Nízka váha dieťatka

kattullka
23. aug 2017

Ahojte maminky,
Chcem sa spýtať, či máte niektorá skúsenosť s nízkou váhou u vašich drobcov. Moje zlatko malo nedávno rok a má len 7kil. Papka pekne, je dosť energická stále lieta. Ak ste mali takúto situáciu riešili ste to nejako? Návšteva nejakého odborníka? Nám robila len testy krvné, či dobre znáša bielkoviny, lepok a poslala nás na gastro vyšetrenie. Vopred ďakujem za akékoľvek odpovede 😊

mery34
23. aug 2017

@kattullka ano. Moja dcera mala rok a 7.5 kg, v 2 rokoch 9 a teraz ma 6 a 17 kg. Je drobnejsia. Od 5 rokov sa celkom rozjedla, ale dovtedy jej schopnost venovat pozornost jedlu bola nizka. Boli sme aj na gastre ked mala 2 roky, lebo ja mam celiakiu. Ale ona nastatie nic nema. Su aj drobne deti. Syn tiez je drobec, ale take nizke vahy nemal. 🙂

sidhan
23. aug 2017

Ahojte tato tema ma dost zaujala nasa mala ma 2,5 roka 13 kg ale je dost vysoka vyzera na 4rocnu.Aj ona ma obdobie ze je aj neje.Momentalnee mi je raz za den normalne jedlo a potom ze jogurt a take somarinky ale sladkosti nechce ani sladene napoje.Boli sme aj za lekarkou a nic jej nechyba ani nie je.Ale je cez den aj unavena ked tak malo papa.Neporadite volaky dobry sirup alebo nieco aby zase zacala jest

anjelicek26
23. aug 2017

@kattullka tak testy urcite ano - celiakia, alergia na bkm, laktozu, pozriet creva na gastre poriadne, mozno aj biopsiu creva, plus sono a odber krvi na funkcie stitnej zlazy a rastovy hormon. Preco? Lebo cakat sa nevyplaca moc no... my chodime na rastovu kliniku, deti su pod ciarou, ale aj oni mali (aj ta najmensia, co dnes berie lieky, 8,6 kila v roku na 72cm).. Takze si to odsleduj, nenechaj sa odbit, budes kludnejsi spavat, ked budes vediet, ze mas dieta zdrave, aj ked takato vaha je uplne mimo tabuliek.

yanni
23. aug 2017

@kattullka za testy nic nedas. Aspon budes na istom a moct lepsie spavat.
Ale nemusi to byt nic. Su take a take deti. Vela zalezi aj na genetike. Nepises aka je vysoka.
Nasa najmladsia bola od narodenia dlha a chuda. A je zdrava ako buk a je aj za troch. Okrem zaciatkov kojenia, ktore neboli najstastnejsie, uz nikdy neboli ziadne problemy. Ta sa fakt vie najest.
A mala v roku tiez len 8 kg. Teraz na dvojrocnej prehliadke 11,5 kg a 88 cm. Po mesiaci uz 90 cm ale vaha nestupla a to on sa vie fakt napukat. Ale to dieta len beha. Nezastavis ju, stale je v pohybe. my musisme byt stale vonku, z domu by urobila kulnicku.haha

Nizka hmotnost, ak to pravdaze uz nie je podvaha, nemusis byt hned znak nejakeho problemu. Pozri sa po rodine. Geny robia vela. U nas boli takmer vsetky deti take, tie dve najmladsie takmer identicke. A vsetky su zdrave, nic im nechyba.

mery34
24. aug 2017

Ked ta spominate, niekto nas kvoli vahe poslal aj ba endokrinologiu, rastovy hormon mala v poriadku a dali sme po tom asi 2 alebo 3 kontroly po roku a vzdy skonstatovali, ze by mala viacej jest. No donut ju, ked ma "vrtulku v zadku". Drzim palce.

deti95060810
24. aug 2017

tieto veci rieši gastroenterológ... predpisujú rôzne mlieko, alebo nutridrinky....a pravidelné kontroly u nich ...

kattullka
autor
24. aug 2017

Pediatrička nás chcela odbiť už po vyšetrení krvi ale som neustúpila a trvala som na tom aby nás niekam poslala presne pre môj kľud sko píšeš @anjelicek26
Čo sa genetiky týka vraj ani manžel nebol nejaký pucko a ja som v roku vážila niečo cez 9kil čo som pozerala. Čaká nás teda gastro a snáď bude všetko Ok -inú možnosť nepripúšťam 😊

janickacrazy
24. aug 2017

@anjelicek26 Prosím ťa ako ste sa dostali na tú rastovú kliniku, to potrebuješ nejaké odporúčanie len od pediatra alebo treba ísť najskôr na gastro a na endokrinológiu? Ja mám tiež problém so synom, má 22 mesiacov a ledva 10kg, výšku neviem, lebo naša pediatrička ho nikdy nemeria. On ale aj veľmi slabo papá a veľa behá.

anjelicek26
24. aug 2017

@kattullka vies co ja som tiez bola uplne mini dieta, len ja mam dnes celiakiu a zvysok rodiny je vysoky, tiez vsetci vraveli, ved ona dorastie, ona dobehne, ona nic nezmeska, vytiahne sa neskor... nestalo sa tak...vzdy som bola mala, vyziabla a o hlavu nizsia od vsetkych... moje deti nechcem, aby toto zazili, ked nemusia... ono byt nizky, chudy, ono to neni dobre ani pre vnutorne organy a taky nedostatok RH aj na rozvoj mozgu... netreba to podcenovat... pekne si chod za svojim.

@janickacrazy ano potrebujes dlhodoby rast pod 3 percentilov v tabulke, neriesia ani tak vahu (to skor gastro, endokrinolog), ako celkovy rast a neprospievanie. Skus si ho pomerat poriadne, a nakukni do nasej skupiny https://www.modrykonik.sk/group/4386/

janickacrazy
24. aug 2017

@anjelicek26 Ďakujem. No skúsim ho nejak pomerať, ale možno unho bude skor problém s tou váhou ako s výškou, váhu má už dlhšie pod 3. percentilom. Na gastro sa chystáme.

katriss
24. aug 2017

Dcéra tiež v roku 6,9kg, teraz má 19 mes a váži 8,3kg. Výšku 83cm, to je v poriadku, akurát tá váha, doktorku má dosť precíznu, ale v tomto prípade povedala, že tam istú rolu zohráva aj genetika a že je proste drobnejšie dieťa. Narodila sa v termíne s váhou 2,5kg a nikdy nepriberala veľa. Skôr pomalšie. Zatiaľ to neriešim, uvidíme ako to pôjde ďalej. Pokial je výška v poriadku. Určite aj na tom záleží.

anjelicek26
24. aug 2017

@katriss no skor to ukazuje na problem zo vstrebavanim zivim, ale je to na vas. Lebo k tej vyske by mala mat aspon 10 kil. Genetika ano, ale az po dvoch rokoch, dovtedy by deti pomer vyska/vaha mali mat minimalne odchylky od tabuliek.

janickacrazy
24. aug 2017

@anjelicek26 Náš sa narodil ale s peknou váhou v 38 týždni 3540g a 50cm a preto ma to dosť trápi, že teraz nemá ani 10kg. Tak do 8. mesiacov priberal pekne a odvtedy sa to nejak zastavilo. Od začiatku príkrmy odmietal a aj teraz je veľmi slabo. ☹

anjelicek26
24. aug 2017

@janickacrazy aspon bko skus doma pridat, skontrolovat zelezo... neboj prijdete na to, len sa nedaj odbit.

katriss
24. aug 2017

@anjelicek26 asi máte pravdu. Radšej riešit skôr ako neskoro.

mery34
24. aug 2017

@anjelicek26 ja mam tiez celiakiu a mam 1.78 cm. 😀 ale vaha tiez skor nizsia.

anjelicek26
24. aug 2017

@mery34 si mala stastie, ja som fakt nie vyssia od kybla, 153cm a moje sestry obe 174 a zeny fakt vsetko vysoke po oboch stranach 172-182cm... nuz vyzeram ako od susedov 😇 Nastastie sa inak zo sestrami podobame aj na tatina , inak neviem neviem 😂

lusinda1989
24. aug 2017

Moja staršia sa narodila mala 3390g a malinko priberala aj priberá. Teraz ma o mesiac 5 a váži 14,5kila. Je chudunka ale vysoká. Mladšia sa narodila s váhou 4050g a 53 cm do roka bola tucko od roka a pól do dvoch sa neskutočne vytiahla a schudla teraz ma 2 roky a 3 mesiace a ma 13kg. Ja keď som mala 7rokov vážila som 19kil a som tu zíva a zdravá nemam žiadne intolerancie ani nic... akurát teraz bojujem s nadváhou uz druhý rok 😂

elenajezova
24. aug 2017

Ja s mojou dcérkou tiež odmala bojujeme s nižšou váhou. Aj sme chodili na gastro, nič nezistili. Len že ju mám "vykrmovat". Ale to sa ľahko povie, ťažšie urobí. Je vysoká primeraná na svoj vek, s kamarátkami v triede majú približne rovnakú výšku. Teraz má 10 rokov a asi 29 kilogramov a asi 143 cm výšku. A je našťastie zdravucka. Ale sama je šťastná, keď sa postaví na váhu a zistí, že trochu pribrala. Lebo kamarátky vážia viac. No čo už.

mery34
24. aug 2017

@anjelicek26 u nas vsetky sesternice aj s celiakiou aj bez maju 170 cm, sj sestra. Sestra ma celiakiu a tiez 170 cm. Ako prvacka som bola rovnaky drobec ako moja dcera. Potom som.sa vytiahla ked som mala 11 - 12 rokov. Z najmensej na skoro najvyssiu. Uvidim, co tato moja kvetinka mala. Uz nie je taka chuducka, skor je taka slachovita teraz ako cez leto beha. Jedine, co ma na zapise do skoly islo porazit, ze pozrela sa na nu ucitelka a ze je drobna, ci nezvazujeme odklad. Boli sme preventivne aj u psychologicky este v januari a ta odklad neodporucala vzhladom na rozumove schopnosti.

anjelicek26
24. aug 2017

@mery34 nam tiez u oboch ponukali odklad (107,109cm ako 6 rocny), ale nevideli sme na to dovod. Vahu oni maju vyske primeranu.

babulina
24. aug 2017

netreba sa stresovat predstavami, ale vysetrenie pre klud duse by ste mali absolvovat - nasa je tiez taka chuda palica a od mala taka je - v roku mala 6,5kg
presli sme si gastrom a metabolickou ambulanciou (mame cysticky fibrozu v rodine), predpisali jej nutridrinky ale cele bez efektu lebo davka ktora bola na den tak to sme do nej tlacili aj tri dni, nic ale nenasli - je to akcne zive dieta len jedine miesto kde vyzera normalne voci ostatnym su hodiny baletu😉

kattullka
autor
25. aug 2017

Ešte taká otázočka kočky: ako prebiehalo to gastro vyšetrenie? Vkladali sondu vášmu drobcovi alebo len sono po brušku? Ja keď som počula gastro tak má až striaslo pri pomyslení nato že take niečo nepríjemne budú robiť mojej malej.

elenajezova
25. aug 2017

Nie, nám určite žiadnu hadicu neodhalí nikam. Ani si to neviem predstaviť.

elenajezova
25. aug 2017

Oprava. nepchali.

anjelicek26
25. aug 2017

@kattullka nam robili, ale az ako posledne vysetrenie, ked nepomohli predosle najst pricinu maloabsorbcie criev... podla krvi mu diagnostikovali morbus crohn.. proste to museli vidiet.. nakoniec celkom ok.. problem uplne inde, ma autoimunny geneticky defekt syn 😑

mery34
25. aug 2017

@kattullka nie. Isli sme kvoli vyluceniu celiakie, kedze ja mam. V krvi sa nic nenaslo, takze ziadna hadicka.