Rôzne druhy plaču podľa potrieb dieťaťa. Čo vy na to?

pravdenka
16. apr 2009

Dozvedela som sa že vraj relácii Koření dávali príspevok, podľa ktorého istá Priscilla Dunstan rozpoznala jednotlivé druhy plaču novorodencov a zostavila k tomu akýsi prekladový slovník. Všimla si, že deti v prvých troch mesiacoch, nezávisle od kultúry a jazyka rodičov, vyjadrujú svoje potreby rovnakými zvukmi (typmi plaču - podľa toho čo chcú)

Tu sú ich významy:
NEH = Mám hlad!
OUH = Chem spať!
HEH = Chcem prebaliť!
EH = Chcem si odgrgnúť!
EAIRH = Mám prdíky!

NEVIETE K TEJTO TEME VIAC? Nemate nejake podrobnejsie info v slovenčine? Určite by sa mnohym z nas zislo vediet prece ten nas chrobacik zasa place.

bibianka
16. apr 2009

Moji chrústi v pôrodnici revali po nemecky "nein", keď boli hladní 😀

emjee
16. apr 2009

ja uz rozoznavam rozne druhy plaču u mateja, ale neviem to slovne popisat

sasiki
16. apr 2009

bibianka, tak to by si ich už mala prihlásiť do jazykovky. 😀 😀 😀

fifinna
16. apr 2009

ja poznam podla placu, ked sa maly buchne , ci ho to boli alebo nie. Ale pocula som o tom, treba pocuvat, ked babätko place od hladu, aky ten plac je a ten sa da rozoznat potom od ostatnych placov. Trebars od placu, ked boli brusko.

veronika81
16. apr 2009

Ja tiež viem rozoznať, kedy plače od hladu, ale mne to znie skôr niečo ako "ELÁÁÁ" 😀
A bolesť bruška spoznám hlavne podľa jeho kŕčovitých pohybov.

zuza.m
16. apr 2009

no tak ja to nerozoznam 😅 akurat ked sa buchne alebo sa boji to ovisne hubenku ale potom už asi nič .plače tak že uplne reve a je bordovy ked chce spat a mrnči nervozner ked je pokadeny.ale slovne som si to fakt nevšimla

zuzula25
16. apr 2009

nas maly ked place od hladu vydava zvuk NEHE-takze asi nieco na tom bude 🙂

maatkka
16. apr 2009

Ze - EAIRH - 😀 😀 😀 to si neviem moju zabku predstavit 😀
Ja vzdy rozoznam plac od hladu je iny ako ostatne. A vraj ked place babo od bolesti ☹ ☹ ☹ je to taky druh placu ze matka ma nutkanie dostat sa k nemu za kazdu cenu...

pravdenka
autor
20. apr 2009

Predsalen sa mi podarilo najst video s tymi placmi

http://webtv.idnes.cz/server.idn?id=07010509302...

ak sa Vam podari najst este nieco, podelte sa prosim

Dakujem za Vase postrehy ohladne placu nasich ratolesti.

ikke
3. jún 2010

prave som citala o tom clanok, je to celkom logicke, tie zvuky vychadzaju z toho, co dieta pri tychto "potrebach" robi

NEH = Mám hlad!
mlaskanie jazyckom o podnebie ust ako ked sa vyslovuje pismeno N

OUH = Chem spať!
pochadza zo zivania

HEH = Chcem prebaliť!
nielen prebalit, ale aj ked je babu teplo alebo zima, proste ked sa neciti v pohode 😉 proste ako ked sa dospelak "osiva" 😀

EH = Chcem si odgrgnúť!
dieta sa snazi vytlacit vzduch "vrchom" 😀

EAIRH = Mám prdíky!
dieta sa snazi tlacit prdik spodom - do plienky 😉

juju
12. jún 2010

baby dajte si do youtube Dunstan baby a vyhodi vam tam nejake videa - asi najepsie je toto co ssom nasla ale ak najdete nieco lepsie hodte to sem 😉

https://www.youtube.com/watch?v=aewskiO9YuY
juju
12. jún 2010

toto je vyborne video pokial hovorite po anglicky:

https://www.youtube.com/watch?v=_IRQc2hOiKE

tu je mini zhrnutie- treba hlavne pocut tieto hlasky v placi:
n- hlad
o-unava
e-grgnutie
he- telesny diskomfort
ei - taka nejake madarske 😉 e - zapcha, kolika, prdiky proste traviaco-vylucovacie problemy

hacik je vsak v tom, ze plac je niekedy skombinovany 😠

kuspitka
8. nov 2010

ahojte .viete mi niekto poradit nasa mala zacala teraz plakat az tak ,ze sa skoro zachadza a taký plac ,ako smiech to skoro vyzerá len je to velky plac.