Nutriton=problém. Aké máte skúsenosti?

norik1
29. sep 2008

Ahojte mamičky, chcem sa spýpať, či máte pri zahusťovaní Nutritonom nejaký problém s bábom. Grckáme totiž, ale odkedy zahusťujeme, hrozne trpíme stavmi podobnými kolike. Akonáhle ho vysadím, problémy prestanú, ale zasa začneme grckať a slintať skoro vkuse. Aké máte skúsenosti? Existuje aj niečo iné ako Nutriton? please help ☹

norik1
autor
26. nov 2008

Ano! AJ Filipko maval take "pretekajuce stolice"....ked som bola u babky, tak sa pototo, ze som musela sadnut do auta a ist 28 km do hypernovy kupit puncochy....vsetko som mala nahradne, len puncochy nie...

Ja som nemala Nutriton na predpis, ale vyjedli sme len 1 balenie...neviem ze vraj AR mlieka su na predpis len od gastro, som take pocula....tak neviem ci nie aj nutriton...ale to by som len tipovala, toto vobec netusim 😕

magimary
26. nov 2008

hm 😕 , aj tak je to divné... 😒
najstarší syn z toho vrackával (bežne "iba" grckal), ďalšieho to zapekalo a tohto to preháňa?!?... 😨
ale každopádne teraz negrcká...len mu to ide spodkom...čo tiež naozaj nie je nič moc... 😝 , len neviem, či to môže byť z toho Nutritonu..., preto som sa pýtala, či to ešte niekomu robilo...

nám AR mlieko predpísala aj pediatrička (no nesedelo nám... 😖 ), ale vraj môže len do roka..., potom už gastro...

norik1
autor
27. nov 2008

no ja som si tie stolice nevedela vysvetlit 😕 , v tom case sme mali este plienky 2, tak som si to vysvetlovala velkostou plienky. No a priblizne v rovnakom case, ako sme praskli s Nutritonom sme aj vymenili peluchy za velkost 3 a pretekanie stolic prestalo...priznam sa, ze som si to nikdy nedala do suvisu, ale nieco na tom bude, lebo pri Nutritone mal o dost castejsie stolice... 😉

tarina
27. nov 2008

☹ hmm a na predosle mmoje otazocky mi nikto neodpovie?
inac ja ako vravim len s nutritonom zacinam a uz sa nina stacila prekakat,mala tiez vodovu kaku.
pocuvajte a ked nam nutriton po 2 dnoch nezabral tak to uz nemusim skusat dalej, alebo to potrebuje nejak cas?

norik1
autor
27. nov 2008

tarina ak ti do dvoch dni nezuabral, tak nezaberie. Nedavas slabu davku?

magimary
27. nov 2008

podľa mňa, tari, nutriton nie je liek, aby potreboval čas na to, kým zaberie...
je to jednoducho hmota, ktorá v žalúdočku zhsutne (vytvorí takú vlíknito-kašovitú zátku a zadrží starvu v brušku dieťatka a zabráni tak vytekaniu späť do pažeráka) a mechanicky zabraňuje grckaniu...čiže buď pôsobí alebo nepôsobí...
no, myslím, že keď to malej nezabralo, asi si dala malé množstvo Nutritonu (pridaj ešte odmerku...), ja som dnes dala tiež asi menej a Malý grcoškal akoby ani nemal NT-on...musím dať o jednu odmerku viac... 😉

katinka0000
27. nov 2008

tarina: nie, my nedodrziavame mnozstvo. davame od oka ale menej ako je pisane v navode. podla mna je to potom zbytocne huste. a vobec necakame 4 minuty, aby to zhustlo. ved babatku to zhustne v brusku.

my sme dnes nutriton zohnali v trnave.

tarina
27. nov 2008

a co je slaba davka? davala som zatial podla navodu... 2 odmerky na 25 ml prevarenej vody a skusala som aj 1 odmerku na 20 ml odstriekaneho mlieka. davam lyzickou vsak cez flasku je to huste aby to tieklo. to mozem teda kludne pridat nutriton? neublizi to malej? ked ona sa chudatko pri tom tak tvari.... a davate celu davku pred kojenim alebo aj pocas kojenia treba davat?

norik1
autor
28. nov 2008

Ja ti neporadim pri kojeni - ja som tiez davala menej ako v navode, ale spolu s mliekom, maly to rychlo vytahal a zhustlo mu to az v brusku 😵 a potom negrckal

danuskam
28. nov 2008

Baby, asi vas sklamem, ale naozaj treba čas, aby nutriton zabral. Potvrdila mi to aj naša gastro dr.,keď som bola nedočkavá a po vyše týždni mi malá stále vracala.Len ma povzbudili,že to chce chvíľu čas a naozaj cca po 2týždňoch úplne prestala vracať. Tak je to doteraz. Dokonca už vôbec nevracia,len občas odblinkne.(a to robia aj deti bez refluxu) Keďže nebolo nutritonu, zvykla si už aj na nezahustené mlieko a je to ok. Zase mi dr.povedala,že kým dieťa vyslovene nevracia,zahusťovať netreba.

Moja skúsenosť s dávkovaním-na začiatku keď som kojila z prsníka, tak som ju chúďa vždy napchala kašičkou s lyžičkou pred jedlom (niekedy rozrobené vo vode,niekedy v mlieku), len to už väčšinou bola taká zúrivá,že už pomaly ani nevedela papať. Po nejakom čase som už mlieko odstriekavala a to je už oveľa ľahšie zahustiť vo fľaši. Podmienkou je len cumlík s väčším otvorom. Lenže ja striedam UM a MM. takže na fľašu si už musela zvyknúť.
Dávkovanie som prispôsobovala situácii, keď som videla, že je to moc riedke a tlačí sa jej to hore (aj to počuť ako to lezie hore,sčervenajú oči, jednoducho to vidím..)tak som na ďalšie papanie pridala nutritonu.

AR mlieko mi predpisuje klasická pediatrička,nie je treba gastro. Možno max. na začiatku gastro vyšetrenie, aby to bolo oficiálne,že také UM potrebuje. Nám veľmi pomáha. Dokonca musím povedať, že skôr mi vypije viac UM ako MM. Zrejme jej viac vyhovuje tá vyššia hustota.

s tým preháňaním som prekvapená. Nutriton podľa väčšiny čo som počula, skôr zapeká. U nás len 1x keď som ho použila, kakala trošku neskôr ako zvykne, akoby si na to telo muselo zvyknúť. ale potom už bola ako hodinky. Doteraz vidím na "konzistencii" 😉 či ide von UM alebo MM..MM je vždy redšie..

tarina-držím palčeky,aby to pomohlo. neboj sa, nutritonom jej nemôžeš ublížiť. Ja som dávala vždy len pred kojením,ale odporúča sa aj počas. U nás to ale nebolo možné,lebo malá mi nevedela dobre piť, takže ja som to nemohla prerušovať, to by už nejedla vôbec..ale pokiaľ sa dá, tak vyskúšaj. Na to žiaden univerzálny recept nie je,každé bábo je iné.

gocrazy
28. nov 2008

Ahojte,tiez pouzivame nutriton a mali sme problemy s velmi riedkou akoby spenenou stolicou, a vzdy nam to pretieklo,presne ako pisete,ale odkedy sme zacali davat prikrmy,nam stolica mierne zhustla,takze uz ani nepretecie 🙂

a je aj na predpis,moze ho predpisat detsky pediater alebo z gastra, na predpise usetrite cca. 90 Sk na ks

tarina
29. nov 2008

danuskam - tak ja to teda este vyskusam a vydrzim. ked na to babo sa tak lutostivo pozera ako sa chuda snazi prehltat tu kasu, akoby jej nechcela ist dole krkom. medzi kojenim som nedavala , kedze som rada ze je prisata a papa a na vacsie mnozstvo odstriekaneho mlieka nemam cas, musim sa venovat druhemu "babu".

inac nasa ninka ma k tomu aj koliku. proste ju nakojim, zaspi na par minut a potom sa len zacne krutit a krcovat a vydavat zvuky akoby tlacila a nakoniec vyjde z nej len zhora. a staci ze ju idem prebalit, dvihnem jej nozicky a uz ma chudatko vsetko v krku. a vyjde z nej aj po 2-3 hodinach od kojenia. a aj pri kojeni sa neustale mrvi a zvija. tak rozmyslam ked ju vidim ako sa trapi, ci nie je lepsie prestat s kojenim.

k nutritonu este otazocka - davate ho aj v noci???

anelis5
30. nov 2008

my sme papali nutrilon ar,grckavanie bolo minimalne,len mi maly zacal kakat raz za tyzden az jeden po par tyzdnoch vykakal hlien s krvou...tak sme ho prestali papat,ale po zavedeni prikrmov uz skoro ziadne grckanie

danuskam
1. dec 2008

tarina- nutriton v noci, to je ťažko pokiaľ nepapá z fľaše.
dr. mi kázala na začiatku vždy použiť,ale to jednoducho nebolo možné. a na šťastie v noci mi nevracala. (radšej som ju ešte pekne dlho držala v zvislej polohe až potom položila späť do postielky)

tarina
1. dec 2008

ked nasej ninke zvisla poloha akosi nezabera, mozem ju drzat aj pol hodinu ...a vravim aj po 2 hodinach este z nej vyjde. a spi v naklonenej polohe aj cez den tak stale lezi

anelis5
1. dec 2008

tarina...nam sa to po 4 mesiacoch zlepsilo,ked sme zacali prikrmovat.Aj u nas to bolo tak,ze aj po 2 hodinach grckal a niekedy aj ako gejzir a to sme ho mavali dost casto na rukach,postielka bola vyvysena.Ono sa to napravi.

tarina
2. dec 2008

ak sa to casom upravi, na co je dobry ten nutriton ked nezabera?

buksy
5. dec 2008

ahojte... aj my mame problem s grckanim, ale vlastne mame ho od narodenia lenze prve tri tyzdne mi mala priberala az ukazkovo ale od zaciatku druheho mesiaca to ide dolu vodou ☹ .. nepribrali sme ani gram no dokonca sme par gramov schudli... teraz ma 2 a pol mesiaca a 4 kila... asi sa v nej ziadne mliecko neudrzi... ona je strasne ziva takze po napapani sa zacne riadne predvadzat a sup mliecko von... lenze aj v prvom mesiaci vrackala ale aspon priberala... reflux nam nepotvrdili no zato ma zvysene pecenove enzymi a znizene pankreasove... moc tomu nerozumiem a neviem ci to moze byt pricina toho nepriberania... je plne dojcena a v noci ked papa tak nezvracia lebo so sebou nehybe ale pekne zaspinka dokonca bez odgrgnutia... neviete mi niekto poradit ci by nam ten nutriton pomohol? lebo sme uz zufali... je taka strasne chuducka ale plna energie... stale sa hybe... je niekto kto pozna podobny pripad? vopred dakujem za rady

magimary
5. dec 2008

buksy, podľa mňa, keď skúsiš Nutriton, nič nepokazíš...
len nech už priberáte, aby ste boli v pohode... (maličká cíti aj to, že sa strachuješ ☹ , veď to vieš)
my sme mali s jedným z dvojičiek tiež problém, že nepriberal (dlho) a gastroenterologička mu chcela odporučiť špeciálny nutričný výrobok (v takej malej fľaške, je to vraj niečo nové a tiež sa to volá na "nutr..."?) s vysokou kalorickou hodnotou (na pribratie), ale keď zistila, že to obsahuje laktózu (ktorú malý netoleroval), tak mu to nakoniec nedala a povedala, že máme skúšať pridávať do UM (čo tiež nie je váš prípad, vy ste na MM; ale možno keby si dokŕmila z fľašky, neviem...) napr. banány, lebo sú kalorické a glukopur, lebo podporuje chuť do jedla a uľahčuje priberanie...(no, či to pomohlo, neviem, ale každopádne po mikrogramoch priberal, aspoň nechudol...) 😉

magimary
5. dec 2008

a ešte aby som doplnila, keď nám to odporučila, mal okolo 3 mesiacov (takže mal kúštik viac, ako Tvoja malá) 😉

buksy
5. dec 2008

magimary... dakujem krasne... nam na gastre kazali davat bio gaja na crevnu floru lebo vraj asi nieje celkom v poriadku lebo mala nepravidelnu stolicu...a dalej espumisan davame... a este mi na gastre kazala robit cajik zo salvie,, medovky, a rasce a osladit glukopurom ale neviem kolko toho glukopuru mam dat trebars do 150 ml cajika.. nevies mi poradit? no a pediatricka nam odporucila nejake homeopatika proti zvrackaniu a este mam ja zmenit stravu kedze ma tie pecenove testy vyssie ako je norma... kupili sme si aj vahu, stale ju vazime ale raz to ide pomaly vyssie a potom sa to znovu vrati naspat...

magimary
5. dec 2008

nie je začo!
nám tiež vtedy odporučila aj probiotiká (ale mali mse Dophilus Infant, ale to je v zásade jedno). Toho glukopuru som dávala na 150-170ml mlieka tuším jednu alebo dve čajové lyžičky (myslím, že sa odporúča 5g, ale neviem na aké množstvo..., ale v lekárni Ti poradia).
a s tými chvíľkovými váhovými prírastkami a úbytkami sa netráp, tak je to takmer u každého dieťatka, ktoré je vážené nekoľkokrát denne. Dôležité sú (váhové) "výsledky" za určité obdobie, napr. za týždeň...

buksy
5. dec 2008

a este mi napadlo ze vlastne vzdy vracka ked sa zacne smiat. to hned s muzom vieme ze musime rychlo dat podbradnik alebo plienku lebo ked sa zasmeje tak je istota ze sa pogrcka aj ked je to trebars hodinu a pol po papani... a prosim ta ako zistim ze netoleruje laktozu? moze jej to sposobovat taketo problemy s vrackanim? a moze byt problem ze si davam mlieko do kavy?

magimary
5. dec 2008

intolerancia laktózy sa v prvom rade prejavuje kyslo páchnucíme, kvasenými , riedkymi (niekedy hlienovými), častejšími stolicami s následne rozdráždenou riťkou (kvasenie "rozožiera" riťušku)...
mlieko v káve by to ozaj nemalo byť, veď to je len minim.množstvo... 😉

buksy
5. dec 2008

aha.. dik to teda asi nebude nas pripad ... my mame stolicu celkom ok nieje riedka, myslim ze je tak akurat a ritka je tiez v pohode.... snazim sa prist na nieco co by jej mohlo skodit z mojej stravy... pediatricka vravela nech skusim na istu dobu vynechat maso a zivocisne tuky... a mam brat probiotika .. tak som si kupila a beriem bion3.. ja len proste nerozumiem co sa stalo kedze prvy mesiac pribrala skoro kilo od prepustenia z nemocnice a v druhom este schudla... mozno skusim ten nutriton len mam strach aby to nebolo nieco vaznejsie kedze aj tie pecenove testy mala zvysene

tin007
10. mar 2009

ahojte, skuste mi prosim poradit (mamicky, ktore davate nutriton): uz 2 tyzdne podavam mojmu synovi nutriton rozmiesany v MM, kedze mu zistili skryty reflux. dr mi povedala, ze mam vzdy pred kojenim rozmiesat v lyzici mlieka trochu prasku, aby vznikla kasicka a tou maleho nakrmit. miesam teda asi pol odmerky nutritonu v cca 10 max 15 ml MM, avsak ked som si pozrela navod, tak by som mala davat podstatne viac (asi odmerku na 30 ml tekutiny), lenze to neviem ako by som take mnozstvo do drobca dostala, kedze aj takuto malu davku 15 ml papa asi 5 min (lyzickou, z ktorej si to zlizava jazyckom) a kojenia sa nemienim vzdat, aby som mu rozrabala nutriton do flase. inak, ak mam byt uprimna, tak velku zmenu nevidim (ani predtym a ani teraz vela negrckaval), tak neviem, ci ma ten nutriton vobec opodstatnenie a ci ho davat (je to dost namahave - odstavanie a potom krmenie).

annag
10. mar 2009

tin, a je to ozaj také zlé, že je Nutriton nevyhnutný? Cíti sa malý zle? AK je to možné, skús to bez neho, klasicky polohuj ... . Nutriton nie každému bábu pomôže a určite to nie je všeliek na reflux

tin007
10. mar 2009

ahoj annag, ako som pisala, praveze negrckaval a negrcka vela (v priemere raz denne max. za lyzicu). ale fakt je, ze odkedy ho berie, tak uz nekrici od bolesti hodiny, ale minuty. lenze neviem, ci to suvisi s nutritonom, kedze mava este koliky a v podstate by uz mal traviaci trak teraz niekedy dozriet natolko, zeby mohli koliky zmiznut. boli sme vcera u gastroenterologicky (detskej), tak skonstatovala reflux a koliky, takze ziadna vaznejsia vec to nie je (plus ma este diagnozu meteorizmus - vela plynov v crievkach, to mame zo sona). co sa tyka nutritonu, zhorsenie nevidim, a zlepsenie je diskutabilne.

annag
10. mar 2009

a ako často papá? akú má stolicu? v akých polohách ho dojčíš? aj ho už polohuješ? ako dlho trvá jedno dojčenie? dojčíš ho z oboch prsníkov či len z jedného pri jednom dojčení?

tin007
10. mar 2009

ahoj annag, dakujem za zaujem: uz treti tyzden papava po cca 2 hod (v noci asi 2,5 max 3 hod, nad ranom aj po hodine), zvycajne dojcime v klasickej polohe (dieta na predlakti), niekedy dam fut. loptu a v noci, pri zaspavani poleziacky. dojcenie z 1 prsnika je cca 10 min (niekedy 8, potom 12), pusti sa, dame odgrgnut a o par min prebalime. potom ponuknem druhy prsnik, tam si da asi rovnaky cas. ked odsavam po kojeni, tak z toho prska, ktore bolo posledne odsajem max 10 ml, z toho prveho asi 30 ml. stolicu ma ukazkovu prazenicku, 2-3x za den a polohujeme od narodenia vsade, kde sa da.