Nosí vaše dieťa poštolky?

lindda
27. feb 2007

cafte maminy vie mi niekto poradit ,alebo vysvetlit, ze preco nosit alebo nenosit postolky?! moj maly ma uplne zly pocit s toho stoja mu nizicky do hora ani kakat ani prdnut tak neviem dakujem za kazdu odpoved 😉

jahodas01
20. dec 2008

poctivo som balila do 6 týždna, na prvej kontrole bolo všetko ok, ale mala som baliť nadalej, potom som balila iba na noc, lebo boli velké horucavi... na dalšej kontrole bolo tiež všetko ok,ale kázal mi baliť ešte 1mesiac na noc, čo som už malú nebalila, lebo sa na to hnevala....

sisa.b
20. dec 2008

stvura - presne 😀 tiez vdaka druhej plienke zachranujeme veci na oblecenie. aj ked niekedy nalozi poctivo az von. a ked ju prebalujem, tak ju vzdy necham pokopkat aspon 5 minut a pod zadockom jej nechavam tu vrchnu latkovu plienku, ktoru zvykne pocikat alebo pokakat. neviem si predstavit, ze by ju tam nemala 😝 😝 😝 ona ale nastastie nema problem s kakanim a prdenim, vie to aj s dvomi plienkami 🙂 🙂 🙂 klop klop

simona55
20. dec 2008

stvura. preco nosite este pistolky, (to su ortopedky?) to mu musi byt nepriemne moj mali to mal do1,5 mesiac to staci.

sisa.b
20. dec 2008

simona - nam doktor kazal 2 plienky + postolky do dalsej kontroly 5. mesiaci. a nozicky mala v 3. tyzdni v poriadku 😉 asi je lepsia a lahsia prevencia ako nasledne liecenie. a ked si precitas o tom nieco, tak tu dievcata pisu aj pripady, ked im doktor v 6. tyzdni povedal nebalit a na kontrole v 4. mesiaci zrazu museli zacat balit. niektore do pol roka, niektore aj dlhsie. a to je neprijemne podla mna pre babo, ked uz chce sediet alebo behat. teraz jej to tak nevadi 😉

slaviq81
20. dec 2008

my uz mame po kontrole ale este malej davam postolky, aspon do konca roka 😉 , poskodit jej to neposkodi a nemyslim ze jej to je neprijemne. Mne je skor neprijemne vidiet ake ma otlacene stehienka od gumiciek na pamperskach

annag
20. dec 2008

Citujem z knihy Vývojová dysplázia bedrového kĺbu 008, Doc. MUDr. Milan Kokavec, PhD., predseda výboru Slovenskej ortopedickej a traumatologickej spoločnosti

Ortopédi sa musia vyvarovať liečby stavov, ktoré sa spontánne upravia k normálu. Primárny nález fyziologicky nezrelých kĺbov do II.a nie je dôvodom na terapiu. Až kontrola v 6 týždňoch s opakovaným nálezom II.a oprávňuje k terapii. Neistota pri interpretácii nálezu sa nesmie maskovať zbytočným liečením, pretože aj pri bazálnej (základnej) terapii môže dôjsť k avaskulárnej nekróze hlavy femuru (poškodeniu hlavy stehnovej kosti zlým prekrvením). Abukčné balenie nemožno považovať za liečenie, skôr za správny spôsob starostlivosti o novorodenca a preventívne opatrenie. Na preventívne balenie novorodencov s voľnou abdukciou a flexiou sú najvhodnejšie jednorazové plienkové nohavičky. Ďalšia plienka k nim už nie je potrebná, dokonca môže byť škodlivá v tom zmysle, že budí dojem liečebného procesu a môže dôjsť k oneskorenej diagnóze dysplázie bedrového kĺbu.

moja poznámka: ak má Vaše bábetko pri narodení horší stav ako II.a - nájdite si dobrého DETSKÉHO ortopéda a trvajte na zahájení liečby čím skôr po narodení - do 1 mesiaca najneskôr (lebo poštolky nie sú liečba, len prevencia).

slaviq81
20. dec 2008

😕 😕 😕

sisa.b
20. dec 2008

annag - tak z toho som jelen 😝 je tam na mna moc odbornych terminov. takze balim zbytocne, ked mala v 3. tyzdni nozicky v poriadku? ale mame v naleze, ze "coxae sonograficky a klinicky negativne, jadra nevyvinute". a kontrola az v aprili. takto to kazal vsetkym mamickam - nasiroko.

annag
20. dec 2008

sisa, no v podstate áno, podľa toho, čo som sa všade dočítala, je to asi takto:

typ Ia.a Ib sú normálne nálezy, IIa je normálny, ale nestabilný typ bedrového kĺbu, ktorý sa do 6 týždňov väčšinou vyvinie správnym smerom , teda na typ I. , niekedy sa však aj zhorší na typ IIc a IId . Až od typu IIc d ide o ochorenie Dysplázia bedrového kĺbu.

Bábetká sa totiž rodia s kĺbikmi trošku voľnými (tzv. voľná abdukcia) aby mohli prejsť cez pôrodné cesty, do cca 6 týždňov sa tá voľnosť stratí. Preto sa maximálne do tohto obdobia odporúča preventívne balenie na široko, potom už stráca zmysel, naopak, môže dôjsť k poškodeniu kĺbikov. (Keď sa balí príliš naširoko, napevno, tak môže dôjsť k zlému prekrveniu kĺbikov a ich následnému poškodeniu). Aké má byť preventívne široké (abdukčné) balenie, o tom sa vlastne vedie diskusia aj medzi ortopédmi - len plienka jednorázová alebo aj poštolky, súčasný smer je, že stačí plienka.

Ak mamička nájde v karte napísané, že bábetko má nález aj po 6 týždňoch II.a, treba bábetko začať liečiť a nie naďalej baliť naširoko - nosiť poštolky.

Ak si hneď po prvej prehliadke - tá býva väčšinou ešte v pôrodnici, nájde v karte napísané, že bábetko má typ IIc, IId, III, IV- tak bábetko treba ihneď začať liečiť. Ideálne nasadiť pavlíkove remienky, ktoré majú až 85% úspešnosť pri malých bábetkách. (Nie vždy sa pavlíkove remienky môžu dávať, sú aj také nálezy, pri ktorých to nie je vhodné, ale to už je o liečbe, mimo tejto témy)

centik
21. dec 2008

ja som tiez balila len do prvej kontroly, potom uz nie, a na dalsej bolo vsetko OK

mukky
21. dec 2008

Ahojte,my sme boli v stredu na kontrole,mame nadalej balit nasiroko,pani doktorka mi jasne popisala na monitore ako to ma spravne vyzerat,ma tam byt vacsia gula,vtedy je to uz dobre,syncek to takto est nemal,mal uz 5 mesiacov,ja sa stale na vsetko lekarov pytam,no potom aj tak studujem na internete...Pani doktorka mi povedala ze mala tam minule 2tyz. babatko a malo gule ako hrom 🙂 ,takze uz nemusia balit.Syncek je spokojny,netlaci ho to,tak posluchnem a budem balit nadalej,ale samozrejme si prestudujem viacej variant a potom sa pripadne mudr popytam aj na ine nazory odbornikov....ahojte,pekne sviatky Vam a detickam

luciauk
21. dec 2008

mukky, keď ti to ortopédka pekne vysvetlila, tak nie je čo riešiť. aj moja nejstaršia dcéra mala problém a ďalšie dve detičky už nie 😉 tak nech to máte na ďalšej kontrole už ok 🙂 aj tebe pekné sviatky

mukky
21. dec 2008

luciauk dakujem,a blahozelam k trom detickam 🙂

sisa.b
21. dec 2008

annag - ale my v tej sprave nemame ziadne oznacenia. iba peciatku, kde je napisane to, co som pisala: "coxae sonograficky a klinicky negativne, jadra nevyvinute" a datum s peciatkou a podpisom doktora. povedal, ze je to v poriadku a kontrola v aprili. dovtedy balit nasiroko...

annag
22. dec 2008

sisa,

neber to za môj názor, píšem, čo som sa dozvedela - podľa toho, čo som hore uvádzala, tak široké balenie je u Vás podľa správy zbytočné , ale Ty si matka a sama sa musíš rozhodnúť

- jadierka dozrievajú normálne do 9 mesiacov, niekedy dlhšie než rok - dozrievanie jadierok je zmena z chrupavky na kosť, dysplázia je vlastne zvýšená pohyblivosť kĺbu resp. čiastočné alebo úplné vykĺbenie - to sa lieči abdukčnými pomôckami ako sú napr. pavlíkove remienky. široké balenie je na prevenciu po pôrode do prvej kontroly u ortopéda, kvôli prirodzenej popôrodnej pohyblivosti kĺbikov , ak je tak aj neskôr, treba začať liečbu

sisa.b
22. dec 2008

njn, ja by som len nerada nieco pokaslala a nerada by som si nieco neskor vycitala ☹ skoda, ze nemame tu kontorlu napr. v troch mesiacoch..

a ty mas nejaku zdravotnu skolu, alebo kam chodis na kurzy? 😝 holka a ako to stihas popri troch detoch. pozeram, ze same vycerpavajuce prispevky tu posielas 😨 😨 😨

claudinka
25. dec 2008

ja som bola u dvoch ortopedov a statny mi kazal balit do 2 plienok a sukromny bez postolky.. tak nebalim nasiroko, kedze sukromny by mi podla mna povedal, keby bolo nieco zle a objednal zase, kedze ma z toho profit.. ale kazdy nech urobi, ako uzna za vhodne..

katmi
25. dec 2008

postolky su "povinne" iba na slovensku.. ked sa kdekolvek inde opytate,tak budu na vas pozerat,akoby ste padli z maliny 😅 proste v inych statoch to nepoznaju..resp. poznaju mozno,ze to mame na slovensku,ale oni to nepouzivaju..

ja som postolky davala, aspon pre osobny pocit,ze som malej niecim pomohla,resp.urobila nieco,aby nemala pripadne problemy..nosili sme ich mesiac..po mesiaci sme uz nemuseli.. boli sme na sone a bolo vsetko v poriadku.. na dalsie sono ideme v 8mesiaci.. snad bude vsetko v poriadku..

takze kocky je to na vas ci date alebo nedate postolky.. ak date,mozete mat dobry pocit z toho,ze ste aspon takto prispeli k zdraviu vasho babatka 😉

barny
25. dec 2008

ja som malemu postolky davala tusim do piatich mesiacov, ale citala som v dietati clanok, ze to ma aj nieco s krajinou, alebo oblastou, kde clovek zije, tam to bolo tak odborne pisane, ja mam kamosku v Londyne ma 4 mesacne dieta a postolky nedava, tam to nepoznaju, ale ja som to proste davala a budem davat aj pri druhom, ak raz bude, pre svoj pocit a ked to malemu nevadilo tak preco nie

mishusha
25. dec 2008

no tak my sme cely prvy mesiac, vlastne kym sme nesli na prvu kontrolu, balili nasiroko den aj noc, dve plienocky a postolky, ale po kontrole balim uz iba v noci a aj to len jednu plienocku...v januari ideme na kontrolu tak som zvedava, ci vsetko ostalo v poriadku. nemala ziadny nalez, ale doktor povedal, ze prevencia je ok.

annag
25. dec 2008

sisab - kĺbiky mám teraz naštudované, lebo moja malá má s nimi problémy. Aj náš ortopéd odporúča v rámci prevencie poštolky dlho. Až na to, že liečiť dyspláziu detí vôbec nevie. Moja staršia dcérka mala tiež horšie kĺbiky a remence nosila aj frejkovu perinku a pavlikove remienky - do 11. mesiacov a to ich mala nosiť až do roka - tiež v rámci prevencie. Bohužiaľ, ďalší traja ortopédi mi potvrdili, že remienky v jej veku boli zbytočné. Nakoniec som rada, že jej prevencia pavlíkovými remienkami nezničila definitívne kĺbiky. 😠 Pavlíkove remienky sa majú vo všeobecnosti nosiť cca do 6 mesiacov, potom ich úspešnosť klesá a môže dôjsť aj k nekróze kĺbu.

Moja malá mala pri narodení diagnózu dosť zlú, kĺbiky sa jej dali vykĺbiť, sú nestabilné mala nález II cd. Toto je stav, kedy treba okamžite po narodení zahájiť liečbu pavlíkovými remienkami. K ortopédovi ma poslali až po 3 týždňoch - prvá chyba, náš ortopéd jej dal frejkovu perinku, v ktorej mala nôžky horšie než v poštolkách, čiže neboli fixované vôbec - 2 chyba, a podotkol, že remence (keďže mal iba jedny raz tak väčšie než malá) jej dá v pol roku - 3 chyba a bude ich nosiť do roka - 4 chyba.
Ale keďže existuje MK a mamičky, čo si pomáhame, našla sa tucniacik a tá mi odporučila žilinskú ortopédiu - v 3 týždňoch - dva dni po návšteve nášho ortopéda sme už boli na konzultácii, okamžite dostala remence s tým, že ak by sme prišli o týždeň neskôr, bola by išla do sadry.

Ani si nechcem pomyslieť, čo by ma čakalo, za 3 týždne prevencie v poštolkách sa jej stav rapídne zhoršil (poctivo som ich balila) a liečba u nášho ortopéda bola jednoznačne nevhodná, viedla iba k ďalšiemu zhoršeniu. Takže malá by mi skončila v nemocnici , s narkózou, s nôžkami vyvesenými a neskôr zasadrovanými . Po vedením liečby u ortopéda, ktorý má v okolí dobré meno u liečby dospelých a ktorý poštolky ako prevenciu doporučuje nosiť tiež niekoľko mesiacov.

Môj záver - množstvo ortopédov nesleduje nové trendy, neštuduje, nerešpektuje dokonca legislatívu a lieči i diagnostikuje podľa zabehnutých stereotypov, ktoré sú dnes dokázateľne škodlivé.

Z vlastnej skúsenosti teda môžem potvrdiť, že poštolky pri dysplázii bedrového kĺbu nepomôžu, treba ich liečiť okamžite a to hlavne remienkami.

sisa.b
26. dec 2008

juuuj, babulka mala ☹ snad uz budete v poriadku.
takze ak som spravne pochopila, mozem kludne balit nasiroko dalej aj do tej dalsej kontroly. pises, ze postolky ako prevenciu doporucuje nosit tiez niekolko mesiacov... ja som totizto zacala na den davat len jednorazovku a nasiroko balim uz len v noci. dufam, ze som nieco nepokaslala 😕

3558
27. dec 2008

je to tak.postolky nepomozu, ak to ma babetko vrodene. ja som nedavala a sme ok. nechcela som v lete maleho trapit a davat mu dve pienky. podla mna je to zbytocna vec, a ked doktor povie,ze klbiky sa zle zrastaju, on predpise aj sam remienky. 😉

lucustek
24. jan 2009

ja som svojmu malemu postolky nedavala. mal ich na sebe asi len trikrat aj to len ked sme isli na ortopediu 😀 a to som si pritom nakupila este ako tehotna vsetky velkosti postoliek. tiez si myslim ze ked ma vrodene problemy s klbami tak mu to nejako extra nepomoze. a nikde na zapade take nieco ako postolky ani neexistuje.

zukab
24. jan 2009

ja som malej postolky nedavala. kontrola pri odchode z nemocnice bola v poriadku, v 6tich tyzdnoch tiez, UTZ takisto.
cize by to bolo uplne zbytocne trapenie.

zveron
28. jan 2009

ako odporuci ortoped, po odbornom vysetreni

briketa
30. jan 2009

Citala som jeden prispevok, ze nie je vsetko svate co je zo zapadu. To je absolutne pravda. Ale zase ze by cely svet sa mylil a len Slovensko bolo spravne sa mi tiez nezda 😀 .
Ja sa pytam, ze kolko ortopedov zo starej gardy chodi na preskolenia, alebo sa riadi novymi vyskumnymi poznatkami? Urcite je ich sialene malo.
A tak cosi co bolo zauzivane pred dvadsiatimi a viac rokmi, je zauzivane stale, aj ked mnohe veci co boli pravdou vtedy su dnes uz davno poopravene.

jankamamka
30. jan 2009

NAS SYN SA NARODIL V LONDYNE A TAM TO FAKT NIKTO NESLEDOVAL>kED MAL 3 MESIACE PRISLA SOM S NIM NA SLOVENSKO NA KONTROLU A DOKTORKA MI POVEDALA,ZE TO OCHORENIE S KLBIKMI POSTIHUJE NAS STREDOEUROPANOU>tAKZE MALEHO SOM NIKDY NEBALILA NASIROKO A NIKDY NEMAL PROBLEM A DCERKU SOM TIEZ NEBALILA NASIROKO A TERAZ NA KONTRLE V 3.TYZDNOCH POVEDAL DOKI ,ZE JU NEMUSIM BALIT NASIROKO,TAKZE SA TESI,dRZIM PALCE VSETKYM DETICKAM ,ABY NEMALI PROBLEMY S KLBIKMI

jankando
8. feb 2009

Ahojte
maly sa mi tiez narodil v Uk a tiez tu absolutne nic nesleduju...
i moja po sestonedelna kontrola bola o zmerani tlaku.. 😠
a Seana mi prehliadli mi prvom ockovani a dost....boli sme 3x na ockovani a to ho ani neprezreli..len zaockovali...a na poslednom pvedali, ze tak dovi v roku zas.. 😝 ..(dalsie ockovanie)
takze nic neviem o klbikoch..snad ak pojdeme na dovcu domov, tak pojdem skusit nejakeho dokiho
Seana som nikdy nebalila nasiroko..tak dufam, ze vse je ok...
no ale zase ....oni tu tak nestresuju mamicky, tehulky ako u nas doma...v tomto im fandim...
ked citam kade ake choroby tam lekar toto, hentam tamto...mam dost.ja tu o nicom neviem a riadim sa pozitivnym myslenim...ale zase no..aby som nebola az prilis pozitivna..ja viem, ze niektore deticky fakt mozu byt chorucke a tu im na to pridu az pri opakovanom sa stazovani rodicov..tak toto tiez nie je dobre...ale Hold...takto to tu chodi.. 😠

adulka55
20. mar 2009

Prosím vie mi niekto poradiť kde sa dajú úpiť tie poštôlky. ďakujem