Rýchly rast a priberanie bábätka. Vaše skúsenosti

ajdika
31. aug 2008

Ahojte, viete sa niektorá podeliť o skúsenosti s rastom a priberaním? Môj malý má 8 týždňov a za ten čas už stihol pribrať skoro 2,5 kg a narástol 8 cm. Narodil sa s hnotosťou 3880 g/54 cm a momentálne má 6220 g/62 cm. Zdá sa mi to príliš veľa, keďže dieťa by malo zdojnásobiť hmotnosť v cca. polroku a nám už do toho veľa nechýba a to ešte nemá ani 2 mesiace. Inak je plne dojčený.

dididi30
31. aug 2008

ajka tak toto ta trapi? 🙂 a ked je dojdeny tak bud, rada mas dobre miecko a mozno to ma maly v genoch, tak pokukaj fotecky aky bol tvoj muz alebo ty ked ste boli v jeho veku, alebo babka dedko 😉
on to vybeha neboj 😉

shela
31. aug 2008

ajdika...nasa mala sa narodila ako 3,5 kilova (49cm) a teraz ako rocna ma 13,5 kil a 86-87cm..takze netrap sa...maly to vybeha 😉

marorlinko
31. aug 2008

moj maly bol do tich 6mesiacov, jak male prasiatko a tucnucky a vysoky, ked zacal liez a viac sa hybat tak sa to vyrovnalo a zacal sa mi zdat chudy aj ked papal, ma rok a pol a je fesak stihly a vysoky jeho porodna vaha bola 2580g a 48cm v 34tt, takze sa neboj pozri moj maly v poslednom case by len vkuse daco jedol a je chudy, pohyb vsetko napravi. moj mal v 2mesiaci okolo 56cm a 5662g tak pozri ako moj nabral na vahe a narastol, takze sa neboj. teraz vazi okolo 13 a pol kg

cvika
31. aug 2008

ajdika moja mala ma tiez á tyzdnov sice ma 4,800g ale tiez 62cm, pri narodeni mala 3380g a 52cm...moja rastie skor do dlzky, ale ako spominali baby predomnou, nic sa neboj ked zacne lozit to vybeha a potom budes chcet opak...vvidim to na moijom synovcovi, pri narodeni mal 4,300g a teraz je ako prutik..

pampuliacik
31. aug 2008

ahojte baby, vidim, ze ste zalozili temu, ktora mna posledne dni "zamestnava". mam doma malu Emku a som uplne "zmagorena" z protichodnych informacii- asi by som nemala tolko rozmyslat a citat 😒 ja vlastne ani problem nemam, skor potrebujem "ukludnudnit", vsetko mam "nastudovane" ale aj tak ma to obcas "zerie". malu Emku pekne kojim, intervaly nie su pravidelne (ale to snad ani u vas... dufam 😖 ). vecer po kojeni o 7 zaspi a zobudi sa az o pol 1, obcas az o pol 2. neexistuje, aby sa mi podarilo ju zobudit a vlastne neviem, ci mam alebo nemam budit, ale radsej cakat, az sa zobudi. potom do rana pije v 3 hodinovych intervaloch. ale doobedie je udesne, vyzera to, akoby sa chcela "dojest", tak chce obcas po hodine a pol alebo po 2 hodinach... nehovoriac o tom, ze vobec nechce spat. dnes napr. plakala a bola nespokojna vacsinu dna. ale co ma trapi je, ze pekne pribera, ma krasne okruhle licka... na nete pisu, ze dieta sa neda materskym mlieckom "prekrmit"... ale doktorka v protiklade k dnesnym nazorom (ze dieta treba kojit podla potreby) mi kazala kojit kazde 3 hodiny a ked chce skor, tak dat vraj caj 😠 to sa mi ale nepaci, to chudatko samozrejme cajik nechce a obcas usedavo place (asi od hladu) po hodine... tak jej dam papat. ale samozrejme aj pribera... ja fakt neviem, davate papat, ked dietatko chce? naozaj sa neda dieta "prekrmit" kojenim? hoci si myslim, ze pri papani kazde 2- 2,5-3 hodiny to snad nehrozi....

ivana26
31. aug 2008

pampuliacik, davaj jej stale, ked je hladna a hlavne nie cajik, ale pekne mliecko 😉 ja som tiez krmila najskor kazde 2 hodinky a potom si uz zacal pytat len kazde 3.

marianeta
31. aug 2008

Ajdika vobec sa tym nezaoberaj,bud rada,ze papka 🙂 su deti kt.papat odmietaju a to je ine trapenie.A okrem ineho nie je to nic neobvykle su aj vacsie deti. 😉

dididi30
31. aug 2008

pampuliacik, ak kojis, tak kojit mozes vzdy ked si babo zaziada, to nekojene deti maju jest kazde 3 hodiny!!
to co mas za lekarku, by som ju niekde poslala 😠 😀
a cajik jej nedavaj na to mas predne miecko 😉
fakt neboj sa daj jej kedy si pyta, aj ja tak davam a co? sme tu a sme zdravi, klop klop 😉

paula80
31. aug 2008

adjika, ja síce nemám žiadneho veľkého chlapa, ale sestra má 4 mes. chlapčeka, je iba ne materskom mliečku a je riaden valibuk. Porodnú váhu mal 3300 g.Má cez sedem kíl minimálne a mišeliny všade na tele. Pre porovnanie moj syn má sedem kíl teraz a to má skoro 5 mesiacov. A to mal porodnú váhu 3750 g. Kojené deti mozu priberať aj 1,5 kg mesačne a je to úplne v poriadku.Dokonca som mala susedku, ktorej dcéra priberala 2 kg prvé mesiace. Len buď rada, že tak krásne papá a priberá. 🙂

ajdika
autor
31. aug 2008

Vďaka baby za ukľudnenie. Veď ja som rada, že pekne papá, ale presne ako píše pampuliačik, aj mňa upozornila sestrička v ambulancii, aby som na to dávala veľký pozor a nemám ho toľko kŕmiť (lebo väčšinou je to každé 2 hodiny, len 1x v noci sa budí až po 4-5 hodinách), mám mu dať čaj (ktorý veľmi nechce), ale tiež som si myslela, že sa budem riadiť ním. Ale doktorka vraví, že je to OK, tak si vyber... No my s manželom nie sme príliš vysoký a moja dcérka bola taký malý chrústik (nemala ani 3 kg), tak je to pekný rozdiel 😀

matenka
31. aug 2008

adjika, vôbec nepočúvaj čo hovoria, moja papala najprv vela a dobre priberala, pôrodnú váhu mala 2700g, tak sme boli radi, že priberá aj 1,2kg za mesiac, ale pani doktorka bola zhrozená, že to je moc, vraj jej mám dávať čajík a menej často, tak som počúvla, a čo sa stalo teraz? malá začala zas málo priberať no a samozrejme aj to je zle, tak teraz jej musím dávať zas často
tak odteraz doktorku nepočúvam, dávam jej kedy si zapýta, veď ona sama najlepšie musí vedieť kedy je hladná,

pampuliacik
31. aug 2008

vdaka baby, tie rady lekarov su obcas fakt divne. nerozumiem tomu, preco nasilu kazu kojit male babenko kazde 3 hodiny a sucasne je dnes taky "trend" resp. zmenili sa nazory a odporuca sa davat papkat babatku tolko, kolko si zaziada. a my maminy si mame vybrat 😠 vidim, ze ajdike kazali rovnaku vec- nalievat dieta cajom, ked place od hladu! pripada mi to divne. odkial su ti lekari? preco nezdielaju sucasne nazory, ze od smadu je predne mliecko? 😕

blau
31. aug 2008

Ajdika krasne ti pribera a to co ti poradila sestricka je blbost.Bud rada ze ste zdravi a ver mi tvoje mliecko mu uplne staci a ziadne cajiky😉 Presne ako radia ostatne maminy len tvoje mliecko 😎

babulik22
31. aug 2008

ajdika: no sestricka povedala peknu blbost.to pocujem prvy krat.ved dokonca MM sa dava kojenim babätkam aj od smedu ani netreba cajik ak sa nemylim,lebo ja som malu kojila len mesiac a ona ti povie,ze ho mas dat namiesto jedla a este ktomu ani nie 2mesacnemu babätku.krasne ti pribera to je super.

annag
31. aug 2008

Dievčatá, určite sa netrápte nad tým, koľko Vaše plne dojčené detičky priberajú. Nie lekári, ale ony si intuitívne riešia , koľko chcú papať. Ich organizmus si sám určí, aké má potreby, každé bábetko má inú genetickú predispozíciu, iné nároky na papanie a rast. Jedno rastie rýchlejšie, jedno pomalšie, jedno je dlhšie, druhé je zase kratšie. Práve tým, že dojčíte na požiadanie bábetka, robíte všetko preto, aby Vaše detičky rástli a mali toľko mliečka, koľko potrebujú. Ony sa v tomto zmysle neprekŕmia, a keď sú hladné, tak si plačom svoju dávku vypýtajú, papajú viac. Keď sú smädné, papajú krátko len predné, menej kalorické mliečko. Keď spapajú viac, než vládzu, tak to jednoducho vygrckajú (a mamičky potom riešia reflux, čo je do istej miery vlastne prirodzený jav 🙂 Kvalita mliečka sa mení nielen počas jedného dojčenia - predné zadné mliečko, ale aj v závislosti od veku bábetka - kolostrum, skoré mlieko, zrelé mlieko, neskoré mlieko. Iné zloženie má MM počas dňa, iné môže mať v noci. Je to geniálny a dokonalý, milióny rokov sa vytvárajúci zdroj výživy pre človeka - cicavca, a žiadne UM ho asi nikdy dokonale nenahradí.

Tú harmóniu, ktorú takéto dojčenie vytvára, je dôležité nerušiť žiadnym menením intervalov, obmedzovaním dĺžky dojčenia či dokrmovaním alebo podávaním iných tekutín. Každé jej narušenie vedie k zbytočným problémom pri dojčení, v najhoršom prípade až predčasným odstavením bábetka.

Lekárky a sestričky boli roky zvyknuté na deti živené prevažne UM. Pri UM je výživa založená na úplne inom princípe. Jednak sa UM nedá deliť na predné a zadné. Nezohľadňuje nutričné a výživové potreby daného bábetka, ale má univerzálne zloženie. Neskúma sa, aký objem žalúdka má dané bábetko (muselo by sa merať napr. ultrazvukom), ten rozdiel však môže byť veľmi veľký. Preto výrobcovia na škatuli určia pomer dávkovania na základe nejakého priemeru, a pediatri a mamičky potom už len skúmajú a hádajú, či má bábetko dosť, či málo. Najmä mamičky majú tendenciu robiť mliečko hustejšie, zvyšovať dávky, pretože každý nepokoj bábetka si vysvetľujú hladom a chcú, aby bolo bábetko spokojnejšie. Práve tým, že bábetko prekŕmia, spravia z neho poslušné, ospalé bábetko, ktoré dlho spí. Je to ako u dospelých, keď sa prejeme, tiež sa nám chce spať a s plným žalúdkom spíme dlhšie. Toto nutkanie dolievať - dokrmovať bábetko majú aj dojčiace mamičky, lebo chcú, aby sa ich dieťatko tiež správalo ako ostatné detičky, ticho závidia mamičkám, ktorých deti na UM majú vytvorený od narodenia pravidelný režim a prespia celú noc. No pre malé bábetko je prirodzený pravý opak. Aj mačiatka či šteniatka pijú hocikedy a nemajú režim, sú to cicavce ako aj ľudia.

Takisto bežné tabuľky pre rast detí sú z obdobia, keď prevažovala umelá výživa, deti priberali inak, ako deti dojčené. Sú to vlastne skreslené výsledky meraní našej generácie, a vôbec neodzrkadľujú prírastky a miery detí živených len MM. Deti na MM majú oveľa väčšie odchýlky oproti priemerným deťom než sú odchýlky detí na UM. Rozdiel medzi deťmi rovnakého veku môže byť až niekoľko kg, nielen plus mínus nejakých 75 dkg, ako sa udáva v tabuľkách. Lekári majú stále tendenciu deti škatuľkovať a keď niektoré vytŕča z priemeru, tak je to pre nich ťažko akceptovateľné, za roky svojej praxe na to neboli zvyknutí. No dieťatko tabuľky nepozná, ono sa riadi inštinktom a nie vôľou a predstavami vedcov, lekárov či mamičiek.

Pre takých bacuľkov ako máte Vy platí dvojnásobne, aby mali veľa pohybu od najútlejšieho veku. Čiže už od narodenia, intenzívnejšie od 3 mesiacov, tým, že ich budete dávať na bruško. Ak sú na brušku, budú si prirodzene trénovať svalstvo, vydávať viacej energie, a začnú sa otáčať a motoricky dospievať a váhovo vyrovnávať s ostatnými priemernými deťmi. Ak ich predčasne nebudete stavať na nôžky, učiť sedieť, dávať do chodúľky, tak im ani nehrozí žiadne preťaženie kĺbov a chrbtice. A ak ich od druhého polroka budete zvykať na zdravú a pestrú výživu bez zbytočných prázdnych kalórií, vyrastú z nich štíhle, zdravé a chorobám odolné detičky, ktoré v budúcnosti nebudú sedieť v čakárňach alergológov, ortopédov ....

dididi30
1. sep 2008

annag, mozem ti zatlieskat?? 😀 ty musis mat genialne deti a suprovy zivot 😵 aj ja chceeeeeem 😀

kaluha
1. sep 2008

podla mna okolo kg za mesiac je fajn.a asi vatšie dieta priberá viac ako malinké to asi aj tým že viac papá,a ked rastie a nielen priberá tak je to normálne. moj priberal takto narodil sa 3850g
o 3 týždne 4450g /a dr.povedala že to je vela/
o 4 -//- 5570g /to nehovorila nič/
o 3 -//- 6300g........
a naposledy ked mal 4a pol mesiaca 7750g

nemám pocit že je tučko ale nieje vychudnutý,a pokial diatatko nieje choré /cukrovka,štítna žlaza.../tak nieje žiadny problém s váhov.sú aj horšie veci ako tučnučké diata z toho vyrastie.

No dieťatko tabuľky nepozná, ono sa riadi inštinktom a nie vôľou a predstavami vedcov, lekárov či mamičiek. táto veta sa mi páči je pravdivá!!!!!!!!!

annag
1. sep 2008

dididi, len sa teším z každej chvíľky čo som s deťmi, a je mi jedno, či na prsíčku alebo pri hre alebo pri papaní - nepapaní, dnes si môj malý urobil z mojej kávy more a hrozno boli loďky, no mám sa na neho hnevať? Moja chyba, strčiť mu, i keď vychladnutú kávu pod nos 😀

lenka34
1. sep 2008

môj starší syn vážil v roku 410kg, môj mladší má 9,5kg je kojený, papkáme na obed a olovrant-veľmi nám chutí, v noci si potiahneme3-4x a vôbec to neriešim
annag-krásne sa čítaš, plne s tebou súhlasím 🙂

lenka34
1. sep 2008

stala sa chybička nie 410,ale 10kg 🙂 🙂 🙂 😀

dididi30
1. sep 2008

annag tak tak, ja tiez neviem ci mam niekedy nad neplechami dcery sa smiat ci ju vyhresit, tak skor sa rehocem 😅
sak ako ten cas leti, za chvilu budeme babky 😵 😅

caruzo19
1. sep 2008

pampuliacik,ty len pekne koj kedy si babo zapyta a hlavne cim skor zmen pediatra! mam pocit ze ta stara skola co nuti deti 3 hodiny hladovat je presne ta ista,ako "dame na tu chripku antibiotika" rychlo odtial prec.ja mam tiez doktorku daleko od domu,chodime autom,ta nasa na tu chripku tie antibiotika fakt dava 🙂 myslim ze doktora mozes zmenit az po pol roku od podpisania zmluvy,ale neboj sa,za toho pol roka nema doktorka moc co pokazit,ak vsetky pripadne virozy vychytas prva ty,babo vypije protilatky v mliecku a uz potom zmenit mozes.zasada je,kam dieta,tam matka 🙂

kaskya
1. sep 2008

Ahojik. Tá váha by trápila aj mňa. Skús sa vyšetriť ty na cukrovku. Napadlo ma to ako prvé...

katrin82
1. sep 2008

ajdika:vobec sa netrap. skus sa pozriet do mojich albumov na mojho alexika - miselinka.
on sa narodil 3390g a 52 cm prve dva mesiace priberal po 2 kila, cize ako 2-mesacny mal 7500g a 60 cm. boli sme aj hospitalizovany v nemocke, robili mu kadejake vysetrenia, pricom ma pri nich aj riadne vystrasili, ale nakoniec nic nezistili. Z endokrinologickeho hladiska vsetko ok, hormony stitnej zlazy, inzulin, rastovy hormon v norme. Takisto nam robili aj genetcke testy a tiez mu vysli ok, cize lekari to nakoniec uzavreli, ze mam tukove mlieko a ze vlastne pribera len z mojho mlieka, kedze bol len kojeny. Teraz o 5 dni bude mat 7 mesiacov a ma 11 kil. Uz sme mali aj 11500g, ale od kedy prikrmujem schudol pol kila a vlastne uz mesiac sa drzi na rovnakej vahe 11 kil.
takze vobec si tym nelam hlavu a babätku daj papat kedy si vypyta a vobec ho neobmedzuj. neboj vsetko je ok a tak ako ma byt, drzim palce, vsetko dobre 😉 🙂

ajdika
autor
2. sep 2008

katrin, malinký je ale riadny macko 🙂 , ale je nádherný. Úplný protiklad proti Tebe, Ty si taká chudunká. No ten môj nie až taký, aj keď má plné líčka (keď bude čas, šupnem sem nejaké fotky), mne sa zdá taký akurát. Tak sa budem držať doktorky a nebudem sa báť. Kaskya, myslím, že cukrovka to nebude, robili nám predsa testy, všetko v norme a aj mi brali často krv kvôli Rh faktoru, taktiež v nemocnici, myslím, že by sa im to tam ukázalo, ak by som mala vyššiu alebo nižšiu hladinu cukru v krvi, aj keď jeden nikdy nevie... No, uvidíme,aký bude,keď bude väčší a bude mať predsa len väčší pohyb, ako má teraz. Predsa len, teraz väčšinu dňa aj noci ešte prespí a prepapká, tak možno sa to ustáli.

cicushka
2. sep 2008

Viem, ze su tabulky, kde je napisane, kolko by malo cca dieta pribrat v prvych tyzdnoch a mesiacoch. Doktor nam odporucil snazit sa neprekocit to horne cislo, aby sme nezatazovali oblicky. Tiez sme v jednom obdobi pribrali viac, ako by bolo vhodne a doporucil mi dat si medzi kazdym kojenim prestavku aspon 2.5 hod.

Mala v tedy tusim 2-3 mesiace.

annag
2. sep 2008

cicushka, áno, veľké priberanie môže zaťažiť obličky, ale u detí na UM, resp. detí dokrmovaných UM.

MM má optimálne zloženie pre dieťa, veľmi rýchlo a ľahko sa trávi - ( preto aj tá častejšia potreba dojčiť), živiny (ako vitamíny, minerály, enzýmy, amynokyseliny, hormóny, rastové faktory ...) sa optimálne z neho získavajú aj trávia bez toho, aby zaťažovali obličky, pečeň, tráviaci trakt. Napr. MM obsahuje veľmi málo bielkovín oproti kravskému (z ktorého je vyrábané aj UM), pri trávení sa z nich tvoria malé, ľahko stráviteľné hrudky, z BKM sa tvoria ťažko stráviteľné veľké hrudky. Enzým lipáza napr. tiež umožňuje ľahké trávenie mliečnych tukov, tá sa v žiadnom inom mlieku nenachádza (tuším iba pri gorilách).

Preto pri deťoch na UM, a najmä na mlieku s neadataptovanou - neupravenou BKM sa môže organizmus bábetka neúmerne zaťažiť, ale pri MM nie. Takisto môže dôjsť k záťaži pri predčasnom zavádzaní príkrmov a iných cudzorodých látok (napr. pri liekoch, drogách, alkohole mamičky ...)

mywiel
2. sep 2008

Annag vidno ze mas skusenosti. Rada citam tvoje prispevky, vzdy cloveka povzbudia a uistia ze je na spravnej ceste. 😉 😵

mazlitko
3. sep 2008

annag..áno, píšeš velmi múdro a hlavne pravdivo so skúsenosťami...ja som sa to už pýtala v jednom fore, ale opýtam sa to aj tu, či si nejaká zdravotníčka alebo sú to len čisto skúsenosti a materinské inštinkty a veci s tým súvisiace? 🙂

annag
3. sep 2008

nie som zdravotníčka, len moje skúsenosti, skúsenosti iných mamičiek a moja zvedavosť, ktorá má viedla naštudovať si to aj z odbornej stránky, lebo dojčenie je krásna a prirodzená súčasť života dieťatka a mamičky 🙂