Nestavia sa na štyri, nelezie, nesedí...

sisiska
17. sep 2010

Mamicky, som uz zufala, nasa mala ma 7,5 mesiaca, a vobec sa nestavia na styri, tym padom ani nelezie, ani sa neplazi, ani sa nijako netaha do sedu, iba ked jej pomaham ja....ked ju posadim, tak uz vydrzi sediet, ale sama vobec nic...vobec nechce byt na brusku, tak ani neviem, ako sa to vobec nauci...cvicime vojtovku, zacvici ju tak, ako ma, ale v praxi to akosi nechce pouzivat...nemate niekto podobne problemy alebo skusenosti z okolia? budem rada kazdej rade ci info...fyzioterapeutka nam dala este dva tyzdne, a ze ak dovtedy nezacne vyvijat nejaku aktivitu, tak budeme musiet asi brat cerebrolyzin, co neviem ci je v poriadku, lebo moze vraj mat dost vazne vedlajsie ucinky ako napr. epilepsia...uz som naozaj zufala

mafia102
17. sep 2010

@sisiska nemusis byt zufala, moj maly sa pomaly do 9 mesiacov, nevedel sam posadit, ani nelozil po styroch, na neurologii nam povedali, ze vsetko je OK, a potom sa naraz naucil aj sam sa posadit, aj lozit aj sa postavit, a to vsetko v priebehu jedneho tyzdna.

moon1979
17. sep 2010

tiez si myslim, ze sa nemusis obavat ... kazde dieta je ine, kazde dieta potrebuje iny cas ... ja som napr. zacala chodit ked som mala 14 mesiacov a teraz niektore deticky uz v 7. mesiacoch vedia za pomoci chodit... proste co dieta to individualista.
ja mam sest mesacneho syna, tiez ani naznak toho, ze by sa otacal, ako ho polozim tak spinka, na brusku sa mu paci len chvilu, hlavicku drzi pekne, ked ho posadim tak pekne sedi ale len s pomocou... vsetko chce cas. ono to byva tak, ze niekedy dieta preskoci "zauzivany" system a zacne rovno chodit. tak bud kludna a daj mu cas 🙂

sisiska
autor
17. sep 2010

ja sa len obavam toho, ze sa nestavia ani na styri...nemusi lozit, ale aspon na styri sa dat by uz mala, nie?

nika.r
17. sep 2010

@sisiska môj Tomáško sa len pretáčať začal takmer v 7 mesiacoch. Plaziť sa začal na 9 a na štyroch bol až niečo pred 11. Chodiť začal na 15. Chodili sme aj k neurologičke, lebo bol mierne nedonosený, vždy konštatovala, že je úplne v poriadku a kontroly sú len pre istotu. Takže žiadna panika, tabuľky sú len pre orientáciu, to, či je dieťa v poriadku ukazujú aj mnohé ďalšie veci, nielen tieto veľké medzníky ako pretáčanie, lezenie a pod. Aspoň u nášho neurologička sledovala aj jeho záujem o okolie, ako komunikuje, vždy sa pýtala, či je spokojný, ako sa hrá a pod. A ja osobne by som veľmi zvážila to branie liekov (ak by Vám to hrozilo) a možno na Tvojom mieste zašla aj za iným lekárom, či by ich tiež dal.

kaja73
17. sep 2010

Moj maly bude mat 19 .9. 9mesiacov.Do 8 mesiacov si sam nesadol ani sa nestaval na štyri.Sam si sadol ako 8 a pol mesačny a nasledne nato v priebeho tyždna začal lozit po štyroch, nikdy sa neplazil. Teraz lozi už ako raketa a aj sa sam stavia pri nabytku. Takž nestresuj, vsetko bude OK.

mima595
17. sep 2010

sisinka -asi ako každa z nas sledujes svoje dietatko a halvne chces, aby vsetko bolo v poriadku... to, že sa este nevie postavit na 4 este nic neznamena... ale aj može to nieco znamenat... to vsetko ukaže cas....
ja by som ti odporucala davat ju co najviac na brusko - piseš, že nechce, tak si trebars lahni na chrbat a polož si ju na bruskom na svoje brusko, motivuj ju cim viac.... že sama nesedi... na to je este skoro....
a už sa ti otaca z chrbatika na brusko?
skus davat pred nu knizky, kocky, obrazky, hocico, co ju zaujima
a hlavne, ako to už niekto pisal vyssie, ak by ti chceli dat lieky, skus skonzultovat s inym dr.
držim prsty

didiana333
17. sep 2010

@sisiska to akoby si o mojom synovi písala.... 😀 bol to čistýýý lekwáááár...on tiež nič nechcel...ani nohy dvíhať,ani sa pretáčať...nič....ale ked začal sám sedieť(asi okolo osmeho mesiaca) Tak sa všetko zmenilo...každé dieťa je inéééé...aj ja som sa bála,či mu niečo nieje...chodili sme na rehabky,ale ani to mu nepomohlo....a potom to prišlo uplne samé 😉 neporovnávaj ju s inými deťmi,lebo tým len trpíš...
Ked sme sa s ním hrali na deke,tak som ho ja pretáčala a hračky si krásne chytal do ruky a obdivoval ich...videla som na nom,že nezaostáva,len hýbať sa mu nechcelo...a na štyri sa nedáva doteraz vobec...odplazí sa,kam chce 😵

didiana333
17. sep 2010

@sisiska PS: neurologička mu dala diagnozu že : retardácia vzpriamovania 😠 ale podla mna to bola len lenivosť 🙄

nice202
17. sep 2010

podla mna jej nechaj cas este

tami_tami
17. sep 2010

mate casu a casu... my mame 9 mesiacov, ani nelezie, ani sa neplazi ani si este nevie sam sadnut, za to uz pomaly zacina chodit... a na 4 sa zacal davat len nedavno no pohojda sa a lahne si s nervami lebo nevie co dalej 😀 bud kludna je to uplne vporiadku... ako pisu baby motivuj ju hrackami - ak mas moznost aj nejakymi pohyblivymi 😉

sisiska
autor
17. sep 2010

motivujem ju hrackami, aj svetielkujucimi, aj hracimi aj vselijakymi inymi, len ked ju kazda zaujima tak 5 sekund, teda dovtedy, kym si uvedomi, ze je na brusku a ze sa jej to vlastne nepaci...a radsej sa na hracku vykasle akoby sa mala za nou nejako pohnut...

sisiska
autor
17. sep 2010

a ona si zadocek este donedavna trosku zacala dvihat tak akokeby na styri, ale nesili jej vtedy este rucicky...a teraz uz nedviha ani ten zadocek

benne
17. sep 2010

@sisiska a prečo vlastne musíš cvičiť vojtovku? Moja neznášala polohu na brušku, pretáčať sa začala v 7-8 mesiaci, štvornožkovala v 10 mesiacoch, vtedy sa aj posadila a chodila ako 14mesačná. Ale chodím s mladším teraz na rehab kvôli diastáze a tamsom vravela o tom dr. a ona, že nemala tak veľmi odmietať polohu na brušku, že tam mohla byť nejaká príčina iná. ☹ S malým odkedy som začala cvičiť vojtovku (zatiaľ 2 cviky), tak dnes sa mi pretočil na bruško už aj na 2.stranu. Na prvú stranu sa mi začal pretáčať, ked som sponad neho odstránila všetky hračky a bol nútený hladať ich na boku. Neviem, či som poradila,ale nie si v tom sama, neboj, dobre bude. 😉

marianca
17. sep 2010

@sisiska vôbec sa nestresuj, každé dieťa je iné a hlavne ju neporovnávaj s inými deťmi. Každé dieťa si ide svojím tempom.
niektoré sú šikovnejšie v tom, iné v onom. je to úplne normálne. Mne malý vedel úplne sám sedieť v nejakých 9 mesiacoch, myslím tak, že sa neprevracal. Behať začal ako 15-mesačný. Druhý sedel sám ako 7 mesačný a behal ako 9 mesačný....
Takže tak. A obidvaja sú OK. Akurát tie deti musia prísť na to samé, kedy by mali začať a kedy sa na to cítia vyzreté. Prípadne môže byť aj jednoducho lenivá a nechce sa jej, je pohodlná...
Keby mala nejaká problém tvoja pediatrička by ťa na to upozornila. A čo sa týka lozenia a štvornožkovania. Mne zasa. Jeden mi aj lozil aj štvornožkoval a druhý ani jedno ani druhé a hneď behal....
Takže tomu nechaj voľný priebeh a nesleduj ju toľko, neboj ona ťa sama prekvapí a ešte ťa bude aj mrzieť, že ti stále zdrhá 😀

dominikaaa
18. sep 2010

@sisiska a preco cvicite Vojtovku? Je nejaky predpoklad, ze by nieco nemalo byt ok?

Co sa tyka davania sa na 4, vacsina deti (aj nas maly) sa najskor zacnu plazit, az potom sa davaju na styri a sadnut by si spravne malo dieta samo az ked zacne stvornozkovat. Vtedy ma uz chrbatik pevny a pripraveny na sedenie.
Urcite davaj Nelku co najviac na brusko. Aj ked sa jej nepaci, najskor minutku - dve, potom postupne predlzuj cas. Je to najlepsie poloha pre dieta. Postupne zacne byt zvedava a bude sa chciet dopracovat k hrackam, k stolicke, proste k hocicomu a to ju bude motivovat pohnut sa vpred. Urcite ju neposadzuj nasilu, tym by si mohla oddialit nastup plazenia a lezenia.
kuk na tento clanok :
http://www.mamaaja.sk/index.cfm?module=ActiveWe...

a este jedna otazocka, kolko injekcii cerebrolisynu vam chcu dat?

elvera
18. sep 2010

no my mame tiez cez 7 mesiacov, maly sa mi zacal prevracat z chrbatika na brusko nejake 2 tyzdne dozadu a to uz stresujem od jeho 4 mesiacov, ale uplne zbytocne. naspät sa mu podarilo prevratit asi 3x, ale to ozaj len podarilo. o nejakom lezeni ani stvornozkovani nemoze byt ani reci, tak isto sa posadi, ked ho len taham za rucky a donedavna ho ani len hracky nezaujimali, taky bol lenivucky. no teraz mam problem ho obliect, co sa mi stale prevracia. takze urcite raz vsetko pride, takze hlavne klud a ziadna panika. nad doktor o tom vie a je spokojnucky. vsak raz sa vsetko naucia a dospelych sa nikto nikdy nespyta, v kolkych mesiacoch sa zacali plazit a stvornozkovat. 😉

zuza.m
19. sep 2010

mne vela pomohlo ked osm ho začala davat na zem.dala osm pod neho tie penove pazzle položila som ho na to a kopu hračiek na okolo.nie moc blizko.maly sa najskor po pa rminutach hneval.došla som dala som mu dudlik,čaji,nejaku inu hračku a zase nechala sameho.bola som v izbe ale robila som svoje napriklad varila.ked sa moc hneval tak som ho zdvihla a dala na zem neskor.ale postupne sa čas na brušku predlžoval a on sa začal pohybovat.najskor okolo svojej osi(tam kde mal hlavu boli nohy).neskor sa začal pritahovat s ručičkami a potom aj štvornoškovat.ale to bolo až pred 9mes.myslim že je ešte skoro aby to vedela tvoja 7mes.no a ked bol menši a nechcel byt na brušku tak som ho davala na fit loptu na brušku. a s loptou som jemne gulala.to sa mu pačilo a vobec neprotestoval.

sisiska
autor
19. sep 2010

@dominikaaa este nevedia presne, ale ze mozno bude stacit aj desat injekcii, ze to sa uvidi...no proste je to teraz des, mame vlastne jedenast dni na to, aby sa mala naucila bud plazit alebo postavit sa na styri alebo posadit sa sama alebo liezt...proste ze vraj by uz nieco v osmich mesiacoch mala z toho vediet...to vlastne bude mat o dva tyzdne, ked pojdeme na kontrolu k fyzioterapeutke...a ak nie, tak ze asi ten cerebrolyzin nas caka, ale ja jej ho nechcem davat pichat, tak som z toho na nervy...

dominikaaa
19. sep 2010

@sisiska preco vas vlastne sleduju a musite cvicit vojtovku?
Mas pocit, ze malinkej cvicenie pomaha?
10 injekcii nie je take hrozne, bezne kury su 30 a viac injekcii 😔 . Tych 10 je na take nastartovanie. Ale ak z nich mas zly pocit, nemusis ich dat malinkej pichnut. Zalezi na tom, ako sa ti zda napredovanie po cviceni.

sisiska
autor
19. sep 2010

@dominikaaa no ved prave ze sa mi nezda, ze by jej to cvicenie nejako pomahalo...ty sa v tom trochu vyznas? co je to vlastne za latka ten cerebrolyzin? ja neviem, ci je normalne, ze po tom cviceni ziadna odozva...

suzik77
19. sep 2010

@sisiska ahoj, my mame 7 mesiacov a to iste. akurat, ze na bruchu prelezi cele dni, ale inak je to vsetko to iste ako u vas. a vobec z toho nerobim vedu.. neboj, ked pride jej cas, posadi sa, polezie... 😉

sisiska
autor
19. sep 2010

@suzik77 keby ta nasa aspon na brusku chcela byt...ale ani to nie...mna to sice trapi aj samu, to je pravda, ale teraz ma to trapi o to viac, ze nam davaju u dr. taketo ultimata...inak vidim, ze si zo ZA?

dominikaaa
19. sep 2010

@sisiska
pisem ti IP

benne
19. sep 2010

@sisiska Moju malú sme dávali ležať na zem, sedela tiež len ked sme ju posadili a obklopili vankúšmi, ale ako tak raz ležala, z ničoho nič sa otočila na bruško, akoby to robila odjakživa. Rozmyšlala som nad tvojim problemom, asi by som s liekmi počkala ešte.
Ked moja malá začala chodiť, doštvornožkovala k nábytku, postavila sa a išla, tak bola v mesiaci, kedy už dávno mala vedieť sa postaviť priamo zo zeme. Podľa kadejakých rád som ju motivovala, aj modré z neba som jej núkala a ona nič, stále len to svoje. A raz, zas, sedela mi pri nohách, postavila sa akoby to robila odjakživa. Žiadne prvé pokusy, žiadne zaváhanie, to ma tak zasiahlo, že už od toho momentu neriešim veci ako čo kedy má vedieť.
Ak tomu správne rozumiem, tú vojtovku cvičíš len preto, že nevyvíja aktivitu? Ak áno, tak tu máš už koľko mamičiek, čo sa im deti začali pretáčať neskôr!

fatulda
19. sep 2010

ahoj sisiska, podla mna to, ze v 7,5 mesiacoch nelozi, nie je ziadna tragedia, u nas Emka zacala lozit asi ked mala vyse 10 mesiacov, myslim, ze Sarinka ju predbehla o vyse mesiaca (uz si to tak nepamatam 😅 ), ale necvicili sme vojtovku, len sme chodili na taku babygymnastiku a plavanie, asi v 9,5 mesiacoch sa posadila, vo vyse 10 zacala lozit a v 13 chodit (v chodeni predbehla Sarinku ona, asi o 2 tyzdne) a teraz tu lietaju ako draci 🙂 Narodili sa sice o mesiac skor, ale to nie je az tak vela 😉

janula13
19. sep 2010

sisiska netrap sa vazne nie je dovod, neviem preco by mala brat nejake lieky, to rozhodne nie, vsetko pride, my sme chodili raz do mesiaca na rehab, rehab sestra uzasna, sekera ale uzasna a ked som ju pocula kedy maju co deti robi ttak som len zirala, ako ma dokazali ine maminy pomylit tym kedy ich deti zacali nieco robit a nasi nic..tiez zacalai lozit sediet neskor ako ine deti, ani neviem kedy ale tiez cca 8-9 mes a nic nezmeskali a zacali vsetko robit samy, nijake pasivne sedenie, ci podkladanie vankusmi, to nerob!ked na to este nema svaly tak jej tym len nicis chrbticu ona zacne krasne sama,a podla rehab su vsetky veci na detoch, ked na to maju, zacu to robit samozrejme ak su zdrave nemaju iny problem, fyziologicky by tie vec mali zacat robit neskor ako si my maminy myslime lebo na nas tlaci okolie a porovnavame...napr chodit samy zacali kedmali 14.5mes a co sa stalo? nic behaju ako rakety a mna neboli chrbat z nejakeho vodenia za rucicku..dlllho chodili popri nabytku predtym dlhooo stvornozkovali, tiez uz som myslela ze ani nebudu ze to vynechaju kedze im plazenie vyhovovalo ale predsa zrazu zacali a presli vsetkym a su ok...tak sa netrap, daj jej cas a samozrejme nejake cviky nezaskodia, ved reco nie ale nie lieky ked netreba..drzim place a nedaj sa🙂

suzik77
19. sep 2010

@sisiska ahoj,ano zo ZA, aj ty? a ja by som dieta v takom veku kvoli tomu pichat nedala 😠 ved ma fakt cas 😉

sisiska
autor
20. sep 2010

@suzik77 ano, aj ja som zo ZA...pre mna je to o to tazsie, ze tu v ZA nepoznam takmer ziadnu mamicku s podobne starym babatkom...ved ani ja ju nechcem dat pichat, preto som z toho na nervy, lebo na rehab. nas zacinaju uhanat a strasit injekciami...a tym padom sme este pod vacsim tlakom

suzik77
20. sep 2010

@sisiska tak ju pichat nedavaj prepanajana, ved je to tvoje dieta a vo veku 7,5 mesiaca je to uplne v pohodke, ved vidis, co ti baby pisu, nestresuj sa a ked nechces, nedavaj. ak bude lekar, -ka pindat, tak si prejdi k inej lekarke a mas to vybavene.... ja by som nedala pichat svinstva, ked po ostatnych strankach vidim, ze je dieta OK. moja mala je denno-denne na brusku uz od 4.mesiaca, to je jej oblubena poloha. dnes ma 7 a za 3 mesiace absolutne sa nechysta lozit a nerobim z toho halo, jednoducho vidim, ze je rozumna, sikovna, je to taka mala spekulantka a to ma tesi, je plna zivota... no a co, ze nelezie? ved nebude v buducnosti o nic horsia ani zaostalejsia nez deti, ktore uz lezu v 7.mesiaci!! 😉