iné, ale priberávala OK, len po pol roku sa to spomalilo a lekárka nakázala vziať moč, že vraj, ked býva nejaký problém s obličkami, tak detičky horšie prospievajú. moč bol OK, tak sa už dalej nikto nestresuje. je živá, zdravá, tak načo sa stresovať.

titkovamiriam - si ma potešila. malá nemala ani kilo, ked sa narodila a pred 2 týždnami mala 7360g🙂)

ingulka
10. sep 2008

annag... dakujem za rady... budem skusat... 😉 a pravidelne informovat o pokrokoch - verim, ze budu.

inak prve dni sa mi pekne prisala, ale potom sa to akosi obratilo.. neviem, ci ju v nemocnici nedokrmili z flase, ja som po cisaraku, tak mi ju nosili len na kojenie... a odvtedy nechcela prsnik...

ingulka
11. sep 2008

ahojte, tak hlasim pokrok 😉 aj ked malicky, ale predsa. Vecer som malu prikladala na prsnik, a sice trosku spekulovala, ale ja som sa obrnila trpezlivostou a tak som ju nakoniec "porazila" a mala sa prisala a pekne papkala. Vecerne papkanie detto - to bolo 21hod. V noci sa zobudila okolo polnoci, tak sme to skusali znova, ale nechcela sa prisat, mysleli sme si, ze asi o 21hod potiahla dost, tak to preto. Prebabili a dali spinkat...A potom to zacalo... nezaspala, nebola pokakana, popiskana a napriek tomu hrozne plakala a vyvadzala... "Bojovali" sme s nou ja aj manzel... az okolo 4hod nas napadlo skusit ju zasa nakrmit s nadstavcom a cuduj sa svete, mala sa napapala a spinkala do rana. Teraz som ju zasa prebalila a chcela nakojit, ale zasa spinka, spachtoska jedna.

Neviete nejaky sposob, ako tych nasich spachtosov zobudit? Prebalovanie (co doteraz fungovalo) nezabralo. 😒

blau
11. sep 2008

AHoj ingulka, svagrinina mala bola tiez spava.Kludne ju troska potahaj za uska po licku postipkaj(to mi tak ukazovala sestra v nemocnici). Ale zabera aj mokry kapesnik trochu ju poutierat aby ju to prebralo...Drzim palceky 😉

annag
11. sep 2008

ingulka, gratulejeeem, som veľmi, veľmi rada, že sa prisala aj bez gumky. 🙂 .-) 🙂

v noci sa nechcela určite prisať, lebo bola veľmi unavená a chcelo sa jej spinkať aj papkať zároveň. Ale určite to skúšaj a pokračuj takto ďalej, ako vidno, je už na nádstavec dosť zvyknutá, a na holý prsník ju učíš v poslednej chvíli. Akonáhle bude už len stále papať priamo cez bradavku, tak sa zvýši aj produkcia mliečka a aj ona si viac vytiahne, bábetká dokážu pusinkou vyvinúť obrovský tlak a vyťahajú z neho aj to, "čo tam nie je". Určite sa to prejaví aj na váhom prírastku. Veľmi držím palce, dúfam, že takto budete pokračovať aj ďalej a zajtra napíšeš, že sa prisala už aj v noci, trpezlivosť ruže prináša. Len sa nedaj zlomiť jej hnevom a špekuláciou, ona by rýchlo prišla na to, že príde aj cumeľ.

Ako píše blau, skús ju takto prebrať, dobré je aj prebaliť ju na chladnej podložke - napr. na prebaľovacej poduške bez plienky (pre detičky, ktoré sa nechcú zobudiť, lekári využívajú takú fintu - prekladajú ich z teplej podložky na studenú, čím ich preberú - v prípade poruchy spánku)

heslo
autor
11. sep 2008

Včera som to už vzdala a pokúsila sa malú na pokyn gastro dr. dokrmit antirefluxnym mliekom. Dlho som s tym bojovala, ale už som v zúfalstve chcela urobiť hocičo aby začala prospievať. šokujúci výsledok- UM absolútne odmietla. ani po rade s prisladením nepomohlo a aj dnes všetko vyplúvala. na doktorkinu radu som ju odvážila pred a po kojení- včera večer si zobrala 80g (pri jej 11týždňoch by to malo byť 120-150ml).takže jednoznačne chcela aby som dokrmovala. (tak pred 3týždňami to bolo pri jednom kojení 80g a za cca hodinu už iba 40g)
už neviem čo robiť-mlieka mám buď menej alebo si ho nevládze vypiť a umelé nechce.
jasné,že radšej by som chcela aby mala MM. prikladala by som ju najradšej stále, lenže u nás je to komplikované tým,že by som mala pred každým kojením podávať nutriton na zahustenie aby nevracala. jasné,že to nejde zakaždým,pretože niekedy pýta často po sebe a nechcem ju prepchať tou nevýživnou gebuzinou. potom by nemala miesto na mlieko.
dnes večer čo predviedla, tak tomu vôbec nerozumiem. chcela som skúsiť opačný postup.tj.najprv UM,potom dokrmiť MM. UM odmietla-ani lyžičkou,striekačkou,pohárikom,cumlíkom. tak som ju chcela odvážiť a pôjdeme kojiť. výsledok po pár minútkach na obidvoch prsníkoch "0g". prvý pokus bol pitie z fľašky a tvárila sa že prehlta.zrejme sa nahlatala strašne veľa vzduchu a má pocit sýtosti. inak si to neviem vysvetliť. pretože po tomto všetkom som ešte do nej vyslovene natlačila zopár lyžičiek UM. pekne zaspala. tvárila sa že je sýta.
Už si neviem poradiť-chúďa nemôže takto existovať. nehovoriac o tom, že z toho všetkého sa mi tvorí ešte menej mlieka, aj teraz cítim, že mám prsia úplne mäkké. v noci ju zobudím asi len na také ožužlávanie a nie na papanie. POMOC!!!

annag
11. sep 2008

heslo, v prvom rade by som nepovedala, že vypila málo tých 80g, prečo - váhovo je na úrovni novorodenca, a aj jej objem žalúdka môže byť veľmi malý - priemerný novorodenec po týždni má objem žalúdka 30-90 ml,v prvom mesiaci tak do cca 150 ml, takže Vy kľudne môžete mať veľmi malý žalúdok, aj vzhľadom na reflux, kedže malá veľmi grckala a nemala si ho kedy zväčšiť. Naopak, príliš veľké dávky na jeden raz by reflux iba zvýraznili.

Ak Ti po pár minútach na prsníku vypije 0, tak je zle prisatá. Keďže máte takýto problém, váž ju pred a po každom kojení, aby si mala prehľad, či vôbec niečo papá. Jej by v pohode stačilo na jeden raz vypiť 80 ml aj menej, keby to však bolo trebárs každú hodinu. Bábetká s refluxom chcú často po normálnom dojčení prsník už len kvôli zapitiu kyseliny, čo však ich problém príliš nerieši. Preto ju po dojčení, keď by trebárs vypila tých 80 len ponos, aby sa mliečko mohlo stráviť, žalúdok sa ukľudnil a vyprázdnil a mohol prijať mliečko ďalšie. UM skús ešte nepodávať, lebo ju tým ešte viac metieš, stresuješ ju aj seba. To Váš problém, ako vidíš, iba vyhrocuje. Nemá problém s prsníkom, ale s papaním. Reflux sa lepšie znáša pri správnom dojčení než pri fľaši, lebo z nej mlieko tečie vo veľkom objeme a rýchlo, pri dojčení ide do bruška väčšinou ťažšie a pomalšie.

Skús stále dojčiť z obidvoch prsníkov, nech jej ľahko tečie, dojči každú hodinku a nutriton daj len keď ho stíhaš podať, nemusí byť zakaždým, ak je dojčenie také časté, on je ešte v žalúdku a zahustí ho, na to sama prídeš, kedy jej už chýba, začne vracať.

AK ste doteraz pili len každých 4-5 hodín, tak pri takomto malom objeme pitia je to fakt veľmi málo a celý problém s neprospievaním je tu zakopaný. Musíš kojiť veľmi často, aby sa laktácia rozbehla. Mäkké prsia sa nerovnajú prázdnym prsiam, môže byť v nich mliečka rovnako veľa.

pozri môjpríspevok z 1.8.:
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

http://www.nspnz.sk/neonatal/dojcenie/dojcenie.... - tu je odkaz na to správne prisatie

heslo
autor
13. sep 2008

hlasim zmenu-uz dva dni staaaale kojime.zo zvedavosti som ju prevazila pred a po- vysledky su naozaj rozne 80,110,130,bolo aj 40g...jasne ze ked pyta po 30min.nemoze vypit taku istu davku

uvidime ci sa dostavi vysledok cca po tyzdni tohto mliecneho maratonu.cely problem visi asi na mysleni-tieto povzbudenia mi dost pomahaju. aspon teda dufam, ze to bude coskoro vidiet.

jedine negativne na tomto vsetkom je-nedostatok spanku (mojho aj malej).ked konecne zaspi-tak to fakt trva niekedy aj 2hod.,tak ju v podstate mozem zase budit na jedlo.musim to vzdy nejako prekombinovat.
davam si vacsi pozor na to spravne prisatie.Niekedy"cmuka",t.j.urcite je to nespravna poloha- a aj po niekolkonasobnych pokusoch odpajania a noveho napajania, je uz taka zuriva,ze sa to niekedy nepodari a nepapa v spravnej polohe.

na UM sme sa vykaslali, ak by ho vobec prijala, asi by to definitivne zaklincovalo nase MM. Nechapem ako ostatne mamicky dokrmuje popri kojeni aj UM??

andika10
13. sep 2008

moja 6 tyždňova Sofinka tiež malo priberala a potom začala mávať hlieny v stolici a neskôr aj bodky krvi. Teraz je v nemocnici a všetky testy na vyrusi ma negatívne a teraz jej robia test na alergiu kravskeho mlieka kedže som ju prikrmovala. Výsledky ešte nemáme ale odkedy dostáva špecialne mlieko ktore neobsahuje kravske ml. meno nevie, Nam začala priberať. Ja musim prikrmovať lebo im moje nestačí lebo mam dvojíčky.

annag
13. sep 2008

heslo, gratulujem, že ste sa takto popravili, určite začne teraz priberať, jasné, je to náročné, ale neboj, ono sa to utrasie a vytvoríte si aj lepšie a pravidelnejšie intervaly. Samozrejme, to UM by bol koniec dojčenia. A vidíš, aký zbytočný, vytvoriť záver z jedného odváženia sa nedá. A príčina sa vždy nájde, len ju treba začať hľadať. Najľahšie je povedať si, že treba dokrmovať. ešte raz, gratulujem, a ozvi sa, ako pokračujete, určite Tvoja skúsenosť tu na koníkovi pomôže aj iným mamičkám 🙂 🙂 🙂 🙂

andika 10, naozaj podľa toho, čo píšeš, to vyzerá na alergiu BKM. Preto by pre Vás volo ideálne čo najdlhšie dojčenie. Nemusíš sa obávať, že by si mliečka nemohla vytvoriť dosť pre obidve detičky. Žena má práve kvôli tomu dva prsníky, aby mohla dvojčatá dojčiť. Naopak, mamičky s jedným bábetkom niekedy z rôznych príčin dojčia len z jedného prsníka a stačí im to. Otázne je, či Ti malá ešte bude chcieť po návrate z nemocnice prsník, ak áno, bolo by to super. Ak ju chceš iba dojčiť, mala by si začať s prípravou mliečka pre ňu už dnes. Je to veľmi jednoduché, i keď možno únavné, no pre Tvoju dcérku by to bol ten najväčší liek na jej problémy, myslím, že by stálo to za pokus. Minimálne jej môžeš po zvýšení laktácie dávať svoje mliečko z fľaše

Stačí dodržať nasledovné rady (hoci nepoznám vaše intervaly, ako papá, ako dlho atď., tak aspoň všeobecne):

- dojči malého z obidvoch prsníkov, čím sa v oboch bude naraz tvoriť viac mliečka
- začni mliečko odstriekavať po každom dojčení z obidvoch prsníkov, aby sa mliečka tvorilo viac a potom bolo aj pre malú
- dojči veľmi často, prsníky mu ponúkaj, maximálny interval zachovaj cez deň 2 hodinky
- keď vieš, že má dlhšiu prestávku, tak si mliečko tiež odsaj - napr. v noci, skrátka, odsávaj čo najviac, aj keď len po pár ml, po pár dňoch sa mliečko začne tvoriť
- aj v noci dojči aspoň 2 - 3 krát
- ak malého tiež dokrmuješ, najmä z fľaše, tak ju vysaď a namiesto toho ho len dojči, lebo inak aj on začne prsník odmietať

- no a prečítaj si rady aspoň v tejto téme

anjelok
13. sep 2008

ahoj heslo, chcela by som ta len povzbudit v tom, co prave robis. moja natalka tiez presla refluxom, najhorsie to bolo prvy, druhy mesiac, potom sa to postupne ustalilo a uz je to ovela lepsie. takze neboj sa, urcite pridu aj lepsie casy, treba len vydrzat. my sme si presli presne tym istym co pises, az na to, ze ja som nemala problem s kojenim, mala papavala velmi casto a nastastie aj dost priberala. nie je sice ziadny tucko, ale je to akurat 😉. no a nespave noci si "uzivam" doteraz. na natalku prave reflux posobil naopak,nemohla spinkat chudatko a tak bola stale chronicky unavena. jedno obdobie bola naozaj cele dni v zvislej polohe. bud mne na rukach, alebo v klokanke, alebo som ja sedela a ona na mne v takom polosede..samozrejme matrac v postielke zvyseny. uspavanie trvalo niekolko hodin a zaspavala o jedenastej v noci 😒. a obdivujem ta s tym nutritonom, to ja som jej vydrzala davat len 3 dni. zapekalo ju to, potom mala krce, odpajala sa od prsnika, ked som jej to davala, nechcela to, nevedela to spapat z lyzicky, tak som jej to davala redsie zo striekacky a to sa jej tiez nepacilo..inak odvtedy mame jej to odtrhanie ostalo 😒 no a ked mi na treti den vyvratila aj nutriton, tak som sa na to vykaslala. odkedy sa jej reflux ustalil..nemozem povedat, ze presiel, lebo stale je, ale v ovela mensej miere, je z nej uplne ine dietatko, je cely den usmiata a stastna mna to naplna radostou. neboj sa, vsetko zle prejde, len treba vydrzat na zaciatku, potom sa ti to stonasobne vrati 😉. drzim palce.

heslo
autor
14. sep 2008

opäť sa hlásim.
anjelok,annag - ďakujem za povzbudivé reči. to fakt potrebujem (nie tie blbé otázky - dokrmuješ? dávaš čajíky? máš slabé mlieko?a podobné nezmysly..)
dnes sme zase papali o 106.v noci som ju dokonca zobudila 2x! z toho 1x papala asi 10-15min, grgla a zaspala. úžasné. bohužiaľ to druhé papanie už bolo horšie. Ako dlho zaspávali vaše deti po kojení? Moja sa hnevala, plakala, keď konečne troška zaspala tak som ju musela prebaliť a potom to nemalo konca. bola hore asi 3hod, kým znovu zaspala. (miešajú sa tam refluxové aj prdíkové bolesti) aj som na chvíľu oľutovala, že som ju budila. Bola som totálne rozbitá. cez deň mi to ale vynahradila ako som jej dávala papať tak potom aj hodila šlofíka 🙂 aj keď iba na 30min.

anjelok- presne aj naša zaspí na nočný spánok najskôr okolo desiatej večer. a na začiaktu mi tiež vracala aj po nutritone, ale je pravda že na účinky nutritonu treba čakať aj niekoľko týždňov (to mi potvrdila aj gastro dr.)- u nás to boli asi 3týždne, kým som videla nejaký výsledok. Je to ale horor jej to pchať po lyžičkách-vždy je všetko zababrané naokolo..

Vďaka častému prikladaniu už teraz vidím zmenu-jej menej obľúbený prsník už obsahuje viditeľne viac mlieka ako predtým. Pravda je, že tak ozaj z chuti sa napije z toho druhého, ale ako predkrm jej podávam ten prvý.ja tiež najprv zjem obed a potom dezert 😀

o chvíľu budeme mať 12týždňov, tak neviem ako dlho sa ešte budeme trápiť s refluxom, dúfam, že sa to napraví aj vďaka tomu častému kojeniu.

Ozaj- aký je váš názor na to budenie kvôli papaniu? mne ide niekedy srdce puknúť, keď konečne tak pokojne spinká a ja ju zase zobudím, je to veľká škoda. donedávna som sa totiž spoliehala na to, že keď je bábo hladné, zobudí sa. (no to bol možno aj problém prečo je také tintítko) Nie je to tak trochu proti prírode? Neuškodí jej že má také trhané alebo krátke spanie?

a ako skoro by som mala vidieť pokroky na prírastkoch hmotnosti? čo myslíte?
ďakujem.

annag
14. sep 2008

heslo, nemusíš ju prebudiť celkom, stačí jej dať prsíčko aj v polospánku, ona by si ho mala vedieť zobrať aj v spaní, možno nie hneď, ale postupne určite. Ako zmocnie, podrastie, tak sama začne cítiť potrebu hladu a začne sa hlásiť na dávky aj sama. Tým, že je veľmi slabučká, to zatiaľ ani nevládze. To papanie je pre Vás v tejto chvíli priorita číslo jeden, zvyšok je druhoradý. Ak začne pekne priberať, bude stačiť, aby papala len raz cez noc, neskôr ani to nie. No väčšinou si detičky vekom počet nočných papaní zvyšujú.

Váhový prírastok by mal byť vidieť prakticky hneď, po prvom dni, no to je len pár gramov, ale po týždni ju daj určite prevážiť. Pre Vás by prichádzalo do úvahy prevážiť ju pred a po dojčeniach aj v rámci jedného dňa, aby si videla, koľko začala papať. No sama hovoríš, že cítiš, že je mliečka viac, papáte častejšie, takže skutočne nemusíš mať obavy. Ja nie som tiež extrémny zástanca váženia, no niekedy je to nevyhnutné.

S refluxom rátaj tak do pol roka, úplne by mal vymiznúť do roka, len máloktoré dieťatko ho má po 18 mesiaci.

anjelok
14. sep 2008

heslo, kazdopadne by som obmedzila vsetky ruchy v noci cim by si ju mohla zobudit, okrem papania. neviem ako casto tvoja mala kaka, ale ked natalka prestala kakat do kazdej plienky (ma stolicu tak 2-3x denne aj to cez den a nie v noci), tak som prestala v noci prebalovat.to znamena, ze ked ti spi od tej desiatej do rana do siestej, tak ju 2x zobud na papanie, napr. o jednej a o stvrtej. ono ju nemusis v podstate budit, len ju vezmi taku spiacu a priloz k prsniku. ona mozno bude papat v spanku 😉. a urcite jej tym neublizis, ani spanku, len je podstatne, aby mala co najmenej ruchov, to znamena, nerozpravaj na nu, nezasviet svetlo, len ju vezmi, priloz, odgrgni a odloz 😅 ..to je najmensia sanca, aby sa uplne zobudila.

a s tym nutritonom..nam to nastastie za niekolko tyzdnov preslo aj bez neho..chvalabohu 😉 a myslim si, ze pomohol aj tvrdy antirefluxny rezim..polohovanie, caste papanie v malych davkach, t.j. 10-12x denne. dokonca ked mala obdobie, ked veelmi vracala, tak sme rannu prechadzku absolvovali s vanickou, no poobednu uz s autosedackou.

a tie pokroky by si podla mna mala vidiet uz po par dnoch ako castejsie papa, takteto male deti priberaju v podstate z tyzdna na tyzden..

heslo
autor
14. sep 2008

presne to robím s tým nočním papaním- vôbec s ňou nekomunikujem,snažím sa ju nakŕmiť aj v polospánku. v noci to funguje. ale napr.teraz tak tvrdo spí, že sa nezabudila ani pri prebalovaní a chrní ďalej. jedla pred vyše tromi hodinami. asi bola strašne unavená,keď nevie vstať.budem skúšať neskôr jej dať papať.
v noci nezvykne kakať, ale máva dosť pocikané plienky. je mi to ľúto nechať ju tak strašne dlho v tom, predsa je to len dráždivé na pokožku.

cartmanko
14. sep 2008

no my nemame problem s priberanim, ale malinka v noci pap kazdu hodinku a nevieme s tym nic urobit. cez den si pospinka a v noci ponocuje, po vecernom kupani spi od osmej do takej jednej a potom po hodinach. ale tiez sme prisli na to ze zaklad v noci je ju neprebrat lebo to potom aj hodinku zaspava.

anjelok
15. sep 2008

cartmanko, my sme na tom podobne a posledne dni sa zacalo kaslat aj to prve spanie a je hore pomaly kazdu hodku,dve uz odkedy zaspi 😒 ..ale nie vzdy chce papat, niekedy staci len podat cumlik a spinka dalej

lily1983
11. nov 2010

ahojte, mamičky, mate skusenosti s neprosievanim a chudokrvnostou. moja mala ma pomali 17 mesiacov, a me 9 kg, a 75cm.lekar mi dnes povedal, ze to môze byt aj problem so srdiečkom, ale aj chudokrvnost.čo je najlepsie na chudokrvnost, alebo nieco z coho mi bude lepsie papat? narodila sa 3050g, a 51cm. ta vyška nieje az taka zaražajuca, aj ja som mala, ale ta vaha ☹ neviem, inak stale takto pomali priberala..davam jej uz aj normalne mlieko plnotučne, ale asi sa vratim k aptamilu.poradtie niekto ak viete..dakujem pekne

andreastec
18. máj 2011

Ahojte,
mam 20.tyzdnovu dcerku do 4. mesiaca bolo vsetko v poriadku kojila som aj ked s problemami (silny spustaci reflex, preferencia jedneho prsnika, zopar laktacnych kriz ale vsetko sme vdaka laktacnym poradkyniam hlavne annag 🙂 prekonali) ale kedze sme krasne prospievali vsetko sme vydrzali.
avsak ako pisem v polovici stvteho mesiaca nastal obrovsky zlom - dcerka sa pre mna vtedy nepochopitelnych dovodov (mliecka som mala dost kazde 3 hodky som z 1 prsnika odstriekala 120 mL) nevedela napit z prsnika na chvilu sa prisala potom sa s placom odpojila toto trvalo 4 dlhe dni a to som uz vedela ze je zle bola uplne apaticka (ved v podstate 4 dni poriadne nejedla) kedze flasu nevedela chytit tak som ju krmila odstriekanym MM lyzicou ale takto sa nedalo fungovat ocitli sme na kramaroch ihned nas hospitalizovali dcerka bola dehydrovana absolvovali sme nekonecny rad vysetreni nastastie bolo vsetky negativne jedine co jej zistili bol tichy reflux (upozornujem ze negrckala) - mne sa napriek nie velmi priaznivym podmienkam pre kojace matky (ziadna vhodna strava) v nemocnici podarilo udrzat si mliecko (schudla som tam 7 kil) a krmit dcerku s odstriekanym MM. Po prichode domov sa dcera iba raz prisala potom po niekolkych bezuspesnych pokusoch som to vzdala a s velkym zialom v srdci sme museli kojenie ukoncit.
Chcem len povedat ze si velmi vazim pracu laktacnych poradkyn velakrat mi pomohli ale treba sa mat na pozore pretoze nie vsetky krizy sa daju vyriesit doma. teraz pocitam mL UM ktore zje a pomocene plienky pretoze uz nechcem aby sa dcerka ocitla v takej krizovej situacii a verte mi nie je nic lahsie ako vyhladovat dieta po par pokusoch najest sa sa dieta stane apaticke a staci mu cumel navyse ubytok na vahe ide prudko dole (60 g/den)...tazke majte sa na pozore a nenechajte sa ucicikat pediatrom (moja lekarka to abs podcenila) matka vzdy citi ak sa s jej dietatom nieco deje. Preco pisem v tejto teme lebo stale slabo prospievame UM nas zapeka takze dalej riesime zdravotny stav a hladame pricinu ale uz s novou lekarkou a vlastne vsetko to spustilo v kritickom 4.tom mesiaci....

andreastec
18. máj 2011

@heslo jednoducho ak ti dieta neprospieva zacne chudnut a nema ani jednu pocikanu plienku na den spravis vsetko mozne aby si mu pomohla ....ja som kojila 3,5 mesiaca a museli sme to ukoncit a prejst na flasu najskor s MM potom s UM lebo dcerka sa kvoli refluxu nevedela najest z prsnika. Apropo mali by ste brat v uvahu ze to niekedy naozaj inac nejde a nestresovat mamicky ktore to stastie aby kojili co najdlhsie nemali a museli prejst na UM...

maryka503
18. mar 2013

ahojte 🙂 mam syna ma 3roky a važi len 10kg nepribera a ani nechudne.ma velke mandle krčne aj nosne.moze byt dvovodom nepriberania velke mandle?dakujem za odpoved