Šmatľanie pri prvých krôčkoch. Ako to riešiť?

adetka
26. nov 2007

Moja takmer rocna dcerka (v sobotu) pri chodeni... za obidve rucicky zatial... smatla na pravu nohu... dava ju dovnutra (lavu kladie dobre)... neviete, ci je to prechodne... alebo sa mam strachovat 😅 ...

pediatricka mi povedala, aby som jej skusila dva tyzdne davat topanocky naopak... a ak sa to nezlepsi... ze nas posle k ortopedovi...

smatlali vam deticky pri prvych krockoch?... ako ste to riesili?... alebo si myslite, ze robim z kmara somara... a ze kd zacne chodit sama... ze sa to upravi?

lenulien
5. feb 2013

@miriamkac Viem,že je to starý príspevok, ale práve to riešim a mám rovnaký názor, chôdza na boso je zdravá,ale po piesku, štrku, tráve vonku, na rovnej podlahe má mať dieťa topánočku preto,lebo nárazy na tvrdú podlahu sú silné, aby ho neboleli nožičky, skôr sa odváži našlapovať, keď má pevnú nôžku. Predstavte si,že máte mäkkučné členky, ktoré vás ledva nesú, lebo sa vykrúcajú-určite by sa vám lepšie šlo, keby vám to niekto spevnil. A chôdza na boso na rovnom povrchu-podlaha,dlažba,laminát vedieť k plochej nohe. Takže aj na boso je zdravé-ale za určitých podmienok a s topánočkami je to tiež v poriadku za určitých podmienok. Tie majú byť kotníkové s pevnou pätou a pevnou ale ohybnou podrážkou a ľahké z tenučkej kože. To,že sa teraz odporúčajú len nejaké peddy z USA bez podrážky a spevnenia. Nech si to tam Američania nosia, aj v Mekáči sa stravujú a berieme si z toho príklad? Ja teda nie. Takže nie všetko, čo sa skúša zavádzať je aj dobré a správne, po čase sa príde na to,že ľudia majú problémy-vyššie % plochých nôh a krivých chrbtíc a vyvodia záver,že to nebol dobrý nápad. To je môj názor, každý môže mať nejaký a ja mám takýto.

lenulien
5. feb 2013

@carodejnica Presne takto sa to vyvíja aj u nás až na to,že malý už bude mať 18 M a sám sa ešte nepúšťa chodiť,ale keď dievča mohlo začať chodiť v 17 M,tak on môže kľudne niečo po 18 M a myslím,že nič nestratí ani mu nič neujde a netreba hneď behať po Dr. a cvičiť s nimi ako s opičkami. Tiež som ho do ničoho nenútila, možno by začal skôr, ak by som ho nútila ale myslím si,že pre vývoj aj chrbtice napríklad je lepšie to nechať tak ako to ide a nie to siliť za každú cenu.

bubutko
4. dec 2013

veru, ortoped nam kazal kupit na prve kroky pevne kozene clenkove snurovacie topanky s ohybnou podrazkou, aj sme kupili. mala som vsak dilemu ci nenechat doma chodit ho len v kozenych capackach co teraz letia. ale ked som videla dnes v MC dieta ako chodi v tych capackach....totalne smatlalo a noha mu v tom behala z boka na bok, tak nie. mozno ich mal uz obnosene neviem, ale nevyzeralo to zdravo. maly mi sice v tych vysokych kozenych botach chodi ako pstros tak dviha nohy vysoko ale aspon ma pevnu nozku a nesmatle.

cikyta
4. sep 2014

@pedroma Jéjda.....už som aj zabudla, že sme niekedy šmatlali 😅 Máme 5 rokov a chodíme krásne 🙂 (skrz ploche nožky si dávame šiť ortop.obuv, ale šmatlanie nemáme 🙂 )
Vy ste na tom ako ?

(Mám 8.roč. synovca a ten strašne šmatle. Uplná hrôza ☹ (Jeho mama to nerieši. Vyhlásila, že začal v 4.rokoch a že ho to prejde......je mi z jej prístupu nanič 😒 )

pedroma
4. sep 2014

@cikyta smatleme doteraz :( nie tak vyrazne ako v zaciatkoch chodenia, ale predsa.

cikyta
4. sep 2014

@pedroma a ortoped to rieši u vás ako ? ☹

cholitko
4. sep 2014

.

proudmary
4. sep 2014

Moja dcera tiez trosku smatle, spicky noh do vnutra, ale v rodine mam ortopeda a on vravi, ze je to ok. Spravil taky test, ze ju zdvihol do vzduchu a polozil na zem-vtedy mala nohy rovno, tak povedal, ze to je OK. Aj ked uteka, dava nohy OK. Len ked chodi, tak smatle 🙂 Mozno sa to sano upravi, ved dospalaci uz takto nesmatlu, ci ano? Ma skoro 3 roky