Nosí vaše dieťa poštolky?

lindda
27. feb 2007

cafte maminy vie mi niekto poradit ,alebo vysvetlit, ze preco nosit alebo nenosit postolky?! moj maly ma uplne zly pocit s toho stoja mu nizicky do hora ani kakat ani prdnut tak neviem dakujem za kazdu odpoved 😉

gilly
15. jan 2011

@sampo blbe je ze clovek zacina pochybovat... alebo chodit kazdy mesiac preventivne na kontrolu, ci je vsetko ok 🙂)

zuzanockamt
15. jan 2011

@gilly ked ma nalez Ia, to je zdravy vyvinuty klb, takze netreba ... mne kazali etse balit do polroka, ale vsetky postolky su mu male, tak aj tak nemam do coho balit 😝

sampo
15. jan 2011

@gilly ano, je to presne o pochybnostiach, lebo potom do teba vsetci hucia, ze radsej ano, nic tym nepokazis.. ked je to opodstatnene, tak ok, inak sa mi to zda zbytocne.... a to moja bola este KP, ked sa narodila.. nohy az za usami, ako povedala sestricka, tri dni sa jej nedali ani narovnat 😅 ale je to ok teraz.

miriamp
15. jan 2011

@annalena suhlasim, sk je fakt raritne v tomto. ak inde na svete miliony deti odrastu bez, preco aj na sk nie?
ale tiez pravda, pokazit sa tym neda nic. a doktori nazbieraju body........ tu u nas, ak v rodine babatka je niekto, kto mal s tym problemy ide na kontrolu odbornikovi, alebo ak sa lekarke,prip.mamicke zda, ze nieco nie je ok. ked som cakala prve , tak som si zo sk. priniesla postolky, no som sa rozhodla, ze ich nebudem davat. a ani pri druhom som ich nepouzila.

dci01
3. feb 2011

dievčatá, my sme po narodení mali kĺbiky v poriadku, na druhej kontrole tiež, že netreba baliť naširoko, na tretej v troch mesiacoch bol zrazu menší problém, že 2a...tak som si to išla overiť ešte k inému lekárovi a on diagnostikoval vykĺbenie jedného kĺbiku..ihneď hospitalizácia..
máme už tretí deň sadru a to neprajem naozaj nikomu, ako malinká plačká..
čo tým chcem povedať?
treba ísť naozaj k dobrému odborníkovi, nepodceňujte to ! keby sa na náš problém prišlo skôr, tak by sme sa nemuseli teraz takto trápiť

mirka907
3. feb 2011

@dci01 suhlasim ...my sme na prvej kontrole mali klbiky ok, na druhej sme dostali perinku...este ze sa na to prislo na druhej kontrole a riesilo sa to len perinkou...do 4 a pol mesiaca ju mala nosila.
Myslim, ze kto nezazije, nevie si predstavit ake to je ...takze mamicky je to len na Vasom rozhodnuti,...
Je jasne ze budete pocut vacsinu nazorov, ze postolky a spol su zbytocne, kedze vacsina deti ma klbiky zdrave.
Drzim Vam palce aby ste sa rozhodli spravne a Vase deticky nepatrili k tomu mensiemu percentu, co klbiky v poriadku nema.

dci01
6. feb 2011

áno, keby som ju balila preventívne, tak by nemusela byť teraz v takomto stave, aj lekár mi to nepriamo potvrdil, ako som spomínala, ak sú kĺbiky v poriadku, netreba baliť naširoko, ale čo ak to lekár prehliadne ako u nás????

dejka77
2. mar 2011

Baby a ako presne balite s postolkami? Skoro kazda tu pise, ze dava na plienku este latkovu plienku a potom postolky. Ale ako tam mam tu latkovu plienku dat/umiestnit? Cakam prve babo a nemam ani sajnu ako sa to presne robi.

kejtty
2. mar 2011

@dejka77 hm to je dobra otazka 🙂 ani ja som nevedela ako sa sklada plienka nasiroko, nastudovala som si podla obrazku v jednej "mudrej" knihe a ked sme prisli na kontrolu ku ortopedovi, tak povedal ze som balila uplne zle a mali sme trosku aj problemy s jednym klbikom.... no neviem ci ti to dobre vysvetlim ako mi to doktor ukazal - ako poskladat plienku "naširoko"...
Rozprestries si stvorcovu latkovu plienku, zlozis ju na 1/3 (jednu tretinu) - t.z. chytis lavu cast a prelozis do stredu, chytis pravu cast a prelozis tiez do stredu - vznikne uzky obdlznik,ktory prelozis na polovicu - das babatku na chrbat, pod zadocek a v predu na brusko - potom tu plienku zafixujes postolkami aby nevypadla...
Neviem ci si ma pochopila 🙂 Proste musis z plienky urobit obdlznik, ktory das babatku medzi nozicky 😅

dejka77
2. mar 2011

@kejtty Ano dakujem pochopila som to 🙂 Tak uz mam v tom jasno.

kejtty
2. mar 2011

@dejka77 😉 😎

usiko
4. mar 2011

nooo,je to na tebe...na zapade sa vobec nepouzivaju a nevidno ze by tam boli nejaki captavi ludia....... 🙂 ale u nas ako prevencia ano...my sme nemali dovyvijane jadierka tak sme nosili asi 2 a pol mesiaca......sa mi to nepacilo...malu sme podkladaliod pasa hore, lebo aj vracala casto....ale mam dobry pocit z toho,ze uz su jadierka dovyvijane a bude oki....BTW, ja som ako mala mala vyklbeny bedr., klb, ale to sa zistovalo az v 4. mesiaci a potom uz rovno som mala 4 mesiace pavlikove remence...takze ja osobne by som neriskovala,...dietku to neublizi,len je to neprijemne....ale mali by sme byt radi, ze teraz je diagnostika tychto veci uz tesne po narodeni.......my sme balili nasiroko aj pretoze ja a moja mam sme s tym mali problemy ako babatka...pre istotu.....vies, nie je to nieco co moze babatku uskodit.....

reiva
8. mar 2011

@annag Viete mi prosím poradiť, čo znamenajú tieto hodnoty? Lekár mi nič nevysvetlil a vyšetril nás za dve minúty a už bral ďalšie bábätko. V papieri máme tieto hodnoty: O:abdukcie v BK voľné, symetrické, Ortholani, Barlow negat., kolená bez patológie, nohy v správnom postavení UZ: Graf I.B-1.dx a Graf I.B-1.sin Tieto hodnoty sú, keď mala malá 1mesiac. Lekár mi len povedal, že ju mám baliť čo najširšie ako sa dá a viac to nekomentoval. No podľa toho čo stojí v papieri si myslím, že by to malo byť dobré. ďakujem.

bibione
8. mar 2011

@reiva myslis si spravne,netreba hned stresovat 😉

lienkalenka123
9. mar 2011

ahojte 🙂
ja som malú balila od narodenia "na široko" a na kontrole v 3mesiacoch nam povedali - vrodené obojstranné vyklbenie bedier a nasadili nám remence...po mesiaci - stav sa nezlepšil, naopak, má to horšie - záver - šup do BA, možno na hospitalizáciu...prerevala som celý den....a tam nám povedali, že malá vôbec nemá bedierka vyklbené, len viac ohybné či také niečo...pokračujeme s remencami...
či poštolky áno alebo nie - neviem povedať. Viem len, že netreba stresovať a pre istotu navštíviť aj iného doktora-odborníka...

nicky655
6. apr 2011

ahojte
mala ma teraz mesiac- boli sme na 1.sone klbikov- doktor kazal balit na siroko a dalsia kontrola o mesiac. ale podla papiera ktory nam dal,je to vsetko ok,to co tam napisal. tak nechapem naco balit? ci len preventivne?
vy ste to ako mali s tou prvou kontrolou?

wladymyra
6. apr 2011

@nicky655 nam doktor na prvej kontrole povedal, ze nemame balit, tak sme nebalili. dnes uz sa preventivne nebali, ale nazory (aj odbornikov) su take protichodne, ze je velmi tazko sa v tom zorientovat :(

nunusimi
25. máj 2011

nam v porodnici nekazali balit a to este pred 5 rokmi syna ano, tak sme nebalili, na kontrole na mesiac vraj jeden klbik Ok a druhy este nie je osifikovany, tak preventivne 2x latkovka na pampersku. Nebalim pride mi to strasne obmedzujuce a tiez som citala x nazorov ze to nie je potrebne a nikde v svete sa to nerobi a ani nie je dokazane, ze to ma vyznam. V pondelok ideme na kontrolu tak uvidim ci moj instinkt bol spravny, a urobila som dobre.

zivika
25. máj 2011

@nicky655 nam v porodnici povedali, ze netreba, pri prvej navsteve pediatricky zase povedali, ze treba do prveho sona, no a po tomto sone bolo vsetko ok, tak povedali, ze balit netreba a na druhom sone uz boli jadierka osifikovane, takze dalsiu kontrolu uz ani netreba...takze ja si myslim, ze ak vam doktor povedal, ze je vsetko v poriadku, balit netreba 😉

p.j.jacky
14. júl 2011

Ahojte.Nam po sone vysetreni kazali balit na siroko.Ale su hrozne horucavi,malej sa to nepaci.Ma problem sa vykakat a ma reflux.Jeden dr povedal nebalit,druhy povedal balit....Tak malu davam na siroko len na noc....robili ste to takto niektora?A vysledky ste mali ake po tom?Viem ze je to individualne...dakujem

mirip
14. júl 2011

@p.j.jacky nie ja som to tak nerobila , do 3mesiacov som pri prvej malej robila podobne ako ty a potom sme museli nosiť tú perinku od ortopeda do 6. mesiacov tak som sa poučila teraz pri druhej som balila, balila, balila a aby nebol problém s kakaním, skor ako šla papať som jej pred každým papaním dala poštrolky dolu ved také malinké aj tak kakajú často vtedy ked papajú a pred kúpaním je naučená že od posledného popo,udnajšieho papania do kúpania a papania večer nespí a vtedy mávala tak hod.-dve dolu úplne

mirip
14. júl 2011

ale nehovorím každé dieťa je iné a problémi s nožičkami sme potom mali možno len my a zoprá detí a iné nie, vidím to podla svojich sestry a každá iná, povaha, správanie atd

hajanka
14. júl 2011

@p.j.jacky @nicky655 @nunusimi ak bolo sono v poriadku a poloha bedr. klbom ako aj jamka je v poriadku, tak netreba balit nasiroko, nie je na to dovod. Treba sa stale pri kazdom vysetreni opytat na zaver, resp. diagnozu. Nie len sa opierat o odporucanie dr. Vela dr. sa drzi dlho zauzivanych postupov preventivneho balenia, kt. nemaju zmysel. Sonografia je v tejto dobe natolko presna, ze ak je problem, tak sa zisti vcas a dr. na to hned upozorni a nasadi liecbu - siroke balenie, resp. ine... Teda ak je nalez v poriadku, netreba balit nasiroko. Ani nevyvinute jadierka nemaju s balenim na siroko nic spolocne. Jadierka sa zacinaju vyvijat v 1-10mesiaci (najcastejsie v tretom), vtedy sa chrupavka meni na kost (osifikuje sa) a siroke balenie na to nema ziadny vplyv.

adinkag
13. okt 2011

ahojte my sme dnes boli na kontrole ugs mala ma 4 a pol mesiaca na jedenj nozicke ma 1a- a na druhej 1a+ viete co to je??je to normalne? este musime ist na jednu kontrolu v decembri

anulienkalienka
27. okt 2011

ahojte mamulienky, neviem či sa to v niektorej téme náhodou aj nevyskytlo, ale nemám prehľad. prosím vás, nepukalo niektorému vášmu bábätku v kĺbiku? nášmu bubkovi strašne pukoce, orotopéd stále tvrdí, že to prejde, že sa to vyvíja, ale ja som už nervózna. maličký má už 61/2 mesiaca... začalo to cca od 3 týždňov. kĺbiky má vraj ok, dávali sme len cca 1 mesiac na noc poštolky a potom to bolo v 2 mesiacoch dobré.. kontrolu máme v 11 mesiacoch.
prosím, nemali ste podobnú skúsenosť? ak áno, ako ste ju riešili?
Ďakujem!!!!

grolina
27. okt 2011

mne moja dr. povedala ze nemusim davat vobec, a dva krat som sa jej na to pytala, ze uz sa od toho upustilo. tak som nedavala a zatial dobre.

katrinka8
14. dec 2011

Baby, viem, ze balenie nasiroko sa stale diskutuje, preto sa chcem s Vami podelit s jednym zaujimavym rozhovorom, ktory som nasla v casopise Bedeker zdravia, je to c. 1 / 2011, konkretne sa jedna o rozhovor s doc. MUDr. Milan Kokavec, PhD. Inak ho aj volaju ortoped malych pacientov 🙂 , je totizto predseda vyboru Slovenskej ortopedickej a traumatologickej spolocnosti a prednosta Detskej ortopedickej kliniky DFNsP v Bratislave. Prepisem sem cast rozhovoru s nim, je to na strane 9 v uvedenom casopise:

Otazka:
Vasou parketou je ale napriklad aj vyvojova dysplazia bedroveho klbu novorodencov. V suvislosti s nou sa hovori o dolezitosti preventivnych skriningov a vcasnej detekcii tejto vyvojovej poruchy. Aky je vas nazor na siroke balenie zdravych novorodencov?

Odpoved:
Uz grecky filozof Plutarchos... odporucil vo svojich popularno-filozofickych pojednavaniach zakaz tesneho balenia deti, aby "boli dobre vyvinute a mali zdrave koncatiny". Vyraznou osobnostou, ktora ovplyvnila vyvoj liecenia dysplazie bedroveho klbu na konci 19. storocia bol viedensky chirurg Adolf Lorenz. Dovtedy vyklbene neliecene bedra reponoval (vratil hlavu stehnovej kosti do jamky) a po repozicii prikladal sadrovu imobilizaciu s nozickami maximalne siroko od seba. Aj ked zaviedol do praxe uplne novu metodu, pre mnoho komplikacii tejto liecby je v literature oznacovany za "otca avaskularnej nekrozy" (nedokrvenie hlavy stehnovej kosti s jej naslednou destrukciou). V roku 1942 zacal Arnold Pavlik pouzivat k nenasilnej repozicii luxovanych bedrovych klbov remence vlastnej konstrukcie, ktore sa principialne odlisovali od predchadzajucich rigidnych pomocok. Podstatou posobenia tejto pomocky je funkcne liecenie limitovanym pohybom, dane spravnym nastavenim strmenov. V sucasnosti je to najpouzivanejsia pomocka na liecbu vyvojovej dysplazie bedra (DDH) vo svete. Funguje na principe pohybovej liecby - ako zdoraznoval Pavlik: "bedrovy klb je organom pohybu a pohybom sa musi taktiez liecit". A tymto zdoraznujem aj svoj nazor. Dieta sa nesmie balit so stehnami pri sebe - v abdukcii. Bedrove klby je potrebne balit tak, aby mali dostatok vole pre pohyb v idealnom postaveni v abdukcii (stehna od seba) - pohybom sa totiz vyvijaju. POHYB V IDEALNOM POSTAVENI BEDROVYCH KLBOV ZABEZPECIA JEDNORAZOVE PLIENKY. Preventivne siroke rigidne balenie povazuje okolita Europa za trestuhodne obmedzovanie vyvoja bedrovych klbov dietata. Najdolezitejsie je ale absolvovat skriningove sonograficke a klinicke ortopedicke vysetrenie do stvrteho tyzdna veku novorodenca. AK IDE O ZDRAVY A STABILNY KLB, NAKLADANIE LATKOVYCH PLIENOK A POSTOLKOVYCH NOHAVICIEK NEMA LOGIKU. Naopak, ak ide o klb instabilny (existuje aj fyziologicky instabilny bedrovy klb do tretieho tyzdna veku novorodenca), sirsie rigidne balenie je namieste. V niektorych pripadoch objavime pri skriningovom vysetreni ultrazvukom vyklbeny bedrovy klb, ktory treba uplne inak liecit, a niekedy dokonca operovat.

glowix
15. dec 2011

Ahojte, noo my sme boli v prvom mesiaci na nozicky a povedali nam ze musime balit na siroko 24 hod denne az do dalsej kontroly, ale nerobili sme to vobec, pretoze malinka ma koliky a nevedela sa v tom vobec kopcovat a plakala , ani spinkat nevedela v tom..a na dalsej kontrole sme mali vsetko v poriadku, este nas aj pochvalila doktorka, tak neviem..Ak nechcete trapit deticky ked vidite ze to nie je pre nich ok tak ja by som nebalila.Niektorym detom to nevadi, tam potom nie je problem balit na siroko..

katrenka17
9. jan 2013

@annalena l utrq znamená obojtranne- t.j. na oboch kĺbikoch

annalena
9. jan 2013

@katrenka17 vdaka 🙂 ok, latincina 😀 som cakala, ze to je nejaky stupen v klasifikacii.