Nosí vaše dieťa poštolky?

lindda
27. feb 2007

cafte maminy vie mi niekto poradit ,alebo vysvetlit, ze preco nosit alebo nenosit postolky?! moj maly ma uplne zly pocit s toho stoja mu nizicky do hora ani kakat ani prdnut tak neviem dakujem za kazdu odpoved 😉

knedlik544
8. júl 2009

ahojte. pripajam sa aj ja. v porodnici sme bola tyzden a tam sa postolky vobec nedavaju ale ked sme odchadzali tak sme uz museli dat postolky. davala som normalnu plienku, latkovu a potom postolkovu plienku. podla mna to tomu babatku nemoze vobec uskodit. prestali sme nosit v 3 mesiaci po kontrole u dr.

zuzanale
8. júl 2009

dada78 tak ako vraví annag v 6 týždňoch skontrolovať naša Dr to tiež zapísala že IIa a v 3 mes na kontrolu tak som sa naštvala šla som k inej v 6týždňoch a bolo Ia a akurát kontrola teraz po 3 mes síce kázali baliť na široko ale nebalím lebo malá spáva na chrbátiku a nožky si sama drží ako žabka .... ani staršiu som nebalila nie som zástanca balenia na široko ak je všetko ok ak nieje tak to už je o inom tam už treba ako vraví Annag liečiť - nie naširoko baliť.

belanka
8. júl 2009

my sme bola včera na kontrole.kázal nám ešte mesiac dávať 2pleny.mali sme IIa,Ib.ukazovala som to detskej lekárke a tá mi povedala,že stačí pamperska.ona dosť sleduje nové trendy.najnovšie výskumy vraj ukazujú,že je to dostatočne široké a ak by sa malo správne baliť naširoko,aj tak by tam musel byť 100st.uhol,t.j.nohy do písmena M.a keď tú svoju malú sledujem,ona má v podstate nohy stále od seba rovnako ako v poštolkách.do papierov nám napísal ortopéd-veku primerané.niektorým už nekáže baliť.oni to potom majú akože veku nadpriemerné alebo ako?

zzuzzik
12. nov 2009

tak nam na prvej kontrole napisala doktorka IIa- na oboch stranach, pytala som sa jej ci balit na siroko a ona ze uz nemusim, prisla som svojej obvodnej doktorke a ta povedala ze jednoznacne ano. Na kontrolu ideme v 5 mesiacoch, tak mi poradte co robit, moja mala ma koliky a postolky sa jej vobec nepacia tak balim tak vselijako raz ano raz nie.

vieraj
12. nov 2009

ja neviem, mne povedali na ortopedii v 4 tyzdnoch aj v troch mesiacoch/ci kedy sa to chodi druhykrat/, ze iba pampersku. ani raz sme postolky nedali...

cikyta
12. nov 2009

My sme poštolky mali odjakživa.Teraz už aj frajkovu perinku a možno budu aj traky ☹ Stále to máme zlé 😢 A to máme skoro 7 mesiacov.(Aj ked sa mi sama stavia stále na nôžky,čomu už moc nezabránim.)

izabelkak
12. nov 2009

naša pediatrička /chodila som k nej aj ja pred 30 rokmi/ nám pri prvej návšteve povedala že poštolky netreba, velmi som sa potešila kedže bolo velmi horúco na prvej kontrole sme tiež mali IIa- na oboch nožičkách, lekár to čo vyšetroval povedal balit aj nadalej ako podla odporúčaní pediatra, a kedže pediatrička neodporúča tak nenosím od 2 tt., vraj v poštolkách majú detičky tak akurát nafúknuté brušká čo nemožu kupkat nožičkami a uvolnovať plyny, a popravde kto z nás to vie správne vyviazať? prečo sa to nenosí nikde inde dokonca ani v ČR??? otázok je kopec, je to na každého svedomí a vedomí aj za podpory lekárky my nebalíme.... na druhú kontrolu ideme o mesiac...

klara_klara
12. nov 2009

My sme postolky nemuseli davat od 1 mesiaca, boli sme na UZV klbikov a vsetko bolo v poriadku takze nam pan doktor povedal ze vobec nemusime.

zeleny_cajik
12. nov 2009

ahojte, vidim aktualnu temu, dnes som bola u ortopeda, pisala som to vo svojej "domovskej teme", tak to tu proste skopirujem 😉

no, mam dnes nove info od ortopeda. v pondelok sme boli na sone, mali sme I a minus a II a minus, tam mi kazali (nie odporucali - kazali!!!) do 3 mesiacov balit na siroko a poslali ma s vysledkom na kontrolu k ortopedovi. tak som bola dnes. doki povedal, ze vsetko ok a balit na siroko nemusim, ze to je prevencia, nie liecba a po 6 tyzdnoch nema zmysel, ze skor moze uskodit, ak sa prilis dlho bali do postoliek. ale ze on vie, ze su rozne nazory, toto je ten jeho a ja sa mam rozhodnut ako matka. do 3 mesiacov budem teda balit aspon na noc a potom s tym prestanem.

...........a vraj postolky su postolky preto, ze ich vynasiel Prof. postolka - to bol vraj slovak a mal svojho casu nejaku prednasku na morave, kde ho ceski kolegovia zacali kritizovat, resp. s nim v niecom nesuhlasili a on zareagoval dost nevkusne a neprofesionalne, cim si ich dost pohneval. preto postolky v cechach vraj nefrcia to mi porozpraval dnes ten ortoped

cvikla969
12. nov 2009

no ja som ako dieta nosila do roka remence a nasim sa este teraz tisnu slzi ze ake to bolo pre mna utrpenie(no den po tom som uz robila prve kroky aj ked rovesnici nie).takze aj nas drobec poctivo zacal postolky nosit,bo som sa bala.a kedze to je v rod.dg. tak sme mali balit az na dve platene+panpersku.posledny mesiac som zacala polavovat ale vsetko bolo ok.som rada ze to tak dopadlo,radsej nico navyse ako si nieco vycitat...
vraj na slovensku je najvacsi vyskyt tychto poruch rastu klbov a preto sa to u nas zaviedlo...

bendacka
12. nov 2009

Ja som poštolky nedávala, pretože v nemocnici asi na 5. deň po pôrode robili sono nožičiek a v prípade, že je to v poriadku, tak nie je dôvod, aby sa dávali. Myslím, že asi keď mal malý 4 mesiace sme boli opäť na sone, niečo ako kontrola a bolo to opäť ok. Ale ak by sa predsa len niečo našlo, je vraj dosť času na nápravu. Práve som opísala prax tohto roku, keď sa mi vo februári narodil syn.
U dcéri, tá ma teraz 7 rokov, to bolo iné. Tej hneď pri narodení zistili, že nožičky nemá v poriadku, a preto okrem širokého balenie nám odporučili ešte aj remence. No to bola teda vymoženosť. Ako z filmu z roku 5. Nedala som jej ich ani raz, ale dala som na radu mojej starej mamy a namiesto jednej bavlnenej plienky som dávala dve a ešte aj poštolky. Na kontrole sme boli po 6 mesiacoch a všetko už bolo ok. V tomto prípade to malo opodstatnenie a aj to pomohlo

bendacka
12. nov 2009

Pardon za tú hrubku, chybička sa vlúdila, opravujem d c é ry !!!!!

annalena
13. nov 2009

Ia a Ib znamena, ze klbiky su uz vyzrete, tam nieje potrebna ziadna terapia. IIa a IIb oneskorene dozrievanie klbikov, v kazdom pripade kontrola, IIb postolky urcite a pri IIa sa tiez doporucuju. Vsetky ostatne stupne vyssie IIc-IV vyzaduju okamzitu ortopedicku liecbu.

zzuzzik
15. nov 2009

annalena daaaaaaaakujem, konecne som to pochopila, toto som potrebovala vediet, aj som si to tak nejako myslela, ze ma oneskorene dozrievanie klbikov a ze je to OK ale ze este to nie je 100 percentne, asi je to tym ze sa mi mala narodila koncom panvovym a mala tie nozicky hore, lebo ja som uz rozmyslala, ze pojdem este do nejakeho sukromneho centra, kde jej to este raz zmeraju a povedia dalsi nazor, ale teraz myslim ze budem prilezitostne balit a niekedy necham kopkat nozkami

kackabrcka
15. nov 2009

zijeme v nemecku a mam pol rocnu dcerku, postolky nikdy nemala.. je zdrava !

amadora
15. nov 2009

my sme nedávali vôbec, v 3. mesiacoch na sone nožičiek sme ako jediní tam boli takí čo nedávali a jediní sme už mali krásne vyvinuté jadierka a všetko v poriadku... ani druhému dieťatku dávať nebudem...

annalena
15. nov 2009

zzuzzik mas pravdu, moze to byt aj tym, ze bola koncom panvovym...to je jeden z rizikovych faktorov.
a myslim, ze si sa rozhodla spravne, prilezitostne balit a obcas nechat aj kopkat, ved aj to potrebuje 🙂 a uvidis, co ti povedia na dalsej kontrole....drzim palce aby ste potom mali Ia 🙂 🙂 🙂

kackabrcka aj ja zijem v nemecku, tiez som postolky nedavala, tam to robia az od toho stupna IIb. Moja mala mala Ib, v nemecku mi to uz ani nekontrolovali, povedali, ze vsetko je ok 🙂 dosla som na slovensko a bumbac....detska doktorka ze postolky a kontrola v 4 mesiacoch 😠 na kontrolu pojdem, ale postolky nedavam....myslim si, ze fakt by to bolo prehnane (som aj trosku od fachu 😀 ) a no naucte skoro 2 mesacne dieta k postolkam, ked ich doteraz nemalo. raz som to skusila a mala sa mi tak zjedovala.... 😒

maartinkaa
16. nov 2009

ahoj annalena, moj dvojicky maju IIb- , to je velmi zle? nejak to velmi neriesili, len mi kazali balit na siroko, co ja nerobim a prist o dva mesiace na kontrolu, a narodili sa mi skoro o 3 mesiace skor ☹

spevacka
16. nov 2009

ahoj maminy, ja som tiež trocha bezradná, lebo pri prvej návšteve (1mesiac) mala Hanka obe nožičky Ia+-. Dobre vidíte plus aj mínus spolu.Nebalili sme a teraz pri dalsej kontrole 3,5mes. má ľavú nožku IIb-. Mohlo sa to tak posr..? 😠 Inak pri vyšetrení bola veľmi nekludná, dr.mala aj problém ju zmerať, nemohol nastať problém aj tu? A ďalšia kontr.až o dva mes. a to sa mi vidí dosť neskoro ak je tam problém. Čo myslíte, mám ju ešte raz zobrať na sono inej dr.?

annalena
16. nov 2009

ahoj maartinkaa...ak sa narodili predcasne, tak je to uplne normalne, IIb znamena, ze je tam oneskorene dozrievanie klbikov, co inak ani v ich pripade byt nemoze, tym ze sa narodili skor a klbiky nemali cas dozriet ☹
kedze je to ale uz IIb a nie IIa, tak urcite postolky. Moze byt, ze na kontrole bude vsetko ok aj ked balit nebudes, ale jeden nikdy nevie....postolky niesu totiz liecba, je to len prevencia, aby nevznikli tie horsie stupne poskodenia, kde uz musia byt aj remence a podobne ☹ a u vas je to fakt hranicne.....

spevacka tak bud sa pomylili na prvom sone alebo teraz 😒 lebo aby z uplne vyzretych klbikov, ktore vam vysli pri prvom sone (ved Ia je uplne ideal da sa povedat, tam sa ani postolky nedavaju), bol zrazu klbik s oneskorenym dozrievanim ????? To ide dost proti logike.....

spevacka
17. nov 2009

annalena, dakujem za reakciu,mne to tiež vychadzalo divne prave z toho dovodu, že najprv ok a potom nie, len sa necítim odborne podkutá.Dám to ešte raz skontrolovať. (jeej aj ty máš Hanku 😀 )

spevacka
17. nov 2009

jaaa annalena, chyba ☹ zle som pozrela papiere od dr. povodne mala nie Ia, ale IIa+-. Hoď mi ešte k tomu tvoj názor, prosím.Vďaka.

annalena
17. nov 2009

spevacka, tak to uz by mohlo sediet ☹ IIb znamena, ze to je oneskorene dozrievanie po 3 mesiacoch (vek babatka). Tzv. prave oneskorene dozrievanie, s poruchou dozrievania kosti. (IIa je do 3 mesiacov). Davaj urcite postolky a kontrola.
S Hankami sa nejak vrece roztrhlo, mam ten pocit 🙂 , a ja som si myslela, ake bude mat mala originalne meno 😀

mata1976
17. nov 2009

Ahojte, my sme tiez musili abdukcnu perinku, potom na kontrole bolo vraj vseto OK (Graf Ia+ I.utrq sice neviem co to znamena ) ale aj napriek tomu musime stale nosit postolky. ☹ ☹ ☹

Ja som bola od zaciatku proti postolkam kedze som precestovala niekolko svetadielov a nikde sa na siroko nebali a neviem ze by tam mali populaciu s problemami s tym suvisiacimi (mozno nejaky ojedinely pripad...)

spalka
17. nov 2009

ahojte, zijeme v holandsku a nasa mala postolky v zivote nevidela, sice som ich mala pripravene, ale tu to nik nepozna, v poradni jej nozicky vzdy prekontroluju, u ortopeda sme v zivote neboli...mne sa to aj tak zda divne, ze extra na slovensku by boli prave deticky s takymto problemom

annalena
17. nov 2009

mata1976 a povedali ti, preco mate este stale nosit postolky???

osobne aj ja si myslim, ze na slovensku to trosku s tymi postolkami prehanaju, ale zase su tym na istejsej strane...lepsia prevencia ako liecba 🙂

mata1976
17. nov 2009

annalena, vraj pre istotu. Nevies nahodou co znamena to 'Graf Ia+ I.utrq '???. Postolky nedavam stale, esteze mi ich mala znasa velmi dobre...Ja som tiez bola poviazana do remenov ked som bola mala, mozno je to dedicne.

annalena
17. nov 2009

No Ia a aj Ib su vyzrete klbiky, cize uplne ok, preto nechapem, preco stale tie postolky 😕 Co je to I utrq to neviem, to som este nikdy nepocula...znova som si otvorila aj moje "mudre" knizky 🙂 ale neviem nic k tomu najst. V klasickych klasifikaciach taky stupen nieje....
Hej, je to jeden z rizikovych faktorov, ak sa to uz v rodine vyskytlo a hlavne ked to bolo u teba. Ale zase tvoja mailicka to uz ma v poriadku, nic lepsie ako Ia uz nieje....myslim si, ze je to len prehnana opatrnost. Lebo logicky, ak uz su klbiky raz vyzrete, ako by sa z nich mohli stat znova nevyzrete???

mata1976
17. nov 2009

Aj mna to prekvapilo, ked sme boli na kontrole v oktobri (to sme nosili abdukcnu perinku) tak Dr. povedala ze je to OK. ja som sa potesila ze uz nebudeme nic davat na pampersku a ona ze znovu postolky 😝 A znovu nas objednala na kontrolu v decembri. asi ma malo pacientov 😒

annag
17. nov 2009

skúste prehľadať iné témy, už sme to tu rozoberali viackrát - Ia stav sa pokaziť nedá a je zbytočné bábo baliť do perinky či poštoliek. Bohužiaľ, na SK je paradoxne preventívna diagnostika kĺbikov na veľmi chabej úrovni - lebo ju robia ortopédi, ktorí sa detskej ortopédii nevenujú, len si plnia povinnosť ultrazvukovým vyšetrením, ktoré je často zarážajúco nepresné - je dôležité nájsť odborníka - väčšinou sa nájde priamo na klinike - v nemocnici ....