Odlúčenie od dieťaťa

ninka0512
5. júl 2012

Ahojte maminy, obraciam sa na vás s prosbou o radu, prípadne skúsenosti s odlúčením od dieťaťa... kôli finančnej situáci s manželom zvažujeme odísť pracovať do zahraničia na pár mesiacov (3-5), ide o to, že náš malý syn(1rok) by bol počas tej doby u mojej mamy na dedine, má s nou skvelý vzťah a taktiež viem že bude v dobrých rukách, skôr ma ale trápi to, ako to celé psych. zvládne on a najma ja:( bojím sa toho, že ked sa vrátime, a zoberieme si ho domou, bude večer plakať, že chce ísť naspäť ku babke, alebo nedajboze ze ma uz nebude poznať, resp. bude ma brať ako nejaku známu osobu ale nie svoju mamu:( prosím všetkých čo majú s niečím podobným skúsenosti aby mi napísali ako to prebiehalo u nich, na čo všetko sa pripraviť. dakujem

halienka
5. júl 2012

@ninka0512 fu, tak toto by som nezvládla ☹ a nemôže ísť len manžel? 5 mesiacov v živote tak malého dieťaťa je strašne moc...

hoota
5. júl 2012

@ninka0512 prepac, ale nechapem ako ta to vobec mohlo napadnut. ja mam 14 mes. syna a nasa financna situacia tiez neni nejaka uchvatna, ale odist od tak maleho dietata? to ste na tom az tak strasne biedne ze ti to za to stoji? radsej sa este rok uskromnim a venujem ten cas jemu ako potom lutovat, ze ho nevidela robit pokroky, prve kroky, prve slova a pod. ved zachvilu mi vyrastie a potom si budem hladat pracu.

kokorunecka
5. júl 2012

Prečo ho nezoberiete so sebou?? To je príliš dlhá doba odlúčenia.. ☹

petronesa
5. júl 2012

@ninka0512 Ak je potrebné odíst do zahraniacia koli financiam som za pretoze v dnesnej dobe je to naozaj tazke zial ☹ pisete ze mali ma rok ja ked som mala rok som bola odlucena na 6 mesiacov ale inac bola som v nemocnici ked ma zobrali domov taktiez som plakala ale o tyzden som uz bola podla maminy uplne v pohode, a vobec si nepametam na toto obdobie, ako tvrdite bude v dobrych rukach tak by nemal byt problem peniazky potrebujete tak chodte s kludnym svedomim myslite na to ze potom budete spolu stale 🙂 držim palce

zuzana581
5. júl 2012

@ninka0512 toto asi nechceš počuť, ale tiež by som od detí neodišla. Ani keby sme sa mali neviem ako zle. V najhoršom prípade by som deti brala so sebou. Dala ich v zahraničí do školy, škôlky, jasiel a robila pár hodín napríklad aj chyžnú.
Muž to berie trošíčka inak, ten by mal byť ten, kto odíde za prácou. Ty si nájdi prácu doma. Ja viem, že nie všade je to s prácou ružové, ale určite sa niečo nájde aspom tak, aby si dochádzala a bola s dieťaťom každý deň. Muž zatial zarobí v zahraničí.
A osobne si myslím, že 3-5 mesiacov v zahraničí nie je až také terno čo sa financii týka, aby mi to stálo za to, nebyť s deťmi..

petronesa
5. júl 2012

@petronesa podľa mojho názoru vás tu budu supermatky kameňovať nevšimala by som si toho ak je potrebné chodte malí si nespomenie v budúcnosti že ste boli preč, je to tažke ale ak je to potrebné tak chodte

poleva
5. júl 2012

@ninka0512 nič v zlom,ale ja by som to nikdy nespravila,mech sa páči,kľudne môže ísť manžel
nikdy by som svoje dieťatko nedala k babke,hoc by bola " zázračnou "
a tie pár eur čo prinesieš,ti nikdy nenahradia obdobie ktoré by si bola so svojím dieťaťom,lásku a všetko ostatné
ja som bola teraz 1 noc preč,na promociach,a na návrat domov som sa tešila ako malé dieťa
a detičky boli s ocinom 😉

kohutovci
5. júl 2012

@ninka0512 odist od dietata do prace je jedna vec.. ale odist od neho uplne na niekolko mesiacov.. to si neviem predstavit.. urcite sa da vymysliet sposob ako si prilepsit a byt aj s dietatom..

latvia
5. júl 2012

@ninka0512 skusenost s tym nemam, ale moja mama, ked bola so mnou v porodnici, po cisarskom reze a sestra mala rok a pol, tak mi vrave3la, ze ked sa vratila po 14 dnoch domov, tak ju sestra nespoznala a pytala sa co za teta prisla. takze v ziadnom pripade by som bez dietata nikam nesla. ja som uvazovala tiez o zahranici a to som slobodna matka, cize o to tazsie zladit dieta sama s robotou v zahranici, ale bez neho by som urcite nesla.

miruss_013
5. júl 2012

Tak toto by som ja nedokázala..a nechápem ta.moja malá uz ide mat 2 rocky ale staci nám ked sme od seba hodinku a aj to je vela pre obe.aj ked som s nej uz unavená.nato aby pracoval a zarábal peniaze je tvoj manzel.moj muz pracuje celé dni vratane sviatkou a výkendou.je to na ukor toho ze sme stále samé ale nic ine nám neostáva.moja malá by to nezvládla bezomna bojim sa toho coby bolo keby sa mi náhodou nedajboze nieco stalo ako by to znásala ak by som musela ist do nemocnice.este keby si sla tak pracovat ze tu doma odides od neho na pár hodin ale vrátis sa k nemu.a nie ho nechat na pospas aj ked s babkou neakých 5 mesiacov.ak by nebola ina moznost ako písu baby tak by som aj dietatko brala...a to co som napisala nemyslim v zlom🙂 😉

miruss_013
5. júl 2012

@latvia to más pravdu urcite by na matku zabudol.mam susedu ktorá od malicka vychováva vnuka viem ze je to iný prípad ale malý jej hovorí mama.a ked sme nedavno boli v nemocnici s malou tak tam s nami lezala mamicka s 5 rocnou dcerkou a doma mala 2 rocnu a vravela ze ked boli prvy krat tak ties prisli len po 3 dnoch a malá na nu zabudla..

naty1987
5. júl 2012

@ninka0512 ja by som to tiez nezvladla odist od syna a nevidiet ako rastie ako rozprava....deti rastu rychlo a myslim ze tie prve roky zivota su najcenejsie uz sa to nezopakuje potom ked bude syn viac samostatny bude vacsi by som isla do prace
@petronesa my nie sme supermatky ale na detoch nam zalezi a nevieme si predstavit byt dlhsie bez nich!! ano dieta si nespomenie ale ani rodic nebude mat tie nadherne spomienky ako ho dieta objimalo ako sa s blabotania stava rec..... pre niekoho su to vzacne okamihy!

katy31
5. júl 2012

Z vývinového hľadiska sú prvé tri roky života dieťaťa veľmi dôležité. V tomto veku dieťatko potrebuje hlavne matku a pocit bezpečia, istoty a lásky. Samozrejme, že si tieto obdobia nepamätáme, ale zážitky, pocity a vnemy sa nám ukladajú do nevedomia. A dieťa aj v tomto veku prežíva traumy, problémové situácie, ktoré možno nespracuje tak, ako by malo a môže sa vývin narušiť a odrazí sa to neskôr. Osobne si tiež myslím, že po pol roku bude problém, lebo dieťa zabudne. Ale je to individuálne, ako sa potom bude správať. Niektoré si zvyknú hneď, iné majú problém. Osobne by som dieťa tiež neopustila, alebo by som ho vzala zo sebou, alebo by som poslala len muža. Veď v zahraničí sa dá nájsť aj práca na dvojtýždňové turnusy.. Tak držím palce, aby ste sa správne rozhodli a aby ste boli spokojní všetci traja.. 😉

tannia87
5. júl 2012

@ninka0512 fuuu tak konikove supermatky vam nalozia teraz kazdy si musi zvazit pre aproti zalezi aj od situacie myslim ze tu moc pochopenie nenajdete ja sama neviem co by som robila nepostaci ak nap len manzel vycestuje?alebo anjdete spolocne pracu niekde odkial mozte aspon po6tyzdnov prist an chvilu domov nieco taketo zvazit ked uz ste donuteni ☹ prajem hlavne vela sil 😉

kvetinqa
5. júl 2012

Nechapem, preco ked sa v nejakej teme objavi niekto, kto nesuhlasi s nazorom zakladatelky, je hned supermatka, ktora ide niekoho ukamenovat. Forum je na to, aby sa tu prezentovali nazory. a kazda mame predsa iny nazor...

@ninka0512 chces pocut nazory tych, co to zazili. Ja som to nezazila, moja sesternica ano. Jej manzel chodi pravidelne na 3-4 mesiace do NL. Potom je mesiac doma a ide znova.. Inak by financne neprezili. Mala ma teraz 3 roky a absolutne ziaden vztah k svojmu otcovi. Viem, je ine, ked je to pravidelne, ale nikdy nevies, ci sa to opakovat nebude. Rocne dieta je prilis male a malo by byt s matkou. Manzel nech ide, ale ja by som ostala pri malom. Alebo by som ho brala so sebou... Nech sa rozhodnes akokolvek, drzim palce, nech to zvladnete co najlepsie..

lypka
5. júl 2012

mne sa od malej nechcelo odíjsť na jeden den v týždni do školy, čo je 120 km od domu nie to na taký dlhý čas a vôbec si to ani predstaviť neviem, že by som pri nej nezaspávala a občas sa v noci neprebrala a nepozerala ako spí

martinex
5. júl 2012

@ninka0512 nesla by som ani keby som mala suche rozky jest....nech ide manzel,ale ty neopustaj svoje dieta...
ja som si to prezila...moji rodicia studovali v zahranici ked som sa im narodila a kedze mama chcela dokoncit skolu,pislala ma v roku k babke na slovensko...nemozem povedat,ze mi bolo zle,mala som sa vyborne..babka mi bola mamou a dedko otcom...ale mojej mame muselo srdce pukat,ked prisla za mnou a ja som ju nazvala tetou...a to chodila kazde dva mesiace....cize urcite nie, treba sa uskromnit,alebo ist tu do prace....lebo nech len manzel ide robit do zahranicia...

tannia87
5. júl 2012

@kvetinqa mne ide o to ze kazdy mame svoj anzor ale treba si citat ako tu niektore ten nazor vyjadruju nie len v tejto teme ale celkovo ako sa vyjadruju a ako vedia ine matky ukamenovat doslovne treba sa trosku aj vciti do koze dotycnej a tak vyjadrit aj nesuhlas ale patricnou formou 😉

prdelinka12
5. júl 2012

radsej odist teraz ked je maly a nebude si to pamatat,aspon va nebude mat co vycitat ked vyrastie.

cicimotinka
5. júl 2012

@ninka0512 ja síce nemám skúsenosť odísť od dieťaťa, ale malého sme si vzali od profimamy, keď mal 10 mesiacov... dodnes nevyzerá, že by si na to obdobie spomínal... takže môže na vás relatívne zabudnúť... horšie u nás bolo, že ako trauma zo zmeny sa prejavilo odmietanie mlieka - akéhokoľvek, dokonca nám dr. povolila dať aj kravské, len aby dajaké vypil... nikdy nevieš, ako dieťa zareaguje, môže sa stať, že to bude taký problém, pre ktorý sa aj tak budeš musieť vrátiť... ja by som alebo poslala len tatina (ten náš by teda nešiel za nijaké prachy), alebo sa uskromnila a počkala, alebo tretia možnosť - ak máš babku, čo tak si nájsť dajakú brigádu - dokladanie tovaru, upratovanie a pod... keď neprší, aspoň kvapká... ja by som išla na brigádu hneď, ale som s malým celé dni sama, nemám v podstate nikoho, kto by povaroval, kým budem v práci...

zeta
5. júl 2012

@latvia presne toto - starsia mala bez 2 mesiacov 2 roky, bola som 12 dni v porodnici.. Ked ma aj prisli pozriet, vobec som ju nezaujimala, len sa tak na mna opodial pozerala.. Ked som prisla domov, tiez bola taka rezervovana (alebo ako to nazvat), normalne mi to vyzeralo ze ak by som sa uz nevratila, ani by som jej nechybala 😒

@ninka0512 neda sa vam to nejako inak este premysliet? ze by nakoniec isiel len tato..

prdelinka12
5. júl 2012

a posle len manzela a poakzi s aim manzelstvo pre nieco ? nech idu radsej obidvaja a odlucenia sa bat nemusis,nech ta hreje pocit ze sa vratis.a bude ta to motivovat

mia258
5. júl 2012

@ninka0512 nemôže odísť do zahraničia len manžel? Nechcete sa tam aj normálne presťahovať? Nemôžete vziať malého?
Mne odišiel manžel na začiatku roka za prácou do zahraničia, donedávna do začiatku leta som ho nevidela, ani on nás a potom sme sa odsťahovali za ním.
Ako dlho budete v práci? Nebudete robiť na smeny, alebo ty doobeda a muž poobede?

bambola
5. júl 2012

@ninka0512 5 mesiacov je viac ako tretina zivota tvojho dietata, 5 mesiacov nie je dost na to aby vas to vytrhlo zo zlej financnej situacie, budete tam 5 mesiacov, zistite, ze mate malo, tak este ostanete dalsich 5.....navyse nemysli si, ze na vas cakaju len aby vam mohli dat velke prachy 😔

v podstate ostavam pritom , ze 5 mesiacov je malo aby vas to vytrhlo z biedy ale ak vam staci 5 mesiacov, tak potom vasa financna situacia nebude taka zla. nech ide len muz, ale napriklad ten moj by nesiel, lebo tiez chce vidiet vsetko co sa jeho dieta kazdy dnom uci. ale chapem.

kvetinqa
5. júl 2012

@tannia87 ale ja to beriem, ale tu uz sa to berie pausalne, ze kazdy, kto nesuhlasi, je hned supermatka a ide zakladatelku ukamenovat.. Kazdy sa vyjadrujeme inak, ale treba si uvedomit aj to, ze cez pismenka si vela veci vysvetlis inak ako by si sa s danou osobou rozpravala osobne... A hlavne, kazdy mame pravo vyjadrit svoj nazor, nech je taky, ci onaky. ak chce niekto len potlapkat po pleci, nech sa zdoveruje kamoske...

latvia
5. júl 2012

@tannia87 ved jej tu nikto nenadava 😕 vsetko bolo pisane patricnou formou, myslim ze kazda matka sa vie vcitit do jej koze, ak si len predstavi ze by mala odist od svojho dietata na dlhsiu dobu. nepotrebujem to zazit aby som vedela ako mi bude. moja dieta bolo bezomna najdlhsie nejake 3 dni, sice ma spoznalo, ale nerozbehlo sa ku mne hned, najprv sa okunal, hanbil a po hodinke som uz bola jeho maminka

adelaida33
5. júl 2012

@ninka0512 ahoj, moja rada znie, aby šiel do zahraničia na takú dobu buď sám tvoj muž, alebo chodte všetci spolu ako rodina. podľa mňa by tvoj synček ťažko niesol, keby ste sa zrazu z jeho života úplne vytratili, a hlavne ty, jeho mama, ktorá si súčasťou jeho osobnosti, teda jeho samého. akoby stratil kus seba. a rovnako by ťažko niesol aj váš návrat, keby ste sa zrazu v jeho živote objavili a chceli mať späť svoje jedinenčné miesto, ktoré medzičasom obsadí iná osoba, aj ked je to jeho babka. v našej rodine sme mali podobný prípad, ale kvôli zdravotným problémom. matka bola hospitalizovaná od ročného syna takmer 6 mesiacov. chlapec žil u babky, kým otec pracoval v inom meste. synček sa s matkou vídal niekedy raz, inokedy dva razy za mesiac. výsledok bol, že časom bola preňho cudzia. ked spolu opäť mohli začať žiť, bol to ťažký návrat v každom smere... a aj ked sa snažila, ako vedela, stále čosi "škrípalo". dnes je z toho chlapčeka dospelý 30-ročný chlap, ktorý má vlastnú rodinu. no so svojou mamou má stále problematický vzťah... 😒

pink_lady
5. júl 2012

ja som nezvladla ani par d ni v nemocnici 😝 Posli len manzela alebo chodte vsetci a berte aj babku, nech varuje tam ked uz 😅

betina1984
5. júl 2012

Žiadne peniaze by mi za to nestáli. Ja som bola v pôrodnici bez dcéry tuším 8 dní a myslela som, že sa zbláznim. Už to nikdy nechcem zažiť byť bez mojich detí viac ako pár hodín. Manžel nech ide, ty si užívaj dieťa.

zazalienka
5. júl 2012

môj názor - prídeš o 5 mesiacov nádherného obdobia.. ja si absolútne neviem predstaviť, že by som už napr. bola v práci.. proste sme sa maximálne utiahli s výdavkami, aby som mohla byť doma do 3 rokov.. mám na to nárok a to obdobie mi nikto nevráti.. nechcela by som počuť ako babka hovorí - jeej, dneska povedal to, urobil to, vycikal sa.. a ja by som pri tom nebola.. nejde o to vyvolať kopec výčitiek, peniaze sú treba, ale 3-5 mesiacov je veľmi dlhá doba.. ja som bola najdlhšie 8 hod. bez malého, aj to som sa ho potom nevedela dočkať.. neviem, naozaj si to neviem predstaviť..
@petronesa máš dieťa? nemáš uvedené, ani foto, zrejme nie.. ak nie, tak chápem názor.. dieťa si veľmi veľa pamätá, môj syn si pamätá ako sme boli na bicykli u kamošky, mal 15 mesiacov, teraz to stále spomína, keď ideme tade autom " maminka tuto boi bicikikom u tety uby" ( odvtedy sme sa veru na biku neboli previezť).. dieťa má pamäť veľmi dobrú, pocity, veľa si zapamätá a uloží na "pevný disk".. a za druhé - nie je to o supermatkách, ale maminkách.. ja capnem, aj po ruke, aj po riti, keď si to malý zaslúži, aj navrieskam keď ma nepočúva.. ale som matka, ktorá má prvé dieťa a asi aj posledné dosť neskoro a vytúžené .. veľmi by ma mrzelo a bolelo , keď by som pri jedinom dieťati prišla o kus života.. ale to asi pochopí len matka...