Non-stop na prsníku a slabé priberanie Poraďte

marianella
28. aug 2008

Ahojte, ak mate niektorá podobnú skusenosť prosím poradte.
Môj drobček má dva mesiace a asi posledný týžden je takmer non stop prisatý na prsníku, ked ho odsuniem začne po chvíločke plakať. kojím ho aj dve tri hodiny v kuse, potom zaspí na 15 až 30 minút a odznova... ☹ , jedine v noci sa tento interval mení na dvojhodinový a papa len asi pol hodinu...
včera som to už nevydržala a dala som mu asi o štvrtej hodine sunar, vypil 120ml a potom spal 3 a pol hodiny.
pribral za 7týždnov od kedy sme doma 1,1kg, z 2,90 na 4, no a doktorka mi povedala, že ak nezačne viac priberať tak musim dokrmovať, je to tak strašne málo???? ved mne sa nezdá, že by bol malý nejaký vychudnutý alebo čo!!!

sakura77
28. aug 2008

marianella,tak to uz je teda "vykoristovanie"!! 😕 ved 2-3 hodiny vkuse to by uz asi ani nemal co pit,to si len tak dudluje,nie?neskusala si mu dat cumlik?
inak ja som tiez este vporodnici ho mala kazdu chvilu na prsniku,tahal a tahla,potom zaspal,som si myslela ze jak sa dobre napapal,po 15 minutach rev a odznova,vazenim sme zistili ze vlastne dokopy nic nevytiahol,proste ma len hryzo la nic z toho,tak sme museli zacat dokrmovat tiez,lebo on bol chudak stale hladny.ale ked ty pises ze ti celkom fajn pribera,co ja viem..podla mna to staci,co pribral,neviem.
on aby mal tak najskor po dvoch hodinach papkat,postupne po troch,ved aby si aj ty mala nieco z toho dna,preboha

marianella
autor
28. aug 2008

ano cumlik mu dávam ale ten funguje len na chvilu... ☹

martina46
28. aug 2008

ja si myslim, ze to staci, co pribral.

annag
28. aug 2008

marianella, bábetko v prvom druhom mesiaci má priberať asi 130 -140 g týždenne, v 3 - .4. 70-110 g, takže zle ste nepribrali. Lekárky sa väčšinou držia starších tabuliek, ktoré boli šité na mieru deťom na UM.

Určite to viac so sunarom neskúšaj, to je hlavná cesta k odsataveniu. Vypil toľko sunaru po kojení, či mimo neho? Pravdepodobne prechádzate obdobím prechodného nedosatku mliečka, mohol ho spôsobiť rastový špurt, kedy bábetko zo dňa na deň potrebuje mliečka viac a prsníky sa musia prispôsobiť novým potrebám. Tým, že mu nebrániš v dĺžke dojčenia, robíš všetko preto, aby sa laktácia zvýšila. Žiaden príkrm mu netreba.
Bábetko sa nebráni pitiu z fľaše, lebo z nej mu bez námahy mliečko ľahko tečie, UM je sýtejšie a preto vydrží spať dlhšie, to však nie je známkou toho, že mu Tvoje mliečko nestačí. Ale fľaša a akýkoľvek nápoj v nej sú hlavným nepriateľom dojčenia, ktoré vedú skôr či neskôr k zbytočnému odstaveniu.

Počas takého dlhého kojenia treba striedať prsníky, ale nemá veľký zmysel kojiť ho non stop tri hodiny, kľudne si po hodine aspoň na chvíľu oddýchni , trošku ho ponos, skús ho zaujať niečim iným (alebo ho zver na chvíľu niekomu z príbuzných). Mala by si zistiť, kedy ešte efektívne saje, a kedy už len cucká, vždy,keď začne cuckať, vystriedaj prsníky. To ako papá v noci, je zrejme ten efektívny čas, počas ktorého asi účinne saje. A dobré je striedať polohy, preferovala by som u teba futbalovú - zadnú polohu, vtedy pije bábo účinne z výborných segmentov prsníka.

Dúfam, že nedávaš žiaden čaj a fľašu, ak áno, okamžite ich vysaď.

držte sa, netráp sa, malý pekne prospieva a nepokaz si radosť z dojčenia zbytočným dokrmovaním , malý Ťa chce mať pri sebe, tak si to užívaj, nájdi si dobrú polohu, čítaj pri dojčení knižku, a relaxuj, dojčenie nemá byť trápenie, ale radosť, že si tak blízko so svojim bábetkom. 🙂

marianella
autor
28. aug 2008

annag dakujem ti za vyčerpavajucu odpoved 😉 , asi budem musieť zmeniť doktorku alebo ja neviem 😔 , čaj dávam, lebo mi ho nakazala dávať a povedala mi, že malinký má pribrať aspom 200g za týžden, o týžden a pol ideme na poradnu a ked tuto jej normu nesplnime bude mi kazať prikrmovať, čo mám robiť, mam ju klamať, že prikrmujem a pritom nebudem??? mna porazí... 😢

marianella
autor
28. aug 2008

ten sunar vypil po 15 minutovom spanku, predtým bolo kojenie

kili
28. aug 2008

narianellka, aj podľa mňa pribral pekne, z toho si hlavu rozhodne nerob, a keď ťa dr naštve, tak ju zmeň.
a k tomu dojčeniu. Teda 3h je už moc. Nechceš pouvažovať nad šatkou? by bol pri tebe a spal a cucať by asi potom nechcel.

martina46
28. aug 2008

marianella,
ja by som normalne klamala, ale ja som taka, ak si nieco dam do hlavy (a v tychto veciach ma pravdu annag nie tvoja pani doktorka), tak robim podla seba. 😉

judita80
28. aug 2008

marianella, to je neskutočne tak dlho kojiť, ja to poznám, tiež som to robila. Keď som už nevládala, dala som malému nutrilon večer pred spaním, bol spokojnejší. A u nás sa neportvrdilo, že by si zvykol na fľašu. Dodnes kojím, má už 13 mesiacov 😉 A ten, kto výlučne len kojil, prestal už dávno. Hlavná vec, aby si bola v pohode a počávaj svoj materinský inštinkt.

martina46
28. aug 2008

a ano,
skus si zadovazit satku, uvidis, ci to nie je len o potrebe byt pri tebe.

marianella
autor
28. aug 2008

kili ja neviem čo sa týka tej šatky, nikdy som nad tým neuvažovala, pripadalo mi to vždy také čudné, cíti sa v tom bábatko pohodlne, nie je pokrčené? a nebude mi to ťažké? ja nie som velká baba 😅 , mam 46kg. no ale otvorená som všetkým možnostiam 😉 , ak by to pomohlo 🙂
martina ked práve ja neviem moc dobre klamať, neviem čo spravim, ale tá dr sa mi prestáva pozdávať

annag
28. aug 2008

marianella,

hup, a už vieme príčinu

čaj je obrovská chyba, okamžite ho v záujme dojčenia vysaď. Bábetko nevie, či pije čaj, či kalorickejšie mliečko , bábetká majú malý objem žalúdka, ono si ho zapĺňa absolútne prázdym nekalorickým nápojom a potom má priberať? Na to tu je predné mliečko. A ešte k tomu fľaša, čo kazí techniku sania. Jednoznačná príčina menšieho prírastku napriek častému dojčeniu. Princíp dojčenia spočíva v pravidelnom vyprázdňovaní prsníka, ak ho nahrádzaš čajom, prsník sa nevyprázdni a tak ani nemôže vzniknúť mliečko na ďalšiu dávku.

šatku Ti aj ja vrelo odporúčam 😉

doktorku nemusíš hneď meniť, ak budeš postupovať bez čaju a nedokrmovať a často dojčiť, mliečko sa začne veľmi rýchlo tvoriť a bude priberať ukážkovo. bude dobre 🙂

kili
28. aug 2008

maria, ťažké to nie je, postupne si zvykáš a je to v podtate ako by si len pribrala, lebo dieťa je blízko teba. Čiže keby si mala 10kg dieťa, tak ako by si mala 56kg. Ja mám teraz asi 20kg na vyše a tiež sa hýbem (bohužiaľ je to tuk a nie deti). Dieťa v tom určite namačkané nie je, aspoň nie tak, aby mu to bolo nepohodlné, je to ako v brušku a aj doktori mi to chválili. Niektoré deti sa radi nosia v úväzu kolíska, niektoré radšej zvislo, to už potom poznáš, ale určite sa ti to bude páčiť. Podľa mňa má krásne fotky v albume verulka, tak sem dávam link: https://www.modrykonik.sk/album/album.php?vAlbu...

libka1
28. aug 2008

Kili, ako si nosila dvojčiatka?

kili
28. aug 2008

libka, nosila som väčšinou len keď bol jeden v nemocnici, alebo jedného na sebe a druhý v kočíku.

libka1
28. aug 2008

Obdivujem mamičky dvojičiek... 😅

annag
28. aug 2008

kili, a nosíš v šatke detičky aj naraz? pár krát som o tom počula, aj fotky som našla, že sa to tak dá, ale asi je to dosť kíl navyše , to by už bolo riadne "pivné bruško" 😀

kili
28. aug 2008

dvoch naraz nenosím

gangulienka
28. aug 2008

ahoj, moja ked mala 6 tyzdnov prezili sme toto iste, ked si teraz na to spomeniem bola vlastne cely den na mne prisata, bolo to strasne tiez som uz zo zufalstva kupila UM, ale ona ho nechcela neviem ci nevedela z flase potiahnut ci co....potom sme mali poradnu povedala som to dokine a ona, ze mam asi malo mliecka ze je to obdobie toho rastoveho spurtu, doporucila viac pit, aj homeopatika odporucila....kupila som si vineu vypila vecer celu flasu od zufalstva (niekto vecer vypije flasu vina niekto vinei 😀 ) a v noci sa zobudila ze mi mlieko tecie na plachtu....a tak sme o prekonali mala portupne zacala mat vacsie intervaly a ja som sa furt vineou nalievala...aj teraz ked mam horsi den vitim ze je mliecka akosi pomenej dam si jeden dva pohariky a je to 😉

dididi30
28. aug 2008

mari, to co mas za doktorku? ta musi byt dobre stara a pred dochodkom

😠 , sak babo ti dobre pribera, len treba zmenit techniku kojenia a je 😉 plus cumlik, je to dobra vec 😉

jastericka
28. aug 2008

gangulienka: a tú vineu si pila takú bublinkavú? alebo si si ju nechala vyšumieť?
Lebo, že z bubliniek nadúva? 😕

l.lara
28. aug 2008

hmm..tie lekarky.. 😠 nam povedala na 1. poradni ze mame zacat dokrmovat. a to moja mala bola tiez vkuse prisata. ale ani nie tak dlho, ako casto, ja som v podstare dojcila stale. s dokrmovanim som samozrejme nesuhlasila a tak nam dala tyzden ultimatum. okamzite som nasadila najtazsie zbrane typu vinea (vybublinkovana, tusim predavaju aj bez bubliniek a zevraj pomaha aj vinny relax-ten je lacnejsi) homeopatika a caje na podporu laktacie, na pokyn primara novorodeneckeho zasmazene polievky s krupicovymi drobcami. (tam sme tiez museli ist na kontrolu kvoli vahe) dalej ryzu s pecenymi kuracimi stehnami a zapekane cestoviny + aspon 2 litre cistej vody pit najlepsie pocas dojcenia - aj v noci. no a samozrejme plati prikladat, prikladat, prikladat. kolko babatko vypije, tolko sa doplni. i ked nie vzdy som tomu verila, ked som zufala s malou plakala..mala od hladu a ja zo zufalstva. pri 1. laktacnej krize mala zaspala (asi od hladu 😢 ) a mne sa stihlo za ten cas doplnit mliecko, pri 2. sme mali odstiekanych 30ml v mraznicke - to bol hotovy poklad! ktory nas zachranil a ostatne sme uz prezivali vselijako. ale oplatilo sa mat v mraznicke vzdy odstiekanych aspon par ml. my dve sme prekonali nespocetne mnozstvo laktacnych kriz a ja asi vsetky choroby prsnika. mala bola plne dojcena 5 mesiacov. potom som chytila mastitidu, malinke pilo len z jedneho prsnika a to bolo malo tak sme zacali prikrmovat. teda, snazila sa pit aj z druheho, ale nedarilo sa, neslo to, vytiahla zufalo malo a to sa fakt snazila. vlastne ma zachranila, lebo ziadnym sposobom sme nemohli dostat z postihnuteho prsnika mlieko, iba ona to dokazala, 😉 😵 aj ked len po troske. ked to trolinku roztahala tak sa dalo aj odsat. teraz mame 8 mesiacov, este dojcim (co je super, lebo babula nam odmieta prikrmy) a skutocne si to vychutnavame, krasne sa tulkame, ked papkame.. didka je liek na vsetky neduhy 😉 ale aby som sa vratila k vysledku, po tyzdni nam vaha stupla z 3430 na 3660 a potom to uz len rastlo. dnes mame uz skoro 9 kg. uff..este rada od laktacnej poradkyne. ak babatenko pije casto, treba mu davat cumlik (co nasa odmietala) alebo prevarenu vodu medzi dojceniami a treba zistit, ci nema reflux. ked sa totiz mliecko vracia do pazeraka, dietatko to potrebuje "splachovat" a aj vtedy casto pije.

l.lara
28. aug 2008

..este k tej strave, pomahalo aj vsetko mliecne, hlavne acidko!, jogurty a pribinacky..

annag
28. aug 2008

lara - si statočná mamina 🙂 🙂 🙂

súhlasím, dojčenie je psychologická hra, a preto mamičke pomôže každý "babský" recept na zvýšenie laktácie, ktorému ona uverí. Ale princípom tvorby mliečka je hlavne správne a časté vyprázdňovanie prsníka - viď téma oxytocín, pomoc, keď sa nespúšťa mliečko.

Škoda, že si sa pri mastitíde nalomila prikrmovaním, mastitída znamenala, že sa mliečko v prsníku tvorilo, ale nešlo von. To znamená, že príčinou bolo zlé vyprázdňovanie prsníka, ktoré vyústilo do zápalu. Preto je veľmi dôležité meniť polohy pri dojčení, aby sa mliečko vyprázdňovalo zo všetkých segmentov prsníka, najmä vo fáze, keď sa laktácia častým dojčením zvyšuje.

Pri malých bábetkách a ich neskúsených mamičkách je najčastejším problémom nepriberania nesprávna technika priloženia bábetka, ktoré si zle chytí dvorec a nedosatočne saje a príliš dlhé intervaly dojčenia.

O refluxe je tu toho popísané veľa, ale to zjavne nie je mariellin problém, ale reflux ozaj býva zbytočnou príčinou odstavenia bábetka, hlavne ak sa začne dávať fľaša.

S tou vodou však nesúhlasím, i keď to je rada laktačnej poradkyne, vodu, čaj plne dojčené bábo nemá poznať, pretože bábetko doslova klamú a ako som hore písala, zapĺňajú mu obsah žalúdka, bez toho aby ho zasýtili, na smäd má bábo predné mliečko. Reflux to tiež nemôže riešiť, lebo reflux znamená, že sa obsah preplneného žalúdka vracia späť do pažeráka, voda či čaj ho môžu iba zhoršiť, lebo sú ešte redšie než MM, teda ľahšie idú von a neopodsatnene prepĺňajú žalúdok. Princípom je papať často, ale po menej, teda toľko, koľko si bábo žiada, nenútiť ho papať dlhšie než si praje, hneď ako sa hnevá, prestať dojčiť.To platí aj pre dospelých s refluxom, tiež sa nesmú prejedať - prepĺňať žalúdok. Dlhé cuckanie môže byť dané potrebou bábetka byť na prsíčku, a ak to mamičku veľmi obmedzuje, a vie, že je to skutočne len cuckanie, nie sanie, môže bábetko odtiahnuť z prsníka a nosiť ho trebárs v tej šatke, zaujať ho niečim iným, alebo dať cumlík.

martina46
28. aug 2008

Tiež môžem potvrdiť, mne lekárka (zaoberajúca sa dlhodobo rizikovými novorodencami, ktorá veľmi propaguje kojenie a je aj veľmi vzdelaná v tomto) povedala, že voda na reflux nie!

gangulienka
28. aug 2008

niveu som pila bublinkovu (malu naduvalo tak ci tak )....neviem ci to bola len psychologicka hra...ked teraz vypijem pohar vinei tak mam plno mlieka tak ju uz ani nepijem lebo to nepotrebujem, a homeopatika tiez pomohli ale tie pomozu aj psom na tvorbu mlieka....ostatne veci ako caje polievky a ine na mna nezaberali ani im neverim 😉

l.lara
29. aug 2008

annag, viem, ze sa mlieko pri mastitide tvorilo, tvorilo sa az moc..vyskusali sme vsetky sposoby, vsetky polohy podla netu, knih, priruciek, odstriekavanie pod horucou sprchou..nic nepomahalo, mlieko neslo dostat von. ☹ strasne bolesti.. na babo som tiez skusala vsetko, len aby sa prisalo, najlepsia poloha je ked smeruje bradicka babatka tam, kde je najviac mlieka v prsniku. nedala som jej hned UM, az ked cucala, cucala..a niekedy nic, alebo doslova po par kvapkach sme to davali von..malinka bola hrdina 😉 strasny rev a hlad, minuli sa zasoby odstriekaneho z mraznicky, tak nebolo na vyber. ☹ vodu nam poradila lakt.poradkyna len pokym nevysetrime babo na reflux, pretoze inak bola prisata kazdych 50 min. nemohli sme odist ani na prechadzku z domu, hoci bolo vonku krasne,lebo kym som ju nakojila, obliekla, nachystala kocik a obliekala som sa ja, uz bola opat hladna. nehovoriac o tom, ze som sa nemala kedy najest, nieto este navarit. o umyti riadu som mohla len snivat. aj mastitidu som mala urcite z vycerpania. tou vodou a "zabavanim" malej sa nam podarilo natiahnut intervaly medzi dojcenim z 50min na 2-3 hod. (cumliky u nas nehrozili.. ☹ )zacala menej priberat, ale stale to bolo v norme. no a neviem, ci to je psychologicka hra, tvorbu mlieka sme s muzom sledovali po kazdom jedle 😀 😀 ja som vypisala potraviny, ktore ked som skonzumovala, tak sa ho tvorilo dost. 🙂 ale nehadam sa🙂

annag
29. aug 2008

juj holky, nechcela som Vas tou hrou rozčúliť, je to dôležitá vec, napomáha spúšťaniu oxytocínu, jednému z dôležitých hormónov, ktoré sú podstatou pri dojčení, prepáčte 😉

lara, príčinou vzniku mastitídy, najmä sterilnej, je nedostatočné vyprázdňovanie prsníka, preto treba dbať na ich správne vyprázdňovanie aby k nej nedošlo,k nesterilnej sa pridáva aj infekcia, najčastejšie cez popraskané bradavky - môže vzniknúť abces, samozrejme, pri zástave mliečka sa stane, že nejde ľahko von a vznikne problém ako u Vás, popasovala si sa, to je super

martina46
29. aug 2008

gangulienka,
ty pijes NIVEU??? 😀
to ale nie je ok 😀 🤐

l.lara
29. aug 2008

annag, no popasovala 😉 ja som volala viacerym lakt.poradkyniam a jedna mi povedala, ze mne sa neuvolnuje mliecko mozno preto, lebo az priiiles chcem... 😀 a to tiez nie je dobre..to si clovek nevyberie🙂 niekde som citala, ze mastitida je nasledok vycerpania..asi vsetko so vsetkym suvisi..hmm..