Slabé priberanie - mám málo mlieka?

katka271
13. jún 2009

Ahojte, mozno mi budete vediet poradit. Mam skoro desat mesacneho synceka a od narodenia mame u neho problem s papanim a priberanim. Narodil sa drobnejsi (2900 g) a odmala slabo papal a malo priberal. Ale posledne vazenie ma dost vystrasilo a naozaj sa mi uz prestava pozdavat, kolko vazi.
Toto su jeho posledne hmotnostne prirastky:

7,5 mesiaca = 7,000g
9,5mesiaca = 7,340g.

Cez den prikrmy papa kolisavo - v niektore dni spapa len par lyziciek prikrmov, dnes ale naopak doslova zral, co som mu ponukla.

Tak mi napadlo, co ked sa mi v dosledku zavadzania prikrmov stratilo mlieko a preto za posledne dva mesiace tak malo pribral?
Ja od zaciatku kojenia necitim, ci maly mlieko naozaj taha alebo ma len cuca, takze v tomto to zial neviem posudit. Ale doteraz som vzdy par sekund po tom, co sa maly prisal, citila, ako sa mi spustilo mlieko, a ten pocit uz zopar tyzdnov nemam. Tiez uz vobec nemam taky ten pocit plnosti, ked maly napriklad dlhsie spal a mne sa prsia preplnili mliekom, teraz uz mam namiesto byvalych prs 75E len take - neviem najst setrnejsi vyraz nez - mlandrave handricky trepotajuce sa na hrudi ( 😢 )
Na druhej strane maly ma stale cuca rad a casto - dokopy asi 8-9krat za 24hodin, a tiez takmer uplne odmieta caj ci vodu, precika urcite tych 8plienociek za den a aj kaka skoro pravidelne, co by zas nasvecovalo tomu, ze tekutin z mliecka ma dost.

Mozno sa vam zda, ze to privela riesim, ale ked mal maly dva mesiace, jedna pediatricka ma zvozila, ze je podvyziveny, hypotroficky a ze hladuje a ze za to mozem ja, lebo mam malo mlieka. Ono sa vtedy ukazalo, ze asi nemala pravdu, ale ja uz mam odvtedy stale stres, ci to mlieko mam, ci je vsetko tak ako ma byt, preto aj teraz sa trapim tym slabym priberanim..

roka96
13. jún 2009

a neskúsila si si odsat?? Ja som to robila vždy vtedy ked som nemala istotu. A odsávala som si napr. pár minút aby som vedela, či mám alebo nie. ja som pocit, že sa mi plnia cítila iba zo začiatku tiež to teraz podla toho necítim. Ale ja si myslím, že ked má pocikané plienky a nepije moc čajíku tak ho máš.. a cez den čo papá.. chutí mu? My sme v 10 mesiacoch papali mliečko už len ráno a večer a okrem toho už veľa iného.. a doktorka čo hovorí na to priberanie??

dm1
13. jún 2009

katka skus sa poradit tu na konikovi s annag v teme dakujeme annag ona vie dobre poradit co sa tyka dojcenia.

annag
13. jún 2009

katka, maličký pribral ešte celkom dobre na svoj vek. Nutričné potreby mu už musia dodávať najmä príkrmy - teda skôr sa zameraj na to, aby dobre papal tie. Mliečko sa Ti nestratilo - mliečka je dosť - dobre ciká, aj počet dojčení je dostatočný. No v jeho veku už potrebuje priberať aj z iného než z mliečka. Zavádzanie príkrmov je o nahrádzaní mlieka prevažne nemliečnym jedlom a prejsť na umelé mlieko nemá zmysel. On potrebuje papať a dopĺňať si kalórie z iných jedál. Anemický nie je?

stvura
13. jún 2009

Katka, vahu co pises svojho synceka, to ako keby si pisala vahu mojho Alexka. Moj ma 7400g - 9mesiacov a 3tyzdne, je to vsak zive striebro a ma taku mensiu, no pevnu postavu. Nikto mi nehovori ze je podviziveny, akurat zo zaciatku okolo tretieho mesiaca sa pediatricke jeho vaha nezdala, vraj malo pribera, no podla mna je okej, nezaoberam sa tym, lebo je velmi zivy, sikovny na svoj vek {stojime, chodime za jednu ruku, vsetko skumame}. Hlavne zaved do prikrmov vela maska a zeleniny ktora obsahuje vlakninu a zelezo.

katka271
autor
13. jún 2009

Anemicky bol ako maly, ako sest-mesacnemu sa mu to upravilo a odvtedy sa mu krv nebrala. Lekarka sa tvarila, ze je to uplne normalna vaha. Ale ma v klientele velmi malo deti a tym padom dost malo skusenosti, aj nam uz spravila par kiksov, tak neviem ci je v tomto smerodajna..
Uz som pisala, ze cez den je to s prikrmami rozne - niekedy zje na desiatu a na obed len par lyziciek, inokedy papa krasne, naozaj to kolise. Varim mu vsetku povolenu zeleninku, ovocie, uz papa aj jogurt, piskotky, ovsene vlocky.
Asi skusim toho mliecka si odsat, aj mne pred tym pomahalo takto sa uistit, ze je vsetko ok
Este mi napadlo - asi tri tyzdne mu nedavam na veceru mliecne ryzove kase - zistila som, ze ho z nich zapekalo. Teraz mu namiesto nich varim vo vode krupicu (psenicnu a kukuricnu) s lyzickou jogurtu, moze to byt malo vyzivne?

katka271
autor
13. jún 2009

Stvura, aj my mame ciperku - sice este nechodi, ale od mala sa nonstop hybe, stale poskakuje, mece sa, este aj prebalujeme sa hopsajuc v stoji 🙂
Inak vo vsetkom ostatnom sa vyvija tak, ako ma, je to stastne zdravo vyzerajuce dieta na nozickach ako spagetky 🙂

annag
13. jún 2009

kaše sú výživné tiež. Skôr môžeš pridať aj olovrant, následne i raňajky tak, aby si sa dostala na cca 5 príkrmov denne okolo roka. Drvivá väčšina mamičiek po polroku neodsaje vôbec nič - ani to nie je potrebné. Dojčenie a mliečko prináša bábetku v jeho veku najmä obranné látky, vitamíny .... o kalórie sa majú postarať príkrmy.

stvura
13. jún 2009

No ta kukuricna kasa u mojho nemala uspech...pohankovu, psenicnu a krupovu moze so sebazaprenim...zatial mu chutia Hipp kase, tak sme v pohode. Tiez raz papa ako hlados, inokedy len mlieko a obed. Ved hod nejake foto nech pozrieme....nase nozky su take "sportove", no nie chude...xixi. Ja neodsavam a ani som si nikdy neodsavala, no podla naliatia je mlieka hadam dost...xixi