Pruh u bábätka. Vaše rady

stanka78
21. júl 2007

Ahojte babenky, chcela by som vas poprosit o radu, nemate niekto skusenosti s pruhom u babatiek, moj maly ma 2 mes a ma pruh, citala som , ze to do jedneho roka zmizne, ale neviem, a treba s tym ist ku lekarovi?? ☹

kuliatko
26. feb 2011

ahoj bianka, vobec sem nechodim preto az teraz pisem..... nas operoval dr. cingel - vyborny chirurg

vivuska1
18. mar 2011

Ahojte, je tu nejaká maminka ktorej dieťa operovali na pruh v Martine?? Nás čaká operácia pupkového pruhu v apríly, a potrebovala by som zistiť nejaké podrobnosti ako napr. či vám dovolili byť s dieťaťom na izbe cez deň aj v noci a čo je potrebné malému zobrať atď. Budem vďačná za každé info. ďakujem

nana14
3. máj 2011

ahojte maminy neviete nahodou ci pri operaci pruhu stiahnu aj predkozku na pipiku?dakujem

martinka17
7. máj 2011

@nana14 myslím, že otázku by si mala položiť chirurgom, ktorí budú oprerovať, nie tu vo fóre....je to totiž veľmi individuálne 😉

janinah
7. máj 2011

@nana14 nepíšeš aký pruh operujú,či v slabine,pupku,inde na brušku...ak treba niečo robiť s predkožkou,tak treba upozorniť lekárov,aby sa to urobilo pri jednom,ak už bude dieťa uspaté,príp. je možnosť,že chirurg urobí svoje a príde urolog a zaroveň tiež urobí čo treba....ale automaticky chirurg nebude s pipikom nič robiť,na to je urolog,jedine ,ak pruh je takého charakteru,že ho operuje urolog a ten zároveň pozná aj stav predkožky a zasiahne

katecameron
8. máj 2011

@nana14 az si to tak zariadis tak ano ak nie tak asi tazko nestiahnu

shelly666
1. okt 2012

moj maly to ma od narodenia, popocny pruh. zajtra ma 4 tyzdne a dnes sme boli na chirurgii. mame ist na kontrolu o dva mesiace, zevraj sa to mozno vstrebe ale keby to zmodrelo alebo smenilo farbu hned mame utekat na pohotovost. Inak mi dost place tak ma zaujimalo ci ho to chudacika neboli.. Este mi bolo povedane ze by nemal vela plakat, ale tazko zabavit 4 tyzdnove babo..

titania1
5. nov 2012

mile mamicky, moj Jakubko (2r.) ma tiez slabinovy pruh, takmer kazdy den sa mu spravi hrca. Pediatricka povedala, ze to mame iba sledovat. No neviem, sledovat dokedy? Kym ho to nezecne boliet? Nemyslim, ze sa mu to uplne vstrebe. Za posledny tyzden mu to navrelo aj 5 krat. :(

monro
6. nov 2012

@titania1 Nas syn mal tiez pruh v slabine, na pravej strane, "dieru" mal dost velku a hned nam povedali, ze to bude treba operovat. Mal vtedy 3 tyzdne. Postupne sa mu to pretrhlo tak, ze to mal az v skrote, a trojmesacny bol operovany. Dolezite je to sledovat a ked vybehne, tak potlacit spat.

titania1
8. nov 2012

@monro dakujem za odpoved, som dost nestastna z toho. Vyjde mu to hlavne pri kupani, na WC a hlavne ked sa pre nieco jeduje. 😖 Zajtra ideme na kramare na chirurgiu, tak som zvedava.

ginger_fox
8. nov 2012

@titania1 Pani doktorka Kosnarova na chirurgickej ambulamcii na Kramaroch je zlata zena. Drzim Vam palce zajtra. Mojho syna operovali ako 2tyzdnoveho na pravy slabinovy pruh a ako 6 tyzdnoveho na lavy slabinovy pruh a dodnes sa trapime s pruhom na pupiku :-P

titania1
8. nov 2012

@ginger_fox ach jaj, to je ako nekonecny pribeh. a este u takeho maleho babatka. ☹ dakujem, aj ja vam budem drzat palce. Presne k pani dr. Kosnarovej ideme, tak som rada, ze je v pohode. 😉

ginger_fox
8. nov 2012

@titania1 ked mal syn 2 tyzdne a o 1,30 v noci sme dosli na Kramare na pohotovost, tak mala akurat sluzbu tato pani doktorka a keby niet jej, tak sa tam psychicky zosypem 😀 a este aj sestricku zvozila, ze co ma nervuje. Ked nebudes niecomu rozumiet, kludne sa jej pytaj, davaj podotazky; odpovie, poradi. My tam chodime 1x rocne na kontrolu, dufajuc, ze sa stane zazrak a ked sa nestane, tak ho budu opervat kym pojde do skoly 😉

martinka17
8. nov 2012

@titania1 nechcem Ťa vystarašiť, ale slabinový sa nikdy nevstrebe, ten sa musí operovať. Ale je to pomerne jednoduchý, rýchly zákrok a rýchlo to prebolí 😉

monro
8. nov 2012

@titania1 Nas operoval Dr. Cingel, ktory je odbornik, ale aj tak som mala obavy. Stale som si opakovala, ze ide o velmi jednoduchu operaciu, ze to dobre dopadne. Nas uz za par hodin ani nevedel, co bolo. No on mal tri mesiace...chvilku menej kopkal pravou nozickou, na tej strane mal rez. Malicky, krasne zasity..skoro neviditelny. Ak k tomu u Vas pride, zvladnete to rovnako dobre.🙂

titania1
9. nov 2012

@ginger_fox
@martinka17
@monro dakujem vam velmi pekne za vase odpovede. Predchvilou sme sa vratili z Kramarov, pani doktorka Kosnarova je naozaj velmi mila. Operacia je naplanovana na 3. januara. Je to trochu neskor, vraj mame problemovu poistovnu. 😖 Pokial by mu to tvrdlo a zvracal by, tak mame prist hned. Tak dufam, ze k niecomu takemu nedojde. Pravdaze mam obavy, to mame asi vsetky mamicky ale verim, ze to zvladneme. Urcite vam dam vediet ako sme dopadli. 😉

martinka17
9. nov 2012

@titania1 držím palce, aby ste nikam nemuseli utekať. A neboj, bude to dobré, možno jeden deň bude oťapený, ale potom to bude super.

titania1
4. jan 2013

@martinka17 @ginger_fox @monro tak dievcata, nasa planovana operacia sa musela zrusit. vcera sme nastupili do nemocnice, no jakubko nam do rana ochorel. tak nas dnes prepustili domov. citim sa strasne...cely mesiac som davala pozor, aby neochorel a nakoniec sa mi to aj tak nepodarilo. ked si predstavim, ze to vsetko budeme musiet absolvovat znova... 😖

ginger_fox
4. jan 2013

@titania1 fuh, tak to mi je luto. Uz Vam aj dali dalsi termin?

titania1
4. jan 2013

@ginger_fox nedali, mame sa objednat az ked Jakubko uplne vyzdravie.

monro
4. jan 2013

@titania1 To ma mrzi...u nas to bolo tiez tak. Prisli sme, vybalili sme sa, potom mu zobrali krv na predoperacne vysetrenia a vysetrila ho pediatricka. Nasla mu zabku v ustach, a ze preto nas nemozu operovat, tak nas pekne poslali domov. O tyden nas to cakalo znova. Strasny stres. Potom som sa od anesteziologa dozvedela, ze to v ziadnom pripade nebola prekazka anestezie, pediatricka totiz tvrdila, ze by sa mu to pri intubovani mohlo rozniest z ustociek aj dalej. Anesteziolog povedal, ze ho ani nebudu intubovat, takze nas vtedy poslali prec zbytocne. Ale povedala som si, ze to asi tak malo byt...Drzte sa.

martinka17
4. jan 2013

@titania1 nechaj to na leto, vtedy je malá šanca ochorieť a lepšie sa "vetrá" rana.-)

titania1
5. jan 2013

@martinka17 @monro @ginger_fox ja by som to uz tak chcela mat za sebou. ☹ ked si opat predstavim ako jakubko bude plakat ked tam prideme. je mi to velmi luto. on ma uz 2 a pol roka, tak to s nim nie je lahke. stale opakoval: tatinko zober jakubka domov, musim ist domov....slzy mi tiekli ako hrachy. uz dnes sme mohli byt doma. 😢 @monro tak to naozaj "potesi", ked vas poslali domov uplne zbytocne. prave tie stresy okolo toho....ach jaj. inak my sme uz chori vsetci traja....pekny vikend vam zelam.

ginger_fox
5. jan 2013

@titania1
@monro kocky, ked mal syn planovanu operaciu druheho slabinoveho pruhu, tak mu mali operovat aj pupocny, ktory sa mu vtedy strasidelne zhorsil. Lenze my sme sa planovanej operacie nedockali akutne mu ju museli urobit cez vikend 4 dni pred planovanou a ten chirurg, co mal sluzbu mu pupik nezoperoval. Povedal mi, ze riesil akutny problem a to bol slabinovy, tak on nebude riesit vedlajsi problem. A na vizite sa ma primar pytal, ze preco mu nespravili aj pupik, ked mal naplanovany aj ten, normalne som sa od rozculenia rozplakala, ze preco sa to pyta mna, ked ja som uz koli tomu mala scenu s operaterom. Tak ma primar upokojoval, ze to zoperuju neskor, lenze nedalo sa, kedze moje dieta malo 6tyzdnov s uz dve anestezy. Dr. Kosnarova mi vyslovene povedala, ze nech neriskujem, ze co keby sa stalo nieco akutnejsie a tie anestezy mi mozog nemusel zvladnut. Lenze ten pupik bol v tak hroznom stave, ze aj ked ho lepit neodporucaju, synovi to odporucali. Minimum kupania a polepene cele brusko, samozrejme na lep alergicka reakcia, proste zacarovany kruh. Ked sa mu to zacalo zlepsovat(ked mal 5 mesiacov), tak prisiel do veku stavania a lozenia, ked napinal brusne svaly a opat sa to zhorsilo. Samozrejme rozmaznany bol extremne, kedze som sa za kazdu cenu chcela vyhnut placu a s tym suviciacemu napinaniu brusnych svalov. Az okolo roka sme mohli prestat s lepenim. Syn ma 3 a pol roka a pupik este stale nie je 100% ok ergo operacia stale hrozi.... a ked si predstavim, ze tomu vsetkemu sme sa mohli vyhnut....

titania1
5. jan 2013

@ginger_fox tak to mi je luto, uz ste to mohli mat naozaj za sebou a bol by klud. je tazke rozumiet lekarom. inak som nevedela, ze anesteza moze byt aj nebezpecna, v tejto oblasti som neznala. verim, ze sa to zhorsuje, je tazke vysvetlit malemu dietatu, aby sa nenatahovalo, menej jedovalo. jakubko ma slabinovy pruh, stale to ma vylezene a dnes to mal velke ako nikdy. to cakanie je na nervy. 😠

ginger_fox
5. jan 2013

@titania1 no slabinove pruhy sa postupne zhorsuju. Preto u syna boli obe operacie akutne. U pupocneho je vysoka sance, ze sa to same upravi, teraz to ma syn krasne, ale stale nie idealne, tak dufam, ze to teda doklepeme do uspesneho konca, ked sa s nim syn natrapil doteraz, hoci mi bolo povedane, ze ked sa to do 2-3 rokov neupravi same, potom sanca rapidne klesa, ze sa to nemusi riesit operacne. Pre babatka je anesteza nebezpecna koli tomu, ze este nemaju uplne vyvinuty mozog etc.
Slabinove pruhy, teda tie prieniky by sa mali uzatvarat este vo vnutromaternicovom vyvoji babatka. A teda, keby to mal syn velmi velke, bolelo by ho to, pripadne sa to nevracalo dnu, utekajte na pohotovost, mozu nastat komplikacie 😒

titania1
2. feb 2013

@ginger_fox dakujem za spravu, aj ked neskoro, predsa len odpisujem. Mozno u nas je to aj tym, ze sa syncel narodil v 30tt. Inak mame uz novy termin nastupu do nemocky - 14. februara. Tak uvidim, dufam, ze bude Jakubko zdravy, lebo ked pocuvam kolko ludi je teraz chorych. 😒 Bojim sa, aby to aj nas nechytilo, uz to chcem mat NAOZAJ za sebou. Teda Jakubko pravdaze, 😉 Dievcata, drzte nam palce. Dakujem vam za vase spravy a povzbudenia.
@martinka17
@monro

martinka17
3. feb 2013

@titania1 držím palce, nech to dobre dopadne a máte to za sebou 😉

lenusa2809
24. jún 2013

Ahojte dievčatá 🙂 , moja malinká ma mesiac a máme slabinový pruh, objednali nás na august - operácia...bojím sa ako to malinká zvládne, ale som rada, že jej to budú robiť tak skoro, pretože do dňa jej musím črievko zatláčať aj 20 x , a som ako na ihlách, že čo sa stane, keď nezatlačím :(

xlucia
20. aug 2013

@wild.horses ako ste to zvladli?