Nosí vaše dieťa poštolky?

lindda
27. feb 2007

cafte maminy vie mi niekto poradit ,alebo vysvetlit, ze preco nosit alebo nenosit postolky?! moj maly ma uplne zly pocit s toho stoja mu nizicky do hora ani kakat ani prdnut tak neviem dakujem za kazdu odpoved 😉

mirela
20. mar 2009

adulka, postolky maju v lekarnach, ktore maju detsky sortiment, alebo v zdravotnickych potrebach

adulka55
20. mar 2009

ďakujem 😉

ellit
20. mar 2009

ahojte, no moj drobcek sa narodil v strede leta a tak boli pre neho postolky utrpenim, nevedel si kopat nozickami, puknut a mal koliky a place. Prestala som mu davat postolky a bolo super 🙂 , davala som mu najprv len na noc, ale aj to som potom prestala. Ked sme mali 1 mesiac, isli sme na kontrolu klbikov a povedala nam, ze uz balit nemusime. A ani sme nebalii. S klbikmi mavaju vacsi problem dievcatka ako chlapci a hlavne, ako sa tu pisalo, v zahranici sa s tym uz davno netrapia. Na siroko sa bali, len ked je to nevyhnutne a ako davali minule aj v jednej diskusii na STV2, balenie na siroko v prvy mesiac az dva vobec neovplivny vysledok nasledneho prveho vysetrenia klbikov. Tak na co trapit deticky Je to ale samozrejme vec kazdej mamicky ako sa rozhodne 🙂 Ani jeden sposob nieje 100% spravny a ani nespravny.

lyongirl
20. mar 2009

prvého som balila minimálne, mal koliky a robilo mu to problém a mal to ok, druhého zatiaľ nebalím vôbec, uvidíme čo bude u ortopéda, zatiaľ sme neboli.

tamka84
20. mar 2009

No ja si tiež myslím že poštolky treba dávať. Ja balím moju malú 4 mesačnú dcérku od narodenia tak že jednorázová plienka, textilná a potom poštolka. Boli sme na ultrazvuku ked mala 7tt, potom ked mala malá 3 mesiace a lekár povedal že treba baliť do 6mesiaca. A to tam hovoril všetkým mamičkám, tak si myslím že len pre nič za nič to nevymysleli. Ak môžem poradiť určite balte naširoko hlavne u dievčat.

cessy
20. mar 2009

ja som nebalila na siroko vobec, v porodnici mi povedali, ze podla prvej kontroli..na kontrole povedali dobre, pytala som sa doktora a povedal ze nemusime. 🙂

zuzula25
20. mar 2009

adulka daju sa kupi aj v dogerii a klasicky v detskych obchodoch

nam kazali balit nasiroko a aj balime,buduci tyzden ideme na kontrolu.trochu sa aj bojim vzhladom na to,ze problemy s klbikmi mame rodove a nosila som aj ja remence.tak dufam,ze maly bude po tatinkovi 😉

ginger01
21. mar 2009

ellit,presne,aj moj maly bol taky ,dokonca sa vedel v tom precikat. ale balit ,ci nie ? Pediatri stale odporucaju,ze do istej doby ano, ...ale od 1.1. sa nosia mesiac, potom je sono klbikov,a ked je vsetko v poriadku,uz sa nemusia. ale aj tak sa po 5 mesiacoch robi dalsia kontrola, kde sa na sone zisti, ci su vyvinute jadierka a ci su symetricke....

mami.sk
21. mar 2009

my máme 3 mesiace a dr. nám po poslednej kontrole povedala , že máme ešte dávať na noc. no malá má koliky a vôbec sa jej nepáčia 😒 no kontrola až o 2 mesiace tak som zvedavá ako to bude ďalej 😒
ja by som najradšej už vôbec nedávala ale nechcem nič zanedbať 😒

siska_br
22. mar 2009

je tazke sa vyznat v tej spleti odbornych rad... 😠

vacsina ortopedov este stale radi balit na siroko, ortopedi vacsinou mladsej generacie - mam pocit - su nazoru, ze siroke balenie nema vobec ziadny vplyv na vyvoj jadier....tak si my, laici, vyberme... nas samko ma 4 mesiaciky a ja na siroko este stale balim, nakolko som mala ako mala problem s klbikmi, do 3 rokov remence, a tieto veci su dost dedicne, takze mam obavy....o tyzden ideme na kontrolne sono, dufam, ze bude v poriadku, pretoze, zial, vidim, ze ho postolky obmedzuju v pohybe ☹

a na zapade sa cosi take ako balenie na siroko naozaj vobec nevyskytuje, avsak najma z toho dovodu, ze vyvinove vady na klbikoch boli specialitou tejto nasej oblasti

hankky
24. mar 2009

ahojte, tak my balime nasiroko od narodenia. Na prvej kontrole povedala ze mame krasne klbiky a ze mame balit dalej nasiroko. Boli sme na kontrole vcera, mala ma 3,5 mesiaca a povedala ze mam balit do 6 mesiaca a na kontrolu 5.5. Povedala nieco v tom zmysle ze vyvija sa jej to v poriadku len jadierka neviem co...som zabudla ☹
Co boli pred nami dve deticky, tak obom povedala ze uz len na noc. Boli rovnako stare ako nasa, dievcatko a chlapcek. Tak neviem. Zase neurologicka mi minuly tyzden povedala nech nebalim nasiroko, ze to sa uz nerobi, ze pan Postolka, bol cech a vymyslel postolky a uz ani v cechach sa nebali nasiroko. A ze ked velmi chcem tak na noc a ked spi tak ju mozem balit nasiroko ale ze ona by nebalila. Tak ja neviem, kolko lekarov tolko nazorov.
Som sa tesila ze uz nebudeme musiet balit a teraz som sklamana. A na druhej strane sa bojim ze ak ju prestanem cez den balit ze jej uskodim a potom si to budem vycitat.
Aj oblecenie nosime o velkost vacsiu kvoli plienkam lebo len ta plienka navyse nam vezme asi 5 centimetrov 😒

ariadna
24. mar 2009

ahojte mne tiez pediatricka povedala ze to sa uz nerobi ze aby som nebalila no ale davala som tiez ten mesiac a ortoped na kontrole povedal ze uz nemusime balit.tak nebalime.

ginger01
24. mar 2009

bali sa stale 1.mesiac, ako som vyssie pisala /to povie kazdy INFORMOVANY ortoped,chirurg,pediater/,lebo tak sa stanovilo od 1.1.09 -aj som sa pytala doki na detskej chirurgii na Kramaroch, kde som bola s malym na kontrole,ta mi to potvrdila.. /dokonca to bolo vysielane v Damskom magazine na STV, minuly mesiac/
ked je to po prvej kontrole ok /teda su symetricke klby, nohy nie su nejak neprirodzene vychylene a pod/, tak sa potom nebali, ani na noc.
hankky, ta doki mala asi podozrenie na nieco, tak Ti radila preventivne balit,inak nevidim vyznam...mohla si sa jej este raz spytat, aby si v tom mala jasno. 😉 Ale na lekarskej sprave to muselo byt napisane...Ti ju nedala do ruky ?

jamaat
26. mar 2009

Ahojte, no tak to ma teší, že nie som jediná, čo nebalila dieťa do poštoliek. Už som mala pocit, že som nejaká nezodpovedná mať. Ja som to totiž najskôr aj zodpovedne skúšala, ale tie klasické poštolky (pred 13 rokmi) stále padali a stiahli ešte aj plienky na pol zadku, takže som sa na to vykašlala. A dcéra mala kĺby úplne v poriadku.

Čo sa týka tej našej "špeciality", že to inde nie je. Počula som, že to nebude tým, že by sme mali na to geneticky nábeh (veď na slovensku sa premlelo v minulosti toľko národov, čo nám tu gény zanechali), ale spôsobom, akým sa kedysi balili detičky do zavinovačky. Bola totiž móda, že najkrajšie bábätko je, keď je čo najužšie. Takže ich do tej zavinovačky natesno zabalili, bábätko nemohlo držať prirodzene nôžky od seba a tým sa narušoval správny vývin kĺbov.

A súhlasím s tým, že plno lekárov nesleduje nové informácie, trendy a zo stereotypu robia a prikazujú stále to isté.

hankky
29. mar 2009

ginger, v sprave je napisane:
obj: galeazzi negat., pohyblivost v koxach volna, dlzka koncatin rovnaka
USG: jadierka neosifikovane, kostene okraje ostre, chrupavcite dostatocne.
Doporucenie: 2 plienky, ortopedicke nohavicky do pol roka, vigantol. Normalny nalez na bedrovych klboch, sledovanie ukoncene.

neviem ako ty, ale mne to vela nepovedalo....no a na kontrolu mame prist 5.5. to bude mat 5 mesiacov 😒

daducha
29. mar 2009

ahoj,

tak mi sa balime na siroko od pôrodnice.Tam nam sice povedali , ze nemusime vôbec, no este som nepocula, od ziadneho ortopeda,aby sa aspon do 3 mesiacov nemuselo.NAs maly ich ale doslova nenavidi.Este len citi, ze mu ich davam, a spusti taky cirkus az sa otriasa panelak 😀 .U nas je ale ten problem,ze pekne vykakat a poprdkat mu to ide iba bez nich, takze v postolkach sme cca 12 hod.za den.Hlavne mu ich davam vtedy ked spinka,nadranom mu ich musim dat dole, okolo stvrtej sa totiz maly puci a kaka a v nich by mu to neslo.Okrem toho je tak pohyblivy,ze aj ked mame iba 2 mesiace,pretaca sa na bok a chyba minimum a je na brusku.Vyslovene mu to siroke balenie vadi. Este stastie, ze na prvej kkontrole u orotopeda bolo vsetko absolutne v poriadku,vyvinute tak ako ma byt.Aj napriek tomu by sme ich mali mat do 6 mesiacov ☹ .Vraj je to prevencia pred degenerativnymi zmenami klbov v starobe.Este ideme na kontrolu v 3 mesiacoch,tak ak bude zase vsetko OK, uz balit nebudem vôbec.

annag
29. mar 2009

hankky, klbiky má v poriadku, iba nemá osifikované jadierka - teda ešte sa z chrupavky nestala kosť, to niekedy trvá i viac než rok, ale preto široko baliť netreba

mami.sk
30. mar 2009

my mame v sprave napisane: " jadra bilat velke, striezky na okraji este jemne zaoblene, bez lateralizacie"
tiez tomu nerozumiem, mame davat postolky este na noc.

hankky
31. mar 2009

annag, dakujem velmi pekne 🙂 vcera som bola u pediatricky pre nejake recepty a som jej to ukazovala a ona mi povedala ze ma vsetko v poriadku a nech ideme este na kontrolu v 5 mesiaci.
Ale takto pekne mi to nevysvetlila 😀 dakujem, hned som kludnejsia. Som myslela ze si odbornik na kojenie, ale vidim ze aj ine babatkovske veci 😀
Inak, ak preto netreba balit nasiroko tak preco mi kazala? 🙄

kobyliacik
10. apr 2009

My sme dávali len na noc malej, cez deň sa chcela hýbať, prdkať a nevedela byť uvoľnená s tým. Proste sme dávali na noc, lebo vtedy celkom pokojne spinkala a nevadilo jej to. Cez deň bola aj tak rozbalená a kopkala si, u ortopéda sme boli, nevidel ju ani raz, súdil podľa výsledkov, že ej vštko v poriadku (p=odľa uhlov kĺbov). Pediatrička nám aj vravela, že oni balili striktne ale proste keď sú na žačiatku striešky ok, tak netreba. My sme to robili tak na polovicu a stačilo.

kobolova
8. máj 2009

Baby, poradte mi, ma vyznam kupovat postolky velkost 1 - alebo ste rovno zacali po narodeni na velkosti c.2 ? Je to odstupnovane podla kil, alebo podla coho? Chystam sa robit "posledne nakupy", tak aby som nedavala peniazky na nieco, co nevyuzijeme... Diky. 😀

ladybird1l
8. máj 2009

kobolova, zavisi od velkosti miminka, ktore privedies na svet Moja bola dost velka, my sme zacali s 2kami.
ked uz pisem, tak skusim hodit moju ziadost o radu: my sme boli prvy krat na klbikoch v prvom mesiaci,lebo skor nam termin nedali. Moja malicka mala vsetko v poriadku, klbiky primerane vyvinute na jej vek, ale i tak nam doktor prikazal nosit 4 vrstvy: pampersky, dve latkove plienky a postolky. Nechapem preco,ked je vsetko ok, to mi potvrdil aj ortoped, a ten takisto odporucil 4 vrstvy. Jaj, ta moja maicka ma taku ritisko, a ledva sa chuda hybe, od pasa a nohy v lufte. Posluchla som doktorov, balim ju stale, okrem obdobia ked ma koliky. Aj vy tak balite?

terezka044
8. máj 2009

ahojte, chcela by som sa opytat - kupili sme 2 postolk.nohavicky na novorodeniatko, ale teraz co vas tu citam - ze sa v tom lete pari a tak... planujem prvy mesiac balit nasiroko a potom uz nie-tak sa to odporuca-no ten prvy mesiac je jun, a neviem, ze ako bude zvladat, ked budu take tepla ze 28stupnov plus? 😒 😕 😕

kobolova
8. máj 2009

ladybird - to znamena, ze 1tky su asi do kolko kil? Netusim, kolko bude mat mala, ale dufam, ze okolo 3 kil, ani ja, ani mangel nie sme nijaki obri... 😀

ladybird1l
8. máj 2009

kobolova, ani aj a ani mangel nie sme obri, a narodila sa nam 3710 g-ova kocicka 🙂 na samotnych postolkach to ani nie je napisane na kolko kilove mimco su. Asi najlepsie kupit,ked sa mimi narodi, a potom podla ritky odhadnut velkost postolky 🙂

kobolova
8. máj 2009

😀 no, ja dufam, ze sa spraceme do tych 3 kil, inak pojdeme cisarskym... 😀 a diky.

lyongirl
9. máj 2009

ahojte, ja som nebalila, teda minimálne aj prvého aj druhého syna a všetko je ok. Dr. povedal, že je vidieť ako maminka pekne balila.... 😅
Ináč tiež kázali 2 látkové plienky, ale dávala som len 1, lebo sa fakt nemohol hýbať a jedoval sa.

inka04
9. máj 2009

tot moj nazor... nic proti lekarom, ale oni sa nieco v skole naucili (bolo im odprednasane zvacsa profesormi starej generacie) a to prezentuju... najma starsi lekari so svojou dlhorocnou praxou su tazko pristupni novym veciam... jednoducho su presvedceni, ze to co nadobudli svojou skusenostou v praxi, len to je spravne... to sa im osvedcilo... im to je jedno, ze my mamicky musime trapit deti, ktore placu kvoli postolkam... im je jednoduche povedat preventivne balit do 6 mesiaca a pod. ...a my mamy zo strachu o svoje ratoslesti slepo posluchame... oni preventivne, aby nieco nahodou nezanedbali a nahodou nebolo na nich zle... uz len rozdielnost v nazoroch a to, ze nikde inde vo svete sa nebali nasiroko je na zvazenie... sama zo svojej profesie viem, aky su lekari nepristupni novym informaciam... samozrejme cest vynimkam... nikoho nechcem hadzat do jedneho vreca...

miskachrumka
9. máj 2009

chcela by som sa opytat ja som postolky malemu nedvala vobec a boli sme na kontrole v ZH a mal ich vporiadku a že ich aj tak mam davat do 4mesiacov kedy je dalsia kontrola ale nam maleho detska doktorka povedla že ked mal dobre klbiky už v 4tyzdni tak žeuž netreba!a nazora zdravotnikov su nato rozdne jeden povie ano mali by to babatka nosit a zas druhy že sa nemusia len ked je nejaky problem poradte mali ma 2mesiace či mu ich teda mam davat este 2mesiace alebo nie?! 😖

inka04
9. máj 2009

je to na tebe... ja by som nedavala 😉 ved je v poriadku 🙂 navyse ti to aj pediatricka potvrdila 😉