Šmatľanie pri prvých krôčkoch. Ako to riešiť?

adetka
26. nov 2007

Moja takmer rocna dcerka (v sobotu) pri chodeni... za obidve rucicky zatial... smatla na pravu nohu... dava ju dovnutra (lavu kladie dobre)... neviete, ci je to prechodne... alebo sa mam strachovat 😅 ...

pediatricka mi povedala, aby som jej skusila dva tyzdne davat topanocky naopak... a ak sa to nezlepsi... ze nas posle k ortopedovi...

smatlali vam deticky pri prvych krockoch?... ako ste to riesili?... alebo si myslite, ze robim z kmara somara... a ze kd zacne chodit sama... ze sa to upravi?

milhaus
26. nov 2007

smatla stale alebo len niekedy, aj moja niekedy smatle, musi jej peta dobre sediet na nožke a čo nosi, čo ma obute?

marorlinko
26. nov 2007

aj moj smatla dakedy,vsimla somsi,ze zalezi,co ma obute a aka tazka je ta obuv.,tak mu davam ,len lahku obuv,doma je len v ponozkach.verim,ze sa to upravi casom.

milhaus
26. nov 2007

to ked ešte nevedia dobre chodit tak všetky smatlaju, aj moja smatlala a vykrucala sa, teraz chodi o jednej ruke a už je to lepšie ale aj ona občas zle stupi, doma nosi papučky ale momentalne je bosa, to väčšinou len ked ma dlhe pancuchy aby to nevlačila za sebou tak ju obujem ale i tak sa vyzuje sama

vavka33
26. nov 2007

Adetka,netahaj ju zbytocne po doktoroch,ona zacne nozky klast normalne,ked zacne chodit.zisti,ze tak neudrzi rovnovahu a polozi ju spravne. 😉 hlavne ako pisu baby,zalezi,co ma obute.Lea chodi uz mesiac a vzdy mala na nozke lahku obuv,ziadne pevne tazke topky,len capacky a papucky a na vonka take lahunke topky

adetka
autor
26. nov 2007

ona smatle aj bez topanociek... doma... dokonca aj na spickach skruca pravu do vnutra... obcas urobi par krokov normalne... nemame ziadne papucky, ani capacky sme nenosili... mame iba jedny lahucke topanocky a jedny tvrdsie... ale smatle v oboch...

marorlinko
27. nov 2007

adetka, nepouziva mala chodak?
lebo vacsinou vtedy deti sa stavaju a chodia po spickach,ak ano davaj ju tam co najmenej, aj moj zacal tak vkuse na spickach, uz je to lepsie.

vavka33
27. nov 2007

moja chodila chodaku od piatich mesiacov.ked pred mesiacom zacala chodit,tak chodila po spickach,ale uz doslapuje na celu nozku. 😉

adetka
autor
28. nov 2007

Mirka nebola v chodaku takmer vobec... dala som ju tam mozo tri razy... a to az po desiatom mesiaci... ked uz chodila za rucicky a okolo nabytku... ale zda sa mi, ze ste mali pravdu... a v lahsich topankach smatle menej...
tak pockam... az kym bude chodit sama... 😉
DAKUJEM

vroni
28. nov 2007

Adetka, doporucujem tvojej pediatricke Hysteps. Takmer vsetky deti smatlu, je to uplne normalne. Svaly chodidla, ktoru su zodpovedne za rovne chodenie sa vyvijaju do troch rokov, dovtedy ma aj "narok" dieta smatlat. Topanky neobuvaj ziadne (no, na von samozrejme ano 😀 ) a uz vobec nie naopak. To je co za vtakovinu? 😠 Dieta ma chodit bose alebo v ponozkach, resp. lahuckych a makkych papuckach ak je v byte zima. Pevne topanocky, tak super odporucane niektorymi nasimi zaspatymi "expertami" sa uz roky vsade na svete zakazuju (nakolko brania sdravemu rastu chodidla). Kotnik nam sluzi na to, aby chodidlom otacal, nie na to, aby bol pevny (alebo zasadrujeme detom aj kolena a bedrove klby, nech su aj tie pevne? 🙄 ) Nedaj sa stresovat a v pohode nechaj malu "smatlat" 🙂

marorlinko
28. nov 2007

vroni, som rada,ze si to tu napisala, koli tomu,ze aj moj smatla a aj to ,co sa tyka tej pevnej obuvy,tak moj ju ani nema,lebo on potrebuje aj tak vacsie c.topanok, jak ma mat,koli ponozke,topanky su uzke pre jeho nohu,tak ma vacsie cislo.ale zase nie priliz.
adetka skvely prispevok.

susanh
20. dec 2007

Az teraz som objavila tuto temu a som rada. Naša Nata uz chodí 2 mesiace sama, a stále dáva ľavú nohu dovnutra. Ja som tomu tiež neprikladala význam, že však sa to upraví, ale keď už si to na nej všiímli aj druhí, spýtam sa na to Dr. na poradni. Dúfam, že to je tak, ako pise Vroni a ze to prejde. Ja som ako decko mala totalne "ixaky" vidno to aj na fotkach, a same sa to spravilo. 🙂

ivankaalenka
21. dec 2007

Baby ste ma teraz prekvapili, ja som teda nechavala malu co najdlhsie bez topanociek na spravny vyvoj nozky, ale teraz ma obutu Protetiku a to zrovna lahke a makke nie je. Mam aj jedny strikovane papucky, co mi manzel poslal z Irska, ale som ich malo vyuzivala, asi sa to zmeni, som si myslela, ze ma mat pevnu nozku, ved tie sandalky aj stali penazi...som zmatena...

xxmargaretka
28. máj 2008

ahoj baby..anna ked zacala chodit tak nesmatlala vobec a to mala presne lahle tenke letne capacky a jak sme zacali nosit zimne boty tak to zacalo a nie a nie skoncit..ked je bosa tak chodi normalne len s casu na cas si vsimnem,ze da nozku smerom dnu,ale ked je obuta tak je to katastrofa..zrovna dnes som vonku stretla dr a vravela jej to tak na buduci tyzden si ideme pre papier k ortopedovy som zvedava co povie a hlavne ci daco aj poriesi.ako tak citam tak dufam,ze s toho vyrastie ked ma na to podla vas do 3r..

miriamkac
28. máj 2008

vroni pridam moj nazor. Rovno napisem, ze nie som odbornik ani lekar, ci ortoped. V niecom mas pravdu (obuvat naopak topanky sa mi tiez zda divne, a aj s tym smatlanim mozes mat pravdu), ale nechat behat dieta, ktore sa ledva naucilo same chodit v ponozkach napr. po parketach alebo podlahe sa mi zda dost kruto ohladom na jeho bezpecnost, dalsia vec ku ktorej mam vyhrady je, ze dieta ma chodit bose, ale po nespevnenom povrchu (trava, piesok), po pevnom povrchu by malo byt obute v topanockach, nie preto, ze sa s kotnikom otaca, ale preto, lebo ten malicky kotnicek este uplne nevyvinuty nesia vahu celeho telicka a aby sa nevytykal, preto pevne topanocky. A predsa dieta nie je obute v topankach cely den......Ber to ako nazor od laiky, tiez maminy 😀
Moja dcera nesmatle, a odvtedy ako zacala chodit ma pevne topanocky s ortopedickou vlozkou. Chalani este sami nechodia, ale ked sa hraju a stavaju sa o vsetko mozne, su obuti.

vroni
29. máj 2008

Miriamka, ja som si tento názor vypočula od môjho pediatra a dvoch ortopédov, špecializovaných na detskú ortopédiu. Naša opička mala problémy s kĺbikmi a tak musí byť sledovaná u ortopéda a ten pôvodný išiel už do dôchodku (zato od dvoch) Problém je v tom, že ako sa dieťa učí, pevnie aj kotník (dieťa nezačne hneď behať a stavia sa tiež pomaličky) a keď mu ho spevníš "umelou" pomocou, nemá šancu sa "naučiť" pomôcť si sám. Inak už aj mnoho pediatrov na Slovensku odporúča nechať deti chodiť bosé (hlavne na nespevnených povrchoch 😉 ) a čo sa týka tých parkiet a dlážok - ponožky s gumenými cuplíkmi to istia 😀 (v samotných ponožkách je to fakt trochu moc šmykľavé) Tiež nie som odborník, ale verím tomu, že boli odborníci tí, ktorí mi to takto vysvetlili. Narozdiel od niektorých rádoby odborníkov, ktorí ordinujú na Slovensku (nie že by neboli aj tu, ale je ich predsa len menší počet....) Inak, stačí hodiť do googla túto tému a on ti vypluje tisícky stránok (vo viacerých jazykoch), prečo je nezdravé obúvať dieťatu priskoro topánky..... Ale beriem, že máš iný názor ako ja 😀 😀 😀 , každá chceme pre svojich drobcov to najlepšie (inak, najstarší syn chodí dodnes k ortopédovi ako na klavír s plochými nohami - riadne plochými - a ortopéd mu povedal, že mu ako dieťaťu priskoro obúvali topánky - iný ortopéd, toto dieťa býva v inom meste (je to vlastne chlapov syn a nie môj...))

miriamkac
29. máj 2008

vroni hmmmm...ono to vyzera, ze "kolko ludi tolko chuti"....neviem to inac vystihnut 😝 ...
este sa opytam...Kedy je potom vhodny cas obut dietatu topanky? (že mu ako dieťaťu priskoro obúvali topánky) 🙂 .....A tie gumene cupliky v ponozkach nefunguju (aspon na nasich parketach, alebo sme mali nekvalitne ponozky) mala si v nich rozbila skoro "zobak" tak som ich smarila do kosa (a to uz riadne chodila 🙂 )
Drzala som sa este jednej mudrosti ze deti, ktore sa maju ucit liezt nemali by byt obute....to potvrdzujem, odskusane a funguje... 🙂 (ale ono to je nakoniec aj logicke 🙂 )....

vroni
31. máj 2008

Asi to bude tak. Tie cuplíky na ponožkách majú byť podľa možnosti čo najväčšie. Tie "bodky" sú na efekt a na ho... No, veď vieš. Najlepšie sú také s gumenými plochami, taký gumové obdĺžniky na ponožke, ktoré samozrejme nie je poriadne dostať (áno, aj tu toho plno nie je dostať 😀 )
S tým skorým obúvaním - s týmto obvinením sa dovalil náš puberťák a jeho tatko mu vysvetľoval, že vtedy lekári kázali, že keď sa začne dieťa stavať, treba mu začať obúvať podľa možnosti pevné topánky (má 14) a dnes (často tí istí doktori 🙄 ) vyčítajú rodičom, že dávali tie topánky priskoro 😠 Nám teraz doktori tvrdia, že topánky len proti zime a prípadnej špine (lebo nenechám decko behať bosé po chodníkoch), minimálne do troch až piatich rokov, dovtedy sa vyvíja klenba chodidla. A papuče su fúúúúúúj a zakázané pre všetkých naveky (teda aj dospelí, ale tí možu eventuelne zdravotné, keď ich už rodičia pokazili 😀 )
Ono z toho vidíš, že to je vlastne fuk. Nech robíme čo robíme, o desať rokov to bude vyzerať celkom inak a naše deti nám budú vyčítať, ako sme len mohli......

cikyta
14. mar 2010

Vroni-tiež som bola u dvoch ortopedov špec.na detske nôžky a tiež sme mali problémy s klbimkmi.(Do 8 mes.frak.perinku medzi nôžkami.)
V 9. mes.mi začala dcerka chodiť a nám kázali hned papučky či topánočky s pevnou pätou,klenbou a miernym opätkom.
Teraz mi začala trochu šmatlať jednou nôžkou,ale tá nôžka má tendenciu sa tak vytáčať,kedže sa tak narodila.Mala ju zaborenu v placente.Cviky moc nepomohli,tak som zvedavá,čo dalej...
(Ked je bosá , šmatle velmi,ked ju obujem,je to len mierne)

pedroma
15. mar 2010

ahojte,
mňa by zaujímalo - od zakladateľky cez ostatnych prispievateľov - či sa tá chôdza nakoniec upravila, keď sú už detičky o čosi staršie. Ozvete sa???

Ja som síce doteraz neprispela, ale my šmatleme doteraz 😖

cikyta
15. mar 2010

No 4 roky... 😔 Ale tiež by ma to zaujímalo. ☹

domca1511
24. máj 2011

Ahoj.Moja tiez zacala nedavno šmatlať a chodi uz viac nez polroka.Pravu nohu stača dnu a len v ponožkach doma nesmie lebo vo večšine domu sa nevyzuva a to by vyzeralo.a je cely den od rana od7 do vecera na dvore tak obuta byt musi.

vroni
25. máj 2011

Moje dieta uz nesmatle, do nejakeho tri a pol roka sa jej obcas lava nozicka mierne tocila dovnutra, teraz uz nic, klenba je vyvinuta, nozky rovne, po smatlani ani stopa (boli sme na kontrole u ortopeda pred mesiacom). Dedicnostou to nebude, ja aj jej cteny otec smatleme (nie tak, ze by sme sa potkynali o vlastne nohy, ale volnym okom viditelne) Vedlajsi ucinok neobuvania topanok ale je, ze dietatu by som papuce (akekolvek) musela na nohy pribit, aby tam zostali 😠 Topanky kupujeme normalne (teda nie ortopedicke, ale nie od cinana 😉 )
Pubertak smatle dodnes.

katrinka8
25. máj 2011

Ja len na margo tych chodakov a chodenia po spickach - dcerka bude mat o tyzden rok, v chodaku nikdy nebola (a ani nebude 😀 ), a napriek tomu chodi po spickach. Teda, ona chodi okolo nabytku uz dost dlho, asi od polovice 9. mesiaca. Ale sama nie a nie sa pustit. Ked ju obcas chytime popod pazuchy alebo za ruky (nie tak, ze natiahnute dohora, ze by bola "ako opica" natiahnuta, proste ze sa pridrza svojou vahou a nas sa pridrza ako opory), tak chodi po spickach. Obcas len doslapuje na celu nohu. Obuta je vzdy len v ponozkach s protismykovou podrazkou, doma mame plavacky. Tak isto chodi aj u rodicov po koberci - po spickach, obcas na celu nozku... Inak som tiez citala nazor detskeho ortopeda, ze dietatko, ked sa uci chodit, nema mat topanocky ani papucky (doma, jasne, ze vonku nebude behat v ponozkach), ze ma byt co najviac bose alebo v tych protismykovych ponozkach.
Mna by skor zaujimalo, ako sa babatko "pusti" chodit. Da sa ho k tomu motivovat nejako? U nas nezaberaju ziadne hracky na "nedostupnych" miestach, proste ked nieco chce, co je mimo dosah, da sa na 4 a ide si tak. Proste "nejaka chodza" nasu Terezku nezaujima 🙂

anjelicek26
25. máj 2011

@katrinka8 - nasho tiez chodza nezaujima, ani za ruky, ani pri nabytku, proste KROK neurobi. Stvornozkuje uz dlllho ako drak, stoji dlho a pekne sam, aj sa vie ked stoji pekne hrat s vecami, co ma v rukach... ale nechce ani jednu nohu polozit pred druhu.

Ja si myslim, ze na to raz prijde 😀 Aspon nie je taky samovrah, ako bola dcerka, ta sa pustila aj ked to este nevedela, hlavou vpreeed 🙄

No a spickovanie je normalny vyvojovy stupen chodze, dieta sa uci nozicku pokladat, potom kracat a nastupovat celym chodidlom, potom rolovat styl spicka/päta a to trva aj do dvoch rockov...co treba riesit su silno vpadnute clenky ci vytacanie chodidla. A to cielenym cvicenim.

katrinka8
25. máj 2011

@anjelicek26 - to je super, ze stoji sam, sikovnik! Nasa ani stat sama bez drzania nechce (len opreta alebo ked sa pridrza), je strasne opatrna, ohmata, a ked nic, tak sa pusti na 4 😀 Akurat som ju naucila, ze ked chce zliezt z gauca alebo z postele, ma sa otocit "ritkou" - tak si zlieza ako drak sama 😀

Veru, uz len cakat, ze sa to naucia 😀

carodejnica
25. máj 2011

@katrinka8 @anjelicek26 dievčatá nestresujte 😵 moja dcérka začala 4nožkovať až v 11 mesiacoch (dovtedy sa plazila), popri nábytku začala chodiť v roku ale gro pohybu bolo stále 4nožkovanie a to až niekoľko mesiacov, pustila sa sama chodiť tak naplno až v 17 mesiacoch !, v ničom som ju nenútila ani nesúrila, nechala som to na ňu samú a dnes by ni nepovedal, že začala chodiť tak neskoro, behá ako malý čertík.... 😅

anjelicek26
25. máj 2011

@katrinka8 - tak my ideme s postele este stale hlavou vpred, toto mu este nedocvaklo, ved ho mama zatial vzdy zachytila, no nie? Nas sa minuly tyzden naucil vliezt do susicky... veeelmi dolezita cinnost 😀

Stoji sam tak pekne asi 10 dni 😵

@carodejnica - nestresujem, len on ma vonku chudak odrete kolena, ked stale lozi, hlavne beton, a dlhe gate ak bude teplo mu dat nemozem... vcera rozodral rifle..zasa 😝

carodejnica
25. máj 2011

@anjelicek26 jasné, smejem sa 😵 no viem si to predstaviť, toto som si aj ja užila, ale riešila som to tak, že vonku väčšinou sedela v kočíku (našťastie tam vydržala), alebo kočík tlačila (za madlo, takže sme mali obdobu aktívneho chodítka), tak rada akože "chodila" 😅 ... inak teraz ma napadlo, ja som ju nejak vonku nenechávala 4nožkovať, nemala som moc kde 😕

anjelicek26
25. máj 2011

@carodejnica - nas ani ked nieco tlaci nechce krokovat, proste to neni ten "jeho"sposob pohybu, takze to je vesele, ale tak snad onedlho 😀 My mame zahradu len travicka, preliezky, plot vysoky okolo.... tak su tam velmi casto s dcerkou a maly lozi krizom-krazom, nema sa mu tam co stat, ale teda nohavic znici mesacne tak zo 5-6 🙄

katrinka8
26. máj 2011

@anjelicek26 - no, aj to uzitocne znalosti - asi aby sa mohol zamocit a potom osusit 😀
@carodejnica - presne ako vravi anjelicek, problem vonku - ona mi v kociku neobsedi, ale vonku ju dat nemozem, lebo by si obila kolena... tlacit kocik sa neda a ani nema zaujem. Na ihrisku by sa najradsej rozbehla za detmi, ale nevie ako - len po 4, co je opat nemozne... preto sme trosku netrpezlive 😀 Ale ved sa naucia 😉