Perinka od ortopéda. Poraďte

kikafilipko
25. mar 2008

Ahojte, dnes sme dostali perinku od ortopéda, ktorú máme nosiť 24 hodín denne, pretože malý nemá vyvinuté jadierka. Chcela som len vedieť ak ste ju niekto používali, dokedy a čo hrozí ak sa jadierka nevyvíjajú tak ako majú, viete mi niekto poradiť? Malý nemal rád ani široké balenie, nie to ešte perinku, ako sta to zvládali?

slavuska30
7. jan 2011

@letenka ja chodim na Teslovu dr.Kusin, 18.1. ideme na kontrolu, dneska som maleho objednavala, my máme na oboch klbikoch nález II C, dysplastické striešky a neosifikovane jadierka....pozerala som tu polohu na brusku ako je v tych papieroch, ale maly mi tak nevie ležat a tym že ma tu ortezku, tak este nevie ,,past konicky,,..ja ho po kupani davam chvilu na brusko, aby si zvykol, alw nejde nam to este..

letenka
7. jan 2011

aha, no my chodime teraz na Kramare a tiez mame IIc...my sme ortezku dostali len tento tyzden, takze "konicky" sme si uz nacvicili...ale aj tak ju nedavam do tej polohy s ortezkou...tiez si to precvicujeme len pred kupanim...a tebe doktor aj vysvetlil ako ma mat spravne tie nozky v tej ortezke? my sme v podstate ziadne vysvetlenie nedostali, v zdravotnickych potrebach nam to len ukazali ako sa to ma nasadzovat...ked ho nosis na rukach, podopieras mu zadocek? ja viem, asi su to blbe otazky ☹ ...no v kazdom pripade drzim palce na kotrolu, potom daj prosim vediet ako dopadnete...

slavuska30
7. jan 2011

@letenka v pohode otazky..dr len povedal ako dlho to mam mat a ze on to uvidi na sone, či sme to dodržiavali, ukazal mi na sone ako to vyzera tie klbiky aj nazorne ukazal...bola som na zahradnickej pre tu ortezu a tam mi to vysvetlili, podopieram mu zadok ked ho mam na rukach a ked lezi, tak vypodlozim pod nožkami a tento link pozri, tam je tiez dobre vysvetlene a pripajam fotku maleho v ortezke

www.ottobock.sk/common/file.php?name=downloads/...

ak by to neslo, ja som to cez google nasla ako tubingen ortetu Otto boc

letenka
8. jan 2011

@slavuska30 dakujem slavuska za ten dokument, tiez som si ho stihla vyguglit a cely prestudovat...ale aj tak asi pojdeme za nasim dr. nech sa na nas pozrie ci to spravne nosime...nerada by som preflakla dalsie dni ☹ ..som velmi zvedava ako to vam pomohlo... 🙂

slavuska30
8. jan 2011

@letenka ok..ja ti napisem, ako sme dopadli po tej kontrole 🙂

mirka907
9. jan 2011

@letenka
@slavuska30 drzim Vam palce....my sme mali tiez IIC a od 5 tyzdnov do 4 a pol mesiaca sme mali perinku. Na kazdej kontrole sme mali len male zlepsenie a zrazu na tej v 4 a pol mesiacoch doktor povedal ze je to uz ok a a dal perinku dole. Mala zacala chodit v 10tich mesiacoch.

letenka
9. jan 2011

@mirka907 Mirka dakujeme za podporu... 🙂 je to super, ze sa vam to upravilo 🙂 doda to na lepsej nalade...a ako pozeram, aj tvoja dcerka sa vola Viktoria 😉

slavuska30
10. jan 2011

@mirka907 dakujem, je super, že sa to tak dobre upravilo, to som ozaj rada, ja sa už neviem dočkat kontroly, dufam, že dopadne dobre 🙂

letenka
11. jan 2011

@slavuska30 ahoj...tak sme dneska boli na kontrole lebo sa mi zdalo, ze pri tych dvoch gulickach to mala moc volne...tak nam to doktorka "skratila" az na sest guliciek, som zvedava ako to bude malinka znasat...predsa len ju to teraz trosku viac obmedzi...a este nam to doktorka roztiahla viac aj medzi nozkami, tak ju teraz nezapnem ani do overalu a vo vajicku je natlacena ako sardinka 🙂 ...a inak doktorka povedala, ze ju kludne mozeme davat v tom na brusko, tak to vyskusam ked bude malinka v dobrej nalade 😉

slavuska30
11. jan 2011

@letenka ahoj, aj ja mam problem mu obliect dake teplaciky, ci overal...xixixtak mu davam vacsie cisla, vo vajci je uplne nadraty...ale do kocika mu nedavam overal, ale kmotra mi poslala taky ani neviem ako to nazvat polobuna a a polosfusak, proste ma to kapucu a rukavy a zbytok je ako fusak, tak dotoho sa vtrepe, ja už počitam dni do kontroly..maly to ma roztiahnute na 11cm od seba

mirka907
11. jan 2011

@letenka ...ano vola sa Viktoria....chvilu som chcela Emu ale potom to vyhrala Vikina
@slavuska30
my sme mali poslednu perinku 22jku, takze nozky mala roztiahnute na 22 cm...no hroza...kazdu kontrolu nam to rozsiroval, zacali sme myslim na 16tke....Pri poslednej perinke uz nehrozilo aby mala vosla do vajicka, tak sme chodili v aute bez perinky.

letenka
11. jan 2011

@slavuska30 no nam to roztiahli na 13 cm, mali sme tusim len 9 cm, no som zvedava ako to bude ked mala zase priberie...dnes sme boli v poradni a ma uz 6,5 kg a 64cm, takze ked este priberie do vajicka sa uz asi veru nezmesti 😒 nastastie mame este jeden o nieco vacsi overal ale asi to poriesime ako mirka, vo vajicku ortezku mat nebude...ved aj tak chodime len na kratke cesty...

letenka
11. jan 2011

@mirka907 my sme sa o mene rozhodovali na porodnom stole lebo to prislo tak necakane a my sme este nemali meno definitivne vybrane...ale na tretom navrhu sme sa zhodli obaja, tak nakoniec mame Vikinku... 😉

slavuska30
11. jan 2011

@mirka907 ..fuha a ja som si myslela, že ako to ma riadne roztiahnute, ale teraz vidim, že sa dava aj viacej...moj ma teraz 6,5kg tak už teraz mam problem ho vtesnat niekam, je taky bucko, esteze ma priestor v kočiari...xixixi

ano ostava potom jedine možnost bez perinky do vajicka...no som velmi zvedava na tu kontrolu..., a ako dlho ste mali perinku?

slavuska30
11. jan 2011

@letenka ..jej my mame potom rovnaku vahu..xixixix, ja idem do poradne 27.1.aj na prve očkovanie, tak som zvedava kolko vazi lebo je to hladosko, riadne papa

letenka
14. jan 2011

@slavuska30 no ved ta nasa tiez sa rada napapka..i ked tak pozorujem, ze odkedy ma tu ortezu, tak papa menej, dokonca parkrat uz isla spat aj bez vecere....ale zjavne jej nechybala lebo prespala pekne celu noc az do 5-6 tej rana....a aj cez den papka akosi menej...neviem ci si netlaci nejako na brusko ako je stiahnuta....a aj nam zacala trosku viac blinkat, ale nie je to mliecko, len taka vodicka...tak neviem ci to ma z tej ortezy...ale najhorsie je, ze ju musim stale nosit na rukach, aj to iba v jednej polohe, vtedy jej je asi "najpohodlnejsie"...tak moc by som si priala aby ju uz nemala ☹

slavuska30
14. jan 2011

@letenka ..no ved tie polohy....mne maly na brušku este nebol odkedy ma tu ortezu a to je dobryx 6t, nepaci sa mu tak, ani ked mu podlozim deku ako je na tyx obrazkox a musela som mu to trosku povolit, lebo narastol a pučnelo mu brusko pod tym suxým zipsom ked sa najedol... 😀 😀 inak mam pocit, že ma potničky od tyx gumenyx remencov co su na ramienkax a to mu dam len dupaky, na to ortezu a ked ho prebalujem, tak take červene vyrazky ma v tyx miestax ako je ta guma 😒
...dobre ti vydrži tak dlho bez jedla, moj je a dve hodky na cecku ale v noci je to lepsie.. 😀

letenka
16. jan 2011

@slavuska30 no nam nastastie potnicky "dali" zatial pokoj ale odkedy jej doktorka pritiahla gulicky tak je omnoho nervoznejsia a horsie to znasa...ja asi viac trpim ako malinka, ked ju vidim ako v tom osiva a nevie si najst polohu, srdce mi trha...ked jej ju dam dolu, juj to je ine babatko, to sa usmieva, dzavoce ale ked ju ma, tak je taka nijaka, bez usmevu...
no vies, nam spinka lebo ja bohuzial nekojim, sme na UM ☹
no drzim vam palceky na kontrolu, uz to mate za par 😉

slavuska30
19. jan 2011

@letenka
@mirka907 ahojte, tak máme celkom dobrú správu, z nálezu IIc sa to zlepšilo na IIa, ortézu má nosiť nadalej ešte 3týždne na noc na 12hodín, ale riadne ju roztiahol, rázperu medzi nôžkami má na maximum-15cm pri jeho velkosti, že sa to zlepšuje..po 3t to môžme dať dole a na kontrolu v 7mom mesiaci, predtým, než začne chodiť..takže cez deň má ,,slobodu,,..a možme sa konečne učiť ležkať na brušku..

mirka907
19. jan 2011

@slavuska30 super super super....velmi sa s tebou tesim...je to ulava, ze aspon cez den je klud 😉 a tie 3 tyzdne uz vydrzite...Nam na IIa dal perinku uplne dole (aj ked vtedy sa presne odporuca mat ju este na noc) a aj tak mala Vikina na dalsej kontrole nalez Ib...takze uz to bude len lepsie.
@letenka este cakam na dobre spravy od teba 🙂

slavuska30
19. jan 2011

@mirka907 dakujem..konečne som spokojnejšia..teraz si zvykáme na nosenie bez ortezky 😀 , lebo v nej bol pevnejsi, teraz je taky...iný 😀 😀 labilnejsi, tak od dnes začiname pomaly cvičit, ..a ta noc..to je už predsa lepšie..to prespi, hlavne nech je to v poriadku 🙂 ....konečne mu môžem pobliekat vsetky veci co mal v skrini, som sa bala, že to ani nevynosí 😀 😀 😀

letenka
19. jan 2011

@slavuska30 wow wow to skvela spravicka, tesim sa moc s vami...urcite ti odlahlo 😉 ...my bohuzial ortezku znasame coraz horsie...mala s nou bojuje, stale vydava take mrnkave zvuky akoby sa stazovala... ☹ som z toho dost smutna, ona by tak moc chcela vystierat nozky a poriadne sa natiahnut, lenze ked to nejde tak sa zacne jedovat alebo nahodi taky smutny vyraz ze mne je do placu...hm, asi si to prilis beriem ((( nikde si nevie najst miesto, akotak vydrzi na mojich rukach alebo ked zaspi, ale aj to sa furt prehadzuje... ☹ ...ja uz skrtam dni v kalendari do kontroly ale ta je v "nedohladne" ☹

slavuska30
19. jan 2011

@letenka ..no aj my sme sa nosili po rukach lebo nevedel ako si lahnut...podkladala som mu pod nožky zrolovanu deku, to pomohlo aspon na chvilu a pacilo sa mu na rukach v takom polosede, chrbatikom o mna opretý..no dufam, že aj malej sa to da do poriadku coskoro 🙂

letenka
19. jan 2011

@slavuska30 no aj ja jej podkladam nozicky na noc, aj v kociku ked ideme von...doma chvilocku vydrzi v kresielku alebo potom uz len na rukach, ale ona sa zase nechce opriet, ona furt tu hlavicku tak dava dopredu, predsa je uz zvedavejsia a chcela by uz vsetko obzerat ☹ ...och joj, este nas caka 6 dlhych tyzdnov

slavuska30
19. jan 2011

@letenka hm...no je to komplikovane niekedy...ked ešte ani nevedia povedat akoby im to vyhovovalo 😒 , treba len vydržať 🙂 , davala som malemu ked je chladnejsie na noc aj spaci vak a teraz napriklad uz mi tam nevojde v noci ako mu to vcera dr.rozširil..tak ho zabalim do tenuckej deky a prikryjem paplonikom lebo inak je studeny. 🙂 , tolko sa tam vrti až je paplonik fuč 🙂 🙂

letenka
19. jan 2011

@slavuska30 no veru, tak toto dobre pozname s tym vrtenim v postielke...ja som ju zo zaciatku davala na vrch v postielke ale vzdy som ju rano nasla dolu...odkedy ma ortezku, tak ju davam dolu a prikryvam ju len dekou...paplonik sa nam akosi neosvedcil, ten bude asi az na neskor...ale nad ranom sa tolko vrti, ze tu deku ma kadejak...uz sa jej podarilo si ju aj celu cez tvaricku prehodit...ale ona si spokojne spinkala aj s dekou na hlavicke 🙂

larmimi
4. feb 2011

ahojte , tak ja sa pridavam ☹
boli sme 3teho na prve sono, a hned nas poslat na rentgen a ze to ma zle..ja som bola taka vyplasena ze ani neviem co ten dr. povedal (bol dost strohy) a dal nam abdukcnu perinku .. o 13 dni kontrola...
napisal : dysplazia c.c. 1 ultr praecop sin rozumie tomu niekto ?? som z toho fakt zufala...

peony
17. aug 2011

Pozeram,ze tu nikto dlho nebol...
My sme dnes dostali ortezu,o 6tyzdnov ideme na usg a podla toho ako sa to upravy sa bude pokracovat,alebo nas caka nemocnica.Mala je cela nesvoja,ze nemoze byt na boku.Som zvedava aka bude noc.

sissik
27. sep 2011

ahojte
citam clanky na nete, citam, co tu pisete a mam nerv z lekarov.
dnes ma mala 3t a 6dni, boli sme na sone klbov, na oboch ma nalez 2a-b. podla tabuliek v clankoch je este nalez v norme, ale pre istotu mame perinku a na 24hod denne.
citam, ze tu boli horsie stavy a len so sirokym balenim, ze tu boli lepsie stavy, ktore sa neskor zhorsili, ze pri robeni sona moze byt rozny vysledok o viacerych lekarov - no proste nervy mam a neviem, ci mam tu perinku davat alebo nie.
pri prvej sme mali u ineho lekara takyto nalez a kazal len balit na 2 plienky. a to som veru nebalila a po 2 kontrolach bolo vsetko OK a balit uz ani nebolo treba.
nejak nemam dobry pocit a toho balenia, hlavne, ked citam, ze sa zlym zabalenim moze klbom ublizit.
navyse ked som ju zabalila, tak sa mi zdala nejak divne vykrivena. vo stvrtok mame ist na kontrolu, ci ju dobre balim.
ako citam, u kazdeho sa to vyvija inak, niekto odporuca remence hned, inym nepomohli, fakt enviem, co si mam o tomto vsetkom mysliet 😕
ja som mala ako dieta dlahu a uhly 50st som mala az po liecbe v dlahe. nalez 2a-b zodpoveda podla clankov uhlu 40-50st. naco potom predpisuju perinku, ked povedia, ze je to len preventivne?

peony
28. sep 2011

@sissik asi je to o tom,ze na akeho lekara narazis...ja som mala asi stastie a som spokojna s vyberom a postupom lekara.Drzim palce,aby ste boli ok.