Perinka od ortopéda. Poraďte

kikafilipko
25. mar 2008

Ahojte, dnes sme dostali perinku od ortopéda, ktorú máme nosiť 24 hodín denne, pretože malý nemá vyvinuté jadierka. Chcela som len vedieť ak ste ju niekto používali, dokedy a čo hrozí ak sa jadierka nevyvíjajú tak ako majú, viete mi niekto poradiť? Malý nemal rád ani široké balenie, nie to ešte perinku, ako sta to zvládali?

dydka
24. apr 2009

Ahojte.
Randarka, naša dianka bola od troch týždňov v perninke...potom 5 mesiacov sádra a nakoniec ešte remence. Tiež nechcela byť na brušku lebo som mala pocit že ju to ťaží a v sádre ju by ju to určite tlačilo a isto aj bolelo a preto som ju na bruško ani nedávala, ked na chvílku ale oprela som ju aj tak o vankúšik a spinkala až do vyše roka v jednej polohe. Motoricky ked ju porovnám s inými deťmi, tak sa to asi nedá...nemohla sa pretáčať, ani stáť ani loziť...takže sme sa zabávali viac rozumovými hrami, pesničkami, rečňovanikami a taká je šikovná a rozumovo vyspelejšia ako detičky v jej veku, vedela oveľa skôr ťapať ručkami a také tie vecičky ako iné detičky...a v podstate aj napriek všetkému trápeniu od roka aj troch mesiacov chodí sama.

randarka
30. apr 2009

Poradte este niekto, prosim, ci mozem davat malinku v remencoch sediet. Mala uz 6m a lezat uz velmi nechce, dviha hlavu aj ramena a zlosti sa, place... Ked som ju skusila dat sediet, vydrzi riadne par minut sama (ziadne obkladanie vankusmi). Doteraz sedela len v takom polosede v lehatku, ale ani ta sa jej uz nepaci. Obavam sa vsak, ci sa jej pri sedeni tie klbiky nemozu nejak pohorsit. No na druhej strane by som ju nechcela ani zbytocne obmedzovat a na kontrolu u ort. mame ist az o mesiac. Vdaka

jarus1
1. máj 2009

randarka, my máme tiež remienky, hoci sme menší, ale sem-tam si ju vezmem a sedíme spolu. Je dosť nervozna, máme ich pár dní a nechce byť v nich. Tvoja malá to zvláda ako? A inak na tvoju otázku, lekári vravia, že všetko čo robí dieťa samo, v tom by sa nemalo nijako obmedzovať. T.z. ak sa sama posadí, nech sedí koľko chce. Ak nie a posadíš ju ty, tak tiež jej asi nemôžeš ubllížiť ak vie sama sedieť. Tiež sa na to prípadne spýtam, ale robím všetko možné, aby v tom vydržala

ditka1
1. máj 2009

chcem sa spytat tie klbiky deti ktore nosia remence su od narodenia take alebo to vznika pocas zivota?a balili ste nasiroko?ze ci to je nejaka dedicna vada alebo nie,lebo nam povedali po 3t od narodenia ked sme boli na ultrazvuku s nozickami ze ma dobre,tak uz som nebalila nasiroko a teraz ideme znova po 3mesiacoch na kontrolu a po tomto co tu citam sa zacinam bat ci som robila dobre,ze som nebalila.PORADTE

mimenka
1. máj 2009

😔 AHOJTE som velmi rada ze som Vas nasla zienky prave lezim s malym v nemocnici v KE a neviem co dalej uz sme vyveseny tyzden a mame byt este 3 a to sme najprv nosili perinku mame IIa a IIc myslite ze je neskoro volat do Ziliny? Prosim o radu lebo som zufala.dakujem

jarus1
2. máj 2009

ahoj....prečo do Žiliny? Čo je také v Žiline?

mimenka
2. máj 2009

velmi dobra detska ortopedia precitj si predosle strany

randarka
2. máj 2009

Jarus, moja katka nosila od troch tyzdnov perinku a potom od asi 2,5m mame remence. Takze vlastne ani nevie, ake je to kopat nohami, a tak ani neprotestovala ani neprotestuje. Znasala to od zaciatku dobre, dokonca lepsie ako ja. Jedine, co asi kvoli remencom nema rada, je poloha na brusku. A este k tomu sedeniu. Posadit sa sama samozrejme nedokaze, pretoze to sa deti ucia tak, ze si z vraj z polohy na styroch cupnu a tak sa posadia. A to sa v remencoch neda. A z polohz na chrbte sa ma problem posadit aj dospely, nie to dojca. Takze sedi, len ak ju posadim, no sedi bez opory.
Kolko mate mesiacov vy a ako dlho nosite remienky? A aky mate nalez? Prajem vsetko dobre. A mala/y si casom urcite zvykne.

randarka
2. máj 2009

mimenka, vy ste s takym nalezom v nemocnici? My chodume na Kramare do detskej fakultnej, na zaciatku sme mali nalez IIb a IId-IIIa a povedali nam, ze by sa to este malo dat remencami. Po mesiaci uz bola jedna nozka dobra a druha IIB-C a na dalsiu kontrolu ideme az teraz po dvoch mesiacoch, tak som zvedava aj nervozna.

jarus1
2. máj 2009

aj my máme nález IIc na ľavej nôžke a máme remienky...kontrola o 2 týždne. Dá sa za 2 týždne zachytiť nejaká zmena?

ejusaaa
2. máj 2009

Baby a v tych hodnotach co pisete napr.ze IIB co je vlastne dobre,alebo od ktorej hodnoty sa musia remence alebo nieco viac nez len balit normalne na siroko?

janocka
6. máj 2009

ejusaaa • 1d • Dnes o 13:48
Ahojte,ospravedlnujem sa,ale v podobnych temach som nenasla o tejto perinke nic,len o remencoch a tak..nam dnes dali ortopedicku perinku,ma ju mat dva mesiace,deticky ktore vam to museli mat,ako to znasali,davali ste to aj cez den,ci len na noc a pomohlo to?Vdaka...

ejusaaa
6. máj 2009

Ahojte,nam dnes dali ortopedicku perinku,pisete ze je dore zvysit aj davku vigantolu?a to kto nariadi?detska?Bojim sa aby sme mu ju dobre davali tu perinku,a tiez toho,ze sa to nezlepsi ani po tom..

jojopo
6. máj 2009

Ahoj, my sme sa akurat vratili z ortopedie, tiez som bola pred dvoma mesiacmi vystresovana, lebo nam nasadili frejsovu perinku, aj som si to este pre istotu overovala u ineho ortopeda, tiez nam potvrdil diagnozu, perinku sme nosili 2 mesiace, len v noci, a po mesiaci nam na kontrole povedali, ze sa to vyrazne zlepsilo, ale doporucili pouzivat perinku este mesiac, no a dnes nam povedali, ze vsetko OK, a uz viac nemusime chodit. Myslim,ze je to ovela jednoduchsi sposob, ako balit do latkovych plienok, je to len sila zvyku.

ejusaaa
6. máj 2009

Ajoj,tak vy to uz mate za sebou a prosimta ake mala hodnoty tvoja mala,nas ma jednu lA,to je dobre,ale druhu ma llB.A to netreba aj cez den nosit?takze ak sa to o dva mesiace nezlepsi,daju nam ju nosit dalej?bojim sa tych remencov a tak aby to nedostal..

kacorka06
13. jún 2009

Ahojte maminky,chcem vás poprosiť o radu,mojej dcérke zystili pri prvej kontrole vyklbenie bedrového klbika,od dvoch mesiacov sa snažíme o to aby to bolo dobré,teraz má malá 13 mesiacov a stále to nie dobré,liečime sa na detskej ortopédií v Žiline,najskôr ju dva krát vyvesili a dva krát nôžku napravili a nasledovala dva krát po 6 týždnov neštastná sádra,ale bohužia klbik stále vyskakoval,nasledovala prvá operácia ktorá tiež nezabrala,tak sme sa dostali až k druhej operácií ktorú sme apsolvovali pred týždnom,mali jej nad klbik robiť už umelú striešku,ale napokon mi lekári povedali,že strieška je teraz zbytočná robiť,lebo málá má stiahnuté svalstvo na tej nôžke a možno to je s neurologického hladiska,tak o dva týždne nás čakajú všetky neurologické a nervové vyšetrenia,či nemá malá nejakú svalovú chorobu,strašne sa bojím ako vyšetrenia dopadnú a čo nám povedia,už som naozaj zúfalá,neviem ako dalej a čo by bolo správné,neviem či mám ďalej dôverovať Žiline,alebo sa skúsiť spojiť a konzultovať náš prípad aj s nejakým iným ortopédom va zahraničí,lebo som počula,že aj v Brne je dobrá detská ortopédia,ak tu je nejaká maminka,čo týmto už prešla,budem veľmi vdačná za každú radu,vopred ďakujem!

dydka
8. dec 2009

Ahote maminky, my máme po tak dlhom čase zlé správy, všetko bolo ok. a teraz po jednoapolročnom úsilí a polročnom kludnom spánku že je všetko v poriadku, tak to jednoducho všetko padlo. Dianke oba klbiky vyskočili, sme tam kde sme boli na začiatku a čaká nás operácia, a vlastne doktori ešte nevedia čo bude...som zúfalá, nájde sa nejaká maminka ktorá by mi vedela poradiť ako vlastne ďalej čo nás čaká, alebo kam ísť?, či nebude lepšie hľadať odborníkov za hranicami? Ak by ste sa nejako vedeli skontaktovať s maminkou Kacorka06, ktorá ako som si už po dlhšom čase prečítala má rovnaký údel ako my, nechajte mi odkaz alebo pošlite správu, neviem ako ďalej, neviem to pochopiť...za každú jednu radu a pomoc dakujem

spevacka
10. dec 2009

skus napisať kacorke do IP-interná pošta, možno sa ti ozve, inak veeeľmi držím palce, inak ti neviem poradiť 😒

danu
23. dec 2009

julianka99 • 1d • Dnes o 10:34
Ahojte, nenašla som tu takúto temu tak skúsim Vás takto poprosiť o rady...
Mám trojmesačnú dcerku, ked sme boli na prvej sono kontrole klbikov tak nám povedal doktro že je to v poriadku ale nadalej viazať naširoko. Tak sme tak robili... a teraz na druhej kontrole, nám povedal že pravý klibik je ok ale lavý ešte neni zrastený a dal nám perinku medzi nožičky :((( prečo?? ked na prvej to bolo ok.... :((( nechápem..
Máte s tým niektorá skúsenosti.. naša sa nato hrozne jeduje, a má to nostiť aj cez den aj v noci... :((( myslíte že je to bežný postup, alebo to je niečo vážne...
Ako ste to znášali Vy?
Ďakujeme

mirka907
23. dec 2009

Ahoj Julianka...Moja mala ma perinku od 5tich tyzdnov...Teraz ma 4 mesiace. Spociatku sa jej to nepacilo ale postupne si zvykla...Vzdy ked dostane vacsiu perinku tak sa chvilku hneva ale potom ju to prejde...U Vas je to asi o to tazsie , ze mala bola zvyknuta na pocit volnosti a zrazu ju ma nieco obmedzovat...ja ti poradim len to, ze to treba vydrzat. Tiez perinku mame cez den aj cez noc...davam jej ju na pol hodinku dole pred kupanim nech si pokopka....Mozem ti povedat tolko, ze mala zatial aj napriek noseniu tej perinky nezaostava za rovesnikmi.

julianka99
23. dec 2009

No ved to Mirka.. bojím sa že ju bude obmedzovať vo vývoji... :((( ved sa s tým ani neotočí na bruško... :(( aj ked teda neviem kedy by sa mali bábenka točiť :DDD no veru treba vydržať.... Ďakujem Mirka :D

mirka907
23. dec 2009

Julianka no mne sa mala prvykrat pretocila asi pred 2-3 tyzdnami...ale to nemala na sebe tu perinku ..myslim si ale ze sa pretocila len kvoli tomu, ze ju nosi. Taka bola stastna ze perinku nema, ze sa od radosti tak rozhybala az skoncila na brusku🙂)))...A myslim si ze deticky, ktore perinku nosia musia vynalozit viacej usila na akykolvek pohyb a preto su silnejsie...(tot moj nazor🙂)))...Ak by si mala akekolvek otazky kludne mi napis do IP.

marty2008
23. dec 2009

mi sme mneli od 6tydnu siroky baleni od 4mesice perinku a ted v roce kdyz uz chodi dostala trmeny.po novym roce se to bude resit strojkem.tak ted nemuze delat nic jen leze a place protoze se nemuze postavit ☹ .po rengenu zjistili mensi jadro a strisku sikmo na pravy kycly.leva je v poho.kacorka:ty svaly potrbujou procvicit uvolnit mi od narozeni cvicime vojtu a ta je nato dobra.

nikusaaaaa
17. feb 2010

Ja sa chcem spýtať,máme frejkovú perinku od 30.12.2009 ale nám nepíše doktorka žiadne Ia, IIa ,.... nám to zapisuje takto: veľkosť uhol alfa 53 stupňov, beta 51 stupňov - vpravo detto! zaoblený okraj striešky!To bolo na poslednej kontrole, čo znamenajú tieto hodnoty? do ktorej skupiny Ia, Ib, IIa, IIb atď, to patrí? našla som tu krásne vysvetlenié tieto skupiny a chcela by som si pozrieť ako na tom malinká je! Ďakujem

ivkaivka
17. feb 2010

ahojte moja mala pri narodeni II D, jeden vychyteni ortoped u nas povedal, ze je to o.k. ze ani siroko netreba balit, tak sme utekali k dalsiemu, ten ze mesiac siroko balit a tak kontrola. PO mesiaci nam nasadil abdukcnu perinku, po dalsom o cm sirsiu. No teraz pred tyzdnom nam ju uz zrusil, ze je to v poriadku. NO na papieri nepise, ziadne II, I....neviem co, len jadierka vizualizovane, USG v norme bilat. Takto podobne to pisal vzdy, tak verim, ze sme uz o.k. aj ked tam ziadne cisla a pismenka neudava.

jarus1
7. mar 2010

ahojte, máte tu niektorá skúsenosti s operáciou či aspon s vyšetretním v Brne? prosím napíšte mi do IP

natikaaa
10. mar 2010

ahojte!

dnes som bola u ortopedicky, som nestastna, nalez je nasled.:obj: asymetria glutealnych aj fem.rýh, skrátenie pr.DK, abdukcia je bezvýznamná, vpr.poz. Gallezazyho príznak. vlavo uhol alfa 62 st, beta 55st, vpr. alfa 54 st, beta 66 st, jadra O. záver:prechodny typ coxy 1.dx, Abreviatio extrem. inf. 1.dx.
dostala som frejkovu perinku, na 24 hod. bojim sa, co mozem ocakavat????

annag
10. mar 2010

natikaaa aké staré máš bábetko?

natikaaa
10. mar 2010

annag: 3týždne+1deň.
máš nejaké skusenosti???

annag
10. mar 2010

trošku som si o dysplázii študovala 😅 , lebo moje dievčatá mali tiež problémiky. Galeazziho znamenie poukazuje na jednostrannú luxáciu kĺbiku (asymetria rýh, skrátená končatina, obmedzená abdukcia). Teda podľa toho kĺbik na pravej nôžke nie je tam ,kde má byť. To však príliš nezodpovedá výsledkom ultrazvuku (uhlom alfa a beta) , podľa ktorého ide len o trošku nezrelý kĺbik, ktorý však je na svojom mieste.

Odporúčam Ti navštíviť ešte aspoň jedného ortopéda, ideálne niekde v nemocnici na detskej ortopédii, aby Ti diagnózu potvrdili. No pokiaľ ide skutočne Galeazziho znamenie, tak by som perinku menila okamžite za pavlikove remienky. Pretože v perinke sa dá len ťažko udržať kĺbiky non stop v správnej polohe. Bábo navyše veľmi obmedzuje, najmä keď potrebuje s nôžkami kopkať.

Je výborné, ak sa bábo začalo liečiť už teraz, no je dôležité, aby bolo liečené správne, podľa mojich skúseností to perinka nezaručuje. Určite poctivo zatiaľ perinku používaj a ozaj skús ešte ďalšie nezávislé vyšetrenie. Už sme tu mali kopec rozporuplných diagnóz...
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

galeazziho zanmenie by som nepodceňovala, i keď ono je typické pre síce ešte nechodiace, ale predsa len staršie bábetká než 3 týždňové. Keby som bola na Tvojom mieste, tak by som si to išla overiť do Žiliny na detskú ortopédiu, sú slovenská špička. Tým eliminuješ riziko neskorších komplikácií. Bábo v prvých týždňoch je ešte tvárne, treba to využiť.

http://www.fnspza.sk/index.php?content=show_pag...