Nosí vaše dieťa poštolky?

lindda
27. feb 2007

cafte maminy vie mi niekto poradit ,alebo vysvetlit, ze preco nosit alebo nenosit postolky?! moj maly ma uplne zly pocit s toho stoja mu nizicky do hora ani kakat ani prdnut tak neviem dakujem za kazdu odpoved 😉

zuziacik83
10. máj 2009

balila som do 6tyzdna potom mala mala koliky tak som sa na to vyslala. Teraz sme boli na kontrole u ortopeda a povedal ze jadierka su krasne vyvynute, ze uz nemusim balit 😀 ....

fodorka33
10. máj 2009

ja som malemu davala asi tyzden.ani neviem preco viac sa mi pozdaval ked fungoval bez nich a ked sme boli s nim na kontrole na nozicky tak ze super v poriadku.akurat povedali ze doporuca sa balit do pol roka ale tak to on iv podstate musia poivedat.

jamaat
11. máj 2009

inka - súhlasím s tebou.

Mimochodom, v starších príspevkoch v tejto téme som čítala, že v niektorých prípadoch balenie naširoko práveže uškodí. Písala to mamina, ktorá mala osobné skúsenosti.

grenadinka
11. máj 2009

ja som moju malu nikdy nebalila na siroko.
mozno si niektore myslite ze to nie je spravne, ale mam taky nazor ze alebo je vsetko v poriadku a je zbytocne balenie. alebo uz od zaciatku je problem a to siroke balenie nepomoze ☹ .
moja maruska ma klbiky v pohode a je stastna ze som ju nemucila sirokym balenim. 😅
ale je to vec kazdej mamicky ako je rozhodnuta

bubatinko
11. máj 2009

ja som mojmu druhorodenemu nedavala postolky vobec na kontrole nas lekar vychvalil ze ako poctivo balime ze ma pekne vyvinute klbiky, ja som si len v duchu hovorila ze keby vedel ze on postolky ani nemal..... 😀

myslim ze ak ma sono nalez vporiadku nemusis balit, teda ja by som nebalila, keby nieco nebolo OK tak by ti ro povedali a tak by si balila ale naco zdrave dieta "trapit" 😉

monika77
11. máj 2009

babuľky ak máte náhodou ešte u seba papiere od ortopéda môžete mi napísať čo vám tam napísali

nášmu drobcovi napísali:
USG kox: RA negat.
hlavice centrované, kostné okraje ostré, kostné a chrupavkovité striešky suficientne, jadrá -.
Klin vyš: v norme

ja som balila 2,5 mesiaca ... dúfam že som urobila dobre, bo sme mali baliť až do kontroly keď bude mať 4,5 mesiaca ... lenže malému tie poštolky, teda konkrétne to pogumované ošúchalo kožu a mal to červené, preto som prestala baliť

jamaat
16. máj 2009

Ani ja som nebalila do poštoliek a to bolo pred 13 rokmi, kedy balili všetci asi až do polroka. Dcéra mala kĺby v poriadku. Teraz sa tiež nechystám. A najmä keď čítam mamičky, ako im detičky od narodenia plačú, lebo si nemôžu grgnúť alebo poprdkať, dávajú im espumisan alebo podobné lieky na to. A to majú vo veľkej miere na svedomí práve poštolky.

gapa
17. máj 2009

som nedávno čítala o nožičkách/naširoko balení dobrý článok od ortopéda. Hovorili, že na Slovensku, UKrajine a v česku je štatisticky podstatne vyšší výskyt problémov s nožičkami/jadierkami? (preto sa poštolky v zahraničí tak rutinne nepoužívajú). Ak by sa robil skríning nožičiek už v pôrodnici, tak ako hlavička, obličky a zistili by, že nožíčky sú OK, tak by väčšína mamičiek vôbec nemusela baliť naširoko.

S tými nožíčkami to bolo tuším písané tak (zjednodušene), že kosť nie je zapadnutá v jamke a ak sa balí naširoko, tak to je poloha najlepšie prispôsobujúca tomu aby sa kost do jamky dostala. No snád som to velmi nepokecala 😅

Môj malý nemá ešte nožičky v poriadku, máme ísť na kontrolu v 8mesiacoch. Do 1kontroly sme mali baliť stále naširoko, no nebalila som 24hod naširoko, ak boli bolenia bruška, tak som ho nechala bez poštoliek. Po kontrole sme mali baliť naširoko len v noci, čo priznávam som po čase nejako pozabudla, takže posledné 3týždne pred kontrolou som ho už nebalila. No mali sme to vraj lepšie, aj nás pochválil, aj ked ešte na kontrolu ideme.

mami.sk
19. máj 2009

my sme poctivo balili asi 2,5 mesiaca nonstop.
no dcerka mala hrozne koliky a tak som jej potom postolky davala len sporadicky na par hodin denne.
uz na 1 . kontrole v 6 tyzdnoch nam ortopedka povedala ze jadierka su v poriadku ale striezky este nie ☹
tak nam kazala balit dalej 😒
v 3 mesiacoch nam povedala ze striezky su uz lepsie ale stale to nie je OK a mame este balit v noci ☹ to som uz ale nerobila hlavne kvoli kolikam 😝
ked sme isli vcera na kontrolu tak som mala strach ci som neurobila chybu ked som uz malu nebalila nasiroko ale nozicky su super 😉
tak som rada ze som malu netrapila 😉

matuskovamamina
26. máj 2009

ak mozem troska aj ja..pisalo sa tu o zapareninach, ale existuju aj normalne postolky, nie s tym hlupym igelitom. su to klasicke bavlnene, super sa pouzivaju, dietatko netlacia a nie je sanca na zaparenie, kvoli neprevzdusnosti....vyraba ich renka styl, stoja okolo 3eur, je to troska drahsie, ale urcite si ich oblubite....my pouzivame 1 este teraz/2 a pol mesiaca./proste kvalita...

ditka1
26. máj 2009

monika to minus-ko znamena,ze nema este dovyvijane jadierka,ale to aj my tak mame,ja som ho nebalila len 3tyzdne do 1.kontroly a mal dobre a teraz pri druhej kontrole sa zistilo,ze nema jadierka este tak som zacala balit-hoci nie som s tym stotoznena ci robim dobre,ci to ma vplyv na tie jadierka,ale ako pise gapa tak vraj ked sa bali tak zapadaju klbiky do jamiek a tak sa vytvaraju jadierka...vsetci dr.tak vravia,ze to treba a zase ked clovek zacne citat clanky na nete tak netreba ...ja uz neviem,o 2.mesiace mame ist na kontrolu tak snad to bude dobre.

danielee
27. máj 2009

ahojte

rada by som sa pripojila k tejto teme...my mame kontrolu az v polovicke juna ale najradsej by som malej postolky uz teraz nedavala hlavne ked je strasne teplo tak mam pocit ze z toho chyti len zapareniny...v rodine mame studenta mediciny a ten tiez tvrdi ze pokial je prvy ultrazvuk v porodnici v poriadku tak netreba balit lenze ja neviem ci take daco sa robi takze este musime tie tri tyzdne vydrzat a snad potom si uz volne pokopka lebo je to takto hroza

evea80
7. jún 2009

Pripojim sa aj ja, necitala som to sice cele, ale kamoska co zije v Australii hovorila ze tam je to vraj zakazane balit do postoliek... ja som si niekede precitala,ze problemy s klbikmi su viac v krajinach byvalej V4 lebo u nas je zvykom balit dieta do perinky tak ze sa nemoze ani pohnut tzv rusky sposob natesno... My sme davali postolky asi mesiac pre istotu, ale mala mala zapareniny, bola z toho nervozna, mala koliky... Klbiky mame v pohode, v porodnici na Antolskej ked sme odchadzali, nam dokonca doktorka povedala, ze ked sme v rodine nemali takyto problem, postolky netreba vobec davat..Ked som potom prisla do poradne, sestricka na mna hned nakricala ze kde ma mala postolky....tak potom si vyber 😒

kacorka06
11. jún 2009

Dobrý večer milé maminky,môj príbeh je taký,že moja dcérka má vrodené vyklbenie bedrového klbiku,sme liečený na detskej ortopédií v Žiline,liečime sa od dvoch mesiacov a teraz má dcérka 13 mesiacov,máme za sebou už druhú operáciu a stále to nieje v poriadku,dva krát jej klbik len naprávali,bola už tri krát vyvesená nôžkami na hor,pokaždé klbik vybehol,napokon nás čakala operácia a aj po operácií klbik vyskočil,takže sme museli podstúpiť aj druhú operáciu s tým,že sa už bude musieť dávať umelá strieška a nakoniec pri tejto druhej operácií zisťili,že má sťiahnuté svalstvo tak to svalstvo operačne narezali aby ho uvolnili a teraz sa uvidí či to zaberie a klbik KONEČNE ostane na miesťe,ale najhoršie na tom je,že doktory si myslia že je to z neurologického hladiska a dcérka má postihnuté svalstvo,maminky ak sťe nejaká tu s takýmto istým problémom,alebo sťe ťiež týmto prešli napíšte mi ako ďalej by bolo najlepšie postupovať,mám byť trpezlivá,alebo skúsiť sa poradiť aj s nejakými inými ortopédmi niekde v zahraničí,už som vážne zúfalá,budem vdačná za každú odpoveď,vopred vám ďakujem!

dadis
12. jún 2009

inak mne sa podarilo pri prvom dietati ten igelit na postolkach prepalit zehlickou, tak som ho iba dala dole a pouzivala na jednych postolkach bez toho a fungovalo to rovnako. Ked som kupila postolky c.2 - automaticky som ten igelit na oboch odtrhla, ved co sa bude maly v tom parit. A spravim to tak aj teraz, ten igelit tam je podla mna zbytocny, ved dieta ma pampersku, bavlnenu plienku...nemyslim, ze sa precika 😉

evea80
12. jún 2009

Mna tiez napadlo ten igelit odtrhnut, aj som to urobila, ale moc nepomohlo na zapareniny ☹ az ked sme ich prestali nosit...

selavi
12. jún 2009

Ja som balila oboch svojich synov naširoko 3 mesiace. Ak budem mať ešte dieťa, tak budem baliť aj to. Ako mi vysvetlil náš ortopéd - balenie naširoko nie je kvôli jadierkam , ale kvôli uhlom. Ak sú uhly správne, baliť sa nemusí aj keď jadierka nie sú vyvinuté - na to nemá balenie naširoko žiaden vplyv. Do jedného roka nevyvinuté jadierka je bežný jav a netreba sa tým zapodievať. Tak asi toľko.

belanka
23. jún 2009

teraz je to s tým balením nejak inak.pred 4rokmi som staršiu dcéru balila do 3mesiacov a potom sme mali ešte mesiac až 3pleny,lebo lekárovi sa to ešte nepozdávalo.teraz sa už v pôrodnici naširoko nebalí.až ortopéd kázal a kontrola už o mesiac.dokonca mi detská lekárka povedala,že v žiadnom prípade jej nemám dávať 2látkové pleny ako povedal ortopéd.vraj sa zistilo,že aj pamperska tie nožičky podrží.počuli ste o tom niečo.mňa to balenie naširoko vytáča,aj keď svoj dôvod má a preto aj balím.ale malá z toho teda nie je nadšená.naozaj si nevie poriadne ani (s prepáčením) prdnúť.dnes som sa dotrepala plná nádeje,že bude koniec k ortopédovi a on 2týždne dovolenky.skoro ma vystrelo 😖

lucijja
23. jún 2009

ja som problem postolky vyriesila tak trochu svojsky a dufam, ze som tym malej Eme nebulizila. 😒 Pouzivam latkove plienky - system bambino mio a v nich je podla mna dost nasiroko. Neviem si predstavit ze by som jej na tu plienku latkovu (je o nieco hrubsia nez bezna) a nohavicky plienkove mala este nieco dat...Do perinky nebalim od druheho tyzdna - mala v nej nechcela byt tak duuufam, ze to bude dobre. Ale aj sa trochu bojim...

vinifera
23. jún 2009

Balila som to 3. tieho týždna. Prvé sono bolo v pohode. Tak už som nebalila vôbec. Aj teraz druhé sono v 4. tom mesiaci bolo v poriadku. Takže ja si myslím, že pokiaľ tam nie je genetická predispozícia - teda pokiaľ v rodine neboli problémy tak sa baliť nemusí. Africké detičky sú zavesené na svojim maminách jak opičky, nikdy nevideli dieťa zabalené v perinke a neriešia niečo také ako problém s nožičkami alebo poštolky. To, že riešia závažnejšie choroby a problémy ale už patrí do inej témy.

darmka
23. jún 2009

Ahojte,
pri novorodenckom sone sme mali zapis Ib, a teraz vo stvrtom mesiaci IIb. Ziadne blizsie popisy na sprave nie su. Ortoped povedal, ze jedna strana v poriadku a na druhej nie je este vyvinute jadierko. Nechapem, preco bolo na zaciatku Ib a teraz horsie IIb. Nerozumiete tomu niekto?

svetkaadamko
23. jún 2009

ahojte, som tu prvý krát, tka sa teším, že tu nájdem užitocne rady a mozno aj ja niekomu poradim.... ja som postolky vobec nepouzivala, boli sme prave dnes na kontrole, maly ma 4 mesiace a povedala ortopedka, ze super, vsetko ok a nemusim ich uz davat - ona si totiz myslela, ze ich davame.... ael podla mna ak nie je predispozicia, tak ich netreba

mneme
23. jún 2009

ahojte kocky, poradite niektora kde presne na antolskej robia sono tych bedrovych klbov? dakujem

belanka
25. jún 2009

myslíte,že je postačujúce balenie len na noc?mali sme ísť na kontrolu,ale lekár má 2týždne dovolenky a malú ide z toho poraziť.tak zvažujem túto možnosť.dakujem

dada78
7. júl 2009

ahojte, tiež sa chcem spýtať,či niekto nevie, čo znamená výsledok: postavenie IIA, stále máme baliť naširoko, kontrola v 4mesiaci, ale či to je v poriadku alebo nie ??? ...
bola to rýchlovka - ako na páse 🙄 takže som sa nič nedozvedela

katy2
7. júl 2009

dad, ahoj,
my mame postavenie IIB a tiez mame stale balit nasiroko... Vraj je vsetko v poriadku.... Kontrola o 2 mesiace....

mneme
7. júl 2009

dada, my sme boli vcera na usg a tiez mame vysledok IIa - znamena to, je to veku primerany nalez a tvoj syncek ma tiez 1 mesiac - takze vsetko ok 😉

belanka, ja tiez balim len v noci a skoro rano - pytala som sa lekarky, ci este treba balit nasiroko a ona povedala, ze sa to odporuca, ale ked som spomenula koliky, tak povedala, ze aspon na noc

ejusaaa
7. júl 2009

My sme mali nalez IIB a nam uz dali ortopedicku perinku 😔 ,uz ju mame dva mesiace,akurat zajtra ideme na kontrolu,tak sa bojim,ci sa to nezhorsilo..

annag
7. júl 2009

stav IIa by mal byť skotntrolovaný v 6 týždňoch a ak pretrváva, bábo by sa malo liečiť - nie naširoko baliť.

arizona
7. júl 2009

ahojte, chcela by som pridať moje skúsenosti a vedomosti (nemám ich veľa, ale niekomu sa možno hodia 😀 ) naširoko sa balí fakt len v strednej európe, lebo že vraj sa tu tento problém vyskytuje častejšie ako inde vo svete. my sme mali v 6. týždňoch jeden kĺbik I.A a druhý I.B a museli sme baliť aj cez deň až do 12. týždňa (predispozície v rodine nemáme žiadne), keď sme už mali obidva I.B. ale vôbec netuším, čo to znamená, len že sa to tak napravilo, že nemusíme ísť ani na kontrolu. a pre istotu som dávala 2 plienky. v pôrodnici sa nemusí naširoko baliť oficiálne od 1.1.2009 (alebo 2008?) - im to v podstate môže byť jedno... ozaj, a keď som sa pýtala dr., či mám dávať 2 plienky, aj keby som dávala namiesto pampersky bavlnenú (3 bavlnené dokopy), tak mi povedala, že v každom prípade...