Perinka od ortopéda. Poraďte

kikafilipko
25. mar 2008

Ahojte, dnes sme dostali perinku od ortopéda, ktorú máme nosiť 24 hodín denne, pretože malý nemá vyvinuté jadierka. Chcela som len vedieť ak ste ju niekto používali, dokedy a čo hrozí ak sa jadierka nevyvíjajú tak ako majú, viete mi niekto poradiť? Malý nemal rád ani široké balenie, nie to ešte perinku, ako sta to zvládali?

tucniacik
31. okt 2008

dydka, dakujem
- naozaj sme natalku 4 mesaice nekupali... takmer dve mesiace/7 tyzdnov/ sadra, a potom dalsie 2 meiace remence v kuse, nesmeli sme skladat ani na hygienu, takze sme ju iba umyvali handrickou/podobne ako v sadre/... az po 4 mes. sme mohli remence skadat, aj to iba na hygienu - vecer na chvilu... a az o dalsi mesiac na 4-6hodin...a teraz dalsi mesiac na 8hod, a tak sa to pridava...
lydusa, dufam ze mas pravdu...
ani my nemame nechat natalu stavat a chodit ak by chcela, ale veru sa uz pokusa postavit ak sa ma o co zapriet... to jej zakazujeme... ale uz nam 4nozkuje po celom byte... 🙂

agatik
2. nov 2008

ahoj tucniacik, pozrela som si fotky vasej Natalky v remienkoch a zdaju sa mi celkom ine ako tie nase. Nase boli usite v Neoprote, su kozene, tvrde s kovovym zapinanim, navyse jej zliezaju z paticiek, co si myslim, ze nebude celkom ok. Uz sa s nimi trapime 3 tyzdne, mala ich znasa dost zle, podla mna ju tlacia tie kovové srandy, nechce byt vobec na rukach a kedze ma reflux, lezanie na chrbte aj vo zvysenej polohe jej pre nu nevhodne, mlieko sa vracia aj tak. Dnes ked som ju vyzliekala, tak som sa zhrozila, mala ich kovove zapinania otlacene na brusku aj na bokoch, o nozickach ani nehovorim. Tie vase remienky sa mi zdali omnoho lepsie, akoby latkove, velmi velmi velmi ta preto prosim, keby si mi mohla napisat, odkial ich mate, aj ked predpokladam, ze zo Ziliny, a hlavne ci dobre vidim na tych fotkach, ze su naozaj z ineho materialu ako koza s kovovymi sponami...

A kde si kupila tu knihu o dysplazii bedrovych klbov?

jitulkabj
3. nov 2008

agatik...Nasa Lorianka mala tiez kozene remence s kovovym zapinanim, a nemyslim si, ze boli nepohodlne...samozrejme, ak su spravne nastavene. No to je v kompetencii doktora, aby to skontroloval.
My sme sa ich, chvalabohu, po troch mesiacoch zbavili, a to som vobec nemala pocit, zeby sa to zlepsovala. Az minuly tyzden totalny sok - klbiky su Ok, uz len pockat na jadierka. Opat sme pri abdukcnej perinke na sest tyzdnov. Potom by sme uz mali chodit "s malou dupou" a zdravymi nozkami. Taaaak sa tesim!!

takze tie kozene remence skontroluj, ci malu nikde netahaju, netlacia, uprav ich a vsetko bude fajn. Pripadne si to daj skontrolovat vasim lekarom. Urcite nemozu byt zle!!

tucniacik
10. nov 2008

agatik - mame kozene remene, ale ta koza je taka makka,jemna, podsita takych bielym,neviem co je to za material... a sponu si kovove... remence mame zo Ziliny, ale pred tym sme mali site v Ba, take na suchy zips, mam jednu taku fotku v albume, a tie ju otlacali...
inak my sme mali dvojo remencov - prve, jednotky - tam nam tiez zliezali paticky, ja som to potom prichycovala snurkami aby to drzalo, ale tie boli lepsie ako tie co mame teraz,dvojky/lebo som uz narastli/ ten isty material, tieto nam nezliezaju,ale maju nevyhodu ze remienok co ide z hora nie je v tej istej priamke ako remenok co ide z bruska dolu na nozicku... ide o to, ze ak su v jendej priamke, tak babatko netlacia na brusku,ale ak nie su, tak ten pas co ide cez bursko je jednym remienkom tahany hore, druhym tahany dole a to sa zvykne zarezavat do bruska... ale inak su fajn tie remene..neviem preco jednotky to mali v jednej priamke a dvojky nie...

tucniacik
10. nov 2008

uz viem, su kozene a podsite flisom...

tucniacik
18. nov 2008

agatik
uplne som zabudla na tu knihu, mam ju od Herby www.herba.sk objednala som ju cez net a vola sa Vyvojova displazia bedroveho klbu.

annag
18. nov 2008

ahoj tucniacik, len chcem povedať, že tie dievčatká majú smolu - naša malá má ako staršia tiež nie dobrý nález, na budúci týždeň ideme na ortopédiu, tak som zvedavá na výsledok, ale ak bude čo len trošku zlý, hneď si budem pýtať remence, radšej ich nosiť takto skoro ako potom ešte v roku. Zatiaľ ju balím veľmi naširoko

annag
26. nov 2008

III. Vrozená dysplazie kyčelního kloubu

jedna z nejčastějších vrozených anomálií u nás
při neléčení dochází k hypoplazii, oploštění a deformaci hlavice, hypoplazii acetabula a někdy i celé poloviny pánve a k časné artróze
až v 50 % oboustranné postižení
A. Dislokovaná nestabilní kyčel - až u 0,85 % všech novorozenců je vyvolaná pouze zvýšenou pružností kloubního pouzdra, v 66 % se stabilizuje v 1. týdnu, v 88 % v prvních dvou měsících
B. Subluxace kyčle stejně časté u chlapců i dívek
lehce zvýšená anteverze femuru a minimální změny acetabulární chrupavky
C. Úplná vrozená luxace - 6-8x častější u dívek
/Rtg/ - kongruence a anteverze acetabula - KLOUBY / Operace kostí a kloubů
Dětský kyčelní kloub
na snímku musí být nohy v addukci a střední rotaci, visí v pravoúhlém kolenním ohybu přes okraj stolu
kyčelní lopaty i foramina obturata jsou symetrické, symfýza je kaudálně od promontoria
jádra u dívek osifikují v 5. měsící u chlapců v 7.měsíci
normální úhel stříšky do 34° u novorozence a do 25° v prvním roce
vzdálenost konce osifikované části diafýzy femuru od Y linie (Hilgenreinerova linie) je 8-10 mm, u subluxace se zmenšuje
Ombrédanova - Parkinsova (O) linie či kříž - hlavice má ležet v II. = mediokaudálním kvadrantu
Shentonova - Menárdova linie (SM) - oblouk spojující mediální okraj krčku femuru a horní okraj foramen obturatum
dysplazie acetabula - mělké acetabulum se strmou stříškou, postupně vznikne falešné acetabulum při laterálním okraji kyčelní kosti
/Sono/ - provádí se po 2.-3. týdnu a do 8.-10. měsíce, před osifikací, zobrazí neosifikovanou hlavici a její stabilitu při pohybu
možnost aktivní subluxace lékařem je ihned po porodu 6 mm, po 2.-3. dnech do 3 mm
úhel alfa mezi laterálním okrajem os ilium a kostním okrajem acetabula na koronálním obraze je změněn při abnormální kostěnné části acetabula
o - typ 1: větší než 60° - normální
o - typ 2A, 2B: 50-60° - normální do 3. měsíců či při zpožděné osifikaci, nutné kontroly s odstupem 1 měsíce
o - typ 2C, 2D: 43-49° kritické hodnoty, při počínající decentraci - subluxace
o - typ 3, 4: menší než 43° - těžká dysplazie, interpozice labra mezi hlavici a acetabulum = inverze labra
úhel beta mezi laterálním okrajem os ilium a fibrokartilaginózním okrajem acetabula je normálně menší než 77°
o - typ 1: menší než 55° - normální
o - typ 2A, B: větší než 55° - normální do 3.měsíců či při zpožděné osifikaci
o - typ 2C: 70-77° kritické hodnoty při počínající decentraci
o - typ 3, 4: větší než 77° těžká dysplazie, subluxace
abnormální hlavice je hypoechogenní, dislokovaná kraniálně a dorzálně
lze ji tlakem subluxovat až luxovat - Barlowova pozice

dydka
27. nov 2008

Ahojte kočky, tak my už máme mesiac sádru dole a malá sa naučila tak rýchlo loziť akoby v tej sádre ani tak dlho nebola...ináč aj my máme remence ale dnes sme boli po 4 týždňoch na kontrole v Žiline a už jej ich môžme dávať na 2 hodinky dole a potom každé 2 týždne pridávať ďalšie 2 hodinky...som neskutočne šťastná, že sme takto pokročili, ale dnes som si všimla, keď som malú konečne videla holučkú, že má akosi skrivenú chrbtičku, neviem či sa mi to len zdá ale až dnes som ju konečne mala po 4 mesiacoch možnosť vidieť holú...teraz sa nám to asi zase skomplikovalo...

dydka
27. nov 2008

najbližšie máme ísť na kontrolu o 6 týždňov a zatiaľ to vyzerá vraj na náš stav celkom dobre, vraj máme celkom dobré zastrešenie a už sa tvorí aj jadierko... ale aj tak nám to lekári tak nepovedali, skôr mám pocit, že nám nechcú nič nahovoriť, aby ak sa niečo stalo, aby nebolo, že oni nám hovorili to a to...
ale teraz neviem čo robiť, či im to pri najbližšej kontrole povedať, alebo ja neviem...

annag
28. nov 2008

Ahojte dievčatá, chcem sa Vám všetkým poďakovať za príspevky,z ktorých vyplýva, že čas v týchto prípadoch hrá proti nám, no najmä tucniacikovi, ktorá má "nakopla" situáciu s kĺbikmi riešiť čím skôr a ísť za primárom do Žiliny na konzultáciu. Moja dcérka má tri týždne, stav II.c,d a hlavne bol pri narodení zistený Bralow príznak. Náš ortopéd nám dal Frejkovu perinku, kontrolu o tri týždne.

V Žiline nás zobrali zo dňa na deň , primár máva konzultácie každý piatok. Spravil nám dôkladné sono, Barlow príznak našťastie nevyvolal, nad perinkou sa iba pousmial, samozrejme, veď nôžky v nej dokázala v pohode vystrieť. Dali nám remence na 24 hodín denne, ani na kúpanie dolu. Kontrola minimálne raz za týždeň. A hlavne, keby sme prišli o týždeň dva neskôr, išla by rovno do sadry! Aj takéto malé bábetká sa teda sadrujú. Možno nás sadra tiež neminie, no je pod odborným dohľadom a viem, že jej stav sa nezhorší kvôli zlému baleniu v prvých mesiacoch.

Takže všetky maminy, ktorým sa kĺbiky či prístup ich ortopéda nepozdáva, najneskôr do jedného mesiaca od pôrodu treba situáciu začať riešiť!!! Nebojte sa ísť aj pri zdanlivo málo závažnom náleze, veľmi ľahko môže skĺznuť do zlého.

annag
28. nov 2008

dydka, povedz im o tom chrbátiku, však oni sa venújú aj chrbtici, kuk napr. sem

http://64.233.183.132/search?q=cache:4IF2nfuXxQ...

tobi08
21. jan 2009

Kočky, vy ste také skúsené, nám v 4.mesiaci kázal stále baliť a prísť o 2 mesiace a napísané máme II B.
Neviete, čo to znamená?
Ďakujem

annag
21. jan 2009

tobi, odporúčam Ti vyhľadať iného ortopéda, pretože pri stave II.b sa odporúča liečba Pavlíkovými remienkami. Nenechaj si to zanedbať, lebo takých zanedbaných stavov majú kopec napr. v Žiline, kam aj ja chodím s malou. Je to výborná detská ortopédia . Široké balenie nelieči stav IIb a môže sa zhoršiť.

tu je vyhláška Ministrestva zdravotníctva, ktorá usmerňuje lekárov v postupe:

http://www.obzor.sk/pdf/2008/Vestn%edk_52-53_20...

- skús si ju dôkladne prečítať, je tam spomínané aj široké balenie

dydka
9. mar 2009

Ahojte kočky. Ako sa všetky máte? My máme konečne len dobré správy...Všetko už máme za sebou, nemáme ani remence, už len cvičíme a naťahujeme, ale ináč je to ok. Dianka nám začína chodiť, takže som veľmi šťastná...Dúfam, že sa aj vy máte dobre ako my...

tobi08
18. mar 2009

Tak, máme to dobre, IA, hurá, som rada, žiadne remene,.....

ekonaja
31. mar 2009

Ahoj dievčence. Som z Trnavy a s malou som bola dnes na kontrole u ortopéda, máme stav 2/a-b a máme predpísanú perinku, no neviem sa s jej nosením nejako stotožniť, nakoľko máme časté bruška bolenie a grcanie, tak ju viac menej za deň rozbaľujem mnoho krát a neviem ju v tej perinke otočiť nabok aby sa nezadusila zvratkami, tak povediac pravdu nosíme perinku menej často a balíme sa naširolo s ortopedickými nohavičkami, chcela som sa normálne o stave mojej dcérky porozprávať, ale ortopéd mi odpovedal, že nemá čas, lebo zastupuje dvoch kolegov (v čakárni nás bolo asi tak 25 mamičiek s namrzenými detičkami) a, že nech mám teda "decko bez vetrov a s vykĺbenými nožičkami". Chcela by som sa opýtať či nemáte kontakt na nejakého, hoci aj súkromného ortopéda čo bude s nami normálne jednať, budeme baliť aj do perinky, aj do remencov keď bude treba len by som chcela normálny prístup. Moc Vám ďakujem. Ekonaja.

annag
31. mar 2009

ekonaja, navštív aj iného ortopéda a nech posúdi, aký to vlastne máte stupeň a ak má 2a, hlboko odporúčam remienky, tak sa odporúčajú aj podľa vyhlášky Ministerstva zdravotníctva pri tom stupni, ak má 1b, nepotrebuje nosiť nič - to je dosť veľký rozdiel, ktorý na niekoľko dlhých týždňov ovplyvní komfort pre Tvoje dieťatko

https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

randarka
3. apr 2009

Ahojte mamicky "remienkovych" deti. MAm polrocnu dcerku, ktora nosila uz od 3tyz. perinku a od 2,5mesiaca nosime na 24 hod okrem kupania remienky. Chcem sa Vas spytat ako to bolo s vasimi detmi s motorickym vyvinom. Moja Katka totiz neznasa lezanie na brusku. Vydrzi tak minutu a zacne sa strasne zlostit. Dlhsie vydrzi len po kupani ked je chvilku "slobodna". Myslite, ze ju mam nutit byt na brusku aj ked to nema rada? je to dolezite. Inac sa zacina dvihat do sedu, s cim mam tiex dilemu, ci jej pomahat alebo sa sedenie naopak sanzit oddialit. Je strasne happy ked nemusi lezat. Nevie sa este ani pretocit na brusko, maximalne na bok. Mala by sa to naucit aj s remencami?
Velmi Vam dakujem za odpovede

randarka
3. apr 2009

ekonaja, mame podobnu skusenost s protivnou a arogantnou ortopedicko z GA, kde byvame. Stale ma len strasila, ze dieta je vyklbene, ze ma jednu nozku skratenu, ze to asi skonci operaciou a pri tom jej naordinovala len perinku az ked sa to po viac ako mesiaci nezlepsilo dala jej remence na hole telo, ze nemame ani kupat ani nijako skladat, lebo jej ublizime.... a pod. Uz ani nekomentujem to, ze po 15 minutach spekulovania som nakoniec ja musela prist na to, ako ich ma spravne nasadit!!! Prerevala som dni! Manzel sa nastval a poprosil znameho, ktory nam vybavil konzultaciu u jednej lekarky v detskej fakultnej v BA. Velmi mila dr., urobila ultrazvuk aj RTG, ktory uz mala mat davno spraveny. Po dokladnom vysetreni nam vsetko vysvetlila a povedala, ze klb nie je v poriadku, ale nie je ani uplne vyklbeny. Bol v jamke, ale nestabilny. Takisto vyvratila aj tvrdenie oskratenej nohe. Remence sice musime nosit nadalej, ale samozrejme ich mozme na chvilu zlozit na kupanie. Za mesiac sa nam zlepsil stav z 2d na 2b, dalsia kontrola o dva mesiace, cize koncom apr.
Takze ti uecite radim navstivit ineho ortopeda. Najradsej by som isla do nemocnice, nie do sukromnej ambulancie, lebo tam maju urcite viacej skusenosti. A keby tvojej malej dali nahodou remence tak sa neboj, je to pre dieta pohodlnejsie ako perinka, a urcite aj pre teba pri prebalovani🙂
Drzim prsty!

ekonaja
4. apr 2009

Randarka, v podelok ideme do BA za jedným doktorom, ktorý síce vykonáva svoju prax v súkromnej klinike, ale len externe a pracuje v ortopedickej klinike na Kramároch, takže sa neviem dočkať čo pomerá na ultrazvuku on. Malá má stav na oboch nôžkach stav 2/a-b a balím ju striedavo do perinky a dvoch plienok, nakoľko mám od nášho "zlatého" ortopéda tri metódy balenia, v správe mám doporučené ortop. nohavičky a dve plienky, sestrička mi pri kontrole pichla do rúk perinku a pri odchode z amb. mi ortopéd povedal, aby som nezabudla baliť do troch plienok, takže si môžem vybrať. To je super, čo? Keď som chcela opýtať či môžem perinku zložiť pre prevoze autom v autosedačke (vo vajíčku), tak mi len odpovedal, že jemu je to jedno, nech teda mám decko s krivými nohami. Tvoja Katka je ako stará? Ja mám Peťku dvojmesačnú. Ahoj.

randarka
6. apr 2009

Ahoj, moja má za týžden pol roka

ekonaja
7. apr 2009

Ahoj baby. Takže sme po návšteve druhého ortopéda, ktorý nám Peťku zmeral na 1a. To je čo? Jeden nám napíše stav 2/a-b (plus balenie do perinky 24 hod.) a durhý 1a bez balenia naširoko. Ja teda neviem...

randarka
18. apr 2009

ekonaja,tak to bud rada. 1a je uplne zdravy klb. Tak by som asi bola kludna a dieta zbytocne netrapila zbytocnym balenim. Ved keby bol ten klb nejak vazne ohrozeny, tak by to urcite neprehliadli. Ved asi vas objednali na nejaku dlsiu kontrolu, takze ak by nedajboze nieco tak to este zbadaju. Ale nepredpokladam, lebo som kdesi citala, ze u dieta do 3m je aj nalez 2a v poriadku. A Tvoja mala ma este len 2m. Takze mozes upne kludne spat a tesit sa!!!
My ideme na dalsiu kontrolu asi o 2 tyzne, tak uz zacinam byt pmaly tiez nervozna, co nam zasa povedia. Uz mame remence v kuse viac ako 3m (a predtym perinka). Uz mi to slusne lezie na nervy. Obliekanie horor, prebalovanie tiez ziadna slava, kocik je nam tesny, o cestovani auto ani nehovorim... ale nechcem si roit zbytocne nadeje, aby som potom nebola prilis sklamana, ked nam povedia, ze stale na 24 hod...🙂

vrn
22. apr 2009

Ahojte, my sme tiez od 3 tyzdnov mali naordinovane siroke balenie s 3 plienkami kvoli vyklbeniu, mame to v rodine. Dcerka s tym stale bojovala a plakala, pri kazdej kontrole plienky. Nezlepsovalo sa jej to tak jej dali remence, hoci rontgen nepreukazal vyklbenie. Tiez som sa s tym dlho nevedela stotoznit a lutovala som ju lebo velmi rada kopkala a celkovo bola od narodenia velmi pohybovo aktivna a velmi ju to obmedzovalo, ale cim viac som ju nechala rozviazanu tym viac potom bojovala, tak som jej ich nakoniec rozopinala naozaj len pri prebaleni a kupkani, casom sa ukludnila a prestala tolko plakat. Na bolenie bruska sme uzivali probiotika Biogaia a proti grckaniu zasa vyuzivali zvysenu polohu. Ja som sa tiez nakoniec zmierila pri myslienke ze je to pomaha aby mohla neskor bez problemov chodit....
Po mesiaci boli vysledky lepsie a po 2 mesiacoch ich uz mame len na noc, to sa cez den dosyta vyblazni tak jej to uz skoro vobec nevadi. Tiez mi v remencoch nechcela byt na brusku, musela som jej ich rozopinat aby ju netlacili, vzdy som ju nechala kolko vydrzala ale radsej som ju davala castejsie takze hlavicku si udrzala velmi skoro. "Vdaka" remencom sa nemohla velmi hybat takze aj malo papala a malo priberala, este sa mi po 3 tyzdnoch od vysadenia remencov nepretaca na brusko (zatial len na bok a na brusko s malou pomocou) ale vdaka rehabilitacii vidim napredovanie, verim ze pomoze aj plavanie. Som rada ze klbiky sa dali do poriadku v takom utlom veku......
Ortoped mi tiez hovoril ze kazdy to na sone zmeria inak, par stupnov hore-dole vsak urobi pri diagnoze velky rozdiel.... 😠

jarus1
24. apr 2009

ahojte....nám včera zistili, že ľavú nôžku nemáme v "puzdre". Neviem o tom to nič, nieviem si rady. V 3 týždnoch to bolo ok a prečo nie teraz? Bojím sa čo bude

annag
24. apr 2009

jarus, akú liečbu nasadili? čo máš v správe napísané pri prvej a terajšej kontrole?

jarus1
24. apr 2009

annag, pri 3-týždnovej kontrole bolo všetko ok, tak sme nabalili naširoko a pri 3-mesačnej zistili, že 2 52 stupnov. Máme prísť v pondelok, že sa medzitým dohodnú čo dalej. Som z toho zúfalá, lebo malá je lenivá, máme ísť aj na neurologiu kvôli cvičeeniu a myslím si, že ju toto ešte zabrzdí

annag
24. apr 2009

z toho, čo udávaš nezistím, aký má stav - ale, určite to skonzultuj aj s iným ortopédom, lebo omylov ohľadne kĺbikov je tu viac než dosť. napr. https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

Každopádne, ak bude potrebovať liečbu, trvaj na remienkoch . Remienky sú najlepšia voľba pre bábetko, lebo nie je stále v polohe roztiahnutej žabky, môže nôžky stláčať k sebe a od seba. Moja najstaršia dcérka sa v nich naučila otáčať, liezť, sedieť .... aj teraz najmladšia ich nosila do teraz a otáča sa už 2 mesiace. 🙂

jarus1
24. apr 2009

annag, dakujem. dnes ideme ešte k známemu do Nz, tak uvidím čo povie on a v pondelok do NR