Sťahovanie predkožky - kedy začať?

expertka8
2. aug 2006

Skúsené maminy *xlapčekov*,
názory lekárov na danú problematiku sa odlišujú...syn má 5 mes. a pediatrička nám vyslovene zakázala čokoľvek *robiť* s predkožkou...nexcem nič zanedbať a preto sa obraciam na vás...kedy ste začali *riešiť* daný problém???

elephant
16. jan 2012

@evica111 A prečo by sa mu to malo zapalovať? Pokiaľ ciká normálne, bez "tlaku", tak je všetko v poriadku a netreba predkožku nijak nadrapovať, keď príde čas, uvolní sa sama, nejaké cvičné preťahovanie na to nemá vplyv, aspoň tak som to ja videla u synov. Naopak, tam, kde sa s prekožkou neustále manipuluje hrozí, že sa spôsobia minitrhlinky, ktoré potom blbo zrastú alebo prilepia a spôsobujú problémy. Možno, keby sme staršiemu synovi s predkožkou nemanipulovali a nešli na zákrok, tak ju teraz nemá prilepenú, ale to sa môžme len dohadovať...

magali
25. jan 2012

ach jaj v kazdej teme co som nasla je to iste.. moc mi to nepomohlo ☹ bud je niekto za alebo proti.. myslim ze je to asi na kazdej ako sa rozhodne.. ja sa tiez strasne bojim ze malemu to nepojde a budu to musiet na silu davat dole, lebo aj mamina ma s tym strasi ze bratovi to museli robit.. u nas su stari doktori so starymi metodami, verim tomu ze ked to nepojde tak nas poslu na zakrok, ale vsak nemusim s tym suhlasit ci?
nam pediatricka povedala ze stahovat pri kupani od narodenia, lenze ja som na koniku prave ciala ze netreba, tak som to az tak casto nerobila a malemu to bolo akesi neprijemne, tak som to par mesiacov nerobila vobec.. lenze teraz som skusala, maly ma 15 mesiacov a veru ide mu to ovela tazsie, predtym sa stiahla do polovice a teraz ledva kusok na zaciatku, ako keby sa mu ta dierka zmensila.. bojim sa ze to nepojde vobec, tak som zacala radsej troska stahovat, a zda sa mi ze sa mu to troska uvolnilo.. inak si myslim ze kazdy chlapec si natahuje pipika a tym vlastne uvolnuje aj sam trosku predkozku.. kazda mam chce to najlepsie pre svoje dieta a nechce aby trpelo a aj ja ked tu citam tie prispevky o nasilnom stahovani, tak mam strach

pavlinka_zetko
25. jan 2012

Radši už snad nebudu ty příspěvky ani číst. Taky mám strach. Ale v porodnici nás přesně před násilným stahováním varovali. Doktorka mi doslova říkala, že se to dělalo dřív, ale kdyby pediatr chtěl malému násilím předkožku strhnout, ať ho vezmeme a jdeme okamžitě pryč. Že je to zastaralá metoda, která se dnes nepoužívá. Říkali na pindíka vůbec nesahat, prý to půjde samo. Takže jsem to vůbec neřešila.
Až teď když tady občas vidím diskuze na toto téma a pročítám je, tak mám trošku strach. Bavila jsem se proto s manželem, který má koupání na starosti a říkal, že maminky pindíkům prostě nerozuměj. Ať malému na něj nesahám, že manželovi to taky nešlo a v pubertě se to srovnalo samo. Tak pro jistotu se zeptám pediatričky, až tam půjdeme, ale nesahám a kdyby mu na něj chtěl někdo surově sáhnout, beru ho do náruče a uteču hodně daleko.

zuzana581
25. jan 2012

@magali
@pavlinka_zetko
a ostatné maminy. Predkožku určite nesťahovať. Viem, že sa názory líšia, ale ak si prečítate všetko a vypočujete si názory lekárov, tak bude prevládať názor, že predkožky sa netreba dotýkať.

Môj syn mal asi 2 roky, keď som len tak skúšala či ide s prekožkou niečo urobiť. Nešlo, tak som nechytala, ale pri každom kúpaní som malému povedala, nech si umyje pipíka a on si ho akože umýval. Kamatátka, čo má dvoch synov mi poradila, nech to tak robím. Dnes ma malý skoro tri roky a pekne mu ide predkožka pretiahnuť. Bez stresu.
A aj keby mu to nešlo, aj do 5tich rokov, tak čo?? Načo by mu to bolo. Pokial nemá problémy, tak načo sa toho chytať? A ak by aj vo vyššom veku problémy mal, tak sa to krásne bezbolestne a bez stresov dá upraviť operatívne (jedna kamoška so synom na tomto zákroku bola, ked mal 6 rokov, za pol dňa nevedel, že mu niečo robili a to on má paniku z lekárov) a nie trhať nasilu kožu. Ja mám normálne zimomriavky, keď počujem, ako matky nechajú nejakého sadistu aby trhal kožu ich dieťaťu.

pavlinka_zetko
26. jan 2012

@zuzana581 Naprosto souhlasim. Nenechala bych zadnyho doktora, aby mymu miminku tohle udelal.

nonika1979
29. feb 2012

ach zeny zeny ked ja vas tu takto citam ja mam take starosti az sa mi chce plakat my sme dnes boli v spitali lebo nas tam detska doky poslala aby sa malemu pozreli ze na pipika ze mu to proste nejde stiahnut ani trosicku a ani zaludika len neni vidiet proste ze je to tam zarasten tak povedali a ze mame prist cez leto a ze mu to budu musiet operativne spravit ale ja mam take stresy uz teraz za neho akurat spinka a ja sa na neho divam aky je zlatunky a nic netusi co sa okolo jeho malinkeho zazraku ma diat poradte ak niekto viet mate skusenosti ja neviem s priatelom co si mame o tom mysliet alebo urobit ak mu to nedal spravit co bude potom ma tam skutocne malilinku dierku az sa cudujeme ze sa dokaze aj vycikat cez nu co mame robit??? 😢 😢 😢

matelko1
2. mar 2012

@nonika1979 normalne s acudujem,ze vas detska neposlala k urologovi kde by mu to skusil stiahnut,ale hned do nemocnice.
my sme boli pred 2tt u urologa,tiez sa mu to nedalo stiahnut,tak sme sli k urolog.ten mu to pekne stiahol,jasne trosku ho to bolelo,ved mu to urobil nasilu,dnes sme sli na kontrolu a vsetko ok,dal nam doki instruktaz ako to spravne robit....
a predkozku do 2 rokov nestahovat...

anny1987
6. mar 2012

ahojte, citala som si len posledne prispevky. Ja som malemu vobec nestahovala predkozku kedze lekarka mi to tak povedala, ze to do dvoch rokov netreba vobec riesit. No malicky ma na konci uplne takeho tenuckeho pipika a tiez sa mu neda vobec stiahnut lebo ma len taku malicku dierku. Teraz som sa pytala zas a dala mi vymenny listok k urologovi, maly bude mat teraz 22 mesiacov a uz ma to zacalo trapit stale viac a viac a este aj ked mi mama stale hovori, ze aj bratovi to museli riesit operativne a aj jeho synovi. Zajtra idem k urologovi tak som zvedava co nam na to povie.

2hanah
7. mar 2012

Já jsem začala téměř skoro od narození, protože se synovi pod předkožkou tvořil bílý mázek, tak mi dětská doktorka řekla, že mám opatrně stahovat bez násilí vždycky kam až to půjde, hlavně kvůli té hygieně a čistit mu to a udělala jsem dobře, syn teď má 4 roky a po téhle stránce nemáme žádný problém, předkožka je volná, jde bez problémů stáhnout a kvůli čistotě, myslím, je to fakt potřeba zkoušet hodně brzo, v pozdějším věku už s tím může být problém a doktorky, které řeknou, že se s tím nemá nic dělat, nerozumí své práci a pánskému nádobíčku 🙂

2hanah
7. mar 2012

Jo, i manžel potvrdil jako chlap, že nestahovat až do dvou let je nepochopitelná blbost! A nehygienické, a pak to kluky později bolí. To máte jako třeba se cvičením, pokud cvičíte, jste trénovaná a jste na tom dobře, takže ,,cvičit"!

2hanah
7. mar 2012

Pardon, ještě jsem si vzpomněla, občas je dobré stáhnutou předkožku promazat mastí Infadolan nebo vazelínou, ale opravdu jednou za čas stačí, je to dobré pro regeneraci a proti těm srůstům - je to jako se srůstáním stydkých pysků u holčiček, taky se musí promazávat.

jankabj033
8. mar 2012

@expertka8 ahoj....no ja mam taku dilemu ties....ako moj maly ma rok a tri mesiace a lekarka mi povedala ze do roka nemam s ,,pipikom,,nic robit iba ak by nieco..teraz ked ma po roku tak mu raz va krat za tyzden pozrime na pipino a po kupani ked je kozicka mäkkucka a predkozka ide jemne dole ale ziadne prudke pohyby aby sme neurobili viac skody ako uzitku....predkozku nema uplne stiahnutu ale nie je ani uplne prirastena..verim ze nebudeme mat nijake problemy

adulikka
9. mar 2012

@anny1987 daj potom vedieť čo ti na to povie doktor .Môj najmladší už mal tri roky a stále mu to nejde stiahnuť .A dopočula som sa ,že v nemocnici máme nejakého zlého doktora urológa ,že to stiahne chlapcovi dosť necitlivo .Aj mne doktorka kázala sťahovať už na piaty deň jeho života .A tiež má tam len takú maličkú dierku ako tvoj syn .

A minule som bola v lekárňi ,lebo som chcela kúpiť ten slez nedadaný o ktorom je tu popísané ,ale mali len lesný...a náhodou som bola sama v lekárni 😕 ,tak mi všetky tetušky radili ,ale dokopy nič som sa nedozvedela .Iba jedna staršia pani...daj mu to operovať ☹

anny1987
10. mar 2012

@adulikka BOli sme, ale lekár mal voľno, pôjdem v pondelok alebo v utorok tak potom dám vedieť. Inak mne hneď na prvej poradni lekárka povedala, že nnemám vôbec sťahovať.

adulikka
18. mar 2012

@anny1987 ahoj čo boli ste u toho doktora ? ako to tam prebiehalo ? už si o niečo múdrejšia ,poraď ,synovi to stále nejde . ☹

anny1987
18. mar 2012

@adulikka ešte nie, lebo ma seklo v krížoch a chodila som na injekcie, ale zajtra určite idem, natankované mám, sedačku preloženú v mojom aute, môžeme ísť, ale mám obavy

anny1987
19. mar 2012

@adulikka a máme to za sebou,večer napíšem ako to prebehlo

adulikka
19. mar 2012

@anny1987 no budem rada ,keď napíšeš .

anny1987
20. mar 2012

@adulikka No po tom čo sme tam čakali skoro dve hodiny, dali mi ho zobliecť, len pančušky a ja som si myslela, že sa prve len pozrie a povie čo ďalej lenže tak to nebolo. Hneď mu to stiahol, dali framykoin a mohla som obliekať. Rev bol samozrejme strašný. No vraj to už bude dobré. Po troch dňoch mam začať pomaličky sťahovať a na kontrolu máme prísť až keď bude mať tak 5-6 rokov. mak som sa tam rozprávala so ženami a jedna ma troch synov a všetkým to robili. A radila mi tiež , že sťahovať stále

janulienka23
27. mar 2012

Ahojte, všetky tu píšte o menších deťoch. Ja mám 7 ročného syna a ide mu to stiahnuť ani nie do polovice žaluďa. Doktorka mi povedala (je to chirurgička), že mám si vybaviť na týždeň voľno a že mám s ním každý deň chodiť ku nej a ona mu to bude asi postupne sťahovať. Veľmi sa toho bojím....poraďte mi prosím čo mám robiť? Mám mu to dať tak stiahnuť alebo nie?

gazovicka
27. mar 2012

ahojte, tak aj ja mam tento problem.. moj maly ma sice iba 4,5 mesiaca, ale zalud mu vobec nie je vidiet.. nejde to stiahnut... zajtra sice ku doktorke, ale nerada by som,aby ma odbila, ze staci neskor.... kedy ste vlastne zacali vy stahovat? je mozne ze sa mu to este povoli? mate s tym, ze to povoli niekto skusenost? alebo ako mu to mam stahovat? silnejsie?

gazovicka
28. mar 2012

no, tak bola som u doktorky a ta mi povedala, ze malemu stahovat predkozku este nemam, vraj mu ten zalud rastie a s tym sa mu bude aj pretrhavat ta predkozka... keby som to vraj nasilu stiahla, mozem mu tym teraz ublizit... vraj mi ona povie, kedy s tym zacat, zatial iba jemno stiahnut a umyvat... vraj to povoli same.. no uvidime... ked som jej povedala svoju obavu, ze nechcem, aby mu to zarastlo a potom aby mu to rezali, tak povedala, ze nie, to sa mu vraj postupne uvolni.... no dufam...

evippa
14. apr 2012

Ja som zasadne proti doktorom co im to stahuju na sucho a nasilu!!!!Nakopala by som ich do ..... Keby nam to siel spravit nas doktor,tak maleho hned beriem stade.Ja som sa neskutocne bala pipika,prestudovala som vela clankou otom a spravila som si svoj nazor.Maly mal cca 2-3 mes. a som sa mu pri kazdom kupani s nim,,hrajkala"pokial siel tak som mu stiahla a teraz ma 5,5mes.a idemu krasne stiahnut a ani raz za tu dobu nezaplakal.Nikdy nedovolte aby mu to stiahli nasilim!!!!!!Je to strasna bolest a moze to mat aj horsie nasledky,trhlinky zrastu naspat a zase opatovne pretahovanie nasilu!!Je to vase dietatko,tak nedovolte aby cudzia zenska,,dokt."trapila vase babatko,neni to jej dieta a podla toho sa aj tak chova...!!!!

jedina30
14. apr 2012

ja som zacala so stahovanim predkozky az okolo 2 rokov..pomaly pri kupani..v teplej vode sa mu to islo lepsie..okolo 3-3,5 roku som mu je pretiahla uplne.. 🙂 takze ziadne nasilu..teraz sa s nim hraje sam a aj pretahuje si ho sam.. 😀

losice
14. apr 2012

stahovani je STREDOVEK!!! nechte jim ty pindiky byt, a vsechno je casem samo upravi!

luciferkax
14. apr 2012

Moji chalani si pipíka našli sami a začalisa sním hrať :D tým sa im to postupne "uvolnovalo", obaja to majú OK... nikdy som im predkožku nesťahovala, podla mna je to násilná zbytočnosť

syringa
16. apr 2012

Mám 3 synov. Prvým dvom stiahli predkožku keď mali 5 a 6 rokov. Najmladšiemu stiahli v 3 rokoch. Mali sme s tým neskutočné problémy. Nechcel cikať a o ďalšom sitahnutí doma sme mohli iba snívať, keď sme mu ho len chytili reval akoby ho z kože drali. Dokonca sa odmietal sprchovať a kúpať, lebo vedel čo bude na záver. ☹ Potom sa mu predkožka zapálila a strašne ho to bolelo. Tak mi to nedalo a začala som zisťovať kedy sa má stiahnuť predkožka..... Moje zistenia boli šokujúce. PREDKOŽKA SA NEMÁ SŤAHOVAŤ!!!! Mimochodom v zahraničí to chlapcom vôbec nerobia. U 90% chlapcov sa predkožka oddelí sama v pubertálnom veku, asi len 2% majú s s predkožkou problém po 18 roku.
A tak som pátrala ďalej do minulosti a zisťovala či sa to niekedy tiež robilo. Čo myslíte? NIE!!! A predstavte si nemajú problémy so sexom. Veď sa nad tým zamyslite, niekedy ľudia volali lekára keď žena rodila, alebo keď bol nejaký človek vážne chorý. Chlapi vždy sexovali, a fungovalo im to tak ako má, dôkazom toho je aj že ľudstvo doteraz nevymrelo.
Mimochodom stresujeme sa či našim chlapcom idú stiahnuť predkožky alebo nie keď majú 2-3roky alebo niekoľko mesiacov (!!!), ale uvedomte si že než budú sexovať to je ešte riadne ďaleko.
A ešte k tomu bielemu mazu - čiže odborne smegma - tá sa tam tvorí preto že má ochrannú funkciu, podporuje oddeľovanie predkožky od žaluďa, a chráni zároveň žaluď pred baktériami. Rozhodne nie je dôvod na sťahovanie predkožky. Ak tam nie je ľahšie prídu naši drobci k nejakej infekcii.
Pre mňa je dôvod pre návštevu urológa, aby mu stiahol predkožku jedine ak by ju mal tak veľmi zrastenú že nemôže cikať.
A násilne sťahovanie zanecháva trhlinky, ktoré v budúcnosti môžu chlapcom spôsobiť problémy.
Z vlastnej skúsenosti viem, že mať tieto vedomosti pred pár rokmi, ušetrili by sme si mnohé problémy a stresy. A jednému synovi predkožka po pár rokoch zase zarástla, po tom ako prekonal zápal. No už to neriešim.
Inak ak tak veľmi chcete svojim drobcom sťahovať predkožku našla som toto na internete, možno vám to pomôže.

http://www.nanicmama.sk/lekvaren/fimoza-alebo-a...

a ešte toto:

http://najmama.aktuality.sk/clanok/224839/vecna...

anzelik
16. apr 2012

@syringa suhlasim s tebou mne ma maly 4,5roka nema problemy pri cikani sam si ,,pipi´´ umyva svojim mydielkom nam tiez lekar povedal ,ze nemame stahovat pokial nie su ine zavazne urologicke problemy ,ze ,,chlapi si to vyriesia v puberte sami´´ 🙂 tak maleho nestresujem zbytocne ,na margo toho mam aj 23rocneho syna a pred tym som tiez nic nerobila a je ,,zdravy chlap´´ 🙂 🙂 🙂

ewka0012
16. apr 2012

my mame skoro trojmesacneho syna a na poslednej poradni doktorka kazala aby som mu chytila pipika a robila s nim ako krd chcete otvrit sacik,tak posuchat a potom zhrnut trosku predkozku a brnkat prstom po dierke kadial cika,tak smerom nadol tak to robievam pri kupani a kramovani

sante81
16. apr 2012

@ewka0012 tiez som začala ked mal syn asi 3-4 mes pri kupaní, jeden 2x do tyždna, pomalicky, niekedy som zabudla, niekedy aj cely mesiac nič, islo o to, aby mu to neprirástlo a neskončili sme na urologii ako vačšina mojich známych. nikdy sme s tym problém nemali, dnes ma 2 a pol roka a pipik ma pekny stiahnuty, nikdy som to nerobila na silu, a s názorom ze sa to má nechat na prirodu vôbec nesuhlasím, potom nech sa nikto nečuduje ked to pretahuje doktor