Sťahovanie predkožky - kedy začať?

expertka8
2. aug 2006

Skúsené maminy *xlapčekov*,
názory lekárov na danú problematiku sa odlišujú...syn má 5 mes. a pediatrička nám vyslovene zakázala čokoľvek *robiť* s predkožkou...nexcem nič zanedbať a preto sa obraciam na vás...kedy ste začali *riešiť* daný problém???

shaula
3. máj 2009

Panterka, pokud to mým selským rozumem chápu správně, tak jsou 2 důvody, proč nejde stahovat předkožka. Za prvé je ještě pevně přichycená (což je případ Sisstin) a tady se dá strhnout. Za druhé má zúženou předkožku (tvůj případ) a to bys to chtěla jako strhnout jak? Tady naopak pokud se přetáhne násilím, nepůjde mu vrátit a pak jsem slyšela, že je nutný rychlý lékařský zákrok. V tomhle případě pokud nepůjde přetáhnout, tak bude zřejmě jediným řešením obřízka.
Takhle tomu rozumím já, ale jestli je to blbost, tak mě někdo opravte.

panterka
3. máj 2009

shaula, já to strhávat ani s tím nic jinýho dělat nechci 😅 ono nám to přetáhnout už docela jde a to přetahujem tak nějak 14dní i podle dr. to bude dobrý 😅 tak nevím, co Ti mám odpovědět... jen jsem napsala, jak je to u nás s tím přetahováním, že se názory na to, kdy začít mění s dobou 😅

terezka044
3. máj 2009

som citala dnes jeden pribeh ked mamicka 7mesacneho chlapceka mu nechcela stahovat predkozku lebo sa jej to zdalo skoro, a pediatricka ze to musi ist a nasilu mu to pretiahla, malemu sa spravila nejaka opuchlina z toho a teraz mozno pojde na obriezku 😠
nechapem ze este take pediatricky vobec su, co robia nieco nasilu a vyslovene ked si to matka nezela... 😔 😔 😔

sisstin
3. máj 2009

holky..já pořád nevím...co bude, přítel mi říkal, že to dělali jeho bratrovi..a žádný sado maso to nebylo..jako brečel, ale žádné hrůzy, jaké se zde popisují 😕 uvidím, jak moc mu to uvolní ta mastička..a dle toho asi pak ten zákrok zvážím 😕 hlavně, když se to už přetáhne..a pak se poctivě přetahuje každý den a myje se to, tak už maj kluci pokoj 😉kamarádka mi říkala jednu story, že měla nějakou známou, co chodila s klukem(28let) a vůbec neměl zájem o sex..a pak zjistila, že mu v tomhle věku předkožka prostě nejde přetáhnout..a on se bál to řešit..takže docela síla 😅 😅

terezka: tak 7m je fakt malej,ale ten 1,5rok ..nám to fakt nejde skoro vůbec 😉

anke
3. máj 2009

ahojte, tak ja se na to ptala kamarada urologa a ten kazal stahovat - ale jemne, setrne s laskou a trpelivosti po koupeli nebo v relaxovanem stavu, ze pry mi da maly sam najevo, kdy uz to bude pres ... no jooo, kdyz on si tam nenecha sahnout - vubec ... ja se mu teda nedivim, ale nechci se s nim prat, aby nemel trauma a nebal se pak treba zenskych, detska to stahla, kam to slo a rekla ok - ona rika do 2 let nesahat ... tak ja nevim 😕

zuzula25
3. máj 2009

ja som ten zakrok videla na praxi a nic strasneho to nebolo.ano dietatko to boli a boji sa.robili to takemu 7 rocnemu chlapcovi a po zakroku za zas usmieval

terezka044
3. máj 2009

sisstin tak ja napriklad som zvyknuta na chlapa s obriezkou a asi by sa mi divne spalo s niekym, kto obriezku nema, pride mi to take.. nepekne a divne 😅 takze kebyze to spravia mojmu synovi mi to nevadi, aj moj bracho ma obriezku napr... ale robit to dietatu nasilu a proti voli jeho matky, tak to uz je skor o principe a o poruseni zakona alebo ja neviem 😠
a mas pravdu ze 7mes a 1.5roka je dost rozdiel.

shaula
3. máj 2009

Panterka, nemusíš mi odpovídat nic🙂 Já jsem nečekala žádnou odpověď, jen jsem komentovala tvůj výrok, že "doktorka zatím o strhávání neříkala nic", protože si myslím, že ve vašem případě by ani nebylo co strhávat. A přeju všem maminkám a jejich synáčkům, aby ani nic takového nepotřebovali. Já jsem nic takového nezažila ani neviděla, ale jen při představě, že se něco takového dělá na tom nejcitlivějším místě, mi vstávají vlasy... A nevěřím, že "to není tak strašné".
Sisstin, zkoušela ses ptát v té internetové poradně? Zajímala by mě jejich reakce...

sisstin
3. máj 2009

panter:uz jsem to měla napsaný a každý den mě to nepustí s tím,že denní limit dotazů je vyčerpán...takže jsem se nic nedozvěděla.....jinak terez, obrizka a násilné přetažení je něco jiného...u obrizky se odstraňuje predkozka úplně,za to u stržení jde jen o to ji prostě stáhnout až ke kořenu penisu...já fakt nevím,jestli ano nebo ne,když každý tvrdí něco jiného...mne řekla ta dr. na chire,že ona to udělala synům v 6m a měli pokoj,než pak když v 5letech pindik otece a zaniti se...ale fakt jako nevím...

terezka044
3. máj 2009

no ja to stiahnutie chapem, ale ked sa to stiahne nasilu, hoci to nejde, tak moze vzniknut nejaky vnutorny opuch alebo co, a to moze viest az ku obriezke (Zakrok). ja myslim ze najlepsie je to asi nechat na prirode.. ked to nejde, tak to zbytocne nesilit, pockat.. otazne je dokedy, ale pediatricka ti nepovedala ze ako to je? ci mas mu to pretahovat?
lebo co ja viem, brat to synovi skusal ked mal 2 roky a neslo to, tak to nechali tak.. v 4 to slo uz bez problemov a nemal ziadny zapal ani nic.. 🙂

sisstin
3. máj 2009

terez:mne neřekla doktorka o predkozce nikdy nic,a pak jsme byli na 18m prohlídce,tam se mu poprvé na něj podívala,zjistila,že to nejde a hned nás poslala na chirurgii,tam nám dali tu uvolňujíci masticku,máme 14dní mazat a přijít na zákrok,dle ní se má přetahovat od narození a když se to do 6m vůbec neuvolní,tak zákrok...prostě každej doktor to vidí jinak a my máme zrovna smůlu,že u nás to chtějí dělat,co nejdřív...

luciauk
3. máj 2009

prečítajte si tento článok...je absolútne neprirodzené tak skoro zasahovať. zbytočne dieťa upozorňovať na genitálie, robiť problém z toho, čo problém nie je... http://www.rodina.cz/clanek5274.htm

petka015
3. máj 2009

ahojte

nam pisuliacik nejde stiahnut dostatocne tak v utorok ideme k pediatricke ona mu to bude z framykoinovu masticku nejako stahovat ale ako neviem si prestavit.

sisstin
3. máj 2009

lucia:ten článek je sice hezkej,ale většina urologu s ním nesouhlasí...takže smůla...já to jedině můžu odmítnout na reverz..,a pak se bojím,že se něco stane a budu toho litovat...což samozřejmě může být i obráceně,takže já si asi hodím korunou,nebo fakt nevím...

shaula
3. máj 2009

Sisstin, a dělá mu to teď nějaké problémy? Protože jestli ne, tak bych do toho nešla.

sisstin
3. máj 2009

shaula:no nemá žádný problémy s tím,ale zas holky u nás v termínu a i jinde,které jemně přetahovaly od narození,tak to maj všichni chlapecci v pohodě a jde jim to úplně a nikam nemusí,takže teď zatím nevím,co budu dělat...ale příště uz bych nenásilně přetahovala uz od porodnice...

mirri
3. máj 2009

tak me rekl pediatr,ze predkozka se nestahuje,protoze je to pro deti bolestive.pri kazde navsteve ji malemu zkontroluje,pripomene,ze mame proplachovat vodou ve strikacce a uvidime co a jak ve 3 letech.

terezka044
3. máj 2009

sisstin ja dufam ze to bude v poriadku nech uz to budete mat akokolvek, ja by som ho na zakrok nedavala, predsa len ma na to cas, poznam viac chlapcov co im to slo az ked mali 2.5roka, niektori 2 roky, synovec mal 4... pockala by som.. a hlavne ked s tym nema problemy, tak naco.
Drzim palce nech sa rozhodnes akokolvek 😉 myslim ze maly z toho ziadnu traumu mat nebude a bude mu to sumafuk ci ma "slimacika" alebo nie 😀

vikinka27
3. máj 2009

sistin, tak by som to urobila takto: pretahovat jemne teraz (to mas ako od narodenia), tak do 2-2.5 rokov by to mohol mat OK 😵
ak nie, tak potom riesit... urcite by som to neriesila teraz. nemate sa kam ponahlat....
(okrem toho, myslim ze do roka sa to uvolni u 90-95% chlapcov. co ak spadate do tych zvysnych??? nemas si co vycitat.... len rozhoduj rozumne a nie podla porovnania u kamaratiek z terminu... )

sisstin
3. máj 2009

holky,když to je fakt těžký,ta doktorka na chire mi zas říkala,že se to má dělat,co nejdřív jako prevence těm zánětům,že se tam hromadí smegma a špína,a že ve státech,kde se to neřeší,tam právě konci spousta chlapečků akutně,kdy uz to mají zhnisane a otekle....já bych byla rada,kdyz by mu to uz šlo,já se jen bojím té bolesti..,a zas někdo tvrdí,že to nic není a někdo,že je to strašný...to je fakt jak Sophiina volba skoro...já jsem právě spíš za to řešit to dřív...ale ta bolest no,to je jediný...jinak bych to neřešila..,a kdybych neměla net,tak to neresim a prostě věřím doktorovi...někdy hodne informací spíš+škodí...

m.o.n.i.k.a
4. máj 2009

siss kamaradčinému malému,to dělali na chiře v nemocnici už v roce a půl,byl pod narkozou a leželi tam 3 dny.
Každý má jiné zkušenosti. 😉

sisstin
4. máj 2009

mon:tady to právě pod narkozou nedělají,ani to neumrtvi....nicméně můj taťka dostal číslo na primáře a ten mu řekl,že 50procent dětí to má uvolněné do roka,asi 45procent do dvou let a zbytek procent déle,a jen minimální procento má skutečnou fimozu,takže nám radil mazat tou mastí,přetahovat nenásilně ve vaně a počkat ještě min.toho půl roku,a důležité prý je,když predkozka po špičce penisu klouže,což nám jde,takže já s nejvetsi pravděpodobnosti zatím do toho zákroku nepůjdu...horší to bude pak vysvětlovat doktorce,ona s tím nesouhlasí...ale je to moje dítě že...

shaula
4. máj 2009

Sisstin: přesně tak, je to tvoje dítě! Přeju pevné nervy a hodně štěstí u doktorky🙂

sveti
12. máj 2009

ahojte,

my sme boli vcera u urologa, dal nam termin na operaciu, maly ma 3,5 roka a budu mu robit obriezku.
Mam z toho des, u neho nejde predkozka pohnut ani o 1 mm, ma to nejake prirastene, fimoza, a ze to musia riesit takto. Inak syncek nemal s tym ziadne problemy, zapaly a pod. Cika pekne cez ten zuzeny otvor.
Mladsi bude mat dva, tmu ide stiahnut asi na pol zaluda, nie cela a zda sa mi ze je trosku naspodu prichytena, nasilu mu s tym nic nerobim. Len vcera pri kupani som si tam vsimla malu bielu hrudku - smegmu . Nejde mu to vycistit, nakolko mu ta predkozka nejde celkom stiahnut dolu , ale nama to nijake cervene, ani opuchnute.
Myslite si ze je to ok, alebo by som s tym mala ist k dr., alebo poradte co s tym?
dakujem
Este sa chcem spytat ci neviete co vsetko zo sebou prinasaju preoperacne vysetrenia, pre anestezu.

kamilka12
12. máj 2009

ja mám velkú dilemu...malý má 8 a pol mesiaca a vobec mu nejde stiahnáut predkožka..vraj to robit ani nemáme, má tam iba malinkú dierku na cikanie..vraj tiež fimoza. Chcela by som vedieť, či už niekto mal takú skúsenost, že v 8 mesiaci sa to zdalo beznádejne a potom či sa to postupne uvolnilo..Lebo v auguste alebo v septembri, ked bude mat malý rok nás čaká operácia pruhu..v anestéze..a ak by sa to dalo, chcela by som aby mu riešili rovno aj ten pipik. Ale ak je šanca, že sa to spraví same tak by som radšej počkala. No bojím sa toho, že sa to nespraví a o rok budem musieť íst pod narkozu opat 😒

sveti
12. máj 2009

Kamilka12, no moj starsi, ktory ma teraz 3,5 roka, mal ten isty problem. Od narodenia iba dierka na cikanie, nepohlo sa to vobec. Ale zvycajne sa caka dotych troch rokov a potom sa to riesi.
Skus to skonzultovat s urologom...uvidis co povie.
Ja vobec nie som zastanca toho aby sa to riesilo obriezkou, ale urolog tvrdi, za ak je to fimoza, naprava nenastane, a ze je lepsie ked sa to riesi skor ...ako potom u - nastrocnych

bibianka
12. máj 2009

Jaké jsou závěry zveřejněných studií?


Španělští autoři se v práci uveřejněné v roce 2002 zaobírali hodnocením vývoje předkožky a její retraktibility (možnosti stahování) u 400 chlapců ve věku od 0 do 16 let. Zjistili, že u dětí do jednoho roku je kompletně retraktibilní předkožka jen u 5,5 %! U adolescentů (v období mezi pubertou a dospělostí) byl nález kompletně uvolněné předkožky u 82,3 %. Navíc zjistili, že u značného množství chlapců, kteří podstoupili "nucené" uvolnění předkožky, došlo k jejímu opětovnému "přilepení" zpět k žaludu. Jen u 2,7 % chlapců byla potřeba obřízka (cirkumcize) pro výrazné zúžení, způsobující překážku při močení, a kvůli opakovaným těžkým zánětům žaludu. Závěrem autoři zdůrazňují, že "přilepení" předkožky k žaludu je u malých chlapců běžné a k uvolňování dochází postupně až do adolescence. Podle nich je dekonglutinace (násilné odchylování), jakož i obřízka (cirkumcize) indikována jen zřídka.

Japonští autoři v práci z roku 1996 po vyšetření 603 chlapců uvádějí, že až 60 % chlapců ve věku 8-10 let nemá ještě předkožku plně retraktibilní. Žádná léčba není zapotřebí. Další práce z roku 1997 uvádí, že neretraktibilní předkožka u dětí předškolního věku je normálním nálezem.

Z Velké Británie jsou zase údaje, že jen 4 % novorozenců mají předkožku volnou, ale ve věku dvou let až 80 %.

Podle starší práce dánských autorů má kolem 50 % chlapců ve věku 10 let volnou předkožku a procento stoupne na 99 po ukončení puberty.

Jaký je správný postup a hygiena?

Co dělat:


Pokud je kompletní konglutinace předkožky, penis omývejte jen zvenku teplou vodou, nejlépe pod proudem. Je potřeba si uvědomit, že neporušená předkožka poskytuje přirozenou ochranu a dítě by mělo být první, kdo předkožku stáhne. Pokud se předkožka začíná uvolňovat, stahujte ji, jen dokud to jde samo, jemně, nikdy ne násilím a nesnažte se zbytečně proces separace urychlit. Pokud nejde vůbec, nepokoušejte se o to a omývejte genitál tak jako ostatní části těla.

Malé miminko přebalujte často, i když používáte jednorázové plenky. Přítomnost moče a teplota těla jsou ideálními podmínkami na rozmnožení baktérií a vznik infekce.

Kojte - uskutečněné studie poukazují na ochranný vliv kojení před infekcemi močových cest díky přítomnosti určitých oligosacharidů z mateřského mléka v moči. Oligosacharidy brání zachycení baktérií v předkožkovém vaku a na epitelu močových cest.

Postupem času, když váš synek začne objevovat svoje tělo, bude se pokoušet sám o stahování předkožky. Je to normální a vám to nabízí příležitost, jak dítě naučit hygieně - předkožku stáhnout (samozřejmě pokud jde) a nejlépe důkladně omýt pod tekoucí teplou vodou. Použití mýdla není vždy nutné. Samozřejmě v případě znečištění stolicí je potřeba mýdlo použít. V souvislosti s pravidelným používáním mýdla při hygieně v oblasti prepuciálního vaku existují práce, které použití mýdla vysloveně nedoporučují právě kvůli ničení přirozeného mikroprostředí a dráždícímu efektu, čímž se vytvářejí podmínky pro napadení patogeny. Pokud už mýdlo použijete, dbejte na to, aby bylo jemné, nedráždivé, bez zbytečných parfémů - tedy obyčejné, dětské. Po umytí je potřeba předkožku opět přetáhnout přes glans.



Co nedělat:


Násilné stahování předkožky - nikdy se násilím nesnažte o přetáhnutí předkožky přes glans. Nebezpečím je vznik akutního stavu - parafimózy. To znamená, že předkožka (ještě fyziologicky zúžená) uvázne za glansem a způsobí přiškrcení krevního proudu. V případě, že předkožka nejde stáhnout zpět, je nutné urychlené chirurgické řešení. Dalším nebezpečím je vznik mikrotrhlin, které mohou (kromě rizika infekce) vést k vzniku srůstů a vzniku skutečné fimózy. U větších chlapců: poučte vašeho syna, předejdete tím vzniku parafimózy, aby předkožku nikdy nestahoval násilím.

Stahování předkožky v koupeli - nepokoušejte se stahovat předkožku v koupeli, protože při natahování se předkožkový "svěrač" otvírá, což umožní vniknutí koupelových nečistot a usnadní vznik infekce. Stahování předkožky v nečisté vodě není hygienické.

Násilné čištění předkožkového vaku - při konglutinované předkožce se nesnažte "vyčistit" oblast předkožkového vaku.

Používání pěnových přísad do koupele - vyhýbejte se pěnovým přísadám do koupele. Mohou působit dráždivě, a vést tak k zánětům (nejen genitálu, ale i ostatní kůže). Kromě toho ničí přirozenou ochrannou mikroflóru. V případě, že dítě mělo koupel s pěnou, po koupeli ho ještě osprchujte čistou vodou. Používáte-li bavlněné plenky, používejte jen k tomu určené prací prášky a nezapomeňte je důkladně vymáchat.



Závěr:

Většina chlapců se rodí s úzkou, neretraktibilní předkožkou, která není separovaná od glansu. Postupem vývoje (jehož rychlost je vysoce individuální) dojde k jejímu uvolnění. nikdy tento vývoj neurychlujte! Jediné, čeho si je dobré všimnout, je dostatečně silný proud moče. Po pubertě je u převážné většiny chlapců předkožka uvolněná.

I v případě pohlavního orgánu platí to, co v celé pediatrii - a to, že dítě není zmenšeninou dospělého organizmu, ale platí pro něj často rozdílné zákony.

perla79
12. máj 2009

🙂 mam 5 mesacneho syna,tiez neviem co s tym pipikom mame robit,asi to nechem tak a opytam sa lekara

shaula
12. máj 2009

perla - jediné, co bys měla dělat, je nedělat nic 😉

perla79
12. máj 2009

ok,asi to bude najrozumnejsie 🙂 este sa popytam u lekara